TEXELSE COURANT Cjroen 7wartsJ~exels in het harL> 9 Plan: openbare verlichting volledig energieneutraal Waddenhaven wil waterspeelplaats Hoogheemraadschap stemt in met coupure OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12718 VRIJDAG 19 OKTOBER 2012 Onbekend maakt onbemind. Reden om de belangrijk werk doende WMO Adviesraad in de schijnwerpers te zetten. Hogebergboer, kenner en geschiedschrij ver van het Texelse schaap. Dat was de dins dag overleden Piet Bakker. Thijs van den Heuvel (17) vindt niets mooiers dan racen en kan zich met de beste karters van Europa meten. Drie vrouwen willen de orga nisatie van de intocht en de rondgang van de Sint een structureel karakter geven. Tweede-Kamerleden Jeroen Recourt en Sjoera Dikkers (beiden PvdA) hadden het niet makkelijk in klas 1B van de OSG De Hogeberg. De kinderen legden hen het vuur na aan de schenen met vragen die varieerden van het favoriete broodbeleg tot de functie van de Eerste Kamer. De twee Kamerleden waren op het eiland op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de PvdA en brachten naast de OSG een bezoek aan strandpaviljoen paal 12, waar gesproken werd over veiligheid en duurzame landbouw en visserij. Onderwerpen die hen na aan het hart liggen, Recourt heeft Justitie in zijn pakket, Dikkers Landbouw en Visserij. In klas 1B kwamen deze onderwerpen echter nau welijks ter spraken. De 22 leerlingen waren nieuwsgieriger naar het dagelijks leven van de Kamerleden en naar de wij ze waarop het debat in zijn werk ging. Daarbij werden hei kele kwesties niet geschuwd. De JSF kwam ter sprake en de belastingdruk, maar ook de favoriete voetbalclub van beide Kamerleden. Een lastige vraag was wat ze zelf de belangrijkste kwestie vonden. Dikkers dacht het aanstaand regeerakkoord, maar Recourt vond de langetermijnvisie belangrijker, 'zodat we de wereld op een goede manier aan jullie nalaten'. Het bezoek van de Kamerleden was door docent (en raadslid) Nils Lely voorbereid door lessen over de geschiedenis en de werking van de democratie. Het was niet nodig de leerlingen aan te sporen vragen te stellen, want het lesuur was tekort om ze alle te beantwoorden. Maar vragen stellen kon volgens Lely ook via e-mail. 'En dat kan ook als je nog niet mag stemmen.' Na afloop van de les en voor het vertrek naar het strandpaviljoen vonden de Kamerleden ook nog tijd voor een interview voor de schoolkrant. Een compleet nieuwe, duurza me en energiezuinige openbare verlichting in combinatie met zonnepanelen die er voor zor gen dat de verlichting in de Woelmui: Rookschade De woordvoerder was boos. De brand had makkelijk op tijd geblust kunnen worden, want die zat in een schoenendoosvormige ruimte. Er was eigenlijk alleen sprake van rook. Er was een muur die niet omgegooid had hoeven worden, want het was een extra muur die niet wankel stond maar los, en hij stond er om geluidsoverlast te bestrijden. De eigenaar had geen tijd om met de buren te praten, want hij was zijn bedrijf en zijn baan kwijt. De woordvoerder maakte zich ook druk over munten uit gokautomaten, die nergens meer te vinden waren. Soms lees je in deze krant berichten die lastig te begrijpen zijn. Ik doe hier toch een poging: Na zo'n brand, par don, na zoveel rook in je pand, ben je kennelijk flink van slag, en heeft je gevoel voor logica en prioriteit behoorlijk schade opgelopen. De gedupeerden wens ik oprecht veel sterkte toe. eigen energiebehoefte voorziet. Aan dat ambitieuze plan van het college hangt wel een kosten plaatje: ruim €3,5 miljoen excl. BTW). Texel hoeft dat overigens naar verwachting niet helemaal zelf op te hoesten. Bedoeling is dat alle openbare gemeenteverlichting wordt ver vangen door energiezuinige en duurzame lampen. Dat levert een besparing op energiekosten (nu €33.000,-), dat wordt versterkt door het selectiever inschakelen. De benodigde stroom moet wor den geleverd door 1.500 vierkante meter aan zonnepanelen. De nieu we verlichting vergt minder onder houd, waardoor op jaarbasis ongeveer één arbeidsplaats wordt bespaard. Vanaf de start zijn verschillende dorpscommissies betrokken bij dit plan en zijn proeven uitgevoerd met verschillende soorten verlich ting en het doven daarvan. Bewo ners hebben via enquêtes hun mening kunnen geven. Uitkomst was dat 75 procent de proef als geslaagd beschouwt, voor het college reden het verlichtingsplan verder te ontwikkelen. Met de aanleg van een water speelplaats wil de Waddenha ven de aantrekkelijkheid van het havengebied verder vergro ten. Daarnaast bevat het deze week gepresenteerde plan speeltuigen voor kinderen van twaalf jaar en ouder en enkele nieuwe picknickplaatsen. De waterspeelplaats bestaat uit een complex van roestvrijstalen speelelementen. Met handpom pen kan water uit de haven wor den opgepompt, dat vervolgens via goten, sluisjes, bakjes, water- Woelmuis raderen en andere mechanieken terugvloeit in de haven. De onder grond bestaat uit een grote speel- bak met heel fijn grind, waarmee kinderen in combinatie met het (stromende) water naar hartelust kunnen kliederen en spelen. Het is een ontwerp met een hoog educatief en recreatief gehalte, volgens het bestuur van de Wad denhaven passend bij de natuur lijke omgeving van de Waddenzee en het eiland. 'Het ontwerp voegt zich goed in de maritieme sfeer van de haven en vormt een mooie aanvulling op de reeds aanwezige speel- en spelgelegenheden.' Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is niet langer tegen de aanleg van een cou pure in Oudeschild. De coupure in de dijk tussen de haven en de Heemskerckstraat moet vol doen aan allerlei criteria, met name op het gebied van veilig heid. De aanlegkosten komen voor rekening van de gemeen- Terugkeer van de coupure, zoals die bestond tot de dijkverhoging eind jaren zeventig/ begin jaren tachtig is op Texel EEn lang gekoesterde wens. Waar de vis- onder meer verwezen naar Harlin- gen, waar als coupure een tunnel in de dijk is gemaakt. De raad geeft overigens de voorkeur aan een coupure zonder tunnel. Wethouder Kooiman gaf gehoor aan de opdracht van de raad en sprak twee weken geleden met de directie van Hollands Noorder kwartier. Die gaf te kennen onder voorwaarden akkoord te gaan ('ja, mits). Een switch die voortkomt uit een beleidswijziging bij het hoog heemraadschap. Waar in het ver leden het uitgangspunt 'ja, mits' werd gehanteerd, geldt nu 'nee, sershaven nu vanuit het dorp door tenzij'. Afgesproken is dat het ini- Doorbraak in Oudeschild de dijk aan het zicht wordt ont trokken, zou den deze met een opening in de dijk weer met elkaar wor den verbonden. Eind jaren negen tig stond het onderwerp al op de agenda van de raad, maar voor eigenaar Rijkswaterstaat, inmid dels opgevolgd door het hoog heemraadschap was het steeds tiatief bij de gemeente ligt, die ook voor de kos ten opdraait. Kooiman ver wacht hiervoor wel subsidie te kunnen lospeuteren. Eerder dit jaar viel de naam van het Wadden fonds, maar mogelijk wil ook toe ristisch investeringsfonds StifT een bijdrage leveren. Het college gaat nu op zoek naar een ingeni- onbespreekbaar. De dijkbeheerder eursbureau dat een eerste schets- acht een coupure minder veilig dan een dijk. Zo'n coupure is een ontwerp kan maken. Zodra ook het hoogheemraadschap hiermee open doorgang, die bij een storm- akkoord is, kan een definitief ont- vloed wordt afgesloten met schot- werp worden gemaakt. De aanleg ten. van de coupure staat los van de procedure voor de dijkverhoging, maar het werk kan mogelijk wor den gecombineerd. In juni deden alle politieke partijen een beroep op het college om bij het hoogheemraadschap aan te dringen op de aanleg van een coupure. Het ontbreken ervan wordt gezien als een rem op de economische ontwikkeling van het dorp, de doorgang zou een stimu- Vijftig Texelaars die in de Post- Texelaars op miljoenenjacht lerend effect hebben en bijdragen aan de beleving van bewoners en toeristen. Ook minder validen zou den daardoor makkelijk toegang hebben tot de haven. Er werd Het Waddenfonds is gevraagd om een bijdrage van ruim €1,4 miljoen (ruim 40 procent) en de provincie om drie ton. Voor 2013 verwacht het college €101.536,- voordeliger uit te zijn, voor 2014 €60.128,- nadelig, waarna de financiële voor- en nadelen elkaar dichter zullen naderen. Het plan past in het beleid: duisternis waar moge lijk, verlichten waar nodig en ener giezuinig. De raad wordt gevraagd in te stemmen met het plan. Het col lege hoopt dat Rijkswaterstaat het voorbeeld op 't Horntje wil vol gen. Het bestuur wil het plan nog voor de zomer realiseren, wat kan als de financiering op tijd rond is. Naast de waterspeelplaats, die een plekje moet krijgen op de landtong waar zich nu al het pan- naveld en restaurant De Compag nie bevinden, omvat het plan de plaatsing van een 'twee-armige eenpuntsschommel' en twee gra vers voor kinderen van 12 jaar en ouder. Met het project is €130.000,- gemoeid, waarvoor de Wadden haven een beroep heeft gedaan op Stift en het Waddenfonds. Werkzaamheden en omleiding N9 Rijkswaterstaat voert van maandag 22 oktober tot en met woensdag 28 november groot onderhoud uit aan de N9 tussen Den Helder en Alkmaar. Het asfalt is aan vervan ging toe en de weg krijgt een nieuwe laag. Om de overlast te beperken vinden de werkzaamhe den 's avonds en 's nachts plaats. Tijdens de werkzaamheden is de weg in beide richtingen volledig afgesloten. Overdag is de N9 gewoon begaanbaar. Het autover keer wordt tijdens de werkzaamhe den omgeleid en moet rekening houden met vertraging van onge veer tien minuten. Petitie voor Isola Bella In een poging de gemeente op andere gedachten te brengen, voe ren Anne Hottentot en Piet Prins van Isola Bella aan de Rozenzijk actie via internet. Via Facebook worden mensen opgeroepen een petitie te tekenen op petities24. com, een mogelijkheid waarvan inmiddels ruim 400 mensen gebruik hebben gemaakt. Velen van hen hebben ook commentaar achter gelaten. codeloterij meespelen, hebben een uitnodiging gehad om mee te doen aan het televisiepro gramma Postcode Loterij Miljoe nenjacht. Deze door Linda de Mol gepresen teerde spelshow is een soort afval race. Van de vijfhonderd deelne mers behaalt er slechts één de finale, waarin hij kans maakt op een geldgedrag van €5 miljoen. Alle vijftig Texelaars die onder nota rieel toezicht zijn geselecteerd voor deelname wonen in het postcode- gebied 1791: Den Burg en omge ving. Zij mogen allemaal iemand meenemen naar de opnamen, die vrijdag 9 november in de Mediare- na Studio's in Amsterdam plaats vinden en de hele middag duren. .txl Bekendmakingen op pagina 8 m SNELCODE: 601 Westend www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1