Bouwkundig adviseur Peter Jan Kuip Comfort kan samengaan met energiebesparing Tandarts met ludieke ansichtkaart op zoek naar opvolger TEXELSE 11 COURANT Texelaars op koers Duurzame Renovatiebeurs informeert over verbouwen 'Texel: ideale omgeving om een gezin te stichten' DINSDAG 2 OKTOBER 2012 Koudeval, warmteverlies, isola- tiewaarde en ventilatie. Het zijn begrippen waarover Peter Jan Kuip uit Oudeschild veel weet te vertellen. Als bouwkundig advi seur is hij gespecialiseerd in de energiehuishouding van wonin gen. 'Energie besparen is meer dan het volspuiten van je spouw muur. In bestaande woningen zijn volop mogelijkheden om het comfort van een nieuwbouwhuis te benaderen.' Nieuwbouwhuizen zijn door de bank genomen goed geïsoleerd, maar met veel bestaande wonin gen ligt dat heel anders. In slecht geïsoleerde huizen kan de gasre- kening fors oplopen. Goede isola tie verdient zich snel terug. Veel Texelaars laten hun huis isoleren, zeker nu via het Energieloket aan trekkelijke subsidies verkrijgbaar zijn. Maar hoe? Er is volop keus. Welk materiaal, waar moet je op letten en hoe zit het met ventilatie? Vragen te over. Vooruitlopen op de Duurzame Renovatiebeurs die op vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober in de Koninghal wordt gehouden, gaan we te rade bij bouwkundig adviseur Peter Jan Kuip. Hij is dé specialist op het gebied van ener giehuishouding in woningen. Zijn werkterrein beperkt zich niet tot het eiland. Energielabel 'Ik heb altijd iets gehad met tech niek en heb gekozen voor de oplei ding bouwkunde en ben me gaan specialiseren. Als bouwkundig adviseur ligt mijn werkterrein tus sen dat van de opdrachtgever, de architect, de aannemer en de installateur. Ik hou me bezig met de eigenschappen van het gebouw en de bouwkundige isolatie. Nieuwe woningen moeten voldoen aan het Energie Prestatie Coëfficiënt (EPC), tegenwoordig Energie Prestatie Gebouw (EPG). Toen we daarmee in 1996 begonnen was het 1,6. Nu zitten we op 0,6 en we moeten naar de 0, wat betekent dat de woning net zoveel energie opwekt als dat hij gebruikt. Bij bestaande huizen heb je het Energielabel, maar daar zijn nog geen restricties aan verbonden. Wel verwacht ik dat die restricties er in de toekomst gaan komen.' Warmteoverlast 'Architecten vragen mij van een door hen getekend gebouw de EPG te berekenen. De vorm en lig ging van het gebouw staan dan vaak al vast, alleen de isolatiewaar den en dat soort zaken kunnen veranderen. Tegenwoordig word ik vaker in een vroeger stadium bij projecten betrokken. Dan kan ik zo'n gebouw volledig uitwerken en kom je samen tot de mooiste resul taten. Architecten proberen hun ontwerp zo lang mogelijk staande te houden. Ik probeer dat ook te respecteren. Maar soms zijn er zaken die toch anders moeten. Als mensen bijvoorbeeld grote open ruimtes willen, met open verbindin gen. Warmtetechnisch werkt dat niet. Met berekeningen probeer ik dat duidelijk te maken. Het kan er in resulteren dat ruimtes weer met deuren worden afgesloten. Ook met beglazing ligt het kritisch. Als je door de ramen in de winter teveel kou binnenhaalt en het in de zomer te warm wordt, dan is het beter dit aan te passen. Glas moet je zó plaatsen dat je in de winter geen koudeval krijgt en in de zomer geen warmteoverlast. Gebruik de natuur zoveel mogelijk. Glas op het zuiden levert meer warmte dan op het noorden. Dubbel of driedubbel glas in combinatie met nieuwe kozijnen zonder kieren geeft min der warmteverlies. En maak gebruik van overstekken, zodat als de zon in de zomer in de hoogste stand staat, je de hitte zoveel mogelijk van de gevel houdt. Zorg dat je zoveel mogelijk hellend dakvlak op de zuidkant hebt, zodat je optimaal rendement hebt van je pv-panelen of collectoren voor de zonneboiler. PV-panelen zijn momenteel heel aantrekkelijk in prijs, je kunt er nu al een rendement van tien procent op je investering mee halen, terwijl de energieprijzen steeds verder oplopen.' De schil Om de EPG te berekenen, bekijkt Kuip het hele gebouw. 'De schil (muren, vloer en dak) is heel belangrijk. Hoe is muur geïsoleerd? Ik zie veel bedrijven naar Texel komen die de muren volspuiten met isolatie. Dat is op zich goed, maar dekt het de behoefte? In mijn overtuiging voor een korte tijd. Want de energieprijzen blijven stij gen. Ook is het zo dat niet alle muren geschikt zijn om vol te spui ten. Als de muren van zacht steen zijn, dan droogt de muur niet vol doende en vriest in de winter kapot. Door een gat te boren weet je snel genoeg wat voor soort steen je hebt. Je kunt het ook zien aan de periode dat een muur na een bui nat blijft. Ik ga er van uit dat de bedrijven die hiermee actief zijn, dit serieus bekijken.' 'Als je het echt goed wilt doen, dan moet je verder gaan. Dus aan de binnen- of buitenkant nog beter isoleren. Je ziet steeds vaker dat mensen de buitenmuur weghalen, en de nieuwe op grotere afstand zetten, zodat er een dikke laag isolatie tussen kan. Het kost wat meer, maar het rendement is veel hoger en de houdbaarheid een stuk langer. Bij dakisolatie is belangrijk dat zich geen condens- problemen voordoen, en dat de constructie van je dak gaat verrot ten.' Ventilatie Als je je woning zo dicht maakt, is goede ventilatie belangrijk. Vol doende verse lucht in huis. Gecon troleerd lucht verversen kan op verschillende manieren. Je hebt regelbare ventilatie, zelfs met C02- besturing. De systemen zijn niet altijd simpel, maar zachte heel meester maken stinkende wonden. Soms moet je wel eens breken, het is niet anders. Als je nieuwe kozij nen plaatst, of alleen de beglazing vervangt, denk dan ook na over ventilatie mogelijkheden zoals kiepraam of ventilatieroosters. Deze zijn onmisbaar voor een goed werkend ventilatie systeem. Als de ventilatie niet op orde is, dan merk je dat bijvoorbeeld aan schimmel op de muur, bijvoorbeeld achter kasten. Mensen willen nog wel eens denken dat de spouw lek is, maar meestal komt het door onvol doende ventilatie. Ventileren wordt wel gezien als warmteverlies, maar je raakt ook vocht kwijt. Als je dat niet doet, dan gaat vocht als een koudebrug in de constructie zitten. Daardoor geleidt de warmte juist door de muur naar buiten. Bij een vochtige muur raak je veel meer warmte kwijt dan bij een droge muur. Een huis potdicht houden wil dus niet zeggen dat je minder stookt.' Lage temperatuur- verwarming 'Wat ook belangrijk is, is lage tem- peratuurverwarming. HR-ketels zijn alleen zuinig bij lage watertempe ratuur. Dat geeft een hoger rende ment, dus lagere stookkosten. De tijdsduur dat een ketel brandt is niet zo belangrijk, het gaat vooral om het vermogen dat moet worden geleverd. Radiotoren geven ook bij 60 graden voldoende warmte af. Bij een combinatie van vloerver warming en radiatoren is tussen de 45 en 60 voldoende en bij vloerver warming volstaat 30 graden. Daar is winst te halen. En het goed laten afregelen van de hele installatie, zodat de juiste hoeveelheid water door de radiatoren stroomt en de warmte goed wordt verdeeld in het huis. Mensen denken wel eens zuinig te zijn door de verwarming boven uit te zetten. Dat is niet altijd verstandig, want daardoor lekt er door de ongeïsoleerde verdie pingsvloer veel warmte naar boven en moet de cv er beneden harder aan trekken als waar het op bere kend is. Beter is om de radiator boven een klein stukje open te zet ten. En voldoende maar niet over matig ventileren. In de slaapkamer is in de winter een uurtje per dag het raam open voldoende om de woning fris te houden.' Energieloket 'De installatiewereld wordt steeds geavanceerder. De uitdaging is nu dat de regeltechniek zich richt op dat ventilatie, verwarming, zonne boiler en pv-panelen op een goede manier samenwerken, voor een optimale benutting van alle ener giestromen. Als bouwkundig advi seur weet ik wat er te koop is en globaal hoe het werkt. Zonne-ener- Wie een verbouwing overweegt, doet er verstandig aan ogen en oren goed de kost te geven op de Duurzame Renovatiebeurs op vrijdag 12 en zaterdag 13 okto ber in de Burgemeester De Koninghal. Alle benodigde ken nis en ervaring op het gebied van duurzaam verbouwen zijn hier aanwezig. De beurs is een initiatief van de sectie Bouw van het Texels Onder nemers Platform (TOP), in samen werking met Stichting Duurzaam Texel en gesteund door Ontwikke lingsbedrijf Noord-Holland Noord. Alle benodigde kennis en ervaring op het gebied van duurzaam ver bouwen zijn er verzameld. Van architecten, bouwkundig advi seurs, bouwers, installateurs en tegelzetters tot schilders, grondbe drijven en leveranciers van bouw materialen. Energieverbruik en comfort staan hoog op hun priori- gie (PV) is nu heel aantrekkelijk en kan al een rendement opleveren van tien procent na aftrek van de subsidie.' Door zijn specialistische kennis wordt Kuip regelmatige gevraagd door het Energieloket om te advi seren over allerlei zaken, bijvoor beeld over het al dan niet subsidi ëren van bepaalde aanvragen of nieuwe isolatiematerialen. Particu lieren of eigenaars van vakantiewo ningen die een isolatiemaatregel willen uitvoeren maar daar vragen over hebben die het energieloket niet kan beantwoorden, kunnen Kuip inhuren voor advies. Via het Energieloket krijgen ze het eerste uur gratis. Kuip: 'Het Energieloket is een goede stimulans voor het verduurzamen van de bestaande woningvoorraad, maar ook voor het realiseren van nul energiewo ningen.' Als lid van de sectie Bouw van het Texels Ondernemers Platform is Kuip nauw betrokken bij de organi satie van de Duurzame Renovatie beurs. 'We zijn met het sectiebe- stuur begonnen en hebben de hele bouwkolom enthousiast gekregen voor deze beurs. In bestaande bouw is veel eer te behalen met isolatie en aanpassing van de installaties. Steeds belangrijker in een tijd waarin de nieuwbouw stagneert en mensen besluiten lan ger in hun woning te blijven. Com fort kan samengaan met een stuk energiebesparing.' Gerard Timmerman teitenlijst. Het Energieloket van de gemeente vergoedt gemiddeld genomen een kwart van de kosten voor isolatie en andere duurzame maatregelen. Door de al maar stij gende energieprijzen verdienen de investeringen zich op wat langere termijn terug. Bovendien stijgt het comfort. Daar is ook volop informatie over energiezuinige warmtepompen, UV-panelen om stroom op te wek ken en zonneboilers, LED-verlich- ting, vraag gestuurde thermosta ten, waterbesparende kranen en douches, de aanleg van een grijs watersysteem voor het benutten van regenwater en infiltratiesyste men die zorgen dat de bodem rond huis overtollig water opneemt. Ver der aandacht voor kwaliteits- en energielabels. De beurs Duurzaam Renoveren is vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. De zoektocht naar een geschikte opvolger verliep moeizaam. Tot dat hij besloot zijn kansen te vergroten met een ludieke ansichtkaart waarop hij de kwa liteiten van Texel aanprijst en deze op te sturen naar zo'n 400 collega's in het land. Dat hielp: inmiddels is Hans de Winter seri eus in gesprek met drie gegadig den die zijn tandartspraktijk wil len overnemen. Het is een opmerkelijke ansicht kaart, ontworpen door Jesper Kragt, met een foto die de indruk wekt dat je vanuit zijn tandarts praktijk zo door de duinen naar zee loopt. Achterop staat de aanhef 'Een eigen praktijk op Texel is het overdenken waard'. Waar na De Winter vertelt dat het na bijna veertig jaar tijd wordt om 'het vaandel aan de volgende tand arts door te geven'. Vervolgens zet hij een lofzang op Texel in: 'Nog altijd vind ik het een voorrecht om hier te kunnen wonen. Texel is een eiland waar kust, recreatie en natuur altijd dichtbij is. Een eiland waar goede sociale contacten nog altijd centraal staan, waar files niet tot het dagelijks leven behoren en vrijheid nog een centraal goed is. De goede scholen en een gezonde leefomgeving met veel sportmoge lijkheden maken Texel tot een ide ale omgeving om een gezin te stichten of om kinderen te laten opgroeien.' Zijn 'actueel ingerichte, centraal gelegen praktijk met 2 behandelkamers' biedt hij te koop aan, 'voor een prijs die gezien de omzet als een zeer gezonde inves tering kan worden gezien'. Om te besluiten met 'Graag laat ik u de mooie kant van het leven zien'. De actie werd uit nood geboren. De Winter wordt volgend jaar 65 en wil dan niet meer de verplichting hebben elke dag naar zijn werk te moeten. 'Ik ben betrekkelijk fit, maar merk wel dat het herstel lan ger duurt. Dat heeft minder met het werk zelf te maken, want dat vind ik nog steeds leuk. Maar de steeds veranderende regelgeving - en de niet altijd zinvolle gedachte daar achter - kost veel energie.' Als voorbeeld noemt hij de kwestie rond de sterilisatieapparatuur die op gezag van de overheid werd afgekeurd, hoewel tandartsenprak tijken in de praktijk nooit eerder de bron van infecties vormden. Voor ergernis en een hoop extra werk zorgde ook de invoering van vrije tarieven. 'En net nu iedereen zijn manier van declareren erop heeft aangepast, wordt het nieuwe stel sel op 1 januari alweer afgeschaft. Dat zijn zaken die het hebben van een eigen praktijk een stuk minder aantrekkelijk maken.' Nederland telt ruim tienduizend tandartsen, maar het vinden van een geschikte opvolger bleek nog niet zo gemakkelijk. Daar komt volgens De Winter bij dat hij niet elke gegadigde even geschikt vindt. 'Ik kan wel een advertentie op de website voor tandheelkunde zetten, maar dan reageren vooral mensen die geen baan hebben. Het zou kunnen dat er iets met ze aan de hand is, dat ze werkloos thuis zitten. Maar ze mis sen in ieder geval de routine.' Ook jonge tandartsen genieten niet zijn voorkeur. 'De praktische scholing is niet optimaal, zodat net afgestu deerden vers van de universiteit zo in het diepe worden gegooid. In tegenstelling tot bij huisartsen, die een hele periode in een praktijk meelopen.' Meest ideaal vindt De Winter een opvolger die geen eigen praktijk heeft (en dus op korte termijn aan de slag kan), rond 2000 is afgestu deerd en sindsdien ruim tien jaar ervaring heeft opgedaan. 'Zo iemand is achter in de dertig en zit daarmee ook in een gunstige leef tijdcategorie. Want je kunt rustig stellen dat het huidige bestand tandartsen op Texel onder de ver grijzing lijdt. Ze zijn allemaal boven de vijftig en bijna de helft is zelfs boven de zestig. Alleen in de jeugd- tandverzorging werken een paar jongere mensen.' Zijn ludieke actie om potentiële opvolgers te enthousiasmeren leidde niet direct tot succes. 'Ik heb eerst vooral kaarten naar de Randstad gestuurd, maar de reac ties die ik daarvandaan kreeg, waren vooral in de trant van: wat een leuk idee, bedankt voor de kaart. Daarna ben ik ook kaarten naar de noordelijke provincies gaan sturen en dat leverde twee extra gegadigden op. Kennelijk vinden inwoners van Assen het gemakke lijker dan Amsterdammers om naar Texel te verhuizen.' Inmiddels heeft De Winter een paar 'goede gesprekken' gevoerd. 'En ik verwacht nog meer belangstel ling, want een paar weken geleden heeft er een stukje over de actie in het Nederlands Tandartsenblad gestaan. Maar ik heb er uiteindelijk maar één nodig. Er is nog niks getekend, maar ik heb goede hoop dat het binnenkort geregeld is.' Vooruitlopend op een succesvolle overname heeft De Winter beslo ten ook weer nieuwe patiënten aan te nemen. Joop Rommets De ansichtkaart die tandarts Hans de Winter naar 1 heeft verstuurd.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11