fi r -sp- w ff' JmlJ- TEXHJVG8sDA.NL TEXELSE 2 COURANT ■Ti)' n Singersongwriters in Schoutenhuys Wadblik over Noord-Holland DINSDAG 6 NOVEMBER 2012 FNV Vrouwen Bontcouturier Coby Dogger, die vanavond op bezoek komt bij de FNV vrouwen, zou het op prijs stellen als bezoekers zelf iets van bont meenemen, zodat zij aan de hand daarvan kan vertellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehou den in De Poort aan de Elemert in Den Burg. Jamsession In De Compagnie op de haven van Oudeschild wordt vrijdag 9 november een jamsession gehouden. Bij de heropening in april werd al aangegeven dat dit in het najaar weer zou worden opgepakt, maar al in juli werd na het optreden van de band Van Huys Uit druk gemusiceerd. De jamsession wordt geleid door eigenaar en muzikant Ad Har man van De Compagnie, in samenwerking met de band @Last. Aanvang is 21.00 uur, deelname is gratis. De Gouden Eeuw In de vijfde aflevering van De Gouden Eeuw, een nieuwe geschiedenisserie van NTR en VPRO, gaat presentator Hans Goedkoop op zoek naar het ver haal van de VOC. Hij komt daar in terecht in Kaap Skil. Na de succesvolle reeksen De Oor log (2009) en De Slavernij (2011) wordt in De Gouden Eeuw aan dacht besteed aan de meest wel varende periode die Nederland ooit gekend heeft. Vanaf dinsdag 11 december vertelt Goekoop dertien afleveringen lang het historische en nog altijd actuele verhaal van deze - de zeventiende - eeuw. Aan bod komen thema's als globalise ring, verstedelijking, immigratie, financiële crisis, de beurs en mediahypes. En uiteraard ontbre ken Michiel de Ruyter, Vondel en Johan van Oldenbarnevelt niet. Aan het woord komen onder ande ren premier Mark Rutte, land schapsarchitect Adriaan Geuze, historicus Geert Mak en de schrij vers Tom Lanoye en Margriet de Moor. Tegelijk met de serie is in het Amsterdam Museum de tentoon stelling De Gouden Eeuw, proeftuin van onze wereld te zien. Jaarvergadering Texelfonds een openbare jaarvergadering in de Waagzaal van De Linde boom in Den Burg. n het programma De Beste Singer Songwriters. Vijf vi Vijf van de acht finalisten van tv- programma De Beste Singer Songwriter treden de komende maanden op in Het Schouten huys en Question Plaza in Den Burg. Als eerste komt op zon dagmiddag 18 november Mat- tanja Joy Bradley naar Texel. 'Ik volgde het programma met pre sentator Giel Beelen op tv en dacht: daar zitten hele goeie artiesten bij. Mensen die van muziek houden, zelf hun melodieën en teksten schrijven, gitaar spelen en zingen', vertelt Bouke Weber, general manager van het Lindeboomcom plex en Greenside. Via het produc tiebedrijf kwam Weber in contact met hun boekingsagenten. 'Na een rondje bellen en mailen had ik vijf van de acht artiesten vastgelegd. Het zijn veelbelovende jonge arties ten, het wordt hartstikke leuk.' Als eerste dus Mattanja. Ze zat in de tweede aflevering en speelde het nummer 'Wash me momma' wat ze opdroeg aan haar moeder. Miss Montreal, Eric Corton, Gerard Ekdom en Giel waren onder de indruk en ze mocht door naar de finale. 'Het leven is er om geleefd te worden', is één van haar levens motto's. Het is een groot avontuur en zo beleeft ze het ook. Ze komt er een eind mee. Op het Caribische St. Lucia kletste ze zich ooit naar binnen, om uiteindelijk te mogen openen voor niemand minder dan Amy Winehouse. Haar optreden in Het Schoutenhuys is van 16.00 tot 17.30 uur. De entree is €10,- en in de voorverkoop €7,50. Kaartjes zijn verkrijgbaar in De Lindeboom. Voor alle optredens geldt dat kin deren die met hun ouders mee komen gratis entree hebben. Winnaar Douwe Bob Band treedt op zaterdagavond 29 december op in Question Plaza, zondag 20 janu ari speelt Angela Moyra, zondag 17 februari Mevrouw Tamara Band en Rogier Pelgrim sluit de reeks af op zondag 17 maart. De derde aflevering van de lezingenserie Wadblik wordt maandag 12 november gehou den in Cinema Oostereiland in Hoorn en niet, zoals gebruike lijk, in Filmhuis Leeuwarden. Op deze avond houdt dijkgraaf Luc Kohsiek van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier een inlei ding over de Deltavisie. Dit wordt gecombineerd met historisch film materiaal. Voor de pauze gaat Koh siek in op thema's als waterbeheer, waterveiligheid en waterkwaliteit en vertelt hij het verhaal van het ontstaan van het huidige Noord- Tijdens deze vergadering wil het fonds verantwoording afleggen over het gevoerde beleid en de plannen voor de toekomst voorleg gen. Tevens vindt de première plaats van het promotiefilmpje dat Videolux Productions onlangs voor het fonds maakte. FUN En toen hadden we een nieuw regeerakkoord. Met het motto: 'Bruggen slaan.' En als toevoe ging: 'Het beste uit twee werel den.' Nou heeft Annie geleerd dat je niet mag slaan, en zeker geen bruggen. Kom daar niet mee aan bij Texelaren! Zijn we eindelijk van die discussie af, begint die coali tie ermee. En een brug waarnaar- toe? Naar de nieuwe provincie FUN, waarvan Texel deel gaat uitmaken. Flevoland, Utrecht en Noord Holland worden binnen kort samengevoegd. Texel, Island in the FUN. En een beetje Gemeente heeft straks minstens honderdduizend inwoners. Texel wordt dan Alkmaar Aan Zee. De premier vraagt of we het een kans van slagen willen geven. 'Je moet over je eigen schaduw heen springen', zegt hij. Hij heeft mak kelijk praten! Heb je het wel eens geprobeerd? Nou, dat lukt je voor geen meter. Jammer. Tja, en natuurlijk zitten er weer te weinig vrouwen op hoge posten. Alhoe wel, we krijgen een vrouw als Minister van Defensie. Zonder geld weliswaar, maar toch. Als het oorlog wordt, moet ze bij de buren gauw wat tanks lenen. En dan gaan de Olympische Spelen van 28 ook al niet door. Nee, ik zie het nog niet zo zitten met dat Kabinet. En dat terwijl Annie juist COLUMN Ongezouten zo trots is op de lokale politiek. De verantwoordelijke wethouder heeft - ongetwijfeld met voorken nis - gehoor gegeven aan een lang gekoesterde wens van Annie om alle ideetjes met onze streek producten meer gezicht te geven. Hij, de sterkste man van Texel, heeft daarvoor gestudeerd en hij kan er prachtige etiketjes op plak ken. Ons eten en drinken noemt hij Culinair. En om de krachten te bundelen, zeg maar om een brug te slaan, wil hij dat onderbrengen bij het hoofdstuk Cultuur. Prach tig toch! Annie komt met een wild idee, waar geen hond naar luis tert, en hij sleept zo een paar ton subsidie binnen. Door te zeggen dat culinair cultuur is. Het beste uit twee werelden, eten en drin ken, wat wil je nog meer. En nu maar hopen dat het College over de brug komt. Voor manlief is dat koren op zijn molen. 'Zit je weer te zuipen?', beet ik hem toe. 'Nee hoor', zei hij, 'Ik doe aan cultuur door me culinair bezig te hou den.' En al boerend nam hij nog een bekroond Texels Bockbiertje. Bedankt, wethouder! Annie@texelsecourant.nl Holland. Daarna vertelt hij over de Deltavisie en de manier waarop de komende decennia voor 'droge voeten' en voldoende water van goede kwaliteit moet worden gezorgd. Na de pauze worden er films uit het archief vertoond, onder meer over de watersnood in Water land in 1916, de aanleg en dichting van de Afsluitdijk in 1932, de teloorgang van de Zuiderzeevisse rij, de onderwaterzetting van de Wieringermeer in 1945 en de watersnood in Tuindorp Oostzaan in 1960. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur, de toegang is gratis. Wadblik is een initiatief van de Waddenacademie, Fries Museum, Film in Friesland en de Nationale Unesco Commissie. Het volledige programma, dat loopt tot en met april 2013, is te vinden op de web sites van de organisaties en van het Fries Film Archief. Excursiedag vleesveehouders De vereniging van Texelse zoog- koeienhouders houdt zaterdag 17 november een excursie naar twee vleesveebedrijven. Bezocht worden 't Hoogeveld in Drenthe, een biologisch bedrijf met Limousins en 600 hectare natuur- land. Na de lunch wordt een bezoek gebracht aan vleesveebedrijf Lau- Seniorenreisje naar bruinvissen Speciaal voor Texelse senioren verzorgt het nationaal park Dui nen van Texel in samenwerking met de SWOT donderdag 22 november een bustocht naar Ecomare en het nationaal park. Het programma is ook geschikt voor mensen met een rollator. In Ecomare wordt vooral aandacht besteed aan zeezoogdieren. Het programma begin om 13.30 uur met en presentatie over bruinvis sen, waarna de deelnemers met deze dieren kunnen kennis maken. Afhankelijk van het weer vervolgt het programma in het duinpark of in de Nationaal Parkzaal. Afslui tend kan het voeren van de zee honden worden meegemaakt. Alle deelnemers worden in de dorpen opgehaald en weer teruggebracht. Deelname kost €11,-, aanmelden kan bij de SWOT in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg, tel. 312696. wersland dat, met 150 Herefords, zelf zorgdraagt voor de afzet van het vlees, onder meer naar topres taurants. De deelnemers vertrek ken met de boot van 8.00 uur en verwachten rond 19.00 op het eiland terug te zijn. Deelname kost €40,-, leden betalen €30,-. Voor meer informatie en aanmeldingen, Piet van der Star (tel. 322135, e- mailadres pietzina@planet.nl). Vakantieganger wegwijs met app zoeken op hun vakantiebestem ming. De nieuwe app van Videolux Productions is daarbij een handig hulpmiddel. De applicatie is te gebruiken met smartphones en tabiets en biedt gebruikers een overzichtelijk keuzemenu om snel de gewenste informatie over Texel te vinden. Aardig is dat je direct de afstand kunt zien tot hetgeen waar over informatie is gevraagd. Er staan ook informatieve filmpjes op over bezienswaardigheden en bedrijven van het eiland. Ook accommodaties zoeken gaat een voudig. 'De app is ook een aanvul ling op de website van TexelVakan- tieTV', vertelt uitgever John Smit. Bijzonder is het weerbericht, waar voor weermannen Ed en Mike de Bruijn dagelijks een filmpje inspre ken. De app van TexelVakantieTV is gra tis te downloaden via de App Store (iPhone en iPad) en via Google Play (android en tablet). Welke musea zijn er? Hoeveel kilometer is het rijden naar Eco mare? Wat is daar te beleven? Maar ook informatie over huis artsen en andere Texelse wetens waardigheden. Voor wie een smartphone heeft nu altijd bij de hand op de App TexelVakantie TV. Steeds meer toeristen gebruiken mobiel internet om hun weg te Een uitgebreid overzicht viteiten, workshops is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland te verkrij gen is, via www.texelagenda.nl en (mobiel) http://rn.texelagenda.nl/ nl. Dinsdag 6 november 19.15 uur. 'Ondersteuning bij herstel na kanker'. Dat is het thema van Café Doodgewoon, dat wordt gehou den in De Buureton in Den Burg en om 19.15 uur begint. 19.30 uur. In het raadhuis in Den Burg begint om 19.30 uur een com missievergadering van de gemeente raad. 20.00 uur. Coby Dogger vertelt bij de FNV Vrouwenbond over haar werk als bontcouturier. De bijeenkomst vindt plaats in De Poort aan de Ele mert in Den Burg, aanvang 20.00 20.00 uur. In De Witte Burcht aan de Molenstraat wordt vanaf 20.00 uur geklaverjast voor het goede doel. Er wordt gespeeld met vaste maat, deelname kost €3,50. Voorstellingen Cinema Texel: 14.00 Intouchables; 14.30 Hope Springs; 20.00 James Bond - Skyfall; 20.30 De Marathon. Woensdag 7 november: 14.00 uur. Tussen 14.00 en 15.30 uur is het zeelaboratorium in Ecomare geopend. Met proefjes, microsco pen, levende dieren en spelletjes. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 6 nov. 11.10 u. Woe. 7 nov. 00.17 en 12.20 Don. 8 nov. 01.20 en 13.27 Vrij. 9 nov. 02.30 en 15.40 Zat. 10 nov. 04.25 en 17.00 u Zon. 11 nov. 05.36 Ma. 12 nov. 06.36 en 19.10 u Aan het strand is het ongeveer een i eerder hoog water. Woensdag 7 novet ber laatste kwartier, vrijdag 9 doodtij. Zondag 1 TEXELSE ^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Pip Barnard Buiten werktijd: Telefoon 31 6 iof Of Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl €91,55 €89,15 Per jaar Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. 20.00 uur. Bij Jan en Paula Brouwer in het Olijfblad aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. 20.00 uur. In De Poort aan de Ele mert in Den Burg begint om 20.00 uur een Bijbelquiz. Quizmaster is dominee Peter den Braanker. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 De Club van Sinterklaas; 13.45 Tin ker Bell 3D NL; 16.00 Mees Kees; 16.15 James Bond - Skyfall; 20.00 James Bond - Skyfall; 20.30 De Marathon. Donderdag 8 november 09.30 uur. Van 9.30 tot 12.00 wordt in De Buureton het eerste Mantelzorg podium gehouden. Mantelzorgers en andere belangstellenden zijn wel kom. Entree is gratis. 10.00 uur. Kringloopwinkel Effe Kieke in Oudeschild verwisselt van eige naar en houdt van 10.00 tot 17.00 uur open huis. Tevens afscheid van Ronald Spandaw. 13.00 uur. Belangstellenden kunnen van 13.45 tot 16.00 uur jeu de boules spelen op de clubbanen bij zwem bad Molenkoog in Den Burg. Spel materiaal aanwezig. 15.00 uur. Het Gemini Ziekenhuis In Den Helder verzorgt van 15.00 tot 17.00 uur een informatiemarkt over de ziekte van Parkinson. Entree gra tis. Informatie: tel. 0223-696346. 19.00 uur. Bij volkssterrenwacht De Jager (op het terrein van Ecomare) kan bij helder weer vanaf 19.00 uur door een telescoop naar de sterren worden gekeken. Voor informatie en aanmelden: tel. 06-53340063. 19.30 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een bridgedrive. Deelname kost €4,- per paar. Inlichtingen bij Veronica van Beek, tel. 06-28787820. 21.00 uur. In filmhuis De Kroonprins in Oosterend draait de film 'Week end', aanvang 21.00 uur. Vrijdag 9 november: 10.00 uur. In De Buureton aan Beatrixlaan in Den Burg begint 10.00 uur een voorlichtingsbijeen komst over de toekomst ouderenzorg. Voor informatie: tel. 31696 of e-mail swot@texel.com. de 21.00 uur. In restaurant De Compag nie op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een jamses- TESO Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. Er is dan ieder een half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automo bilisten moeten rekening houden met wachttijden van een half uur tot een uur. Deze kunnen vrijdagochtend op Texel, vrijdagmiddag in Den Helder en maandagochtend op Texel ont staan. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn vrijdag uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 369600 of www.teso. Oud papier Scouting Texel haalt komende don derdag het oudpapier op in de wijk Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenmaker straat, Witte Kruislaan. Informatie over Eco Hof In Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg wordt donderdag 15 november een informatieavond gehouden over Eco Hof Texel. Eco Hof Texel streeft naar een gemeenschap van duurzaam bou wen en een leefklimaat waarin eigen heid en gemeenschapszin centraal staan, met zorg en respect voor elkaar. Daarnaast moeten in de woongemeenschap inventiviteit en creativiteit ruim baan krijgen. De informatieavond staat in het teken van duurzaam bouwen en wonen en leven met presentaties over bouw en woonvormen, materialen en een ecologische leefwijze. Er zal een film vertoond worden en er is gelegen heid voor het stellen van vragen. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 22.00 uur, deelname is gratis, aan melden niet nodig. Eventueel kan meer informatie worden ingewonnen via tel. 06-40284568 of e-mailadres ecohoftexel@gmail.com.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2