ÉBÊÊ f u==~ m TEXELSE 5 COURANT Definitief besluit over profiel Gemini Wegen stuk gereden door landbouwverkeer a----- DINSDAG 6 NOVEMBER 2012 Spoedeisende hulp en geboorte- zorg blijven bestaan in het Gemi ni Ziekenhuis in Den Helder. Dat blijkt uit de zogeheten locatie profielen die de MCA Gemini Groep de afgelopen dagen heeft bekendgemaakt. Dat de spoedeisende hulp en geboortezorg zouden blijven, is geen verrassing, het ligt nu echter ook vast in een definitief besluit van de Raad van Bestuur. In de profielen staat beschreven hoe de ziekenhuizen van de MCA Gemini Groep er in de toekomst uit moe ten zien. Het nu voorliggende pro fiel van het Gemini Ziekenhuis wijkt niet veel af van wat er in het voor lopige profiel stond dat eerder dit jaar bekend werd. De spoedeisende hulp en de geboortezorg blijven in het Gemini als gevolg van de eis van het ministerie van Volksgezondheid dat een ambulance binnen 45 minuten in een ziekenhuis moet zijn. Het Gemini, dat een zogeheten systeemziekenhuis wordt, behoudt eveneens poliklinische zorg, diag nostiek en ambulante handelingen. Voor opnames (klinische behande lingen) worden mensen in de toe komst sneller doorverwezen naar het nieuw te bouwen Regionaal Topklinisch Interventiecentrum (RTIC) in Heerhugowaard. Dat wordt de plek voor complexe klini sche behandelingen. In het Gemini blijven de chronische zorg en de voor- en nazorg van mensen die elders zijn opgenomen bestaan. Daarbij horen zaken als bedden en medische specialistische verple ging. In het voorlopig profiel werd nog gesproken over een 'tele-IC' waar bij mensen op de intensive care in het Gemini vanuit het RTIC in Heer hugowaard in de gaten gehouden zouden worden. In het zorgprofiel dat nu op tafel ligt, wordt het woord 'tele-IC' niet meer gebruikt. Volgens een woordvoerder van de MCA Gemini Groep was dat een verkeerde benaming. In het profiel wordt nu gesproken over 'bewa- kings- en observatiefaciliteiten die passend zijn voor de (voorziene) doelgroep'. De woordvoerder licht desgevraagd toe dat daarbij gedacht moet worden aan 'een combinatie van maatregelen die ervoor gaat zorgen dat de in het Gemini opgenomen patiënten nu en in de toekomst extra en inten sief bewaakt kunnen en zullen wor den als dat nodig is.' In de nieuwbouw die in Den Hel- der-zuid moet komen, gaat de Raad van Bestuur uit van vier ope ratiekamers, omstreeks honderd bedden en veertig bedden/stoelen voor dagbehandeling. In het voor lopige zorgprofiel werd gesproken over 80 bedden voor heelkunde en 20 voor chronische zorg, maar vol gens de woordvoerder staat die verdeling nog niet vast. Volgens MCA Gemini Groep kun nen op basis van het definitieve besluit over de profielen de zake lijke afwegingen worden afgerond en de ontwerpen van het nieuwe Gemini en het RTIC in Heerhugo waard in definitieve ontwerpen worden uitgewerkt. Daarna moet de financiering afgerond kunnen worden. De gemeente roept weggebrui kers op rekening te houden met landbouwverkeer, de nodige voorzichtigheid in acht te nemen en zonodig de snelheid aan te passen. 'Dit jaar hebben we te maken met veel regen, hierdoor zijn de uitritten en bermen erg kwetsbaar en wor den deze snel kapot gereden. Daar om zijn er dit jaar ook meer vuile wegen en kapotte bermen dan anders in de herfst', antwoordt de gemeente naar aanleiding van vra gen over de toestand op de weg. Het beeld mag bekend worden ver ondersteld: grote landbouwmachi nes, trekkers met aanhanger, kapot gereden bermen en wegkanten en modder op de weg. Zeker in de schemering kan dit gevaarlijke situ aties opleveren. Volgens de Rijks dienst voor het Wegverkeer mogen landbouwvoertuigen 3.50 meter breed zijn, zodat de meeste wegen op het eiland maar net breed genoeg zijn en zeker geen inhaal manoeuvres toestaan. Omdat de bermen door de zware regenval doorweekt zijn, hebben deze extra te lijden. Ook dammen en inritten missen op het moment de gewone stevigheid. 'Zolang het zo nat is, helpt bijvullen van de bermen ook maar beperkt', stelt de gemeente. 'De losse grond wordt er heel snel weer uitgereden.' Daarnaast is het voor de boeren en loonwerkers haast niet mogelijk de (Advertorial) VIDEOLUX TROTS OP DE APP EN WEBSITE TEXELVAKANTIETV -4 John Smit presenteert Texel al tientallen jaren in bewegende beelden. Hij maakt bedrijfsfilms, promotiefilms, instructievideo's, webvideo's, videonieuwsbrieven, interactieve video, 3D-animaties en reportages voor landelijke omroepen. iiiiiiiiiiiiiii texelvakantietv.nl Smit is uitgever van TexelVakantieTV. 'De kracht van bewegende beelden is groot', zegt de filmer. 'Bewegend beeld doet iets met je. Het raakt je en de boodschap blijft hangen. Een goede film geeft het bedrijf vertrouwen en is objectief.' Via de videowebsite Texel VakantieTV, de app over Texel met video en inzet van social media ontzorgt Smit zijn klanten in hun multimediale presentatie. 'Ik faciliteer een gelimiteerd aantal toeristische bedrijven op allerlei manieren. De website en de app bevatten informatie die voor hen belangrijk is. Het is mooi om dat te blijven optimaliseren. Er zou er nog aantal bij kunnen. Maar ik wil niet doorgroeien naar te hoog aantal. De kwaliteit moet voor het totaalpakket optimaal blijven.' Met de videowebsite TexelVakantie-TV en bijbehorende app met -video laat Videolux ons eiland op een bijzondere manier zien. Ook een gelimiteerd aantal bedrijven in diverse toeristische branches staat hierin in het voetlicht. Videolux is trots op ze. Het zijn stuk voor stuk mooie bedrijven. Ze lopen voorop. De website en de daarbij horende social media zijn een sterk collectief geworden.' De TexelVakantieTV App is gratis te downloaden voor zowel Android als iPhone. Videolux Productions BV, Hoefslag 51, Den Burg, tel. (0222) 315 153 of (06) 53 42 09 93, info@texelvakantietv.nl, www.texelvakantietv.nl,www.videolux.nl Op uitnodiging van Natuurmonumenten hebben vrijwilligers het afge lopen weekend de schelpeneilandjes in natuurgebied Utopia van begroeiing ontdaan. De eilandjes moeten voor het begin van het broedseizoen weer kaal zijn, zodat ze weer aantrekkelijk zijn voor nestelende kustvogels als sterntjes. Om het hele gebied van begroei ing te ontdoen, worden ook in januari en maart werkweekends gehou den. (Foto Eckard Boot) weg steeds tussendoor schoon te maken zolang ze op een perceel aan het werk zijn. De gemeente probeert er op toe te zien dat dit aan het eind van de werkzaamhe den gebeurt en zonodig worden waarschuwingsborden geplaatst. De wegkantonnier van de gemeente inspecteert dagelijks de wegen. Als hij vervuiling constateert, probeert hij te achterhalen wie de veroorza ker is. Deze wordt dan aangespoord de weg te reinigen. Dit gebeurt doorgaans met een schuif en water, dat veelal uit een giertank wordt gespoten. Als het niet mogelijk is de vervuiler te achterhalen, maakt de gemeente de weg schoon. Meldin gen die buiten kantooruren worden gedaan, komen bij de storingsdienst terecht, die bij zeer ernstige situa ties direct actie onderneemt. In gevallen dat de situatie gevaar ople vert, wordt de politie gewaar schuwd, maar ook dan is het vaak moeilijk te achterhalen wie de weg vervuild heeft. De coupure in de dijk bij de haven van Oudeschild verdween pas in 1974, bij het verzwaren van de omringdijk. Tijdens de aanleg van de werkhaven was hij er nog, zoals te zien op deze luchtfoto, die Jook Nauta in maart 1972 maakte. Komt het door vervuiling, slootmaaien of iets anders? Buurtbewoners uit De Mars vragen zich af hoe het kan dat in de vijver nabij het volks tuinencomplex een stuk of twintig dode karpers drijven. Bij de gemeente was het wel bekend, maar onze vraag over een mogelijke oorzaak leverde maandag nog geen antwoord op. Ja*> Tv-presentatrice Inge Diepman ondervraagt tijdens Vrouwen van een Eiland het forum. Van links naar rechts. Eric Hercules, Roos Wouters, Robin Konijn en Monique van 't Hek. (Foto Gerard Tmmerman) i Tijdens 'Vrouwen van een eiland' vertelde marineluitenant Maartje van der Maas over haar uitzending naar Oost-Congo. Ze schreef er het boek Corrupt Congo over en nodigde deelnemers aan haar workshop uit zelf een eind te schrijven aan grappige passages. Alsnog subsidie voor Waddenkerk De Waddenkerk in De Cocksdorp krijgt van de provincie extra sub sidie voor de restauratie. De extra subsidie, van €55.000,-, is mogelijk doordat de subsidiepla fonds voor het onderdeel Monu menten van de uitvoeringsregeling Musea, Monumenten en Archieven is verruimd. De provincie kan daar door alsnog subsidie verlenen aan elf projecten die eerder niet gehono reerd konden worden. Gedeputeer de Elvira Sweet maakte de namen van de monumenten bekend nadat zij het Adviesrapport 'Aandacht voor Restauratieambachten' in ontvangst had genomen van vertrekkend Rijks adviseur Cultureel Erfgoed Wim Eggenkamp. Naast de Waddenkerk staan bijvoorbeeld ook de St. Bavo in Haarlem, de Westerkerk in Amster dam en molen De Nachtegaal in de Beemster op de lijst. Het verlenen van de ruim vier miljoen extra subsi die maakt deel uit van een reeks maatregelen om de regionale eco nomie te stimuleren. Rebecca in lijst Bib Gourmand Texel had al een ster van Michelin en nu ook een Bib Gourmand. Brasserie Rebecca in De Waal heeft maandag de Bib Gourmand 2013 gekregen. Met de prestigi euze 'Bib' beloont Michelin res taurants voor een goede prijs- kwaliteitverhouding. Alleen zaken met een driegangenmenu voor maximaal €35,- op de kaart komen in aanmerking. 'Een kleine twee jaar geleden besloot chefkok Michel Arends serieus werk te maken van het binnenhalen van de Bib Gourmand. 'De zaak is bijna tien jaar open en we voldoen al die tijd aan de criteria voor een Bib Gourmand, daarom wilde ik daar voor graag de erkenning. Fantas tisch dat dit nu is gelukt.' Rebecca serveert een driegangenmenu voor €34,50. Het is het enige Texelse res taurant met een 'Bib', in Nederland zijn dat er 102. De Bib Gourmand staat bekend als een prestigieuze culinaire erkenning. Michelin publi ceert de lijst met alle 'Bib'-restau- rants in de Benelux in een aparte gids. De chef-kok hoopt er zijn vruchten van te kunnen plukken. 'De horeca heeft het moeilijk door de slechte economische omstandighe den, ook op Texel is dat het geval. Ik hoop dat deze beloning voor prijs- kwaliteit positief bijdraagt.' Leukste restaurant Het ziet er naar uit dat Tapas Bar Bodega 59 uit De Koog de titel 'leukste restaurant' gaat krijgen. Het restaurant heeft in de tussen stand een straatlengte voor sprong op Talk of the Town, ook uit De Koog. Er kan nog tot 25 november gestemd worden. De verkiezing van 'leukste restau rant' vindt plaats via internet. Bezoe kers kunnen een stem uitbrengen via www.restaurantverkiezing.nl en kun nen daarbij een keus maken uit een aantal genomineerden. Voor Texel zijn dat er 23, waarvan een aantal dubbel vermeld staat. De 'gemeen teronde' duurt tot en met 25 novem ber, waarna een 'provincieronde' volgt, waarin alle restaurants die minimaal vijftig stemmen hebben gehaald, meedingen naar de titel. Voor Texel is dat vooralsnog alleen Bodega 59. De provinciale winnaars worden op 17 december bekend gemaakt tijdens een feestelijke avond in het Steigenberger Kuhr- haus Hotel in Scheveningen. Springspektakel In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt zaterdag 10 novem ber het jaarlijks springspektakel gehouden. Het springspektakel wordt georgani seerd door de gymverenigingen en is bedoeld voor alle kinderen vanaf groep 3 die lid zijn van een (Texelse) gymvereniging. Zij mogen anderhalf uur op diverse toestellen gymmen. De groepen zijn als volgt ingedeeld: Groep 3/4/5/6 van 10.30 tot 12.00 uur, groep 7/8 en voortgezet onder wijs van 12.15 tot 13.45 uur.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5