TEXELSE COURANT Texel 2010 brengt spanning in coalitie Cjro&n TwarLsJexels in het harL> Woontij verwacht zwaar weer r/Pelikaan\ Catering TfUÜTTEN'ïïiMiii ,»_M .txl Crisis of niet, zaterdag 17 november zet Sinterklaas voet aan wal in Oude- schild. De stoomboot meert om 12.30 uur af. Netbeheerder Liander heeft tot dusver 5400 slimme meters geplaatst. Het moeten er uit eindelijk zo'n 7000 worden. Zij werd zee hondenmoeder genoemd en werd Vrouw van het Jaar. Dins dag overleed Annie de Haan- Langeveld. 11 Menig horeca- vrouw en -man heeft ooit gewerkt in café De Kuip, dat zaterdag 24 november het 30-jarig bestaan viert. Mart Zijm van de Vogelwerkgroep ringt een jonge kerkuil. nooit. Nu er voor het eerst een ei is uitgebroed, was dat Het kuiken kroop een week of drie geleden uit het ei in een reden om na het ringen een glas Strender Stropertje uit te nestkast in de schuur van Frieda en Werner Dros van Har- schenken. De Vogelwerkgroep telde dit jaar tien nesten van kebuurt. Kerkuilen broedden sinds de jaren zestig niet meer kerkuilen. Voor Mart Zijm, die al 30.000 vogels heeft op het eiland, maar sinds 2008 is dat weer het geval. Wer- geringd, was het de eerste kerkuil die hij van een ring voor- ner Dros zag in 1997 voor het eerst een kerkuil op zijn erf zag. en hing een nestkast op. Maar van nakomelingen kwam het FotoG Woningcorporatie Woontij ver wacht door het regeerakkoord in zwaar weer te komen. Weliswaar krijgen woningcorporaties ruimte de huren te verhogen, maar zij moeten deze extra opbrengsten direct weer afstaan. Naar verwach ting moet Woontij jaarlijks een extra heffing van €2 miljoen betalen, nog los van de extra betalingen naar aanleiding van het Vestia-debacle. Omdat de huurprijzen gekoppeld Woelmui: Los zand Je ziet het echt niet overal. 30 mil joen euro van het rijk, 12,2 miljoen uit het Waddenfonds, 1,5 miljoen van de provincie, een half miljoen van het hoogheemraadschap, en bijna vier ton van Texel, al dat geld storten we in de vorm van een enorme berg zand in de Wadden zee, om de Prins Hendrikpolder te beschermen. Voor een fietspad is dan geen geld meer. Dat is jammer, en dus heeft Arie Lap spreektijd bij het hoogheemraadschapsbestuur aangevraagd. Maar Arie, je kunt daar beter vragen of er echt geen sikkepitje kans is dat je, al dan niet vanaf je fiets, bij een storm, in één klap, al die miljoenen aan loszan- dig geld, met pionier- kwelder plantjes, zoet-zoutgradiënt, vogel- broedeiland, mosselkorven en al, in de kolkende golven van de Texelstroom kunt zien verdwijnen. Ik ben er niet zeker op, en ik vaag me af wat Prins Hendrik hiervan gevonden zou hebben. zijn aan de WOZ-waarde, ziet Woon tij weinig mogelijkheden de huren te verhogen. In Den Helder moeten de huren zelfs verlaagd worden. Naar verwachting zal de WOZ-waarde de komende jaren nog verminderen, met dalende inkomsten tot gevolg. Omdat Woontij de extra heffing daardoor niet uit de huuropbrengs ten kan betalen, moet deze uit bezui nigingen op onderhoud en dienst verlening betaald moeten worden. Dit zal op termijn gevolgen hebben voor de beschikbaarheid van (betaal bare) huurwoningen. In het regeerakkoord is vastgelegd dat corporaties onder directe aan sturing van gemeenten komen. Directeur Jan van Andel van Woontij vindt het een goede ontwikkeling dat in het regeerakkoord is vastgelegd dat woningcorporaties onder directe aansturing van de gemeente komen. 'Corporaties zijn maatschappelijke organisaties die lokaal verankerd zijn. Besluitvorming over begroting, investeringen en benoeming van bestuurders mogen wat mij betreft bij de lokale gemeenteraden worden gelegd', aldus de directeur. Man gepakt voor brandstichting De politie heeft een 21-jarige man uit Emmeloord aangehouden op verdenking van brandstichting bij Zijm en Blonk eerder dit jaar. Fietspad PH-polder blijft geopend In de Prins Hendrikpolder blijft de mogelijkheid om buitendijks te fietsen gehandhaafd. Dat zei Kees Stam, lid van het dagelijks bestuur van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier woensdag. Stam reageerde woensdag op vra gen van algemeen bestuurslid Arie Lap tijdens de bespreking van de zanddijk bij de PH-polder door het bestuur. De nieuw aan te leggen zanddijk wordt volgens Stam op vol doende afstand van de bestaande dijk aangelegd, zodat de huidige werkweg in stand wordt gehouden. Het gebied blijft open, men kan er blijven fietsen. Lap: 'Hierdoor voorko men we dat een situatie ontstaat als bij het Balgzand, waar het buitendijks gebied en de dijk zijn afgesloten.' Het hoogheemraadschap is niet verant woordelijk voor een mogelijk nieuw aan te leggen fietspad over de zan dige dijk. PostNL mindert brievenbussen PostNL heeft het aantal brieven bussen op Texel verminderd. Er zijn er volgens de organisatie vijf weggehaald en er is er een bijge komen. Verdwenen zijn volgens PostNL de brievenbussen aan de Jonkerstraat en Thijsselaan in Den Burg, de Nika- del in De Koog, de Oranjestraat in Oosterend en de De Houtmanstraat in Oudeschild. Aan de Boogerd in Den Burg is er een bijgekomen. Volgens een inwoner van Den Burg zijn ook aan de Noordwester en de Schoorwal brievenbussen verdwe nen. 'Nota bene naast een senio renflat en en nabij seniorenwonin gen.' Een woordvoerder van PostNL laat desgevraagd weten dat daar voor de bus aan de Boogerd in de plaats is gekomen. De verandering vloeit volgens Post NL voort uit het vervangen van de rode brievenbussen door nieuwe oranje exemplaren. De organisatie heeft daarbij bekeken of alle bussen nog voldoende werden gebruikt, op logische plekken stonden en nog voldoende veilig waren. Diverse Texelaars reageerden verrast op het verdwijnen van hun vertrouwde brievenbus. Volgens PostNL is daarover gecommuniceerd en heb ben op de betreffende brievenbus sen stickers gehangen dat ze weg zouden gaan. PvdA, Texel 2010, WD en D66 lij ken een moeizame tweede helft van de samenwerking in de coali tie te krijgen. Fractievoorzitter Gerbrand Poster van Texel 2010 uitte maandagavond tijdens de begrotingsraad de nodige kritiek op zijn coalitiegenoten. De oogst van de samenwerking is vol gens Poster tot nu toe mager voor Texel 2010. Als resultaten noemde hij het verhogen van het aantal kam- peereenheden bij de boeren van tien naar vijftien en de komst van het parkeervignet. 'Al hadden we dat het liefst gratis is, maar dat zou te kost baar zijn.' Poster liet weten dat hij in ieder geval 'nooit meer deel wil uitmaken van een coalitie die uit vier partijen bestaat'. Hij zei ook geen enkele steun van de andere partijen te krij gen. 'We zien geen verschil of we oppositie of coalitie zijn.' Als voor beeld van gebrek aan steun noemde hij de enkel nog door Texel 2010 gewenste intensieve samenwerking tussen de Waddeneilanden. Volgens Poster zouden de andere partijen op dat front 'door partijbonzen uit Noord-Holland' zijn teruggefloten. PvdA, WD en D66 reageerden laco niek op de kritiek. Nils Lely (PvdA) merkte droogjes op dat het toch nog lang goed is gegaan (2,5 jaar) en Marian de Groot (WD) vond dat het Schapenboeren krijgen vergoeding Streekfonds Texel heeft circa veer tigduizend euro voor het Hoge- berggebied overgeboekt aan agra rische natuur- en landschapsvereniging De Lieuw. De Lieuw maakt het geld deze maand over aan boeren op de Hogeberg die een schapenpakket bij de vereniging hebben afgesloten. Het is de eerste keer dat er vergoedingen uit het streekfonds voor het beheer van het landschapsreservaat beschikbaar komen. Het geld gaat naar circa vijf tien boeren die voldoen aan de voor waarden, zoals het hebben van gras land waarop schapen lopen. De hoogte is afhankelijk van het aantal hectare. Dat varieert van twee tot vijftig hectare per schapenboer. Het streekfonds is ontstaan onder aan voering van de gemeente, LTO, Natuurmonumenten, Staatsbosbe heer en de provincie Noord-Holland (samenwerkend in de ILG Gebieds- commissie) die eind 2010 de Stich ting Streekrekening Texel oprichtten. Kern van het fonds is een streekreke ning bij de Rabobank. De bank geeft vijf procent rente over de rente op die rekening en dat geld gaat naar de schapenboeren voor het beheer van het landschap. college moest doorgaan op de inge slagen weg. Cees Hoogerheide (D66) reageerde pissig en stelde dat er geen partijbonzen in Noord-Hol land zijn. Rikus Kieft (GroenLinks) vond dat Texel 2010 zijn wethouder moet terugtrekken als de partij het niet eens is met de gang van zaken, maar daar wilde Poster niets van weten. Hij zei het advies van Kieft 'niet nodig te hebben', waarna Kieft droog opmerkte dat hem dat al wel was opgevallen. Oppositiepartijen CDA en Texels Belang lieten de hui selijke twist in de coalitie voor wat die was en reageerden verder niet. De vier partijen zitten sinds 2010 in een coalitie en dat blijven ze tot de volgende raadsverkiezingen in het voorjaar van 2014. www.depelikaancatering.nl www.depelikaan.nl Tel. 0222 31 72 02 Sinterklaas Workshops Voor de mooiste JpL Info/inschrijven T. 06-31003228 De man, die is aangehouden in Emmeloord, is in verzekering gesteld en wordt voorgeleid aan de rechter-commissaris die bepaalt of hij langer vast moet blijven zitten. Bij de brand gingen een caravan, Woelmuis een auto en een stapel haardhout in vlammen op. De auto van een omwonende bleef gespaard. De politie hield na de brandstichting vijf verdachten aan, van wie er drie geen verdachte meer zijn. De ande re twee zijn dat nog wel in afwach ting van nader onderzoek. De politie onderzoekt of de 21-jarige man ook bij andere brandstichtingen op het eiland betrokken is geweest. Foto's Sinterklaas Om een goed overzicht te kunnen geven van de feestelijkheden rond de intocht van Sinterklaas vraagt de redactie mensen die mooie foto's hebben gemaakt deze te sturen naar e-mailadres redactie@texelsecourant.nl. Uit de foto's die maandagochtend bij ons binnen zijn, maken we dan een selectie voor de krant van dinsdag. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Bruining/v.d. Linde De Koog T«W ^"ma Winkelhart Den Burg Folder met gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6 Garage www.texelseautopagina.nl Bekendmakingen op pagina 10

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1