JMifl Drijvende fuik in Helderse haven TESO speelt in op e-ticket Kees Dros vertrekt als president-commissaris Poelmann nieuwe commissaris TESO TEXELSE 5 COURANT Tientallen mensen namen zaterdag de gelegenheid te baat een kijkje te nemen op de open dag van uitgeverij SnelStart in Harkebuurt. (On)natuurlijk Onlangs waren wij enige weken op uw eiland en hebben daar een aan tal malen de Texelse Courant gekocht. Wat ons opviel in de inge zonden stukjes was de enorme haat en afkeer van agrariërs jegens natuur en mensen die deze probe ren te beschermen. En dat op een eiland dat zich wil profileren als groen en natuurlijk. Naar aanlei ding van de brief, ingezonden door mevrouw Duinker, waaruit blijkt dat zij een persoonlijke haatcampagne voert jegens ganzen en anders die haar bedrijf in de weg staan en deze simpel wil elimineren, moet mij van het hart dat wij geen pro ducten meer willen van dergelijke bedrijven. De tijd dat boeren alleen om eigen economisch gewin het landschap konden vernielen en vergiftigen is voorbij. Alleen bedrij ven die duurzaam produceren en de natuur laten bestaan zoals het is, kunnen blijven. Wie zich daar niet bij wil neerleggen, zal uiteinde lijk moeten verdwijnen. Overigens is een dergelijke hou ding ook niet goed voor het toe risme op uw eiland. Wij komen in elk geval niet meer. Familie Van Dijk, Delft. TESO: uiterlijk Horntje aanpassen 't Horntje zou een andere uitstra ling moeten krijgen. Een uitstra ling die gasten meer het gevoel geeft dat ze op een Waddenei land aankomen. Om dat voor elkaar te krijgen, heeft TESO met partijen in Den Hoorn om tafel gezeten. Het resultaat: de uitstraling van 't Horntje wordt onderdeel van het loodsenproject van Den Hoorn en binnen dat kader wordt bekeken hoe het uiterlijk kan worden verbeterd. Tijdens de aan deelhoudersvergadering liet direc teur Cees de Waal aan schets zien om aan te geven dat het gebouw van de fietsenverhuur er bijvoor beeld veel fraaier uit zou kunnen zien. De actie van TESO doet denken aan eerdere ideeën die in het verle den zijn geopperd om 't Horntje meer uitstraling te geven. Het kwam onder meer aan de orde tij dens discussies over de toekomst van Texel. Toen werd gesteld dat 't Horntje een volwaardig dorp zou moeten worden als de ruimte in de andere dorpen op zou raken. De gemeente schreef daarna in de structuurvisie Texel op Koers dat 't Horntje vooralsnog geen volwaar dig dorp zou worden, maar de locatie na 2015 wel zou worden bekeken als zou blijken dat er meer nieuwe woningen nodig zijn. In de verkiezingsprogramma's van Texels Belang was ook meerdere keren te lezen dat 't Horntje meer een dorp zou moeten worden. Ecomare zet eerste huilers uit Ze waren er speciaal voor uit Duitsland gekomen, twee men sen die een zeehond hadden geadopteerd. Samen met drie anderen mochten ze de eerste huilers van het seizoen uitzet ten. Hier ging hier om vier dieren die in juni en juli waren gevangen en op dat moment nog afhankelijk waren van moedermelk. Ze kregen daar om de eerste weken van de d ier verzorgers zeehondenmelk gevoerd, via een slang in hun maag. Gedurende die periode wer den ze geadopteerd, in het geval van huilers gebeurt dat door niet meer dan één persoon of gezin. De 'adoptanten' hebben in de maan den dat ze een 'eigen' zeehond in de opvang hadden, een band met het dier gekregen. Vanuit Ecomare zijn ze van elke stap in de ontwik keling op de hoogte gebracht en kregen ze regelmatig een foto. Sommigen zijn tussendoor nog een keer komen kijken. Vorige week konden de eerste vier zeehonden in aanwezigheid van hun adoptanten - die zelf de kisten mochten openen - worden uitge zet. De nieuwe lange fuikwand in de veerhaven van Den Helder wordt een drijvende fuik. De werk zaamheden beginnen naar ver wachting begin 2013 en duren mogelijk het hele jaar. Volgens TESO-directeur Cees de Waal wordt de vervanging van de verouderde en versleten fuikwand uit 1964 een omvangrijke operatie. Het werk wordt in opdracht van havenbeheerder Rijkswaterstaat uitgevoerd. Er worden damwanden geslagen voor de oude fuikwand, waarna die stukje voor stukje wordt verwijderd en de nieuwe drijvende fuik stukje voor stukje wordt terug geplaatst. Het wordt tevens een operatie waarbij de aannemer er rekening mee moet houden dat TESO onder tussen ook gewoon moet kunnen varen. Dat betekent dat er werk zaamheden buiten de reguliere vaartijden moeten worden verricht. Er moeten voor de werkzaamhe den onder meer werkschepen in de veerhaven kunnen liggen. Vol gens De Waal zal het meeste werk vanaf de wal worden verricht. Dat betekent dat de parkeerplaats vol gend jaar een tijd niet te gebruiken is. Rijkswaterstaat is op zoek naar een alternatieve plek waar circa tweehonderd auto's kunnen staan. Tegelijk met de vervanging van de fuikwand laat Rijkswaterstaat een noodaanlanding voor de boot aan leggen aan steiger 3 van Fort Hars- sens. De aanlanding moet uiterlijk eind 2014 beschikbaar zijn. Er komt bij de steiger in geval van calamiteiten een mobiele brug, waarmee het onderste autodek kan worden gebruikt. 'Dan kunnen hulpdiensten worden overgezet en kan ook de bevoorrading van het eiland doorgaan.' De Waal prees burgemeester Francine Giskes voor de inspanningen die zij samen met TESO heeft geleverd om de noodaanlanding te realiseren. Daar ging veel overleg bij andere over heden aan vooraf. Wat TESO betreft, komt er op ter mijn ook een noodaanlanding op Texel voor het geval de veerhaven op 't Horntje een keer buiten gebruik raakt. Volgens De Waal zou de NlOZ-haven in beginsel een geschikte plek kunnen zijn. Of het allemaal zover komt, is mede afhankelijk van beschikbaarheid van geld. In Den Helder heeft het ook lang geduurd, voordat er geld beschikbaar kwam. Volgens De Waal is er inmiddels bij de overheid geen discussie meer over 'nut en noodzaak' van noodaanlandingen voor TESO. TESO wil verder inspelen op mensen die via internet al een kaartje voor de boot hebben gekocht. Volgens directeur Cees de Waal wordt gedacht aan het instellen van aparte toegangsba- nen voor mensen die al een e- ticket of tegoed op een meerrit- tenkaart hebben. Volgens De Waal wordt bekeken of dergelijke banen voorzien kunnen worden van slagbomen die de ken tekens van auto's herkennen. Staat er iemand in de rij die al een kaart je via internet heeft gekocht, en het kenteken heeft ingevoerd, dan moet de slagboom dan automa tisch omhoog gaan. TESO ver wacht dat dat op basis van beschikbare techniek moet kunnen worden gerealiseerd voor perso nenwagens tot 5,5 meter lang. Het idee is onderdeel van een plan om het aantal auto's dat per uur de loketten passeert te laten stijgen tot tenminste 600 pae (personen auto equivalenten) met het oog op de komst van de nieuwe boot die naar verwachting in ieder geval zo groot wordt als de Dokter Wage- maker. Het scheelt tijd als mensen met een e-ticket of meerrittenkaart meteen door kunnen rijden. TESO verkoopt inmiddels 20 procent van de kaartjes via internet. Volgens de veerdienst is dat een explosieve ontwikkeling voor dit verkoopka naal. De Waal liet weten dat TESO inmid dels meer dan tweeduizend vol gers heeft op het twitteraccount dat in 2011 werd opgezet, nadat de veerdienst door problemen met de brug op het eiland een tijd gestremd was. De aanwezigheid op Twitter is niet alleen bedoeld om mensen snel te informeren, maar volgens De Waal wordt ook goed gelet op wat er over TESO wordt geschreven. 'We letten op tweets met oog voor trends of klachten over zaken die niet goed gaan, zodat we daar wat mee kunnen doen om zaken verder te verbete- Ondanks dat Texelpost nog steeds ronddrijft was er afgelopen week end een vinder van de boei op Texel. Charrel Jalving vond Texelpost op 7 september tussen Castricum en Egmond aan zee. Hij besloot een deel van het prijzenpakket aan te nemen. Hij maakte een rond- /lucht boven de wadden en overnachtte in een chalet op Loodsmans duin. Op de foto neemt hii de priis in ontvangst van Dries de Winter. Kijk verder dan de neus lang. Durf besluiten te nemen die soms moeilijk zijn uit te leggen in plaats van te kiezen voor snel le oplossingen voor de korte ter mijn waarbij je ook nog probeert iedereen te vriend te houden. Die boodschap gaf Kees Dros vrij dagavond bij zijn afscheid als pre sident-commissaris van TESO. Dros was commissaris sinds 1993, hetzelfde jaar waarin Rob Wortel directeur werd. Hij was opvolger van voormalig NlOZ-directeur Henk Postma. In 2003 volgde Dros Bob Bakker op als president-commis saris. Zijn eerste optreden destijds was het leiden van de buitenge wone aandeelhoudersvergadering over de komst van de Dokter Wagemaker. De aandeelhouders stelden zich toen vierkant achter de aankoop op. Dros hekelde het huidige bestuurs- klimaat waarin volgens hem nog wel eens voor de snelle oplossing voor de korte termijn wordt geko zen. Volgens hem gebeurt dat in het openbaar bestuur en ook in besturen van belangengroeperin gen. Het zou volgens Dros goed zijn dergelijk gedrag tegen het licht te houden. 'In een goed besluit gaat tachtig procent van de tijd in de voorbereiding zitten. Dat is beter dan een slecht besluit te nemen, waarna je op de blaren moet zitten.' Hij kaartte aan dat binnen de vergadering van de Raad van Commissarissen soms beslui ten worden doorgeschoven als het gevoel bestaat dat er nog niet vol doende op tafel is geweest voor het nemen van een goede beslis sing. Hij deed besturen de uitdaging aan de hand om kritisch naar de eigen kwaliteit te kijken om die omhoog te krijgen. 'Het is niet meer van deze tijd als iemand veertig jaar bestuurslid is. Dan moet je je afvra gen of je goed bezig bent.' Dros zei onder kwaliteit te verstaan dat een bestuur bespreekbaar maakt hoe een besluit tot stand is gekomen. 'Dat wordt nu nog vaak in de doof pot gestopt.' Volgens de schei dend president-commissaris is doorstroming verfrissend en biedt het besturen de kans beter in te spelen op komende veranderin gen. Als voorbeeld noemde Dros TESO voor wie het momenteel belangrijk is wat er in Den Helder gebeurt en daarom een commis saris aan de overkant heeft gezocht. Hij hekelde de gedachtegang van besturen dat goede bestuurders soms niet te vinden zijn. 'Dan luidt de tegenvraag wat je zelf hebt gedaan om ze te vinden of om je eigen kwaliteit te verbeteren.' Dros noemde het in zijn betoog een gemiste kans dat TVO en TVL na de fusie tot het Texels Onderne mers Platform (TOP) niet hadden gekozen voor een onafhankelijk bestuur. Hij pleitte er eveneens voor dat besturen kiezen voor een onafhankelijk voorzitter. Als voor beeld noemde hij Bart Robbers van de overkant die een tijdje voor zitter van TVL was. 'Investeer in een goed bestuur voor het belang van het eiland en stel een onafhan kelijk voorzitter aan, niet voor de inhoud, maar om de processen te bewaken.' Dros deed in zijn afscheidsrede ook een verzoek aan Texel om niet alleen naar de eigen zaken te kij ken, maar ook de belangen van Den Helder voor ogen te houden. Als voorbeeld noemde hij een besluit van vliegveld De Kooy om het aantal vliegbewegingen te laten toenemen. Dat was voor Den Hel der een kans om de offshore zich verder te laten ontwikkelen als een bedrijfstak naast de Koninklijke Marine. De gemeente Texel rea geerde met een gang naar de rech ter, omdat meer vliegbewegingen meer overlast voor het eiland zou den betekenen. Toen echter bekend werd dat het vliegveld op de nomi natie stond helemaal dicht te gaan (door de sluiting van het marine vliegkamp) veranderde de houding van het gemeentebestuur en kwa men pogingen op gang het vlieg veld open te houden. Dros: 'Voor Den Helder was het pijnlijk dat Texel de uitbreiding van de vliegbewegingen eerst tegen hield. Wij zouden hier niet blij zijn als Den Helder een maximum zou stellen aan het aantal auto's dat door de binnenstad mag rijden. Dat doet Den Helder niet omdat ze het belang van Texel onderkennen, maar wij moeten ook hun belangen onderkennen. Texel moet investe ren in Den Helder. Als het daar goed gaat, blijft het op Texel ook goed gaan. We moeten over de dijk en de duinen heenkijken. We moeten verder kijken dan onze neus lang is.' 'Kijk verder dan je neus lang is' Oud-gedeputeerde Patrick Poel mann uit Naarden is vrijdag gekozen tot nieuwe commissa ris van TESO. Hij volgt Kees Dros op die na 19 jaar vertrekt uit de Raad voor Commissarissen. Poelmann kreeg 325 van de 483 stemmen die tijdens de aandeel houdersvergadering werden uitge bracht. Oud-gedeputeerde Sascha Baggerman, die jarenlang op Texel woonde, kreeg er 153. Er werden 5 blanco stemmen uitgebracht. In totaal waren 430 aandeelhouders aanwezig die gemachtigd waren om 483 stemmen uit te brengen. Baggerman was teleurgesteld, maar stelde zich sportief op. 'Ik had graag commissaris willen zijn', liet ze de zaal weten, 'maar aan Poelmann heeft u een commissaris die ook de belangen van TESO goed zal verdedigen.' Poelmann was blij met zijn verkiezingen en zegde toe zijn 'stinkende best' voor de veerdienst te gaan doen. Poel mann heeft nog geen TESO-aan- deel, maar daar gaat hij achter aan. TESO had bewust twee kandida ten van de overkant geselecteerd die daar over een relevant politiek netwerk beschikken. Op het moment moet vooral op provinci aal, landelijk en ook Europees niveau aan de belangen van TESO worden gewerkt. Poelmann was tot 2011 gedeputeerde in Noord- Holland en is tegenwoordig dijk graaf van hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden, waardoor hij onder meer een netwerk heeft bin nen de waterstaatkundige bestuur slagen in Nederland. De Raad van Commissarissen bestaat nu uit Poelmann, vice-pre sident Dirk de Lugt, secretaris Jan Dogger, Vera Kuip en Franck van den Broeck. Wie van hen Dros opvolgt als president-commissaris moet nog worden bepaald. De Lugt liet weten dat het in ieder geval één van de op Texel wonende commis sarissen wordt, omdat dat in de statuten is bepaald. Benadrukt werd dat ook is vastgelegd dat tenminste drie van de vijf commis sarissen op het eiland moeten wonen. In de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg werd vrijdag onder grote belangstelling het Mindful family werkboek van Mirjam Spijker en Milena Hilstra gepresenteerd. Samen met Roos Hilstra, die de illu straties voor haar rekening nam, overhandigden de auteurs het eerste exemplaar aan Marianne Witte van de bibliotheek. tmoMan^smttB) Kees Dros nam vrijdagavond afscheid als president-commissaris van TESO. Dros werd in 1993 commissaris en in 2003 president-commis saris. Hij vertrekt omdat zijn termijn erop zit. ifoio Jemen ven notum) Kandidaat-commissarissen Sascha Baggerman en Patrick Poelmann volgen samen met burgemeester Francine Giskes de aandeelhou dersvergadering van TESO. Poelmann won de verkiezing met 325 van de 483 Stemmen. (Foto Jemen ven Huttum) -Deuren-Ko ^liciturCjutter'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5