TEXELSE 11 COURANT Mantelzorger kan ook van dingen genieten 'Bart heeft mij heel veel levenservaring gegeven' Kennis en ervaring delen op Mantelzorgpodium Bisschop Punt naar Oudeschild VRIJDAG 02 NOVEMBER 2012 M 'a Laan zorgt zelf voor haar verstandelijk beperkte zoon Bart. 'Het is belangrijk om de mooie dingen te blijven zi 'Ik heb periodes gehad dat ik aan het overleven was.' Maar Belinda Laan, moeder van een verstande lijk beperkte zoon van wie ze zelf de zorg op zich heeft genomen, heeft ook geleerd om de mooie dingen te blijven zien. 'Anders hou je het niet vol.' Tijdens het Mantel zorgpodium op donderdag 8 november vertelt ze over haar eigen ervaringen. Dat een moeder voor haar kind zorgt, is vanzelfsprekend. Maar wat doe je als je kind een handicap heeft? Of zoals Bart, de zoon van Belinda, een zware verstandelijke beperking heeft en je het als moeder niet kunt aanzien hoe hij wegkwijnt in een gespecialiseerde dagopvang. Zij maakte de keus om zelf voor haar kind te gaan zorgen. De impact op haar leven was enorm. 'Als ik alleen met Bart was, dan moest ik mezelf volledig wegcijferen. Geen koffie drinken of krant lezen, want dan raakte hij overprikkeld. Ik gaf hem tweehonderd procent aandacht.' Na de geboorte van Bart, nu 12 jaar geleden, was voor zijn moeder snel duidelijk dat er iets aan de hand was. 'Na drie maanden kon ik nog geen contact maken, hij was ontroostbaar, een huilbaby.' Toen geplaatst. Dat werkte niet. Na vijf jaar verhuisden we naar Texel, want ik had gehoord over een prachtige opvang bij De Fontein, een samen werking tussen het Maartenhuis en de Troubadour, het orthopedago gisch dagcentrum in Den Helder. Maar toen we eenmaal waren ver huisd, was dat er niet meer en ging haar huisarts het afdeed als een zwangerschapsdepressie, zocht ze het hogerop. Ze belandden in een medisch traject. 'Drie tot vier keer in de week een afspraak en iedereen wist wel iets. Maar Bart raakte door al die drukte overprikkeld, toen heb ik die bezoeken geminimaliseerd. Bart werd in een speciale opvang Bart naar de Troubadour. Hij werd elke ochtend opgehaald en 's avonds thuis gebracht. Dan gooide hij met van alles en sloeg zichzelf op zijn hoofd. Overprikkeld. Mijn gevoel zei: je hoort daar niet thuis.' Intussen had Bart suikerziekte gekregen. 'Hij was een kind aan een zijden draadje. In overleg hebben we toen besloten dat ik hem thuis zou begeleiden. Hij verdroeg niemand anders. Vanaf dat moment leefde ik een leven waarin Bart kon functioneren. Heel lang zaam heb ik een netwerk opge bouwd. Eerst een half uurtje per week met Klarina Combée en nu zijn er zeven mensen die hem dagelijks verzorgen.' 'Nu ik er op terugkijk, heb ik perio des gehad dat ik echt moest overle ven om de dag door te komen. Ik heb het wiel zelf moeten uitvinden. Veel dingen die ik niet wist. Als je iemand zo intensief verzorgt zoals ik, dan sluit je jezelf voor een groot deel op. Je sterft een beetje af. Ik denk dat als er toen een mantelzorg podium was geweest waar ik gesprekken had kunnen voeren met mensen die in het zelfde schuitje zaten, dat ik er beter tegenop gewas sen was geweest. Ik had graag iemand gehad die mij aan het begin van het traject had verteld: Ik doe het zó.' Twee jaar geleden belandde ze op een keerpunt; Bart kreeg een zusje. 'Ella is kerngezond. Als ik zie hoe zij zich ontwikkelt, dat gaat vanzelf. Bij haar krijg ik veel energie. En doordat er nu meerdere mensen voor Bart zorgen, heb ik veel meer ruimte gekregen. Zij heeft mij laten zien dat ik er ook voor mezelf mag zijn.' Maar, ondanks zijn beperking, heeft Bart haar ook veel geleerd. 'Hij heeft mij ontzettend veel levenservaring gegeven, inzichten die ik anders niet had gehad. Door hem heb ik allerlei opleidingen gevolgd en ben ik anders naar het leven gaan kijken. Schuld en schaamte heb ik niet meer. Bart heeft mij geleerd dat het niet van wezenlijk belang is dat hij wordt wat wij willen dat hij wordt.' 'Ik denk dat er wel andere mantel- zorgers zijn die denken dat als dege ne die ik verzorg eerst maar eens in bed ligt, dan is er wel ruimte voor mezelf. Maar ik heb geleerd dat je als mantelzorger ook van dingen kunt genieten. Het is belangrijk om de mooie dingen te blijven zien. Zoek de dingen waar je energie van krijgt.' Gerard Timmerman Zorgen voor een inwonende ouder, een verstandelijk gehan dicapt kind, een demente part ner of regelmatig een boodschap halen voor een oude buurvrouw. En zo zijn er wel meer soorten mantelzorg. Het uitwisselen van ervaringen is één van de doelen van het eerste Mantelzorgpodi um in De Buureton, op donder dags november van 9.30 totl 2.00 -vrouw is voor velen vanzelfspre kend. Zeventig tot tachtig procent van de zorg die wordt verleend, wordt uitgevoerd door mantelzor- gers. Vanuit een gevoel van ver bondenheid, omdat je vindt dat het nodig is en altijd onbetaald. En soms omdat er geen andere keus is, omdat niemand anders die zorg levert waarvan jij vindt dat die nodig is. Zorgen voor iemand in je omgeving kan mooi zijn, maar ook zwaar. Mooi omdat er vaak momenten zijn waarvan je geniet, waarvan je zelfs leert. Zwaar omdat het psychisch en/of fysiek enorm intensief kan zijn. Daarbij neigen mantelzorgers -gewend de ander centraal te stel len- hierbij over hun eigen grenzen te gaan en zichzelf weg te cijferen. De insteek van het Podium is man telzorg te erkennen in al haar facet ten en dus niet bij voorbaat te problematiseren.. Het Mantelzorg podium wil gewoon een plek zijn waar structurele aandacht is voor het thema en de mensen die er vaak mee te maken hebben. Struc turele aandacht voor hun kennis en kunde, voor hun ervaringen, behoeften en ideeën, voor hen als persoon. 'Want het is fijn als er een plek is waar je als mantelzorger heen kunt gaan, waar veel kan en niets moet', zegt Aglaia Westra van Welzijn Texel i.o (de welzijnsorgani satie waarin SWOT, Pharos en AMW per 1 januari 2013 samen zullen gaan), de organisator van het eerste Mantelzorgpodium. Het Mantelzorgpodium wil ook actuele informatie aanbieden. Zo zal Mantelzorgmakelaar Margitta Plantinga op 8 november ingaan op het Mantelzorgcompliment, een erkenning van de overheid in de vorm van een bijdrage die eens per jaar kan worden aangevraagd. Ook vertelt ze over de mogelijkheid voor mantelzorgers van kwijtschelding van erfbelasting. En natuurlijk is er ook ruimte voor ontspanning, ruimte voor muziek. Deze eerste keer wordt die ver zorgd door Aan Zee, met gitarist Maarten Tiggeler en zangeres Belinda Laan, zelf mantelzorger. Zij vertelt ook over haar ervaringen. Meer over haar in het interview. Mantelzorgers zijn van harte wel kom en natuurlijk ook alle andere belangstellenden. Want ook in werk of directe omgeving komen mensen in contact met mantelzor gers en hun ervaringen. En natuur lijk kan iedereen in een bepaalde periode van zijn leven zomaar zelf ineens mantelzorger zijn. Het werd eigenlijk een beetje bij toeval ontdekt. Archivaris Sjaak Schraag was bezig met de voor bereidingen van de viering van het 150-jarig bestaan van de RK- kerk in Den Burg, toen uit de stukken zekerheid ontstond dat de kerk in Oudeschild dit jaar 300 jaar bestaat. Dit wordt groots gevierd op 11 november, de naamdag van St. Martinus, naar wie de kerk is genoemd. Een week eerder, op 4 november, wordt een expositie gehouden van kerkelijke attributen. Het jaartal 1712 werd voor het eerst genoemd in een brief die de kerk meesters in 1786 schreven. Daar mee is de Sint Martinuskerk de oudste rooms-katholieke kerk op het eiland en een van de oudsten uit West-Nederland, waar de oude ker ken na de Reformatie als protes tants bedehuis verdergingen. De kerk begon een stuk kleiner dan hij tegenwoordig is, met de ingang aan de andere kant. Hij was gebouwd in het achterdeel van een huis, dat uit nood aan de kerkmeesters werd verkocht. Dit 'voorkerkhuis' werd in 1903 afgebroken en vervangen door de nieuwe pastorie, die niet voor, maar naast de kerk stond. Hiermee kwam er ruimte vrij voor een nieuwe toren, met een portaal aan de straat zijde. In 1964 volgde een laatste grote verandering, toen een beton nen vloer werd gestort en de wan den werden gelambriseerd. Het afgelopen jaar is veel werk ver- het dak en er werden nieuwe dak goten aangebracht. Ook werden de kruiswegstaties opnieuw geschil derd. In de pastorie in Den Burg staat nog het geheel herstelde vaan del van Sint Martinus, dat door ver keerde opslag en lekkage haast zet om de kerk gereed te krijgen onherkenbaar was beschadigd. Al voor de viering van het jubileum. Het deze - en andere - kerkelijke voor orgel en de glas-in-loodramen wer- werpen zijn te zien tijdens een expo- den gerestaureerd en waar nodig sitie die ter gelegenheid van het werd het gebouw gepleisterd en jubileum wordt gehouden op zon- geverfd. Er kwamen nieuwe leien op dag 4 november. De geheel opge knapte en gepoetste kerk is dan van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen voor publiek. Het geheel gerestau reerde orgel werd al in september in gebruik genomen, met een concert door Ton van Eek. De eigenlijke viering van het jubile um vindt plaats op 11 november, de naamdag van Sint Maarten, de naamheilige van de kerk, wiens beeltenis rechts van het altaar staat. Speciaal voor de gelegenheid krijgt de kerk bezoek van bisschop Punt van Haarlem, die wordt vergezeld door deken Moltzer. Zij gaan voor in de viering, daarin bijgestaan door pastores Granneman en Brigitha. Deze feestelijke viering begint om 10.15 uur. ledereen is welkom, maar omdat de kerk slechts ruimte biedt aan 158 mensen, is het zaak vooraf een kaart op te halen bij de pastorie in Den Burg. Dat kan op dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur. Als de toe loop groter is dan de kerk kan her bergen, wordt een geluidsverbinding naar 't Skiltje gemaakt, zodat men sen ook daar de dienst kunnen vol gen. Ook de kerkgangers begeven zich na afloop naar 't Skiltje, waar kan worden nagepraat. Van de geschiedenis van de kerk is een boekje samengesteld door Joke Zoetelief-van Beek, dat tijdens de feestelijkheden wordt aangeboden. Het boekje kost €5,-. Zondag 4 november PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, mmv mannenensemble Into my heart uit Zwolle. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 10.00 u. ds. C.F. Klaas- Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. P.O. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.O. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. d ierenpensiontexelnl Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. 09.56 e 10.05 E 10.40 E 11.00 E 22.15 u. 22.35 u. 23.07 u. 23.37 u. Don. 8 nov. 01.20 en 13.27 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 7 novem ber laatste kwartier, vrijdag 9 november doodtij. Zondag 7.45 uur, onder 17.04 TE X E LS E,r±f COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222-32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioi DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. W. Marseille-Huizing, extra collecte voor Gemeenteopbouw. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOUEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastoor Rocha, dameskoor. De Cocksdorp: 9.30 u. pastoor Ftocha. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Vriendschap met God, vriendschap met de wereld - wat zult u kiezen? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Duizend jaar vrede - en nog veel lan- Denkertje Geen regering kan lang zorgeloos zijn zonder geduchte oppositie. ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Noordwester, Duinreep, Vloedlijn,Golfslag,Vaargeu I, Schoorwal, Gasthuisstraat (aan leunwoningen), Gasthuisstraat (van Beatrixlaan tot Pontweg), Zeebries. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Waanzin. Rechtstreekse uit zending van dit evenement. Met ach tergronden, uitslagen en interviews. Zaterdag 8.00 u. Waanzin. Vervolg van de rechtstreekse uitzending. 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de Doops gezinde gemeente, ds. W. Marseille- Huizing. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (H) 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonies 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move Aansluitend radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Raadscommissie, recht streekse uitzenzing vanuit het gemeentehuis. aansluitend Radio Noord-Holland Woensdag 17.00 u. Eigenwijs en geheugen steuntje 18.00 u. Verzoekplaten 18.30 u. Overdenking door Peter den Braanker 19.00 u. Muziek 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met: 20.00 u. De rommeltrommel van Riet 21.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11