Verkeersplan project Weikoop cruciaal Waalders samen aan tafel Vrouwenontbijt Onderzoek alternatieve opties veehouderij Kuip Financieel advies LanAskanki TEXELSE 5 COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 2012 Zonder goedgekeurd verkeers- veiligheidsplan krijgt de stichting Woontij geen vergunning voor het project Weikoop. Die toezeg ging deed wethouder Edo Kooi man woensdagavond aan de gemeenteraad. De WD, PvdA en D66 hadden om een zogenoemd integraal verkeers- veiligheidsplan voor de hele omge ving gevraagd. Dat moest er vol gens deze partijen komen voordat de rest van de procedure in wer king zou worden gezet, dus vóór de aanvraag van de omgevingsver gunning en de partiële herziening van het bestemmingsplan voor het totale project in behandeling wordt genomen. Eis was ook dat het ver- keersveiligheidsplan in samen spraak met Veilig Verkeer Neder land wordt opgesteld en dat de raad in commissieverband nog inspraak zou hebben. Wethouder Ed Kooiman toonde begrip voor het verzoek, dat voort kwam uit de ongerustheid van omwonenden over het voor Texel se begrippen zeer omvangrijke project, dat voorziet in een parkeerga-irage, winkelruimte voor Weikoop en Albert Heijn, veertien sociale huurwoningen en zeven koopwoningen. Maar volgens Kooiman was het niet mogelijk het verkeersveiligheidsplan al vooruit lopend op de rest van de proce dure te maken. Ondanks hun kritische opstelling toonden de WD, PvdA en D66 zich geen spelbreker. 'We willen de vaart er niet uithalen', vertolkte Marjan de Groot (WD) de mening van de criticasters. Ze verzocht om een schorsing, waarop de wethou der en de woordvoerders van de raadspartijen naar de gang ver dwenen voor overleg. Toen ze na een minuut of tien terugkeerden, bleken ze een akkoord te hebben gesloten. Het verkeersveiligheids plan krijgt geen voorrang, maar Kooiman beloofde wel het zo snel mogelijk bij de raad ter inzage te geven. 'U beslist erover. Keurt u het niet goed, dan komt er géén vergunning voor het project.' Op Texel 2010 na nam de hele raad genoegen met Kooimans toezeg ging. In brasserie Rebecca in De Waal zaten woensdagavond achttien dorpsbewoners aan tafel voor een eerste gezamenlijk etentje. Het uitje kwam voort uit een initia tief van de jeu de boulesclub. De Waalders gaan ieder jaar al geza menlijk kamperen, maar in de win ter was er nog niks. Omdat lang geleden ook wel gezamenlijke maaltijden werden gehouden, vond dit idee al snel weerklank. 'En we beginnen gewoon lekker dicht bij huis', was het idee aan tafel. Deze eerste maaltijd werd nog niet heel druk bezocht, maar het idee is dat iedereen kan meedoen. 'We heb ben van tevoren een vast bedrag afgesproken', vertelde Annet Arends tijdens de soep van eek hoorntjesbrood. 'Ook voor de alleenstaanden in het dorp kan de gezamenlijke maaltijd een sociale verbetering betekenen. Want nu zitten we hier, maar een volgende keer gaan we verder weg. En dan gaan mensen met elkaar meerijden en om dat te regelen moeten ze weer met elkaar in gesprek en zo komt van het een het ander.' Waar de maaltijd een volgende keer gaat plaatsvinden, was nog niet bekend. 'Bij het dessert hou den we een stemming. Dan zien we wel waar de voorkeur naar uit gaat.' Het is de bedoeling de geza menlijke maaltijd zo eens in de zes weken te laten plaatsvinden. Stivas onderzoekt de haalbaar heid van alternatieve locaties voor de melkveehouderij van de familie Kuip uit Waalenburg. Dat gebeurt in opdracht van de pro vincie, nadat de gemeenteraad zich in juli had verzet tegen de verplaatsing naar de Kogerweg. Kuip moet weg uit Waalenburg en het open gebied aan de Kogerweg was de enige alternatieve locatie, werd aanvankelijk gesteld. Maar ook een kwetsbaar gebied, waarbij de zichtlijnen worden aangetast door nieuwe bebouwing. Formeel is het besluit aan b en w, maar die kozen er voor de mening van de raad te polsen. Toen die zich kri tisch toonde en er meer alternatie ven opdoken, besprak wethouder Kooiman dat met de provincie. Daarop werd de Stichting ter Verbe tering van de Agrarische Structuur ingeschakeld om deze alternatieven te onderzoeken. De Stichting Agra risch Texel is gevraagd om mee te denken. Kooiman laat op voorhand weten dat ook aan de andere opties nade len kleven. Bijvoorbeeld de nabij heid van natuur, doordat de grond niet goed aansluit bij het bedrijf of doordat voor de uitgekochte boer een alternatief moet worden gezocht. Kooiman sluit daarom niet uit dat uiteindelijke toch de Koger weg in beeld komt. 'Maar dan heb ben we er ten minste alles aan gedaan om alle mogelijkheden te onderzoeken.' De wethouder wil wel tempo houden. 'Kuip wacht al zes jaar op een oplossing. Door nieuwe regelgeving en andere oor zaken wordt de bouw van een nieu we stal steeds duurder.' Provincie steunt projectaanvragen De provincie Noord-Holland stelt €3 miljoen beschikbaar voor de cofinanciering van pro jecten die ondersteund worden door het Waddenfonds. Het gaat daarbij om projecten die passen binnen de zogeheten 'pio niersprogramma's' van het Wad denfonds en die een bijdrage leve ren aan het verbeteren van de ecologie of de economie van het Noordhollandse Waddenfonds. De cofinanciering door de provincie is bedoeld om projecten te helpen die anders niet van de grond komen. Gedeputeerde Geldhof zegt hierover: 'Voorop staat dat initiatiefnemers alles in het werk stellen zelf de financiering rond te krijgen. Met de regeling willen we zorgen dat potentieel mooie Wad denprojecten alsnog kunnen wor den uitgevoerd.' In aanmerking komen alleen projecten die subsi die krijgen van het Waddenfonds en in overwegende mate hun wer king hebben in het Noorhollandse deel van het Waddengebied. De provinciale subsidie bedraagt maximaal €300.000,- en bij aan vragen wordt kritisch beoordeeld of partijen zich voldoende hebben ingespannen om zelf voor financie ring te zorgen. Meer informatie over de regeling is te vinden bij het digitaal loket op www.noord-hol- land.nl. Landsbanki liet vijf ton bezorgen yOe hadden ze voel trillen morgen ha aar zeggen: 'Landsbanki, heel hartelijk danki Ve andere helft trillen \ï>e worgen. Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www.woningaanbodtexel.nl J(_)o TvACjLK info@woningaanbodtexel.nl assurantiën cn hypotheken J0S Kager, tel. 0222-312833 In Eben Haëzer aan de Juliana- straat in Den Burg wordt donder dag 1 november een vrouwenont bijt gehouden. Medewerking wordt verleend doorTjitske Meijer, die zal spreken over het thema 'Kleren maken de vrouw'. Het ontbijt begint om 9.00 uur, de deur is open vanaf 8.45 uur. De toegang is vrij. Opge ven kan bij Marianne Nagtegaal (tel. 311272) en Dineke Dennen- berg (tel. 318299). Spelletjes bij Jan en Paula In de garagezaal achter Keesom- laan 4a in Den Burg is dinsdag 23 en donderdag 25 oktober tussen 14.00 en 16.00 uur gelegenheid voor het doen van spelletjes. Samen met onder andere evange listenechtpaar Jan en Paula Brou wer is er mogelijkheid tot sjoelen, uno en kwartetten en andere spel letjes. Deelname is gratis, ook ouders zijn welkom. TESO 18de op lijst beste werkgevers TESO op de 18de plaats geëin digd op de lijst van Beste Werk gevers 2012 met minder dan dui zend werknemers. Medewerkers gaven het bedrijf een 7,9 voor algemene tevredenheid. 'Het is afwisselend, geen dag is het zelfde en je komt elke dag weer met andere mensen in aanra king', aldus een werknemer. De verkiezing is gehouden door uitgever VNU Vacature Media en verscheen als bijlage bij het Finan cieel Dagblad. Voor het onderzoek gaven tweehonderdduizend men sen een oordeel hun bedrijf, met als doel goed werkgeverschap te stimuleren. Criteria zijn onder meer: waardering voor de leidinggeven de, de carrièrekansen, balans tus sen werk en privé, doelstellingen binnen het bedrijf en klantgericht heid. TESO scoort voor betrokken heid een 8,1, voor verzuimbesten- digheid een 7,9 en 76,4 procent van de medewerkers is 'bevlogen en/of betrokken'. Themaochtend In het Inloophuis Den Helder en omstreken aan de Middenweg 134 in Den Helder houden Gemini Zie kenhuis en Omring donderdag 15 november een themaochtend gehouden over vermoeidheid en kanker. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur, deelname is gratis. Wel dient men zich van tevoren aan te melden. Dat kan via de afdeling Medisch Maatschap pelijk Werk van het Gemini Zieken huis, tel. 0223-696429. Personeel Paal 28 mag in loods Ivonne Boom van strandpaviljoen Paal 28 krijgt vrijstelling om haar medewerkers onder te brengen in een loods aan de Krimweg. Dat heeft de gemeenteraad woensdag avond bepaald. De kwestie sleept al jaren. Omwonenden tekenden uit vrees voor overlast herhaalde malen bezwaar aan. Jur Schuiringa (WD) noemde het 'een uitdaging voor de ambtelijke organisatie een juridische constructie te maken waarop alle bezwaren afketsen'. Vijf Texelaars ontvingen dinsdag een gesigneerd exemplaar van Threes Anna's boek Het Laatste Land. Ze hadden het goede ant woord gegeven op de vraag bij welke internationale theatergroep Threes Anna tien jaar artistiek leider is geweest. Het goede antwoord was: Dogtroep. Winnaars waren Nea Eelman-Waaijer, Hans Halsema, Alie van der Vis (zie foto), René Verduijn en Karien Blankenburgh (niet aanwezig)irao Alzheimer Vrijwilligers gaan in de week van 5 tot en met 10 november de straat op om te collecteren voor Alzhei mer Nederland. Deze organisatie werkt al bijna 30 jaar aan een betere kwaliteit van leven voor mensen met dementie en hun omgeving. Daarnaast financiert ze wetenschappelijk onderzoek naar behandeling, preventie en gene zing. Wie wil helpen collecteren, kan contact opnemen met Tineke Schutte, tel. 327435. Bep en Gijs Broere en kleindochter Alma werden woensdag in Eco- mare verrast met taart, toen bleek dat ze de 250.000ste bezoeker waren. De familie Broere woont op het eiland en heeft een jaarkaart voor Ecomare. Hun kleindochter Alma woont in Limburg en was al vaker in Ecomare geweest, maar kreeg nu de gelegenheid achter de schermen te kijken. Ook trof ze het dat woensdag extra vakantie-acti viteiten werden gehouden en was ze blij verrast door de knutsel- en tekenhoek. In brasserie Rebecca in De Waal zaten woensdagavond achttien dorpsbewoners aan tafel voor een eerste gezamenlijk etentje. Het is de bedoeling deze gezamenlijke maaltijd zo eens in de zes weken te laten plaatsvinden, steeds op een andere lokatie. Foto «P Met een waterspeelplaats en enkele robuuste speeltuigen voor kinde ren van twaalf jaar en ouder - zoals een eenpuntsschommel, een kabelbaan en een graafmachine - wil de Waddenhaven de aantrek kelijkheid van het havengebied nog verder vergroten. 'De speeltuigen zijn niet alleen voor bezoekers', meldt het bestuur, 'maar ook voor andere toeristen en Texelaars'. In tachtig seconden voor €143,26 aan boodschappen verzamelen. Het lukte Annika Zoetelief woensdag, als winnaar van een verloting door de Spar supermarkt van Koot in Oosterend. Onder meer een pak expresso voor het apparaat dat ze (nog) niet hebben en op de valreep scheermesjes waar echtgenoot Rutger om had gevraagd. Op de foto houdt Arno Koot de tijd in de gaten. Dialectmiddag Ik las in de krant dat er geen kinde ren waren bij de dialectmiddag. Ik denk dat de verslaggever mij over het hoofd heeft gezien, want ik was er namelijk ook en ik ben tien jaar. Vorig jaar was ik er ook. Ik heb erg gelachen over het verhaal over de sumpies en mijn oma Maatje Kik kert las gedichten voor van mijn opa. Ik vond het erg leuk, mis schien is het leuk als er volgend jaar meer kinderen komen. Roos Kikkert, Fietsen voor vluchtelingen Vluchtelingenwerk Texel is op zoek naar enkele (dames)fietsen om fietslessen te kunnen geven. Volgens Vluchtelingenwerk gaat het goed met het integratieproces van de vluchtelingen op het eiland. 'De kinderen gaan naar school en praten onderling al Nederlands, de mannen gaan ook naar school en hebben daarnaast betaald of onbe taald werk.' De moeders hebben een alfabetiseringscursus gehad en gaan nu naar school in Den Hel der. Deze vrouwen hebben het druk en hebben zelf voorgesteld dat ze willen leren fietsen. Daar voor heeft Vluchtelingenwerk een paar fietsen nodig. Wie een bruik bare, stevige damesfiets voor dit doel beschikbaar heeft, klein model (26 inch wielen) en liefst met een lage opstap, kan contact opnemen met Peter Bakker via tel. 314527. Ook twee kinderfietsjes (20 inch) zijn welkom. Lof der Zotheid In zijn Lof der zotheid schreef Eras mus: 'Er zijn geen gelukkiger men sen dan zotten, dwazen en dom oren.' Hoe zot, dwaas en dom tesamen moet je zijn om op een mooie plek als aan de Zaandam- merdijk (of waar dan ook op Texel), zo'n kapsoneshuis te bouwen. Onderzoek GGD De GGD Hollands Noorden roept mensen die daarvoor zijn uitge nodigd op om medewerking te verlenen aan de Gezondheids monitor, het groot gezondheids onderzoek. Van de meer dan 28.000 mensen van 19 jaar en ouder die werden aangeschreven, heeft een groot aantal de vragenlijst online of op papier ingevuld, maar voor een representatief beeld is het belang rijk dat meer mensen aan het onderzoek meedoen. Ook als zij geen gezondheidsproblemen heb ben. Onlangs zijn de mensen van wie de GGD nog geen vragenlijst heeft ontvangen opnieuw uitgeno digd. De resultaten van het onder zoek worden halverwege 2013 ver wacht. Alle rapporten worden gepubliceerd op de website van de GGD Hollands Noorden, www. ggdhn.nl. Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu komt donderdag 25 oktober bijeen in de Gasterij van De Gollards. Daar vertelt Pieter de Vries over zijn werk als Waddenfo- toqraaf. De bijeenkomst beqint om 19.30 uur.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5