1EXBJVGBSCA.nl TEXELSE 2 COURANT Aankomst Sinterklaas in de dorpen Cinema Texel gaat op surftour Lesprogramma voor Ouwe Sunderklaas VRIJDAG 16 NOVEMBER 2012 Filmhuis In het filmhuis van De Kroon prins in Oosterend draait don derdag 22 november De rouille et d'osover Ali, die in Antibes kennis maakt met orkatrainer Stéphanie. Tussen hen ontstaat een speciale relatie, sensueel en met bijzondere spelregels. De voorstelling begint om 21.00 uur, de toegang bedraagt €7,50. Reserveren is gewenst. Gospelkoor in kerkdienst In Eben Haëzer aan de Juliana- straat in Den Burg wordt zondag 18 november een speciale kerk dienst gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door gospelkoor The Messen gers. Er worden hedendaagse gospels gezongen, onder ande re van Remco Hakkert. De dienst begint om 19.00 uur, spreker is Jacob Folkerts. Prof. De Jager geeft lezing Op uitnodiging van de naar hem genoemde volkssterrenwacht verzorgt Cees de Jager vrijdag 23 november een lezing in De Slinger in Ecomare. De lezing draagt als titel 'Een diamant zo groot als de aarde' en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €5,-. Meerdere sprekers avond Natura 2000 Oud-hoofddirecteur van Natuur monumenten Frans Evers is dinsdagavond één van de spre kers op de bijeenkomst 'Natura 2000: economische kansen en goed natuurbeheer gaan samen!' van het Texeis Ondernemers Platform TOP in de Oceaanzaal van het NIOZ. Piet Standaart geeft als vertegen woordiger van TOP in de project groep een toelichting op het pro ces. Gabriël Vriens van de Dienst Landelijke Gebied en betrokken bij Natura 2000 geeft een toelichting op het bestaand gebruik van natuurgebied. Boswachter Erik van der Spek gaat in op de relatie tus sen natuur- en economische waar den en hoe die elkaar versterken en de vraag wat authenticiteit en accent op natuur doen voor de toeristische economie. Garnalen- visser Jan Rotgans vertelt over de Hij is al even onderweg, maar zaterdag 17 november is het zover, dan arriveert Sinterklaas per schip in de haven van Oude- schild. De bedoeling is dat de Goedheiligman om 12.30 uur voet aan wal zet. Nadat hij op de haven alle tijd heeft genomen om de kinderen te begroeten en toegezongen te wor den, vertrekt Sinterklaas naar Den Burg, waar hij om 14.00 uur aan een rondgang begint. Met paard en wagen rijdt hij vanaf de Burge meester De Koninghal via de Pieter van Cuyckstraat naar de Park straat, om vervolgens via Wever straat, Waalderstraat, Burgerhout straat, De Zes, Gasthuisstraat, Hogerstraat, Steenenplaats en Bin- nenburg op de Groeneplaats aan te komen. Daar barst om 14.30 uur het feest los, dat tot 15.30 uur zal duren. Oosterend In Oosterend vertrekt Excelsior zaterdag 17 november om 14.00 vanaf dorpshuis De Bijenkorf naar het brandweerhuisje aan de Ach- belevingswaarde van het vissen en over de noodzaak voor de toeristi sche economie om echte visserij te hebben in de Waddenzee. Aanslui tend is er een discussie onder lei ding van een panel dat bestaat uit Maarten Drijver, Michel Gregoire, Arthur Helling en Piet Standaart. De avond begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.45 uur. tertune. Daar komt Sinterklaas met paard en wagen het dorp binnenrij den. In optocht gaat het dan terug naar de Bijenkorf, waar met een bijzonder spel de komst van Sin terklaas wordt gevierd. Zaterdag 24 november wordt in De Bijenkorf een pietenmiddag gehou den. Dan kunnen de kinderen van het dorp - samen met de Zwarte Pieten - spelletjes doen. Ook kun nen ze met de Pieten meerijden die met paard en wagen een toer door het dorp maken. De Cocksdorp In De Cocksdorp wordt Sinterklaas zondag 18 november ingehaald. De kinderen kunnen hem opwach- Vrouwenbond bij gemeenteraad Anders dan eerder aangekon digd, bezoekt de Vrouwenbond FNV woensdag 21 november de vergadering van de gemeente raad. Dus niet op dinsdag 27 november. ten bij de RK-kerk aan de Molen laan, waar de Sint om 15.00 uur het dorp komt binnen rijden. Voor afgegaan door de percussieband van Excelsior wordt een rondgang door het dorp gemaakt, die eindigt bij het Eierlandsche Huis, waar de aankomst verder wordt gevierd. Den Hoorn Een week later, op zaterdag 24 november, doet Sinterklaas zijn officiële intrede in Den Hoorn. Hoornders en andere belangstel lenden wachten hem vanaf 15.00 uur op op het pleintje bij Goënga. Na een rondgang wordt de Sint een warm welkom bereid in dorps huis De Waldhoorn. De deelnemers worden als Gast van de Raad tussen 19.00 en 19.15 uur verwacht in de hal van het gemeentehuis, om van daar naar de raadszaal te gaan. Op de agen da staan onder meer de openbare verlichting door LED-lampen, een intentieverklaring in verband met de verzelfstandiging van de OSG en de aanpassing van de beleids regels omtrent de WMO. Een uitgebreider overzicht van eve nementen, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die op vele plaatsen op het eiland is te verkrijgen, via www.texelagenda.nl en (mobiel) via http://m.texelagenda. nl/nl. Vrijdag 16 november In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 17.30 uur een diner voor ouderen. Deelname kost €8,50. Opgave via tel. 312696 of e- mail swot@texel.com. De Vogelwerkgroep Texel sluit het jubileumjaar af met een bonte avond in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. Met bijdragen van leden en genodigden, van mooie vakantie foto's tot een vogelquiz. In de kantine aan de Witteweg in Den Hoorn begint om 20.30 uur de jaar vergadering van ZDH. Voorstellingen Cinema Texel: 18.30 James Bond 007 - Skyfall; 18.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 21.30 James Bond 007 - Skyfall; 21.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2. Zaterdag 17 november De afdeling Verzamelaars van de Historische Vereniging houdt van 10.00 tot 17.00 uur een tentoonstel ling in Tusse de Banke op de Groene plaats in Den Burg. Om 12.30 uur komt Sinterklaas aan in de haven van Oudeschild. De intocht wordt opgeluisterd met muziek. Om 14.00 uur begint bij de Burgemeester De Koninghal een rondgang door Den Burg. Mensen die foto's maken van de intocht, kun nen deze sturen naar redactie@texelsecourant.nl. Excelsior vertrekt om 14.00 uur vanaf dorpshuis De Bijenkorf aan de Mul derstraat in Oosterend naar het brandweerhuisje aan de Achterteu- ne, waar Sinterklaas het dorp binnen komt rijden. Daarna gaat het in optocht naar het dorpshuis. Om 19.30 uur begint in de voor speelruimte van Artex aan de Wilhel- minalaan in Den Burg een balfolk met Trio Empreintes en Gonnagles. In manege Akenburg nabij Den Burg wordt van 10.00 tot 15.00 uur een zwarte markt gehouden. In de doopsgezinde kerk van Ooste rend begint om 10.00 uur een speci ale jubileumdienst. Sinterklaas maakt om 15.00 uur zijn opwachting in De Cocksdorp. De rondgang begint bij de katholieke kerk aan de Molenlaan. In Het Schoutenhuys begint om 16.00 uur een optreden van Mattan- ja, finalist van De Beste Singersong- writer. De entree is €10,- en in de voorverkoop €7,50. Om 15.00 uur begint in de RK kerk in Den Burg een concert van het Texeis Vrouwenkoor en Christelijk Mannen koor Texel. De toegangsprijs bedraagt €8,-. In Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg begint om 19.00 uur een speciale kerkdienst. Medewerking wordt verleend door gospelkoor The Messengers. Voorstellingen Cinema Texel: 13.00 De Club van Sinterklaas en Het Geheim van de Speelgoeddokter; 13.15 Mees Kees; 15.30 James Bond 007 - Skyfall; 15.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 18.30 James Bond 007 - Skyfall; 18.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 21.30 James Bond 007 - Skyfall; 21.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2. Maandag 19 november In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Voorstellingen Cinema Texel: 18.30 James Bond 007 - Skyfall; 18.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 21.30 James Bond 007 - Skyfall; 21.45 Mystery Movie. Dinsdag 20 november Het Georgisch ensemble Khareba Gogia geeft een concert in de RK- kerk aan de Molenstraat in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree gratis, na afloop collecte. Schoolreis Als jullie dit lezen zit ik in de Duitse hoofdstad Berlijn. Van 4HAVO tot 6VWO, elk jaar gaan deze klassen een paar dagen naar een wereldstad. In 4VWO zijn we naar Parijs geweest, mooie stad, alleen het weer... Na twee dagen hadden we maar kranten in onze schoenen gedaan om de binnen kantte laten drogen. Met de metro reizen was ook een feest, regelmatig strandde een groep op het metrostation, die vervolgens de vol gende metro moest nemen, bij het eind station de weg niet meer wist en naar ein deloos de weg vragen in het Frans uiteinde lijk een halfuur later bij de bioscoop aankwam (Ja, ik spreek uit ervaring...). Maar Parijs was een prachtige stad, met natuurlijk de Eiffeltoren, het Lou vre en andere mooie beziens waardigheden. 5VWO werd Praag, opnieuw een mooie stad, heel koud, maar wel heel mooi. Uitge gaan in Praag mét leraren (jaja!) maar was zeker gezellig! Veel indrukken opgedaan, vooral bij het concentratiekamp Theresien- stadt, waar je de sfeer die toen heerste, nog duidelijk voelt. Dit jaar Berlijn, de stad van de Muur, van het Holocaustmonument, maar ook de stad van de winkels, uitgaan en interessante en leuke musea. Staat ons dinsdag (de dag dat ik dit schrijf is maandag) een lange busreis te wachten van @txl ongeveer negen uur, ook nog bootje 7, dat wordt dus kwart voor 6 opstaan.. Maar, met de nodige snoep, films, muziek en boeken is het goed te doen. Kof fer is inmiddels zo goed als inge pakt, en om te voorkomen dat we alle zes (slapen met zes meiden op de kamer) met shampoo en conditioner aan komen zetten waar- door gelijk de hele AHH douche volgebouwd staat, hebben we een keurige verdeling gemaakt van wie wat meeneemt. Girlpower noemen we dat! Maar bovenal dat schoolreisjes altijd ontzettend gezellig en leuk zijn, horen ze ook een beetje leerzaam te zijn. In Parijs konden we ons Frans een beetje opkrikken, Tsje chisch in Praag werd wel een beetje lastig, maar in Berlijn kun nen we ons Duits ook weer oefe nen. En natuurlijk onze geschie denislessen weer herhalen, de Tweede Wereldoorlog, de Koude Oorlog... We gaan er gezellige dagen van maken, met heel veel dingen bezoeken, uren shoppen, natuurlijk ook nog even de kroeg in, én een bezoek brengen aan The Blue Man Group! Ik zal jullie laten weten hoe het was! Tschüs Freunden und auf Wiedersehen! Emily Westdorp Cinema Texel gaat dinsdag 20 november een avond op surf tour met Chasing Mavericks, een film die het ware verhaal vertelt van de jonge surfheld Jay Moriarity, die als jongste per soon ooit de huizenhoge Mave ricks golven van Californië wilde bedwingen. Terwijl hij tijdens het uitputtende trainingsregime van surflegende Frosty wordt klaargestoomd voor de hoogste golven, groeit de band tussen de jongen en zijn mentor. Beiden putten hieruit de kracht om met hun dagelijkse problemen om te gaan. Frosty leert een betere vader voor zijn kinderen te zijn en Jay krijgt de steun die hij thuis mist. Nieuw deze week is The Twilight Saga Breaking Dawn Part 2 - The Epic Finale, de langverwachte cli max van de populaire Twilight Saga Open lesweek dans bij Artex Artex-Kunstenschool Texel houdt van maandag 19 tot en met vrijdag 23 november de Open Lesweek Dans. kijkje te nemen en van dichtbij te zien hoe een docent les geeft en wat de leerlingen hebben geleerd. Er zijn elke dag lessen, zowel voor kinderen als voor volwassenen. Van klassiek ballet tot streetdance en zumba. Een rooster is te vinden op de website of op te vragen bij de administratie. Het is niet altijd mogelijk de docent onder vier ogen te spreken. Bezoe kers die er behoefte aan hebben een docent onder vier ogen te spreken, kunnen dat na de open bare les doen of na (telefonische) afspraak. over Bella, die moet wennen aan haar nieuwe leven als vampier, en haar Renesmee die per ongeluk aangezien voor een levensgevaar lijk onsterfelijk kind. Speciaal voor dames wordt woens dag 21 november Ladies Night gehouden, met een welkomst drankje en -hapje, een kraam met beauty- en weinessproducten en de film Alles Is Familie over de familie De Roover, die op een punt is beland waarin het maken van cruciale keuzes onvermijdelijk is. Een romantische komedie met humor. Voor mensen die het wat rustiger aan willen doen, worden op dins dag en donderdag seniorenvoor stellingen gegeven. Het licht staat bij binnenkomst hoger en het geluid van de film staat zachter. Het volledige programma is te vin den in de agenda van deze krant en via www.cinematexel.nl. In Question Plaza wordt gehouden voor jeugd van 12 tot en met 15 jaar. De deur is open van 20.00 tot 21.30 uur. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur de voor stelling 'Chez Dolly Encore' van toneelvereniging 't Amateurtje. Voorstellingen Cinema Texel: 13.00 De Club van Sinterklaas en Het Geheim van de Speelgoeddokter; 13.15 Mees Kees; 15.30 James Bond 007 - Skyfall; 15.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 18.30 James Bond 007 - Skyfall; 18.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 21.30 James Bond 007 - Skyfall; 21.45 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2. Zondag 18 november Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4A, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamen komst. In de Oceaanzaal van het NIOZ begint om 20.00 uur een informatie avond over de kansen en mogelijk heden van Natura 2000 voor de Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Hope Springs; 14.00 James Bond 007 - Skyfall; 16.00 The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2; 19.00 James Bond 007 - Skyfall; 19.30 Surf Night: Chasing Mavericks. TESÜ In verband met de te verwachten drukte vaart TESO vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur met twee boten, zodat er elk half uur een afvaart is. Deson danks moeten automobilisten vrij dag, zaterdag en zondag rekening houden met wachttijden die kunnen oplopen tot een uur. Om het Ouwe Sunderklaasfeest een nieuwe impuls te geven, stelt fotograaf Pieter de Vries voor het 'speulen' tot schoolvak te maken, of het in ieder geval klas sikaal aan te pakken. Volgens De Vries biedt het spelen met Ouwe Sunderklaas voldoende aanknopingspunten voor het onder wijs, 'Het gaat over actualiteit, dus maatschappijleer, maar ook over handvaardigheid. Er moet tenslotte een voorstelling gebouwd worden. En daar moet dan een tekst bij, dus Nederlands komt ook aan bod. En het gaan over samenwerken, over voordracht en over traditie. Je zou kinderen moeten stimuleren door het geven van een cijfer en je kunt er een heel lesprogramma aan han gen.' Hoewel het aantal spelers bij Ouwe Sunderklaas altijd bron van discussie is, kan wel worden vast gesteld dat het spelen vooral onder de jeugd minder wordt. 'Ze willen nog wel een grim op en een raar pak aan, maar een voorstelling maken is al snel teveel moeite', ver telt een notoire Sunderklaasvierder die, zoals bij het feest past, liever anoniem blijft. 'Je ziet dan een hele groep kinderen zitten in afwachting van wat komen gaat. Dan denk ik wel eens: doe zelf dan wat.' 'Eigen lijk zou de basisschool ook aan zo'n project mee moeten doen', vervolgt De Vries. 'Als je er jong mee begint, stimuleer je dat ze er op latere leef tijd mee doorgaan.' Dat het nodig is de jeugd te stimuleren, staat vol gens hem buiten kijf. 'Door de vele mensen van de overkant die hier komen wonen, zie je dat het feest toch verwatert. Veel mensen den ken dat het een ordinair zuipfestijn is en daar komen ook ieder jaar veel mensen van de overkant op af. Maar de traditie gaat natuurlijk veel dieper.' De Vries deed het idee op in Lim burg, waar grote vriendengroep weken- en soms maandenlang bezig zijn met het vervaardigen van een wagen voor de carnavalsop tocht. 'Ze krijgen dan een boeren schuur tot hun beschikking en een boerenwagen en verder hoeven ze er alleen maar voor te zorgen dat na afloop alles weer netjes is opge ruimd.' Als het op die manier aan zou worden aangepakt, hoeft Ouwe Sunderklaas als schoolvak volgens De Vries geen grote extra belasting voor het onderwijzend personeel te zijn. 'Je zou bijvoorbeeld knutsel- avonden kunnen organiseren, onder leiding van iemand die daar tijd voor heeft, bijvoorbeeld een gepen sioneerde docent, of ouders die een beetje kunnen timmeren. Dan haal je al heel wat druk bij de onderwij zers weg. En bovendien duurt het niet het hele jaar, maar zes weken, of twee maanden. Zodra Ouwe Sunderklaas achter de rug is, kun je weer terug naar het gewone lespro gramma.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2