uw club in de krant JO TEXELSE 9 COURANT 125 jaar Texelse Courant bij padden Toegenomen biodiversiteit VRIJDAG 16 NOVEMBER 2012 De bloeiende heide is erg in trek. Dan komen we ook de bijzondere zonnedauw en blauwe gentiaan tegen. Aan het einde van de wandeling zeggen de deelnemers vaak dat ze veel meer gezien hebben dan wanneer ze er alleen hadderi gelopen. Terwijl wij zelf meestal denken, ik had zoveel meer kunnen vertellen. Maar het is niet onze bedoeling om alleen kennis over te brengen. Lopen en ervaren, ruiken, luisteren en genieten, dat is waar het om Het leven buiten intensiever beleven IVN Texel is een vereniging die mensen bij de natuur betrekt. Behalve op Texel zijn er landelijk nog 165 afdelingen. IVN Texel heeft nu zo'n 200 leden en bestaat volgend jaar 25 jaar. Een wonder (ijk j>aar zij fioucCt -van hem, hij houdt van haar. van het leven in de natuur. I We trekken er gezamenlijk op uit en nemen soms ook wat mee om het later te bekijken. Er is nauwe samenwerking met andere groepen zoals de Vogel-, Paddenstoelen- en Vleermuizenwerkgroep. Voor de jongeren zijn speciaal de Struuners (van 8 tot jaar) en de Skarrelaars (vanaf 11 jaar). Beleving en met plezier meer kennis krijgen, staan voorop. - Zo kom je meer aan de weet over de groei en de bloei van planten, dieren en vogels, de leefomstandigheden en de ontwikkeling door de tijd in de verschillende natuurgebieden. Jaarlijks wordt er een dag of weekend naar de vaste wal georganiseerd, waarbij we veelal door een collega IVN-afdeling rondgeleid worden in een van de mooie gebieden van Nederland. Ga eens vrijblijvend mee met een excursie of werkgroep. En er zijn veel activiteiten die altijd toegankelijk zijn voor alle Texelaars. Je bent van harte welkom. Via www.ivn-texel.nl is meer te vinden. Of bel Bert de Boer, tel. 312201. Ik-j)ad JAai-jyacC Duinpark Fotowerkgroep Door gezamenlijke activiteiten beleven wé intensiever het leven buiten en worden we ons meer bewust van de samenhang en samenwerking van alle levende organismen. En van het belang om waar mogelijk de natuur te beschermen of te helpen. Het hele jaar door organiseert het IVN excursies, tentoonstellingen, wandelingen en opleidingen. Door de goede contacten met Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en Ecomare komen we ook op plaatsen die normaal niet voor publiek toegankelijk zijn. Tijdens deze wandelingen worden de deelnemers bijgepraat over wat er tijdens de tocht te zien, te horen, te voelen en te ruiken is. Je hoeft geen expert te zijn. Alleen meedoen is ook prima. In de werkgroepen verdiepen we ons in een specifiek deel De vermelding van een aantal nieuwe paddensoorten op Texel (wandelpad, fietspad, paardenpad, zandpad, enz.) heeft een stroom van nieuwe waarnemingen opgeleverd. Zo blijken lk-pad en Aai-pad wijdverbreid voor te komen, en ook de Koffiepad is bij de horeca niet onbekend. Voor de broedproductie van amfibieën was de afgelopen zomer gunstig. Dat er veel jonge padden waren, blijkt ook uit het feit dat Padvinder al weer meerdere jonge padjes heeft gevonden. Ook zijn er padden gesignaleerd op paddenstoelen, zowel in het bos als in de stad. Maar er is ook slecht nieuws. Rogier Daan meldde dat de laatste Zebrapad kortgeleden (vele malen) is overreden. Een waarnemer uit Amsterdam beweerde dat daar in de dierentuin nog een levende Zebrapad te zien was, maar dat blijkt een Zebrakikker te zijn. Ook bijzonder, maar niet hetzelfde. Heel verrassend is de melding van Jet Drijver van drie endemische soorten padden, die alleen op Texel voorkomen: Sommeltjespad, Skillepad en Blindenpad. De laatste is helaas alweer verdwenen, mogelijk overreden op het zebrapad. We verzorgen in het hoogseizoer de rondleidingen. Als de duinrozen bloeien, lopen we door de buitenduinen. Daar is ook een kleine meeuwenkolonie waar de kuikentjes iedereen vertederen en hun ouders ons soms aanvallen. De fotowerkgroep is voor het zesde jaar actief met fotograferen van voornamelijk natuur op Texel. Kijkend door het oog van de camera proberen e onze natuurbeleving op een spannende manier vast te leggen. Ook behandelen we verschillende aspec.ten van het fotograferen zoals spelen met licht, wind, contrasten, lijnen in het landschap, gebroken ijs, bermen, enzovoorts. Kortom: we kijken op een intense manier naar al het moois op Texel. winke Mossenwerkgroep Proeven van de natuur Loopkevers doen het lopend We gaan op zoek naar de smaak van vruchten, bladeren, wortels en zaden van bekende en onbekende planten, die vroeger vaak op het menu stonden. We bereiden er lekkere hapjes van. Ingrediënten: - 50 gram (wilde) rucola - 20 gram zonnebloem- of pijnboompitten - 80 gram geraspte oude kaas - olijf- of raapzaadolie Herfstrecept: Rucola pesto Wilde rucola (Zandkool of Diplotaxis) bloeit in de nazomer langs duinpaden en bij het strand. Deze is scherper dan Rucola uit de Last van een winterdepressie? Duik in de boeiende wereld van de mossen! Terwijl de natuur in de winter een rustpauze neemt, komen de mossen explosief tot groei en bloei. De mossenwerkgroep gaat op zoek naar de mossen in de mooie natuurgebieden van Texel, die op een volgende bijeenkomst in het veldcentrum van Ecomare door veldmicroscopen worden bekeken en bestudeerd. Je waant je in een andere wondere wereld, als je de vele soorten mossen zo vergroot en doorlicht ziet. Veel te snel is die winter weer Skarrelaars We zijn ruim twintig jongens en meisjes die in groep 7, 8 of in de brugklas zitten. Eens per maand is er op zaterdagmiddag een activiteit in de Texelse natuur. Weer of geen weer, steeds is het een feest om samen te ontdekken en te verwonderen. Bij de activiteiten worden alle zintuigen ingezet. Ook wordt er gezorgd voor een hapje en een drankje. Soms wordt er gekookt met wat de Skarrelaars vinden, zoals die heerlijke soep met kruiden vorig jaar, of de Waddensoep met gevonden oesters en zeesla. Een greep uit de activiteiten: korren op het Noordzeestrand, vogeltrek en determineren in de Mok, speurtocht in Staatsbossen, wadlopen en schapen en lammeren op de Hogeberg. Na elke activiteit krijgt een ander kind ons logboek, vol met leuke verhalen over de zaterdagmiddagen. Doe de ingrediënten in een blender of keukenmachine. Niet te lang mixen. Het mag nog grof en korrelig blijven. Olie toevoegen naar behoefte. Lekker op een stokbroodje. En wat doen wij bij ons loop- keveronderzoek? Wachten tot ze in de val lopen. In een mooi natuurgebied graven we vijf kevervallen in. Loopkevers, wat zijn dat? De zwarte, vaak glimmende torretjes in uw tuin bijvoor-beeld onder stenen. Sommige soorten heel klein, een paar millimeter, en andere tot wel twee centimeter. Ze leven van springstaarten, insecten larven, slakken en soms van planten. Elke drie weken legen we de vallen en zoeken alles uit. Ondertussen kijken we goed om ons heen naar alles, wat groeit, bloeit en vliegt en er is altijd koffie, thee en koek. In de winter brengen we de vele soorten kevers met behulp van microscopen op naam. We leveren daarmee ook onze bijdrage aan het wetenschappelijk onderzoek naar de loopkevers. Zo hebben we al een soort gevonden, die niet in Nederland bekend was en een zandloopkever, die al lange tijd niet meer op Texel gezien was (zie de foto). Dus ontspanning, inspanning en vooral genieten van de natuur, dat is wat we doen met de loopkevergroep. Natuurstruuners Insectenwerkgroep Aangetrokken door bontgekleurde vlinders, glinsterende libellen, zoemende bijen, wegvluchtende sprinkhanen en plat op de grond voor de kleinste kevertjes en springstaarten. Zó zie je de insectenwerkgroep actief. Als het donker is, wordt het witte scherm opgezet en gaat de vlinderlamp aan. Dan raak je al snel in de ban van de talloze nachtvlinders. Hoe beleef je de zomer nog mooier? Mini-excursie Plantenwerkgroep Wij zijn Jaimy en Philip. We zijn na de zomervakantie bij de Struuners begonnen, dat mag als je in groep 5 zit. Wij gaan 1 keer in de maand op pad met ongeveer twintig kinderen. De eerste keer zijn wij naar het strand geweest om strandvogels te bekijken. Een mevrouw vertelde over het verenkleed van de meeuwen en we hebben gezocht naar voedsel, garnalen en visjes, en we hadden ook nog een groen beestje gevangen, maar we konden niet ontdekken wat het was. We vonden een kist met eendenmossels eraan, geelzwarte mossels met een soort tentakels. De tweede keer gingen we naar een bijzondere plek waar ouders niet mochten komen, de Korverskooi, waar vogels worden gevangen om ze te ringen. De vogels lokken ze met vogelgeluiden. Er staan appelbomen waar de vogels lekker van kunnen eten. Dan jagen de mensen de vogels steeds Het IVN heeft ook een plan tenwerkgroep met ongeveer vijf tien geïnteresseerden. De groep stelt aan het einde van het jaar een programma op voor het komend jaar. Dat programma bevat gebieden, verspreid over Texel, die wij vooral op planten bekijken. Het gaat hierbij om zo'n acht terreinen. Een aantal van de te bezoeken gebieden is niet vrij toegankelijk. Maar we kunnen altijd rekenen op de medewerking van Natuurmonumenten, Staats bosbeheer en enkele privé- personen. verder de kooi in. Zo komen ze in een klein hokje terecht en kunnen ze er niet meer uit. Dan worden ze in een zakje gestopt en gaan ze naar het ringstation, waar ze worden gewogen en gemeten en een ring om hun poot krijgen. Dan worden ze weer vrij gelaten. Wij vinden de Struuners super-, super-, superleuk. Voor mensen die niet zo lang kunnen lopen, worden er mini- excursies georganiseerd, die zo'n drie kwartier duren. Dat kan gaan over vogels, insecten, vlinders, strand, bomen, planten, paddenstoelen enz. Heeft u interesse om een keer mee de natuur in te gaan, dan kunt u zich opgeven. Zodra er een excursie gepland wordt, krijgt u een persoonlijk berichtje van ons via mail of telefoon.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9