TEXELSE 5 COURANT 5400 kleinverbruikers met slimme meter Liander: 'Texel voor ons een eyeopener' 'Ouderwets stempelen' in winkelhart Den Burg Johan Hutjes moet stoppen met rondvaart vanaf Texel Financieel advies Ond&Wijs b&ztA.iniging VRIJDAG 16 NOVEMBER 2012 Netbeheerder Liander heeft op Texel tot dusver 5400 slimme meters geplaatst. Uiteindelijk zul- bruik blijft groeien en slim energie- len zo'n 7000 slimme meters wor- beheer steeds belangrijker wordt. den geïnstalleerd. Daarmee is voldaan aan de doelstelling om ruim tachtig procent van de waarin - ondanks steeds zuiniger We hebben er veel van geleerd, apparaten - het elektriciteitsver- Aanvankelijk heerste er verwarring over wat de slimme meter precies kon en er waren allerlei andere vra gen. De koudwatervrees verdween toen we voorlichtingsbijeenkomsten en inloopuren in dorpshuizen en het Er wordt nagedacht over een slim elektriciteitsnetwerk (smart grid) op lokaal niveau, waarbij vraag en aan- kleinverbruikers op het eiland van bod van energie nog beter op elkaar gemeentehuis hielden.' Een hard- zo'n digitale energiemeter t« voorzien. Tot 25 november kun- kunnen worden afgestemd. Daarbij zijn verbruikers en leveranciers via nen kleinverbruikers op het eiland een computernetwerk met elkaar zich nog aanmelden voor koste loze plaatsing van en slimme meter. verbonden en kunnen energiestro men (zoals het opwekken en ver bruiken van energie) beter worden gestuurd waardoor pieken worden afgevlakt. Daardoor kan het ver- De digitale meters geven inzicht het dagelijks ver bruik van gas en elektriciteit. Aan gesloten op een toepassing zoals een pc of energie display toont het apparaat dit op elk moment van de dag of over een bepaalde periode, zodat een vergelijking mogelijk is. Op Texel kunnen huishoudens die Liander daarvoor toestemming heb- komen, die het aantrekkelijker ben gegeven ook online een verge lijking maken met het gemiddeld verbruik van andere groepen huis houdens. Voor wie zelf elektriciteit opwekt is te zien hoeveel wordt afgenomen en hoeveel aan het net wordt toegevoegd. De slimme zwaren van het elektriciteitsnet zoveel mogelijk worden beperkt. Schneider verwacht dat er in de toekomst meerdere stroomtarieven komen, die het aantrekkelijker maken om op daluren stroom af te nemen. Fabrikanten zullen meer slimme apparaten en systemen op nekkige opmerking was dat door de slimme meter de privacy werd aan getast.' Schneider garandeert: 'Wij kunnen tot de meter kijken, maar niet verder.' Bovendien is de privacy bij wet beschermd. Liander ver strekt bij de meter een stick waar mee thuis het verbruik kan worden uitgelezen. De wer king daarvan laat soms te wensen over. Schneider ver wacht dat fabrikan ten snel met verfijn dere meetapparatuur op de markt komen. Wethouder Eric Hercules vindt het een goede ontwikkeling dat zóveel Texelaars inmiddels een slimme meter hebben. 'Het past in onze energieambitie en is belangrijk voor het slim omgaan met kleinschalig de markt brengen die hierop in spe- lokaal energiegebruik. Slimme len. Bijzonder is een proefproject van Texel Energie (Cloud Power) waarbij enkele honderden Texelse meter levert Liander een belangrijke huishoudens zelf energie (gaan) kostenbesparing: de meteropnemer opwekken en deze energie onder- hoeft niet meer langs te komen. Ander voordeel is volgens energie- transitie-adviseur Hans Schneider van Liander dat foutloos wordt ling gaan uitwisselen. De slimme meter speelt hierbij een rol. Het is voor het eerst dat Liander gemeten. 'Dat voorkomt vervelende een hele gemeente gratis van slim- discussies.' Liander installeert ze ook met het oog op de toekomst, me meters voorziet. Schneider: 'Texel was voor ons een eyeopener. meters verhogen de bewustwor ding en de ervaring leert dat bewus te mensen zuiniger omgaan met energie. Dat is de eerste winst. Een slim energienetwerk draagt er ook aan bij dat iedereen goed wordt bediend en gebruik kan blijven maken van stroom. Daarvoor heb je wel slimme meters nodig.' Aanmelden voor plaatsing kan via een e-mail met contactgegevens naar Texel@liander.nl. College werkt mee aan plan Paal 17 Strandexploitanten Corina en Mare Röpke krijgen van de gemeente in principe medewer king voor nieuwbouw van een stolp met bijgebouw en een loods annex personeelsverblijf op de hoek Pontweg-Gerritslanderdijk- je. Het principeverzoek betreft de stolp op de hoek Pontweg-Gerritslander- dijkje. Bedoeling is dat de bestaande en vervallen bebouwing wordt gesloopt, met uitzondering van het recreatieve opstal. De twee onder nemers willen zelf in de nieuwe stolp gaan wonen, op hetzelfde terrein komt een loods voor opslag van spullen voor het strandpaviljoen, met op de verdieping een aantal sei zoensgebonden verblijven voor het huisvesten van tijdelijk personeel. Momenteel kost het grote moeite het seizoenspersoneel onder te brengen. De ontsluiting van het per ceel wordt verplaatst van de Pont- weg naar het Gerritslanderdijkje. Bij het verlenen van medewerking maakt de gemeente gebruik van de regeling voor voormalige agrarische bedrijven. De agrarische bestem ming verdwijnt, in het nieuwe plan buitengebied wordt het bestemd als Bedrijf-VAB. 'We gaan weer ouderwets stempe- stempelkaarten gedrukt, de prijzen len.' Dat zeggen de ondernemers van Den Burg over de spaarkaart Eindejaarsactie die morgen (zater dag) van start gaat. Er zijn 40.000 liegen er niet om. De actie waar voor vandaag met deze krant stempelkaarten worden verspreid is een initiatief van ondernemers- Johan Hutjes moet stoppen met het rondvaren van toeristen op zijn eigen boot vanaf Texel. Dat heeft de kortgedingrechter in Alk maar donderdag bepaald. Hij moet €10.000,- betalen voor elke dag dat hij zich niet aan het ver bod houdt De rechtbank stelde eisers Herman Blom en Frido Boom in het gelijk. Zij spanden het kort geding tegen Johan Hutjes aan omdat ze hem wilden dwingen te stoppen met con currerende toeristenrondvaarten. Johan Hutjes zat volgens de recht bank vooral fout omdat hij zo kort na het verkopen van zijn bedrijf (2,5 jaar) gelijke activiteiten vanaf dezelf de locatie ging uitvoeren. Hij kon daardoor volop profiteren van de lokale bekendheid die hij in Oude- schild na ruim 30 jaar als rondvaart- kapitein had opgebouwd, terwijl hij De Zeester daarmee dupeerde. Het ontbreken van een concurrentiebe ding is dus geen vrijbrief om vrijuit te concurreren. De rechtbank verbood Johan Hutjes niet om helemaal te stoppen met toeristische rondvaarten, maar hij dan moet hij dat wel doen buiten een straal van 30 kilometer van Oudeschild. Dat houdt in dat hij ook andere Texelse plaatsen niet als uit valsbasis kan kiezen. Het verbod is nog 2,5 jaar van kracht. Er blijkt verwarring te bestaan over de naam. Adrie Hutjes heeft niets met deze kwestie van doen, hij mag gewoon blijven varen met de TX44. Ve HAVO krijgt volgend jaar dankzij een zare beziAlniQinQ frans-vrj. In het Kamerlokaal spreekt men klare taal en daar is ook na geen iMoord frans (?ij. JOSKAGER Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www.woningaanbodtexel.nl info@woningaanbodtexel.nl Jos Kager, tel. 0222-312833 De slimme meter van Liander geeft inzicht in het dagelijks verbruik van gas en elektriciteit. Aangesloten op een pc of energiedisplay toont het apparaat dit op elk moment van de dag of over een bepaalde periode, zodat een vergelijking mogelijk is. Ook de opgewekte stroom is zichtbaar. KNRM-vrijwilliger en vakdocent Arnold Boon verzorgde in Hotel Beatrix een gastles aan cursisten voor Klein Vaarbewijs 1 &11Deze foto geldt als bewijs voor de officiële recordpoging. vereniging Den Burg Winkelhart van Texel. Voor elke €10,- die in deelnemende winkels wordt besteed krijgt men een stempel. Bij twintig stempels is de kaart vol en kan deze worden ingeleverd bij de Hema. Er is elke week een trek king, kaarten die niet worden getrokken gaan mee naar de vol gende ronde. Dus wie het vroeg ste de kaarten heeft ingeleverd, maakt de meeste kans. De ondernemers stellen zelf de prijzen beschikbaar, het varieert van een minuut gratis winkelen tot waardebonnen van €100,- en van mobiele telefoons en horloges tot tabiets. Tot het eind van het jaar is er elke woensdag een trekking. Daarnaast zijn er twee extra trek kingen, waarbij in totaal zes week enden naar de Efteling worden verloot. De deelnemende bedrij ven staan op de website van Win kelhart Texel. Ook zijn ze te her kennen aan de poster voor het raam. De prijzen worden ook bekend gemaakt via Facebook en andere sociale media. Delicatessezaak wordt twintigste Smakelijk Meer van Martin en Karina Zeeman is als twintigste geëindigd in de competitie 'Bes te Nederlandse Foodspecialitei- tenwinkels 2013'. De delicatessezaak aan de Koger- straat in Den Burg scoorde een 7,7 aan de hand van een lijst van 120 punten waarop de zaak door een jury werd beoordeeld. Het was de eerste keer dat de vorig jaar geopende zaak meedeed aan de competitie van het Vakcentrum Kaas Delicatessen. In totaal dongen 250 winkels mee naar de prijzen. Martin Zeeman reageerde trots op het resultaat. 'Het gebeurt niet vaak dat een net geopende winkel meteen zo hoog eindigt.' Smake lijk Meer doet volgend jaar opnieuw mee aan de competitie.'Dit smaakt naar meer.' De zaak staat ook in een overzicht van beste specialiteitenwinkels in de restau rantgids Lekker 2013. De vervallen stolp op de hoek Pontweg-Gerritslanderdijkje. Het col lege werkt in principe mee aan een verzoek om er een nieuwe woon- stolp te bouwen en verderop een opslagschuur met verblijfsruimte voor tijdelijk personeelifmo m Rob Zwetsloot en Bouke Weber van ondernemersvereniging Den Burg - Winkelhart van Texel nemen een voorschot op de eindejaars actie die morgen van start gaat. Foto Martin Zeeman toont de deze week verkregen oorkonde van de com petitie Beste Nederlandse Foodspecialiteitenwinkels 2013. De zaak in Den Burg werd twintigste van de 250 deelnemers. Foto José Begge,men) 'Eenmalig bedrag Dorian fonds' Geen jaarlijkse bijdrage van €3000,- in het Dorian van Rijs- selberghe Fonds, maar een een malige storting. Met dat voorstel overweegt het college naar de raad te komen. Het bedrag is nog niet bekend. Bij de huldiging van de Olympische surfer schonk de gemeente DvR zijn eigen fonds. Het fonds is bedoeld om kinderen te stimuleren om te sporten. Het bedrag waar mee de gemeente dit wilde vullen, zorgde voor discussie in de raad. Na overleg met de familie en zaakwaarnemer(s) van Dorian, neigt het college nu naar een een malige storting, zonder verdere (structurele) gemeentelijke bemoei enis. B en w zijn in afwachting van een ambtelijk advies, waarna het nieuwe voorstel aan de raad zal worden voorgelegd. Overigens staat het iedereen vrij om er in te storten. Inmiddels zijn de twee eer ste (bescheiden) giften binnen. Kooiman kijkt naar doorgang Wethouder Edo Kooiman gaat kij ken of hij iets kan doen aan het pad dat van de Heemskerckstraat naar de nieuwbouw aan de Vlam- kast in Oudeschild leidt. Dat liet hij weten in de raadsvergadering, nadat Alfred Schaatsenberg (PvdA) vragen over de toegangsweg had gesteld. Volgens hem is die gevaar lijk voor voetgangers en is het een wonder dat er nog geen ongeluk ken zijn geweest. Kooiman merkte op dat er nog bouwplannen zijn voor het gebied en dat een goede straat dus nog geen optie is. De wethouder wil wel bekijken wat er gedaan kan worden om het voor voetgangers veiliger te maken. Geen geld voor doortrekken fietspad Redoute Er komt vooralsnog geen fiets pad tussen de kruising Pontweg/ Redoute en de Hoornderweg. Dat plan van D66 ging maandag avond van tafel tijdens de verga dering van de gemeenteraad over de begroting van de gemeente. D66 had €155.000,- uit de alge mene reserve opzij willen leggen om het gewenste fietspad te reali seren, maar dat wilden de andere politieke partijen niet. Zij zijn op zich niet tegen het doortrekken van het nieuwe fietspad langs de Redoute naar de Hoornderweg, maar ze willen voorzichtig omgaan met de algemene reserve. Daarin zit op het moment zo'n €2,5 miljoen en dat geld willen de politieke par tijen het liefst zoveel mogelijk onge moeid laten. Onduidelijk is nog hoeveel er de komende jaren moge lijk extra moet worden bezuinigd en dan kan de algemene reserve een goed appeltje voor de dorst zijn. Wethouder Edo Kooiman (verkeer) merkte op dat de politieke partijen met de aanleg van het nieuwe fiets pad voorbij zouden gaan aan der tien andere verzoeken die nog zijn opgenomen in het fietspadenplan uit 2001Daarnaast ligt er ook nog een verzoek van de dorpscommis sies van Eierland en Oosterend voor nieuwe fietspaden. Astrid van de Wetering (D66) liet zich niet zomaar opzij zetten. Zij liet Kooi man weten dat er geld bij de pro vincie te halen is voor het plan en dat in het fietspadenplan uit 2001 geen volgorde is opgenomen voor alle wensen voor fietspaden. Ze besloot het voorstel om €155.000,- te reserveren terug te trekken, zodat het eerst in een commissie vergadering besproken kan wor den. Joop Groeskamp (Texels Belang) greep de gelegenheid om aandacht te vragen voor de herinrichting van de Kikkertstraat in De Cocksdorp. Dat werk staat nu in het gemeente lijk investeringsprogramma voor 2014 en wat TB betreft mag dat eerder plaatsvinden. 'Dat is urgen ter dan een fietspad.' De herinrich ting van de Molenlaan is opgeno men in het investeringsprogramma van 2013. Zijn woorden werden ondersteund door Rikus Kieft van GroenLinks.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5