Voormalige 'first lady' 100 jaar De Koog boekt verdiende overwinning TEXELSE 5 COURANT Boer is niet van plan te stoppen 'Gelegaliseerde veediefstal.' Dat zegt de veehouder over zijn 103 lammeren die donderdag door de Voedsel en Waren Autoriteit (voorheen de AID) in bewaring zijn genomen. Hij zegt er alles aan gedaan te hebben om de dieren weer gezond te krijgen. De boer zegt dat hij al het mogelij ke heeft gedaan om de zieke die ren gezond te krijgen, maar ver moedt dat ze door de naweeën van het Schmallenberg virus niet rea geren op de door hem verstrekte medicatie. 'Zeker weet ik het natuurlijk niet, maar de lammeren hadden last van diarree. Daarom heb ik ze wormenpillen toegediend. Toen ze daar aanvankelijk niet op reageerden, heb ik ze later meer dere wormenkuren gegeven. Maar ook die hielpen niet. Ze kregen voldoende te eten en te drinken. Ik heb zelfs speciaal maïsvoer laten komen. Maar door de aanhouden de diarree groeiden ze niet. We hebben er ook een dierenarts bij gehad.' Dat klopt. Maar volgens veearts Loek van Vliet is er geen enkele aanwijzing dat de naweeën van het Schmallenbergvirus de oorzaak zijn. 'Er is geen enkele diagnose gesteld. En ik denk ook dat hij geen enkele wetenschapper achter zich zal krijgen.' Volgens Van Vliet geeft het Schmallenberg virus heel andere symptomen bij lammeren. Van Vliet wil verder niet op de kwestie in gaan, maar twijfelt er niet aan dat de conditie waarin de dieren verkeren samenhangt met de bedrijfsvoering. De boer: 'Toen de inspecteurs een week na de controle terugkwamen, hadden het medicijn en de maïs nog niet de tijd gehad om hun werk te doen. Daar had de AID geen boodschap aan. De lammeren wer den bij elkaar gedreven en gingen de vrachtauto in. Zelfs gezonde dieren. Er liepen een paar kleine 'Gelegaliseerde veediefstal' Quessant-schapen tussen, die kerngezond waren. Ook die moes ten de trailer in. Echt belachelijk, ze keken nergens naar.' Volgens de VWA is het niet ongebruikelijk dat ook gezonde dieren mee gaan, maar wordt met name gekeken naar de bedrijfsvoering. 'Dit doen we niet om de man te pesten, maar in verband met het welzijn van de dieren. We hebben meerdere inspecties uitgevoerd alvorens we tot deze actie zijn overgegaan.' Zaterdag geeft de boer deze krant een rondleiding over zijn bedrijf, om aan te tonen dat hij wél goed voor zijn vee zorgt. De zieke dieren zijn op dat moment al weg, de schapen die er lopen zien er op het oog gezond uit. Aan water ont breekt het niet, er ligt hooi en hij vertelt regelmatig bij te voeren. 'Ik ontken niet dat er wat aan de hand was, maar ook andere veehouders hebben zieke lammeren. Ik heb de pech dat mijn schapen op de Hogeberg lopen, langs wandelpa den, in het zicht en dat er wordt geklaagd. De lammeren waren ziek, maar ik heb er van alles aan gedaan om ze beter te maken. Maar ze reageerden er niet op. Maar ook daarin ben ik niet de enige', verwijst hij naar een artikel in vakblad Het Schaap, dat mel ding maakt van een koppel scha pen waarin plotseling vijftien lam meren sterven. Hij verwacht zijn dieren niet meer terug te zien en vermoedt dat de AID de dieren zelf te gelde maakt. 'Ik noem dat gele galiseerde veediefstal.' De VWA reageert niet op die aantijging. Maar als hij de kosten niet ver goedt of de zaak niet op orde brengt, ziet hij zijn dieren niet terug. Hij verwacht meer schade te lijden. 'Door deze negatieve publiciteit worden handelaren terughoudend.' Hij zegt er niet meer van te kunnen slapen en heeft zich op zijn werk ziek gemeld. Maar stoppen met de veehouderij is hij niet van plan. Zij echtgenote is er klaar mee, maar zelf voelt hij zich teveel boer om er mee op te houden. In aanwezigheid van vrienden, familie en genodigden vierde in haar woonplaats Haarlem Sien Sprenger-Pool zondag haar honderdste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan werd het boek 100 jaar Sien Sprenger in haar eigen woorden gepresen teerd. Sien Sprenger-Pool was de echt genote van de in 1987 overleden meester Willem Herman Sprenger, van 1968 tot 1978 burgemeester van Texel. Op initiatief van haar kinderen Wim, Rien, Henk, Nans en Pauke liet zij ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag het verhaal van haar veelbewogen leven optekenen. Het resultaat is een spannend en op onderdelen zelfs onthullend boek van 145 pagina's, met tekst van Willem Campschreur en geïllustreerd met talloze foto's. De lezer krijgt een goed beeld van kleine en grote belevenissen van een progressie ve, vrij denkende familie onder uiteenlopende tijdsomstandighe den. Het boek vertelt het verhaal van de vrouw die in de jaren dertig moet bedenken wat ze met haar leven wil, verliefd wordt op Wim Sprenger en samen met hem het probleem moet oplossen dat zijn adellijke familie haar niet accep teert. Het eerste exemplaar van het boek werd zondag ten over staan van familie en vrienden aan geboden aan PvdA-voorman Job Cohen, een vriend van de familie en studiegenoot van zoon Wim. Na de oorlog wordt Sprenger bur gemeester. Het leven van het gezin stond voortdurend in het teken van gastvrijheid en het huis was een zoete inval voor jong en oud, onder wie jongeren in moeilijkhe den die als pleegkind langdurig verbleven. Uit het boek blijkt ook dat de familie Sprenger in de oor log actief was in het verzet en zich onder meer bezig hield met het in veiligheid brengen van Joodse kinderen. Onthullend in heel ander opzicht zijn sommige verhalen over ontmoetingen met mensen van uiteenlopende rang en stand zoals het verslag van de bezoeken die Koningin Juliana aan Texel bracht, min of meer incognito. In huize Sprenger placht zij zich naar de WC te begeven om daar lang durig te genieten van allerlei (ondeugende) teksten en plaatjes waarmee het kleinste kamertje was opgesierd. 'In die tijd stond het naaktstrand ter discussie en verschenen er de gekste artikelen. Onze kinderen hingen die allemaal op in dat toilet', verklaarde mevrouw Sprenger ter gelegen heid van haar tachtigste verjaar dag tegen een verslaggever van deze krant. Ook na Sprengers pensionering blijft het huis een zoete inval. Ze ontvangt en ver zorgt een onophoudelijke stroom mensen, van kleinkinderen tot kunstvrienden, onder het opge wekte motto: 'Als het kan moet het kunnen'. Eerst in de ambtwo ning aan het Schilderend, later in het huis aan de Rozendijk. Na zijn pensionering keert Sprenger terug naar Domburg, later verhuisde het echtpaar naar Gorssel. Na het overlijden van haar echtgenoot keert Sien terug naar het eiland, maar woont later ook nog in Ber gen. Nu woont ze alweer sinds twee jaar in het Reinaldahuis in Haarlem, waar zondag de presen tatie van het boek het hoogtepunt vormde van de drukbezochte receptie in de reusachtige eetzaal. Er waren diverse sprekers, onder wie Job Cohen en burgemeester mr. Christiaan van der Kamp van Bodegraven-Reeuwijk die bij zijn rechtenstudie gebruik maakte van de leerboeken die hij van Wim Sprenger cadeau kreeg. Duidelijk werd dat Sien Sprenger ook nu nog zeer actief, belangstellend en kritisch is, onder meer als lid van de humanistische gespreksgroep van de Reinaldahof. Onlangs was ze nog op Texel (waar de familie een vakantiehuisje heeft) om het nieuwe raadhuis te bekijken. 'Toen Wim solliciteerde en er sprake van was dat hij die baan zou krijgen, waren ze óók net bezig een nieuw gemeentehuis te bouwen en het oude weg te doen', vertelt ze aan Willem Campschreur. 'En nu is dat alweer weg. Nou was het een beetje een stijf gebouw, echt de tijd van glad en recht en ik vind het zo leuk wat ze nu gemaakt hebben. Vrolijk, een vrolijk gebouw.' SV De Koog heeft zondag een verdiende overwinning geboekt op Sint Boys. In Sint Maarten werd het 1 -3 voor het team van trainer Jan Loew, dat een week eerder in de bekercompetitie flink wat zelfvertrouwen had opgedaan, toen het tegen het twee klassen hoger spelende Wijk aan Zee pas na strafschop pen werd uitgeschakeld. De Koog nam vanaf de aftrap het initiatief en probeerde door zorg vuldig op te bouwen de aanval op te zetten. Dat lukte heel aardig, want al snel deden de eerste doel- rijpe kansen zich voor. In de elfde minuut was het raak. Spits Fotique Camara werd aangespeeld en leg de de bal breed op Robin Schoo, die op zijn beurt Perry Koorn vrij zag staan. Koorn had daarna wei nig moeite de bal in de touwen te schieten. Ook in het vervolg was De Koog beter. De ploeg had echter de pech dat Sint Boys de stand uit een vrije trap weer gelijk trok. Daarbij was keeper Eddy Witte kansloos. Het pleitte voor de Kogers dat ze daarna niet bij de pakken neerzaten. Ze verhoogden het tempo en drongen de tegen stander terug. Vlak voor rust volg de de beloning. Camara speelde zichzelf vrij en rondde beheerst af. De tweede helft gaf zelfde beeld te zien. De Koog domineerde, ter wijl Sint Boys zich zo goed en kwaad als dat ging probeerde te verdedigen. Ondanks het weer werk van de gastheren, werd het na een kwartier toch 1-3. Het voorbereidende werk werd ver richt door Peter Koorn, die na een langdurige blessure voor het eerst weer meedeed. Hij stoomde op aan de linkerkant en zette voor op de inkomende Robin Schoo, die zich geen moment bedacht en raak schoot. Daarna maakte De Koog het zich zelf nog moeilijk door te veel ach terover te leunen. Het centrale verdedigingsduo, gevormd door Sander Legierse en de nog maar 15-jarige Hidde Brons, maakte echter geen fout en voorkwam dat keeper Witte nog in problemen kwam. Coach Jan Loew toonde zich na afloop tevreden, zonder in euforie te vervallen. 'We kregen vandaag heel veel ruimte. Daar moet je als team meer mee doen, dan creëer je nog meer mogelijkheden. We zijn op de goede weg, de puzzel begint te passen, maar laten we nuchter blijven. We zijn er nog lang niet.' Komend weekeinde speelt De Koog thuis tegen hekkensluiter Watervogels, dat een uiterst mager seizoen doormaakt en zondag nog vernietigend werd verslagen door Succes (9-2). Sterren kijken Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare wordt ook in november en december op donderdagavond een sterrenkijkavond gehouden. Deze begint telkens om 19.00 uur. Er is aandacht voor sterhopen, nevels en de planeten Jupiter en Uranus. Deelname kost €2,-, de sterrenkijkavonden gaan alleen door bij helder weer en worden niet gehouden op 29 november en 27 december. Aanmelden kan door rond 18.00 uur te bellen met tel. 06-53340063. De Texelse Courant wordt geschreven, vorm gegeven, gedrukt, waarna de pagina's worden verzameld en gevouwen. Dat laatste gebeurde vier jaar lang door Daan Voorhuis. Vandaag voor het laatst, Mare Langeveld neemt het werk over. FotoGooudTimmem,^ Bij De Grie in het Hoornder Nieuwland werd zondag een steppeklap ekster gespot. Deze in Nederland zeer zeldzame vogel is afkomstig uit Centraal-Azië en werd pas één keer eerder in Nederland gezien. In september 1994 werd er een waargenomen in de Eierlandsche dui nen. Meer dan driehonderd vogelaars kwamen naar het eiland om deze bijzondere vogel te zien. iFdoEncMem^id) De overhandiging van het eerste exemplaar van het boek over haar leven, In haar eigen woordenaan PvdA-voorman Job Cohen, was een van de hoogtepunten van de viering van de honderdste verjaar dag van oud-burgemeestersvrouw Sien Sprenger-Pool. De viering vond plaats in het Reinaldahuis in Haarlem, waar ze sinds twee jaar woont. IFoto Hairy da Graaf) Vakantiepark De Krim houdt maandag 19 november vanaf 10.00 uur een tafelvoetbaltoernooi voor bedrijven. Collega's die in het Paviljoen op De Krim de strijd willen aangaan met andere Texelse bedrijven, kunnen zich opgeven bij De Krim. Inschrijven kan tot 7 november via frank.delaat@krim.nl. Waarschijnlijk was de brandweer er net op tijd bij. Door nog onbe kende oorzaak ontstond zondagavond brand in de spouwmuur achter de open haard van een van de woningen op het Stappeland. De bewoners werden gewaarschuwd door de door de brand veroor zaakte kortsluiting en waarschuwden de brandweer, die de zaak in korte tijd onder controle had. Aan de sporen was te zien dat de brand al enige tijd ongehinderd had kunnen woeden. (Foto np DINSDAG 30 OKTOBER 2012 Achter de schermen COLUMN Nacht Diepe duisternis is op het eiland over het algemeen niet moeilijk te vinden. Bijvoorbeeld bij het Waage- jot of De Zandkes, waar de oude dijk aan de ene en de nieuwe aan de andere kant als buffer tegen strooi- licht fungeren, waardoor twee don kere gaten in de nacht ontstaan. Daar is het eigenlijk altijd donker, net als in de duinvalleien aan de andere kant. Niet voor niets heeft de ster renwacht daar een onderkomen gevonden. Nachtelijke duisternis is zelfs een van de zo geprezen 'kern waarden', die door de gemeente op vlaggen, briefpapier en raadsstuk ken worden uitgedragen. Daarom was het opvallend hoe licht de Nacht van de Nacht was die afgelopen weekend werd gehou den. Boven op de dijk staande werd de nacht bleek verlicht door het dif fuse schijnsel van de bijna volle maan, dat tussen de buien door door wolken werd verstrooid. De hemel was het intense diepe blauw van een maanlichte nacht en in de verte blonk de warme gloed van Den Helder. Aan weerszijden en aan de overkant van het water schitter den de vuurtorens. Boeien knipper den, schepen zwaaiden met hun boordlichten. Aan de landzijde werd de horizon net als anders omringd door een krans van rode, gele en witte lichtjes, van huizen, straatlan taarns, zendmasten en wegverkeer. Alleen de molen van het Noorden stond eenzaam als een duistere kolos op zijn eiland, door de scha duw van het maanlicht weerkaatst in het water aan zijn voeten. Net als een spookhuis, een griezel kabinet, trok de Nacht van de Nacht veel belangstellenden en zelden was het duister zo vervuld van men sen die eigenlijk bang zijn voor het donker. Zwaaiend met zaklantaarns, rijdend en zelfs stilstaand in auto's met groot licht gingen ze op zoek naar de duisternis. Zelfs de anders zo verstilde kreten van de vogels klonken schriller, alsof de dieren wisten dat deze nacht een bijzon dere nacht was. De Nacht van de Nacht was een grandioos succes, jubelt het pers bericht maandagochtend. Meer dan 30.000 mensen genoten van meer dan vierhonderd activiteiten. De agenda vermeldde excursies, thea ter, verhalenvertellers, witte wieven, speurtochten en 'meer intieme' wandelingen met alleen gedichten en muziek. Alleen in Almere al waren 4200 mensen op de been en ook Texel bleef niet achter, met nachtex cursies en zelfs een omgekeerde marathon. Je zou haast denken dat een Nacht van de Stilte ook wel eens wat zou zijn. Het is te hopen dat al deze mensen hebben gezien hoe kwetsbaar het duister is. Zelfs het kleinste licht straaltje is genoeg om het te door breken. En dat is jammer, want nooit is de zonsopgang mooier dan na een nacht van intense duisternis. Pip Barnard Student zoekt gastgezinnen Een groepje van drie studenten Culturele Antropologie en Ontwik- kelings Sociologie (CAOS) aan de universiteit Leiden wil in januari onderzoek doen naar de relatie tussen Texelse vissers en het duur zame visserijbeleid op de Wadden zee. Omdat zij het onderzoek ter plaatse willen uitvoeren, zoeken zij voor de periode van 7 tot 23 janu ari een gastgezin. Wie in die peri ode (tegen vergoeding) onderdak wil bieden aan een tot drie studen ten, kan contact opnemen met Toby van Bakel via e-mailadres tobyvanbakel@gmail.com. Wandeltocht Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag 4 november de Najaarswandel tocht. Start en finish zijn deze keer in res taurant Het Bikkelement in De Cocksdorp, waar tussen 13.00 en 14.00 uur gestart kan worden voor de afstanden 5, 10 of 15 kilometer. Deelname kost €4,50 met en €3,50 zonder herinneringsvaantje. Leden genieten korting. Voor meer infor matie, tel. 313087 of www.hetgou- denboltje.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5