1EXBJVGBOV.NL TEXELSE 2 COURANT Texelse première Threes Anna-film Silent City 'Stientjes om te pikke' voorstelling in dialect DINSDAG 2 OKTOBER 2012 In Cinema Texel is op zaterdag 6 en woensdag 10 oktober de Texelse première van de film Silent City, geschreven en gere gisseerd door Texelaar Threes Anna. Diezelfde avond presen teert ze ook haar nieuwste boek Het Laatste Land. Silent City is het verhaal van een jonge Westerse vrouw die in Tokyo aan het werk gaat in de keuken van een visrestaurant, in de hoop zich daar de 'geheimen' van de mees ter eigen te maken. Maar ze belandt in de ruimte waar vis wordt schoon gemaakt en wordt volledig op zich zelf terug geworpen. Wekenlang snijdt ze zwijgend dode vissen van hun graat. Blut en wanhopig trekt ze 's avonds sexy kleren aan en legt het in een nachtclub aan met begerige en beschonken zaken mannen. Het loopt uit op aanran ding en ontslag uit de club. Dan volgt een haast onwerkelijke zwerf tocht door de gigantische nachte lijke metropolis, die eindigt bij de visvijver van het restaurant. Een film over botsing van culturen, niet kunnen communiceren en hoe het voelt als een vis op het droge. Beide avonden in Cinema Texel starten om 19.30 uur met de ont vangst, waarna het programma om 20.00 uur start met een voorwoord van wethouder Eric Hercules. Om 20.15 uur begint de film, die duurt tot 21.45 uur. Hierna is de presen tatie van het boek Het Laatste Land, met aansluitend om 22.00 uur een Japanse hapje, en drankje en de signeersessie. Reserveren wordt aanbevolen. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn wordt zaterdag 13 oktober de voorstelling Stien tjes om te pikke gehouden, een voorstelling in het Tessels diaect. Dit als vervolg op de voorstelling 'Echt op zien Tes sels', die vorig jaar buitenge woon veel succes had. De orga nisatie - de dialectgroep van de Historische Vereniging - stuurde een persbericht geheel in stijl. 'Beste mèènse fon de krónt. Oller- eerst nag fon horte fielseteerd met 't 125 jarig bestaan fon de Tesse- laar. Dos 'n hééle tiêd en wee hope dot 'r nag minstes 'n mèènseleef- tiêd bee komme mag. Wee benne wot on de late kónt. Deur olie drokte, net zó os bee jullie, is 't wot later worre, maar 't is nag in de maand. Ken nag net dochte wee. Jullie hèèwwe fon 't begin of on ol oltiêd veul op hod met 't Tessels diejelekt en wee hope ok dot dot zó bluve mag. Met sien olie per- bere 't Tesselse diejelekt zó lang os 't ken in de biêne te houwe. Dot wille wee graag ok. Deerom geve wee, de Dialectgroep fon de Histo rische Vereniging Texel, na de uut- foêring 'Echt op sien Tessels' fon vorig jaar, nou weer 'n uutfoêring in t Tesselse diejelekt. Deuze keer gane wee na De Hoore in 't dor- repshuus De Waldhoorn op sater dag 13 oktober. Deer wille wee, os 't effies ken, om 15.00 uur beginne. Omdot 't nou on De Hoore is, hèèwwe wee 't maar 'Stiêntjes om te pikke' noemd. Ok doêne d'r nou twie Hoorenders mee, Maatje Kik- kert-Kuiper en Arie Lap same met Jan Bakker op sien accordeon. Foor de rest komme ouwe beken de zó os Aart v.d Brink, Harry de Graaf, Gelein Jansen, Piet Kooi man, El Kortenhoeven, Gerrit Ter- windt, en Theo Timmer op de plan- ke. Os olies goed gaat, is 'r nag 'n gróóte kööns op 'n ferrassing. Kenne en magge 't nag niet sèèg- ge, maar hou d'r maar rekening mee dot 'r nag iêntje komme ken, weer gien mèèns meer op rekend hod, en weer olie hande foor op mekaar gane. Wee hope dot 't deurgaan ken mag. D'r is evegoed genog te siên en te hore, liedjes, gedichte, anekdotes en ferhale. 't Gróótste deel fon 't programma is trouwes nuw worre. 't Is zeker de moeite waard, om deer de deur fóór uut te gaan. Kaarte benne te kóóp bee Spar Goênga on de Hoore. Se koste 3 Euro 't stik, dos gien geld foor zo'n merakels mooie middag. Maar wees 'r op tiêd bee, wont d'r benne maar 125 kaarte te kóóp.' Organisatie en regie van 'Stiêntjes om te pikke' is in handen van Ina Schrama, Maarten 't Hart en Gerard Kuip. Landschappen in Galerie Posthuys Galerie 14-16 Posthuys Texel aan de Brink in De Koog toont tot en met 4 november werk van Matthieu van Riel. Deze schilder laat de essentie van het landschap zien. Om de ruimte en het immate riële te ervaren, schildert hij zijn doeken in dunne verflagen, waarbij alle overbodige details zijn wegge laten. Naast deze schilderijen is er een installatie met tekeningen en keramiek van Barbara Guldenaar te zien en presenteert de galerie een collectie nieuwe bronzen beel den van Barbara de Clercq. Energie Texel zal na 10 oktober nooit meer hetzelfde zijn. Heeft Annie net aangegeven dat het genoeg is met al die Dagen, komt er weer een nieuwe bij. Ongetwijfeld bedacht in de kroeg, met een flinke borrel. 'Denk eens goed na man. Tien oktober, dat schrijf je wel mooi als 10-10. Bekt dat lek ker of niet?' En zo ontstond de 'Dag van de Duurzaamheid.' Om de actie ruchtbaarheid te geven heeft de organisatie de slogan 'Wat doe jij uit?' bedacht. Gewel dig toch? Moet je daar laveloos voor zijn of niet? Annie verdenkt de club ervan dat ze onder een goed glas wijn ook zaten te kijken naar 'Barbie's baby', de realityse- rie met een hoog vaselinegehalte. Want als klap op de vuurpijl wordt op de Groeneplaats een monu ment onthuld. Daar komt een metershoge energiemeter te staan. In het groen? Welnee, in knalroze! Daar zakt je broek spontaan van af. Maar dat is natuurlijk de bedoeling, want je moet iets uitdoen. Er komt dus een grootschalige energiebespa ringsactie. Op 3 oktober gaat die meter aan. Dat zal best stroom kosten, maar goed. Vervolgens gaan logiesverstrekkers hun gas ten stimuleren om een week lang zo zuinig mogelijk met energie COLUMN om te gaan. Zélf beginnen we daar niet aan. We zijn immers niet gek? Die toeristen zitten dan een week in het donker, durven de TV niet aan te doen en gaan met de kippen op stok. Heb je eindelijk een week vrij, zit je te verrekken van de kou. En dan volgt er op HET plein, op 10 oktober dus, de ontknoping. De organisatie meldt in een persbericht: 'Als iedereen meedoet, kan het energieverbruik in één week drastisch omlaag'. Hoe verzinnen ze het. Annie hoort graag welk wijntje ze genuttigd hebben, want ik mis soms wat creativiteit. En energie. Kom nou toch. Texel prijst zich zo wel uit de markt hoor. Want de toeristen hoeven ook al niet te komen voor de romantische Kerstsfeer op het Plein. Want met die kouwe LED- lampjes verlang je terug naar de TL-buis. De organisatie geeft tot slot nog een goede tip: Doe tij dens het koken de deksel op de pan. Annie zou zeggen: laat ze mooi die deksel op hun neus krij gen. En zo ontstaat de 'Dag van de Deksel.' En verder? Stoken Pluto! an n ie@texelsecou rant, n I Aanmelden voor 'Vrouwen en humor' De derde editie van Vrouwen van een Eiland, die vrijdag 2 en zaterdag 3 november wordt gehouden, heeft als thema 'Vrouwen en humor'. Aanmel den kan via de website. Na de vorige twee edities van het evenement, dat niet alleen voor vrouwen, maar ook voor mannen toegankelijk is, werd het volgens initiatiefnemers Petra Schut, Tessa van Daalen en Annette van Ruiten burg tijd voor iets nieuws. Centrale plek van Vrouw en Humor wordt Theaterrestaurant Klif 12 in Den Hoorn. Nieuw dit jaar is een serie workshops op zaterdag, die op Broadwayachtige wijze op verschil lende locaties in Den Hoorn wor den gehouden. Voor deelname aan de workshops, de cabaretvoorstel lingen en de diners wordt entree geheven. De lezing, het debat en de informatiestands in Klif 12 zijn gratis te bezoeken. Aanmelden kan via www.eilandvrouwen.weebly. com. Wie geen computer heeft of moeite heeft met boeken via de website, kan tussen 19.00 en 21.00 uur bellen naar Sandra Koning via tel. 06-52086937. Het is wel zaak er op tijd bij te zijn, want het aantal deelnemers per workshop is beperkt. Op vrijdag 2 november is er vanaf 19.00 uur in Klif 12 ten bate van Girls First een Afrikaans buffet, met aansluitend cabaret door Mylou Frencken. Kinderboekenweek In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg wordt woens dag een instuifmiddag vol acti viteiten gehouden. Dit in het kader van de Kinderboeken week, die tot zaterdag 13 okto ber duurt. Het thema van de (58ste) Kinde boekenweek is Hallo Wereld. De middag is bedoeld voor kinderen van zes tot 12. Tijdens de middag maken zij een korte wereldreis. Zo kunnen ze onder meer trommelen op djembés in Afrika, schilderen op de manier van Aboriginals in Australië, wordt er een totempaal gemaakt in Amerika en leren ze in China kalligraferen. Kinderen die mee willen doen, wordt geadvi seerd van tevoren een kaartje te halen bij de bibliotheek, omdat er een maximum gesteld is aan het aantal deelnemers. Tijdens de Kin derboekenweek krijgen jeugdleden bij ieder bibliotheekbezoek een kraslot cadeau. Hiermee maken ze kans op een origineel Boeken weekprijsje. De bibliotheek is ver sierd met vlaggen uit allerlei lan den, de kinderen kunnen raden welke vlag bij welk land hoort. Hardrockavond De hardrockavond in café De Zwaan in Den Burg vindt niet plaats op zaterdag 6 oktober, zoals eer der gepland, maar op 22 decem ber. Het feest was aanvankelijk gepland in de bovenbar van de J' El leboog, maar werd na de brand verplaatst naar café De Zwaan, dat egen die tijd zijn deuren weer geopend heeft. Het thema van de avond is Hard, harderhardst. De hardrockavond begint om 21.00 uur, de entree is gratis. Bijeenkomst over Den Burg In Stayokay aan de Haffelder- weg in Den Burg wordt dinsdag 9 oktober een bijeenkomst gehouden voor inwoners van Den Burg. Het thema van de bijeenkomst, georganiseerd door het college en de dorpscommissie, heeft als the ma 'Betrokken bij Den Burg' en de agenda vermeldt onder meer het drank- en drugsgebruik op Texel en de daarmee samenhangende problematiek. Simon Dijkstra van het project 'Helder in de kop' zal hierover een inleiding verzorgen. Mogelijk zal ook wijkagent Marco van Duivenboden zijn visie geven op problematiek rond orde en vei ligheid en daarmee samenhangen de overlast. In het verlengde daar van komen het AED-net en het Burgernet aan deorde. Ook zullen de ontwikkelingen rond 'Den Burg Zuid' worden toegelicht. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is bedoeld voor bewoners van het postcodegebied 1791. De toegang is gratis. Gewijzigde tijden bij Radio Texel De uitzendingen van Radio Texel beginnen vanaf 3 oktober al om 17.00 uur en niet - zoals op andere dagen - om 18.00 uur. Dit in verband met de uitzending van de raads- en commissieverga deringen, die telkens om 19.30 uur beginnen. Om niet bij elke verga dering een half uur zendtijd te moeten inleveren, is deze oplos sing bedacht. De overdenking in het woensdagavondprogramma, 'Onder de toren', is verzet naar het laatste half uur, van 18.30 tot 19.00 uur. In het geval van een raads- of commissievergadering wordt tus sen 19.00 en 19.30 Raad en daad uitgezonden, een vooruitblik op de komende vergadering. Inschrijven Waanzin Waanzin staat weer voor de deur. De tweede editie van dit evenement wordt gehouden in het weekend van 2 en 3 novem ber. Inschrijven voor Waanzin kan zon dag 7 oktober. Zoals gebruikelijk wordt de aanmeldlocatie of verwij zing bekend gemaakt via www. waanzintexel.nl, waar hij om 12.12.12 uur gepubliceerd wordt. Een verandering ten opzichte van vorige jaren is dat de punten van de inschrijving worden meegeno men naar Waanzin. Op zoek naar muizen in braakballen Onder leiding van de Vogelwerk groep worden donderdag 4 oktober bij Ecomare braakbal len uitgeplozen. De braakballen zijn afkomstig van verschillende soorten uilen, zoals ransuilen, velduilen en kerkuilen en de muizenschedeltjes die er in worden gevonden geven inzicht in de verspreiding van de verschil lende muizensoorten als de typisch Texelse Noordse woelmuis en waterspitsmuis. De bijeenkomst begint om 18.00 uur met een vege tarische maaltijdsoep en een korte introductie. Om ongeveer 19.00 uur vertelt Dick Bekker van de Zoogdiervereniging over het lande- Een uitgebreid overzicht van activiteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland te verkrijgen is, via www.texelagenda.nl en (mobiel) http.//m.texelagenda. nl/nl. Dinsdag 2 oktober: 21.00 uur. De Texelse bluesband Jug Bros treedt op in café De Kombuis op de haven van Oude- schild. Aanvang 21.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel. 18.30 Ted; 18.45 De Verbouwing; 21.00 Hope Springs; 21.15 The Bourne Legacy. Woensdag 3 oktober: 19.00 uur. In het raadhuis aan de Emmalaan in Den Burg begint om 19.00 uur een commissiever gadering van de gemeenteraad. 20.00 uur. Bij Jan en Paula Brou wer in het Olijfblad aan de Wever straat in Den Burg begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 02 oktober 10.34 s TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Pip Barnard Job Schepers Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €8E Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioi Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 De Club van Sinterklaas; 14.00 Mees Kees; 16.00 Mees Kees; 16.30 Ted; 19.15 De Ver bouwing; 19.30 Hope Springs; 21.45 The Bourne Legacy; 22.00 Ted. Donderdag 4 oktober: 13.00 uur. Belangstellenden kun nen van 13.45 tot 16.00 uur jeu de boules spelen op de clubba- nen bij zwembad Molenkoog in Den Burg. Spelmateriaal is aan wezig. 19.30 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een bridgedrive. Deelname kost €4,- per paar. Inlichtingen bij Veronica van Beek, tel. 06- 28787820. 20.00 uur. Bij volkssterrenwacht De Jager kan bij helder weer vanaf 20.00 uur door een teles coop naar de sterren worden gekeken. Voor informatie en aan melden: tel. 06-53340063. 20.00 uur. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. ledereen is welkom, deelname kost €1,50. 20.30 uur. Cabaretière Dorine Wiersma speelt in theater Klif 12 in Den Hoorn de voorstelling 'Zei ik dat?' Aanvang 20.30 uur. Vrijdag 5 oktober: 13.00 uur. Bezoekers van het fruitbedrijf van Kees Keijser aan de Molenbuurt nabij De Waal kunnen er van 13.30 tot 17.00 uur zelf fruit plukken. 18.30 uur. In De Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg kan tussen 18.30 en 20.30 uur kle ding worden ingeleverd voor de morgen te houden verkoping. TESO Om de drukte de baas te kun nen, zet TESO in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilisten moeten rekening houden met wachttijden van een half uur tot een uur. Deze kunnen vrijdag in beide richtingen ontstaan en zondag en maandag op Texel. Met ingang van 1 oktober is de winterdienstregeling weer van kracht. De eerste afvaart op zon dag- en feestdagen is vanaf Texel om 8.00 uur en vanuit Den Helder om 8.30 uur. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 369600 of www.teso.nl. lijke onderzoek naar de versprei ding van muizen, spitsmuizen en woelmuizen. Voor en na de lezing is er gelegenheid om zelf braakbal len te pluizen. Ervaring is niet ver eist, enthousiasme wel. Deelname kost €1,-, van tevoren aanmelden is noodzakelijk en kan via www. ecomare.nl. Scouting Texel haalt donderdag oudpapier op in de wijk Koger- straat, Boogerd, Willem van Beie- renstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenmaker straat, Witte Kruislaan. Voorlichting over landbouwbedrijven In Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg wordt woensdag 10 oktober een bijeenkomst gehou den over het nieuwe mestbeleid, het nieuwe gemeenschappelijke landbouwbeleid en het econo misch perspectief van agrarische bedrijven. Spreker is Hans Scholte, bedrijfsadviseur bij Flynth. De bij eenkomst begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Aanmelden kan via tel. 0224-214668 of schagen@flynth.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2