TEXELSE 5 COURANT Plusklas voor hoogbegaafden Expert en TexelEnergie slaan de handen ineen Gegroet en wellicht tot ziens! Financieel advies 'Mtt&Q&nde, diAit&n VRIJDAG 2 NOVEMBER 2012 In de Thijsseschool is de Plusklas van start gegaan. Aangepast onderwijs voor hoogbegaafde leerlingen die elke dinsdag les krijggen van meester Eelco Eijk- hout. Eén ochtend komen ze bij elkaar, de rest van de week zitten ze op hun eigen school. Een initia tief van een samenwerkingsver band van Schooltij en vier andere schoolbesturen uit de Kop van Noord-Holland. Eén van de kinderen is Philip Stark uit Eierland, leerling van de Fontein. Een slim ventje, dat rekensommen en andere opgaven die hij op school krijgt snel door heeft. Sneller dan klasgenootjes. Waar die nog naar de uitleg van de meester of juf luister den, had Philip het zelf al opgelost. Vader Hans vertelt hoe zijn zoon zich in de klas begon te vervelen, zelfs zodanig dat hij niet meer naar school wilde. Eelco Eijkhout: 'Doordat kinderen niet op hun eigen niveau werken en zich weinig hoeven in te spannen, ontwikkelen ze bepaalde vaardighe den niet, zoals studie- en doorzet tingsvermogen, het inschatten of ze een bepaalde opdracht wel of niet aankunnen en beoordelen of ze daadwerkelijk alles hebben gedaan wat nodig is. Overschatting of juist onderschatting van eigen capacitei ten ligt op de loer. Ze lopen weinig tegen hun eigen grenzen aan. En als ze die wel zien opdoemen, gaan ze die vaak met slimme uitvluchten uit de weg. Op de middelbare school of bij een vervolgstudie lopen ze tegen het probleem aan dat ze geen studievaardigheid hebben ontwik keld. Ze raken onzeker, ontmoedigd en lopen vaak vast. Door ze hier een ander soort opdrachten te geven komen ze wel bij die grens, moeten ze dieper graven, zich afvragen of een oplossing wel de juiste is of dat ze een andere werkwijze moeten uitproberen. Of dat ze hulp moeten vragen om verder te komen. We rei ken ze hier strategieën aan hoe ze vraagstukken kunnen oplossen. Zo ontwikkelen ze wel de studievaar digheden die ze later nodig heb ben.' Er speelt nog wat anders: 'Kinderen met een hoog IQ denken vaak op een heel andere manier dan andere kinderen. De meeste kinderen den ken zodanig dat voor een probleem een bepaalde oplossing mogelijk is. Déze kinderen zien niet één oplos sing voor een probleem. Ze hebben vaak een creatieve inslag en leggen veel associatieve verbanden tussen kennis en ervaringen die ze al had den opgedaan. Ze volgen soms een heel andere gedachtelijn. Dat brengt met zich mee dat zij vaak niet begre pen worden door klasgenoten en zij leeftijdgenootjes niet begrijpen. Er ontstaat onbegrip. Zulke kinderen kunnen verdrietig of teleurgesteld raken, het ontbreken van herkenning in leeftijdgenootjes tast hun zelf beeld aan en ze kunnen hun eigen vaardigheden niet op waarde schat ten. Ze denken dat het wel aan hen zal liggen. In de Plusklas merken ze dat ze niet de enige zijn, niet alleen zijn. Hun zelfbeeld en zelfvertrouwen groeien en hun wereld wordt groter, veiliger en weer interessanter.' Leerkrachten hebben doorgaans wel in de gaten wat er met zo'n leerling aan de hand is, maar het ontbreekt meestal aan tijd en mogelijkheden om deze kinderen op een andere manier met de leerstof om te laten gaan of de benodigde begeleiding te geven. Op basis van kennis en erva ringen van de docenten vond een selectie plaats van leerlingen voor de Plusklas, die ook een IQ-test hebben gedaan. Momenteel bestaat de klas uit zeven leerlingen. De och tend is verplicht en zolang het nodig is blijven ze de lessen volgen. De eerste les was best spannend. Eijkhout: 'Ik merkte dat leerlingen nerveus waren. Maar in de loop van de ochtend, toen ze aan hun crea tieve opdracht begonnen, werd het rustiger en ontstonden steeds meer gesprekjes.' Expert Texel en TexelEnergie heb ben de handen ineen geslagen om het gebruik van duurzame apparaten te stimuleren. Wie een energiezuinige wasdroger of diepvriezer koopt, betaalt bij aan koop de helft en de rest in rente loze termijnen. Om dit te bekosti gen stelt TexelEnergie per direct het voorschotbedrag naar bene den bij. Een nieuwe warmtepompdroger bespaart per wasbeurt al snel €0,85, rekent Gert-Jan Schoorl van Expert Texel voor. Het voordeel kan behoor lijk oplopen. Vergeleken met een wasdroger met een B-keurmerk bij drie wasbeurten in de week in tien jaar €1.200, bij vijf wasbeurten €2.000,- en bij zeven nog meer, blijkt uit het rekenvoorbeeld. Bij een oude droger kan het verschil nog verder oplopen. Een energiezuinige A+++ droger kost gauw meer dan €1.000,-. 'Ik begrijp best dat niet iedereen zo'n wasdroger kan aan schaffen. Maar je ziet hoeveel je er mee kunt besparen en het is zonde om dat te laten liggen. Ik bedacht me dat als mensen in eerste instan tie de helft betalen en de rest over twee jaar rentevrij kunnen afbeta len, ze direct met energie besparen kunnen beginnen.' Met dat idee stapte hij naar Jord Een jaar geleden begon ik met mijn baan bij de Texelse Courant. Wetend dat het voor een jaar is en tegen beter weten in hopend op meer. Ik kijk met veel plezier terug op de afgelopen twaalf maanden. Ik heb veel geleerd. Niet alleen op journa listiek gebied, maar ook over de betrokkenheid van Texelaars bij het eilandnieuws. Ik werkte hier slechts een maand toen ik het artikel schreef over De Koog als spookdorp. Het komt nog steeds regelmatig terug, wanneer ik een borrel zit te drinken in café De Jutter. Inmiddels kan iedereen aan de bar er wel om lachen, maar hoe anders was het in de dagen na het artikel. Ouwe Sun- derklaas staat voor de deur vlak nadat het artikel in de krant komt. De kritische noten zijn zeker al bin nen gekomen met een boos tele foontje van 'Kets' en Dirk Koning, menig ingezonden brief en een bezoek van Rein Stam. Op Ouwe Sunderklaas zelf, ik doe verslag in De Koog, breekt het pas echt los. De spoken vliegen langs mij heen en Cocky van de kapsalon (die ik tot nu toe nog nooit gezien heb) komt aan stormen om verhaal te halen over 'een heel slecht verhaal'. Het was een overweldigende gebeurtenis die zo ver ging dat er iemand ruzie maakte met mijn vriendin. Tot op de dag van vandaag vraag ik me af wat die er mee te maken heeft met wat ik schrijf. Ik heb geleerd van dat artikel. Ondanks dat ik nog steeds sta voor wat ik toen schreef, had ik destijds de tijd moeten nemen om enkele andere partijen aan het woord te laten. Gelukkig is de badplaats later vaak genoeg positief aan bod geko men, want De Koog is toch mijn dorp op Texel. Het was een bewogen jaar, ook op de redactie zelf. Al snel werd mij duidelijk dat het bedrijf niet de mogelijkheden heeft om mij na een jaar te behouden. Ik ben aangeno men via een subsidieregeling voor een jaar, waardoor ik bijna niets kostte. Naast mijn vertrek verdwijnt er nog een baan op de redactie. De Achter de schermen COLUMN redactie probeert altijd overal bij te zijn, maar dit zal in de toekomst lastig worden, er zal meer worden gevraagd van organisaties en ver enigingen die met hun activiteiten in de krant willen. Ook bij de Texelse Media is een baan verdwenen en het zal mij benieuwen of er toe komst is voor beiden. Het woord 'samenwerking' is in dit verband vloeken in de kerk, terwijl we (de redacteuren) elkaar overal tegen komen. Hier liggen in mijn ogen dan ook mogelijkheden. Het werk bij de Texelse Courant zit er bijna op. Texel is echter nog niet van mij af. Ik hoop als freelancer nog één en ander te kunnen doen, van journalistiek tot redactioneel en commercieel werk. Nergens voel ik mij te groot voor, maar zal niet nala ten kritisch te blijven in mijn werk. Dit maakt je niet altijd populair, maar het is een onderdeel van het journa listieke vak. Het zijn niet de tijden (deleidelijk vlijen iai/o daiten zó id.it de spaarpot naar baiten. 3evrijdt ia, come on( (deniet van de zon. Hoor de vogels naar iam centen fluiten. De levende bruinvis die dinsdag op het strand bij paal 13 werd aan getroffen, werd door Ecomare en vrijwilligers van stichting SOS Dolfijn naar Harderwijk gebracht. Omdat een walvisachtige een gevoelige huid heeft en snel oververhit raakt, werd het dier tijdens het transport nat gehouden door Lisanne Duursma. Tot hij weer zelf kan zwemmen wordt de bruinvis ondersteund door vrijwilligers van SOS Dolfijn. Het heeft geen zin een aangespoelde bruinvis terug in zee te zetten, de dieren zijn altijd gewond, ziek of verzwakt. De twee bruinvissen die eerder dit jaar levend aanspoelden op Texel, zijn inmiddels weer vrij gelaten. Kuiken van TexelEnergie, dat de actie ondersteunt door het voor schotbedrag voor elektriciteit direct naar beneden bij te stellen. Met deze besparing kan, afhankelijk van het gebruik, de droger (grotendeels) worden afbetaald. Schoorl: 'Op deze manier bespaar je zonder ver lies aan comfort.' De regeling geldt ook voor energiezuinige diepvrie zers. Kuiken: 'We krijgen hier regel matig mensen aan de balie die schrikken van hun energierekening. Blijkt dat ze een oude, defecte diep vriezer hebben die per jaar 10.000 kWh gebruikt. Een investering in een nieuwe vriezer heb je zo terug verdiend. Op deze manier maken we de stap naar het gebruik van duurzame apparatuur een stuk klei ner.' Wie inzicht wil in het gebruik van elektrische apparaten, kan hier voor bij Expert Texel een meter lenen. Gert-Jan Schoorl van Expert Texel en Jord Kuiken van TexelEnergie bij wasdrogers met een energiezuinig label. Kopers betalen bij aanschaf de helft ineens, het andere deel in termijnen. TexelEnergie verlaagt d irect het voorschotbedragpao gTimmarman) om alleen maar journalistiek ethisch te willen schrijven, er moeten ook advertentie-inkomsten binnen gehaald worden om de redactionele pagina's te kunnen bekostigen. Bin nen dit kader zullen journalisten de gulden middenweg moeten zien te vinden en moeten de eigenaren van mediabedrijven de journalistieke onafhankelijkheid zoveel mogelijk zien te behouden. De rol van sociale media zal blijven toenemen en ik denk dat we daar het afgelopen jaar een flinke stap in hebben gemaakt, al wordt er in mijn ogen nog teveel gezonden en te weinig gecommuniceerd met de lezer. Ik wens mijn collega's bij Langeveld de Rooy veel succes in de toe komst en hoop hier nog eens terug te keren. Ik bedank hen en de lezers van de Texelse Courant voor de reacties op de artikelen, zowel posi tief als negatief. De komende dagen leg ik de laatste hand aan het jaar boek Texel in zicht 2012. Ik hoop dat er u er net zoveel van geniet als ik genoten heb bij het maken ervan. Job Schepers Eerder al waren de Spar in Den Hoorn en Oosterend het 'strijdtoneel', woensdag mocht ook de winnaar van de kassabonnetjesactie van de Spar in Oudeschild tachtig seconden gratis winkelen. Hetty van Lin- gen ging voorvarend van start: eerst naar het vlees en de wasmidde len, tussendoor pakte ze nog snel koffie, thee en limonade mee, om te besluiten met een fles Baileys. Winkeleigenaren Erik en Marjan Kalverboer deden er nog een taart en een boek voor haar dochter bij, waarna Van Lingens dochter achter de kassa kroop om de bood schappen bij elkaar op te tellen. Ze bleek voor €204,79 te hebben gewinkeld. - JOS KAGER assurantiën en hypotheken Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www. woningaanbodtexel. nl info@woningaanbodtexel.nl Jos Kager, tel. 0222-312833 Aan de Veenselangweg tussen Den Burg en Oudeschild wordt gebouwd aan de nieuwe Voorzorg, de veehouderij van Jan Witte van de Voorzorg aan de Nieuwlanderweg, één van de boeren die weg moet uit Waalenburg. (FotoTonZegois) Kustverdediging Het voorbeeldige streven om van Texel een C02-neutraal eiland te maken kan een grote sprong maken als ook de kustverdediging van het eiland in de berekeningen wordt meegenomen. Texel is de plek waar de meeste zandsuppleties van Nederland plaats vinden. Omdat er ook bij dit werk C02 wordt uitge stoten, is Texel per kustdeel de grootste vervuiler. Maar Texel heeft ook het voorbeeld hoe de kust, zonder al te veel C02- uitstoot, kan aangroeien. Op het strand bij De Cocksdorp is te zien hoe embryonale duinvorming bezig is de kust te verstevigen. Ook is uit te rekenen hoeveel deze mega- zandvlakte bijdraagt aan het opvan gen van zoet water voor het eiland. Rijkswaterstaat houdt op dit kust deel per jaar bijna twee miljoen euro over omdat er minder zand aange vuld hoeft te worden. Zelf de recre atieve winst is, vanaf de vuurtoren, duidelijk te zien. Als deze manier van kustverdediging integraal zou worden toegepast, zouden dat vele tonnen C02-uitstoot schelen. De gemeentegrens van het eiland bevindt zich in zee en vooroever- suppleties worden op het grondge bied gedaan waar u het energie- neutrale uitvoeringsprogramma denkt uit te voeren. Ik hoop dat u slaagt in uw streven om energie neutraal te worden, maar dan wel op het hele eiland. Met zeer bezorgde kustgroet, Piet van Noort, Burqercomité Kustveiliqheid DCCM, Petten aan Zee. Veiling tijdens symposium nationaal park Een zogenoemde landschapsvei ling is één van de onderdelen van het symposium voor Gastheren van het nationaal park, dat don derdag 8 november op vakantie park De Krim wordt gehouden. Hoewel de naam anders doet ver moeden, worden er bij deze veiling geen gebieden geveild, maar 'unie ke belevenissen' in het nationaal park. Zo kan er worden geboden op deelname aan de excursie Ecomare by night en een workshop strand- zeilen bij volle maan onder leiding van Morten Eschweiler. Ook wordt bedrijven, instellingen en consu menten de mogelijkheid geboden het beheer en onderhoud van land schapselementen te adopteren. Met de veiling, die rond 11.45 uur begint, wordt geld ingezameld om de bezuinigingen op landschaps- zorg te compenseren. Het symposium is bedoeld voor de 120 recreatieondernemers die de afgelopen jaren de titel Gastheer Nationaal Park hebben verdiend. Na het behalen ervan volgen zij jaarlijks de verplichte 'terugkom- dag'. Daarop kunnen zij hun kennis onderhouden, zodat ze hun gasten nog beter kunnen voorlichten. Het programma bestaat uit diverse lezingen, presentaties en excursies. De dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Interim directeur blijft nog een jaar Jan Legters blijft tot 31 oktober 2013 aan als interim directeur van de gemeente. Onno Werkman blijft tot die tijd waarnemend gemeentesecretaris. Tegen die tijd moet definitief invulling zijn gegeven aan beide functies. De keus voor deze tijdelijke invulling houdt verband met de verdeling van de werkzaamheden en de ont wikkeling van de gemeentelijke organisatie. Er wordt toegewerkt naar drie afdelingen: Leefomgeving (nu Gemeentewerken), Beleid en de Gemeentewinkel. Receptie en ser vicebalie moeten als Gemeentewin kel meer 'body' krijgen, zodat een voudige zaken ter plekke en klantgericht kunnen worden afge handeld. Te denken valt aan een voudige vergunningen, subsidies en andere handelingen. In de nieuwe organisatie daalt het aantal teams van veertien naar zes en daalt het aantal teamleiders ongeveer nave nant.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5