wmo club in de krant Uitnodiging Jouw TEXELSE 7 COURANT Houd ons op de hoogte Wat komt er op ons af? 125 jaar Texelse Courant voor alle burgers van Texel die raad willen graag van u horen wat gebruik maken van de Wmo. uw ervaringen zijn: hoe ging het contact met het Wmo-loket, wist Wij zijn benieuwd naar uw erva- u waar u met uw vragen terecht ringen. kon. Is er een huisbezoek geweest Doe mee aan ons cliëntenpanel! of bent u zelf naar het loket Woensdag 31 oktober van gegaan. 10.00-12.00 uur In deBuureton, Beatrixlaan 43/45, In alle buitendorpen hebben zich Den Burg al mensen voor ons cliëntenpanel opgegeven. Zij krijgen apart een De leden dan de Wmo-advies- uitnodiging. Wmo Adviesraad in the picture Het is een goede zaak om eens aandacht te besteden aan de Wmo Adviesraad, want onbekend maakt onbemind. En vooralsnog wordt vooral achter de schermen gewerkt. Daarom mag de adviesraad best een keer in de schijnwerpers, en met name de mensen die erin zitten. Waar deze adviesraad voor dient, wordt op deze pagina wel duidelijk, denk ik. Maar waarom gaan mensen in zo'n raad zitten? Uit betrokkenheid, is het antwoord. Proficiat De Wmo-adviesraad feliciteert de Texelse Courant met het jubileum. Wij bedanken voor de prachtige gelegenheid om ons werk onder de aandacht van de mensen op Texel te brengen. Kortom, het is een fijne club met mensen met het hart op de goede plaats. Het kan geen kwaad om u eens te laten weten wat voor vlees u in de kuip heeft. Zodat u weet dat u gerust uw vragen of zorgen bij deze mensen kunt neerleggen. Zij gaan er professioneel mee om en kunnen u in ieder geval vertellen wat te doen of hoe er mee om te gaan. Zij kunnen signalen (anoniem) doorgeven aan de gemeente, dus hoe meer zij van u horen, hoe beter. Een goede zaak dat de krant hier aandacht aan geeft. Ik hoop dat het voor u een uitnodiging is om eens nader kennis te maken met de mensen achter de Wmo Adviesraad. Belangstelling? Hennie Huisman, Wethouder Welzijn. Bent u geïnteresseerd in het werk van de Wmo-adviesraad, wilt u een bijdrage leveren? Neem gerust contact met ons op. De Wmo-adviesraad i onafhankelijk orgaan inspraak, advies en gezamenlij- een gemeente en alles wat met de uit- voor voering van dat beleid te maken heeft. De Wmo-adviesraad treedt ke belangenbehartiging voor op als een team en communiceert alle burgers van Texel die met de Wmo te maken hebben. met burgers, belanghebbenden, belangengroepen en instellingen. Wij vinden het van groot belang om De Wmo-adviesraad vertegen- te weten wat er leeft in de samen- woordigt burgers van Texel met leving op Texel. Daarom staan wij een lichamelijke of verstandelijke open voor signalen van burgers, beperking, jeugd, dak- en thuislo zen, verslaafden, slachtoffers van huiselijk geweld, mantelzorgers en vrijwilligers en betrekt zoveel mogelijk belanghebbenden bij haar werk. De Wmo-adviesraad ziet erop toe dat de gemeente de wet goed uit voert. De Wmo-adviesraad is een onaf hankelijk orgaan, functioneert als klankbord en is gesprekspartner voor de gemeente. De Wmo- adviesraad geeft het college van burgemeester en wethouders gevraagd en ongevraagd advies over het Wmo-beleid van de U kunt ons helpen dat zo goed mogelijk te doen! Geef ons door wat nog niet goed gaat Meld ons wat wel goed g Kom met ideeën voor verbe tering Ernst Schuurman uit Den Burg, lid. Visie De Wmo-adviesraad vindt dat alle burgers van Texel het recht hebben om volwaardig mee te doen aan de samenleving. Als zelfstandig meedoen niet meer lukt, moeten burgers kunnen reke nen op ondersteuning van de gemeente. Daarom vinden wij dat: De Wmo-ondersteuning en voorzieningen van goede kwa liteit moeten zijn: vraag- en cliëntgericht, doelmatig, effec tief en efficiënt. De ondersteuning zoveel moge lijk aan moet sluiten op wen sen en behoeften van burgers. Het ondersteuningsaanbod tot stand moet komen in gesprek met de burger die om hulp vraagt. Deze moet worden beschouwd als gelijkwaardige gesprekspartner. Van de burger vraagt dit zelf kennis om de hulpvraag onder woorden te brengen en mee te denken op zoek naar de pas sende oplossing. Contact De Wmo-adviesraad heeft een website: www.wmoadviesraadtexel.nl. Het emailadres is: contact@wmoadviesraadtexel.nl. Telefoon: 0222-319321. U kunt altijd een boodschap inspreken. Voor de komende periode zal de Wmo-adviesraad zich vooral rich ten op nieuwe ontwikkelingen met betrekking tot de Wmo, het leren kennen van nieuwe doelgroepen en het samen met hen formuleren van kwaliteitscriteria waaraan de begeleiding moet voldoen vanuit het cliëntenperspectief. Daarnaast vormt de Kanteling, een andere manier van werken, een belangrijk aandachtspunt. Het is de bedoeling dat het Wmo-loket samen met de burger die een vraag heeft, bekijkt wat voor deze burger de beste oplossing kan zijn. Dit gesprek stelt ook eisen aan de burger: iedereen moet zelf naden ken over een passende oplossing voor zijn of haar beperking. Wij zul len de ontwikkelingen kritisch vol gen en het college gevraagd en ongevraagd van advies voorzien. Dorpsbezoeken De Wmo-adviesraad heeft in 2011 een bezoek gebracht aan de volgende dorpen: Oude- schild, Den Hoorn, De Cocks- dorp, De Koog, De Waal en Oos terend. Het bezoek was gekoppeld aan de inloopochtenden van de dorpsser vicepunten. Lang niet alle aanwezi gen maakten in de praktijk gebruik van voorzieningen vanuit de Wmo. De bezoeken waren heel nuttig. De bezoekers nemen de informatie mee naar huis en vertellen het door. Het is duidelijk dat er een netwerk is in de dorpen van men sen die weten waar je terecht kunt. Dat is een vooruitgang. Punten die we nader moeten bespreken of uitwerken zijn: Tweedehandsoplossing voorzie ningen: in Oosterend wordt het opknappen en weer verspreiden van rolstoelen, scootmobiels en dergelijke georganiseerd. Dat bestrijkt alleen het eigen dorp. Goed voorbeeld voor de rest van Texel. Vitaal lokaal openbaar vervoer: hoe zit dat in elkaar? Kunnen mensen vanuit de kleinere dorpen gemak kelijk naar een ander dorp of in Den Burg boodschappen doen? Aandacht voor seniorenwoningen: dit blijkt in alle dorpen een heet hangijzer te zijn. We moeten dit nauwlettend blijven volgen. leder lid heeft een soort van sollicitatiegesprek gehad om de beweegre denen uiteen te zetten. Voor de één was het een sprong in het diepe, maar er hadden zich ook personen gemeld die al de nodige ervaring hadden. Mensen als Harry Ran en Dick van Barneveld bijvoorbeeld. Beiden zetten zich al jaren in voor verschillende groeperingen. De Wet Maatschappelijke Ondersteuning verplicht gemeenten aan bepaalde groepen mensen ondersteuning te bieden. Deze groepen worden in de wet expliciet genoemd. Het gaat om gezinnen en jeugdigen, mantelzor gers en vrijwilligers, chronisch zieken en gehandicapten of mensen met psychische problemen, daklozen en verslaafden. Kortom, zeer verschil lende groepen. En zo gevarieerd als de groepen in de WMO, zo gemê leerd is ook de samenstelling van de Wmo Adviesraad. De leden die zich destijds hebben aangemeld, hadden een bepaalde affiniteit met één of meerdere van deze groepen en wilden zich voor deze mensen inzetten, leder heeft daar zijn eigen redenen voor. Wat ze gemeen hebben, is dat ze dit doen omdat ze anderen willen helpen. Greet van der Spruyt uit de Cocksdorp bracht veel kennis in vanuit haar ervaring als psychiatrisch verpleegkundige. Zij is een no-nonsense dame, recht toe recht aan, want ze weet waar ze het over heeft. Dick van Barneveld op zijn beurt weet alles van de wetswijzigingen van de afge lopen vier decennia rondom de gehandicaptenzorg. Met zijn kennis en ervaring voelde hij zaken goed aan en was hij een coach voor anderen. Beiden zijn inmiddels gestopt als lid van de Wmo Adviesraad, maar waren vanaf het begin betrokken en hun inbreng was zeer nuttig. Harry Ran is de man van de cijfertjes en heeft daarnaast een warm gevoel voor de medemens. Harry heeft een lange staat van dienst en zit in meerdere besturen en stichtingen. Daardoor is hij overal van op de hoogte, een wandelend nieuwsblad zogezegd. Die naam doet hij ook eer aan door een knipselkrant met WMO gerelateerde artikelen bij te houden voor alle leden van de Wmo Adviesraad. Inge Lekkerkerker is een jonge vrouw en moeder en daarmee een goede vertegenwoordiger van de groep ouders/opvoeders. Op die manier is zij een linking pin naar het onderwijs en inmiddels is ze zelf gestart met een leermethode voor dislectische kinderen. Inge Jansen, tegenwoordig Inge Wilderom, is een ervarings deskundige. Zelf chronisch ziek en daardoor de nodige ervaring met instanties en bureaucratische processen. Van tevoren had ze geen idee waar ze aan begon, dus voor haar echt een sprong in het diepe. Maar ze vond het belangrijk genoeg om die sprong te wagen. Ook zij heeft haar bijdrage geleverd en recent de Wmo Adviesraad verlaten. Joke de Goede heeft inmiddels één van de leeggevallen plekken ingenomen. Met Joke heb ik vanuit een andere rol te maken gehad. Zij was namelijk de drijvende kracht achter de doorstart van de Nieuwe Skuul. Geweldig dat ze het gered hebben bij de Skuul en de doorstart inmiddels een feit is. Daar hebben meerdere mensen hard aan gewerkt, maar Joke heeft hierin een belangrijke rol gespeeld. Stille wateren hebben diepe gronden. Dat gezegde past goed bij Ernst Schuurman. Een stille rots in de bran ding, nimmer verzaken, altijd is hij daar. Els Whyte, iemand met het hart op de tong, gaat door het vuur voor mensen. Zo iemand kun je er goed bij hebben als het gaat om belangenbehartiging. En, last but not least, de voorzitter, Yvonne Steemers. Yvonne brengt veel deskundigheid in. Vroeger was zij verpleegkundige, en een strenge stel ik mij zo voor. Maar zo een waar je goede herinneringen aan bewaart. Zij volgt de huidige ontwikkelingen op de voet. Zij overdenkt de zaken goed, is - net als de anderen - zeer discreet en een uitstekende voorzitter. Joke de Goede Wat is de Wmo? De Wmo, de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, werd in 2007 inge voerd. Uitgangspunt is dat iedereen moet kunnen meedoen aan de samenle ving. Volgens deze wet heeft de gemeen te de volgende taken: De leefbaarheid van de gemeente vergroten Het ondersteunen van (ouders van) jongeren met problemen met opgroeien Het geven van advies, informa tie en klantondersteuning Het ondersteunen van mantel zorgers en vrijwilligers Zorgen dat mensen met een beperking mee kunnen doen in de maatschappij Het verlenen van voorzienin gen aan mensen met een beperking Opvang voor mensen met pro blemen Openbare geestelijke gezond heidszorg

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7