TEXELSE COURANT Nieuwe boot gaat Texelstroom heten College haalt geld op voor sportfeest Cjroen 7wartsJ~exels in het harL> TESO verhoogt tarief voor motorvoertuigen Veel te zien op open dag NIOZ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12713 DINSDAG 2 OKTOBER 2012 Zusjes Sanne en Ilse Brand kunnen zich meten met de beste tennis sters van Noord-Holland. Bouwkundig adviseur Peter Jan Kuip is gespecialiseerd in de energie huishouding van woningen. I I Op zoek naar een opvolger heeft tandarts Hans de Winter een bijzondere ansichtkaart laten maken. De jonge wind surfer Jakob Kooij imponeer de afgelopen weekend tijdens wedstrijden in Friesland. Texelstroom wordt de naam van de nieuwe boot die TESO eind 2015 in de vaart neemt. De Raad van Commissarissen en directie hebben er bewust voor gekozen de nieuwe boot niet naar oud directeur Theo Hoogerheide te vernoemen. De eerste reactie van de aandeel houders op de naam Texelstroom was lauw toen president-commis saris Kees Dros de naam vrijdag avond tijdens de aandeelhouders vergadering bekendmaakte. Het was even stil en daarna volgde een applaus van een deel van de aan deelhouders. sen; Dros zinspeelde er bij de bekendmaking daarom al op dat er ongeacht de naam mensen teleur gesteld zouden zijn. Hij sprak de hoop en verwachting uit dat de gekozen naam voor iedere gebrui ker positief en acceptabel zou zijn. Volgens TESO had de naam Theo Hoogerheide' twee stromen aan reacties van voor- en tegenstan ders opgeroepen. De één wilde het wel, de ander juist niet. Dros deed de aandeelhouders namens de familie Hoogerheide het verzoek de naam Texelstroom te aanvaar den. Harry de Graaf, die samen met Peter Dral een jaar geleden het initiatief had genomen de nieuwe boot naar Hoogerheide te vernoe men, zei onomwonden teleurge steld te zijn. Hij deed de zaal echter het verzoek niet verder op de kwestie door te gaan. Dat verzoek werd gehonoreerd en er kwam in de rondvraag niemand terug op de naam. De Graaf prees Thea Hoo gerheide, de weduwe van de oud directeur, dat zij ook aanwezig was. Navraag leerde dat het voor de familie Hoogerheide niet prettig was geweest dat de naam Theo Hoogerheide onderwerp van dis cussie was geweest. Het was de eerste keer dat TESO gebruikers de mogelijkheid had geboden een naamsuggestie te doen. Het is nog niet bekend is of dat in de toekomst nog een keer gaat gebeuren. Het eerstvolgende moment zal rond 2027 zijn. TESO kreeg sinds september 2011 meer dan duizend naamsuggesties. Dros liet weten dat de naam Texel stroom toepasselijk is, omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is dat TESO nog over de Texelstroom tussen Texel en Den Helder voer, voordat de nieuwe veerhaven op 't Horntje in gebruik werd genomen. In 2016 is het ook vijftig jaar gele den dat de eerste Texelstroom in gebruik werd genomen. Dat schip onderhield tot 1991 de verbinding tussen Texel en Den Helder. Daar na voer het een tijd voor een ande re rederij als de Citadella tussen Malta en Gozo, totdat het samen met de voormalige Marsdiep in 2002 op een strand bij de Turkse stad Aliaga werd gesloopt. De naam Texelstroom wordt ook als toepasselijk gezien omdat TESO bezig is de nieuwe boot een duurzaam karakter te geven met de opwekking van duurzame ener gie. Directeur Cees de Waal gaf daar tijdens de vergadering al een voorproefje van. TESO kreeg van onder meer de eigen medewer kers, belangenorganisaties als SIGT en ANBO en studenten liefst 559 suggesties om het nieuwe vlaggenschip te verduurzamen. Die suggesties worden de komen de maanden nader op toepasbaar heid onderzocht, zodat er eind 2013 een bestek ligt en de veer dienst op zoek kan naar een werf. De Waal liet eerder al weten dat TESO streeft naar een duurzame boot, onder meer om de brand stofkosten in de toekomst in de hand te houden, maar dat duur zaamheid de continuïteit van de verbinding niet in de weg mag staan. Het college heeft inmiddels €55.000,- opgehaald om in 2013 de slotmanifestatie van de Nati onale Sportweek op Texel te kunnen houden. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente desgevraagd laten weten. Dat betekent dat het colle ge niet veel aanspraak hoeft te doen op een budget van maximaal €65.000,- dat de raad, met uitzon dering van Texels Belang en Texel 2010, recent beschikbaar stelde. In totaal heeft de gemeente €80.000,- nodig om de slotmani festatie te kunnen houden. De €55.000,- is volgens de woord voerder gebaseerd op toezeggin gen van onder meer fondsen, de provincie Noord-Holland en andere overheden. NOC'NSF, organisator van de Nati onale Sport Week, maakt naar ver wachting op korte termijn bekend of de slotmanifestatie aan Texel wordt toegewezen. Er zijn ook nog twee andere gemeenten in de race voor het evenement. Welke dat zijn, is niet bekend. De slotmani festatie staat gepland op zaterdag 27 april. De Nationale Sportweek wordt in 2013 voor de tiende keer gehou den. Afgelopen jaar deden er 161 gemeenten aan mee. Toen waren er volgens NOC'NSF landelijk in totaal 6800 evenementen om sport en bewegen te promoten. Die eve nementen trokken ruim 850.000 bezoekers. Texel heeft tot nu toe nooit meege daan aan de Nationale Sportweek. De raad stelde het college als voor waarde dat het houden van de slotmanifestatie de aanzet moet zijn om zelf een lokale sportweek te organiseren. De slotmanifestatie moet Texel als sportief eiland op de kaart zetten. TESO houdt de tarieven voor voetgangers en fietsers in 2013 gelijk, de kosten van kaartjes voor motorvoertuigen gaan voor het eerst in jaren licht omhoog. Dat maakte directeur Cees de Waal vrijdag bekend tijdens de aandeel houdersvergadering. De stijging is een breuk met de trend om de kos ten gelijk te houden en eventueel te verlagen zoals een paar jaar geleden nog het geval was. Vol gens TESO valt er met het oog op de trendmatige stijging van de brandstofprijs niet aan een verho ging te ontkomen. In 2002 ging nog 6 procent van het bootkaartje op aan brandstofkosten en inmid dels is dat bijna 17 procent. Vol gens De Waal kan de stijging nog beperkt blijven doordat TESO in het verleden vaste prijsafspraken voor brandstof heeft gemaakt. Dat heeft de veerdienst sinds 2009 ruim een miljoen euro bespaard. Het normale tarief voor auto's tot 5,5 meter lengte stijgt van €35,- naar €36,50. Voor motoren gaat het tarief omhoog van €10,60 naar €11,-. Het daltarief voor auto's tot 5,5 meter stijgt met 50 cent van €24,50 naar €25,- en het daltarief voor motoren van €8,10 naar €8,20. Het eilander tarief voor auto's stijgt in 2013 van €12,30 naar €12,50 en het eilander tarief voor motoren gaat omhoog van €4,90 naar €5,-. Een eerste reactie in de zaal was dat dat allemaal nog wel meeviel. De Waal liet weten dat TESO bewust voor differentatie in de ver hoging heeft gekozen om het voer- tuigenvervoer in de daluren en vooral ook het fiets- en voetgangs- verkeer te stimuleren. Dat past bin nen plannen voor de langere ter mijn om mensen te stimuleren met het openbaar vervoer te reizen of de auto in Den Helder te laten staan en op het eiland gebruik te maken van andere vormen van vervoer. Licht dooft bij gemeente In het kader van de besparings actie Wat doe jij uit?, die gehou den wordt van 3 tot 10 oktober, dooft de gemeente openbare verlichting op diverse plaatsen op het eiland. De lichten gaan uit tussen één en vijf uur 's nachts. In Den Burg worden de lichten gedoofd in de wijk Noordwester en Golfslag, Den Hoorn wordt bijna helemaal in duisternis gehuld. Ver der worden de lampen uit gedaan in de Commandeursingel in Oude- schild, de Schipper Boonstraat in De Cocksdorp en de Cor Bremer straat en de Mulderstraat in Ooste rend. Ook burgers en bedrijven worden opgeroepen zoveel mogelijk ener gie te besparen. De resultaten wor den bijgehouden op een grote energiemeter die geplaatst is op de Groeneplaatsen bekend gemaakt op de Dag van de Duurzaamheid van 10 oktober. De actie wordt georganiseerd door de stichting 10/10 in samenwerking met Urgenda, stichting Duurzaam Texel en de gemeente. De actie onder steunt de gemeentelijke doelstel ling om in 2020 zelfvoorzienend te zijn in de energievoorziening. Caravan in brand Een caravan die op de parkeer plaats bij camping Kogerstrand in De Koog stond, is in de nacht van zaterdag op zondag geheel uitge brand. Aangezien de caravan niet was aangesloten op gas of elektra wordt brandstichting volgens de politie 'niet uitgesloten'. De brand werd rond 3.15 uur ontdekt, waar na de brandweer werd gealar meerd. Die kon geen redding meer brengen. Nog geen driehonderd meter na de start vanaf de veerboot Schulpen- gat hadden de snelste deelnemers aan de Texel Halve Marathon al een gaatje geslagen met de rest van het 1640 koppen tellende veld. Rechts de latere winnaar, Ronald Schröer, die, geholpen door de harde zuid wester, de zesde editie voltooide in 1.09.12 uur, een nieuw parcoursre- cord. Hij won alweer voor de vijfde keer. De snelste vrouw was Yvonne Kassenberg. Zij arriveerde na 1.20.03 uur aan de finish op de Groene- plaats. Meer over dit wederom zeer geslaagde evenement op pagina 6. (Foto Obvler Schiiïng/Texellmages) HET GOEDE DOEL EFFE KIJKEN OF ER NOG EEN LEUK BH-TJE BIJZIT Bezoekers van de open dag van de haven van het NIOZ konden zater dag een rondvaart maken met de Stern, het verbindingsschip van het instituut. Na een tochtje door de haven en langszij de Pelagia nam schipper Ewout Adriaans hen even mee buitengaats, waar ze werden getroffen door een felle korte deining. De omstandigheden waren ideaal voor een bezoekje aan de haven. In deze krant een uitgebreid verslag over de open dag. (Foto Pip Ba/nard)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1