ïï^jfSR TEXELSE 5 COURANT Inbreker zegt leven te willen beteren 'Eigenlijk een beetje een domme sukkel' westvleterenavond VOOR TESSELHUUS November 2012 Staatsbosbeheer dunt bij De Koog Staatsbosbeheer gaat vanaf dins dag 27 november dunnen in De Dennen op Texel. Verspreid door het bos, van De Koog tot Jan Ayeslag zijn percelen aan de beurt om gedund te worden. De verwachting is dat het zaagwerk voor de kerstvakantie klaar is. Het hout wordt per schip afge voerd. Dunnen is het selectief weghalen van een deel van de bomen, waar door er meer ruimte komt voor de bomen die blijven staan. Zo wordt gezorgd voor jonge aanwas en blijft het bos aantrekkelijk voor recrean ten. Het grootste deel van de gekap te bomen wordt verkocht en afge voerd. Staatsbosbeheer is in Nederland één van de grootste leve ranciers van FSC hout, dat afkom stig is uit duurzaam beheerde bos sen. Bij de dunning komt ongeveer 3000 kubieke meter hout vrij, gelijk aan de hoeveelheid hout die 3.000 Nederlanders gemiddeld per jaar verbruiken. Het werk wordt uitge voerd door Bosbouw Technieken BV uit Drenthe. Omdat vooral Corsi- caanse en Oostenrijkse den worden gezaagd en maar weinig loofbomen, komt bij de dunning vrijwel geen brandhout vrij. Omdat Staatsbosbe heer toch wil proberen aan een deel van de vraag naar brandhout te vol doen, wordt de mogelijkheid onder zocht om de vrachtwagens die naar Texel komen om het hout naarOude- schild te vervoeren loofhout te laten meenemen. Wanneer hierover meer duidelijk is, is dat te lezen op het weblog van de boswachter: staats- bosbeheertexel.wordpress.com. Bij De Koog wordt gedund langs Mienterglop en Ruijslaan, vooral in het gebied tussen Fazantenlaan en Jan Ayeslag. Het werk kan hinder veroorzaken door geluid, sporen in bospaden en stapels hout in de ber men. Soms zal een pad tijdelijk zijn afgesloten. Aan de andere kant is het een indrukwekkend gezicht om de bosbouwmachines aan het werk te zien. Wie het werk van dichtbij wil bekijken, uitleg wil krijgen over het dunnen of een kijkje wil nemen in een cabine, kan daarvoor een afspraak maken met Niek Bors- boom, tel. 06-51407447. Groen licht voor uitbreiding Anjahoeve Het college heeft definitief beslo ten vergunning te geven voor uit breiding en vernieuwing van appartementenboerderij Anja hoeve van Albert en Hennie Huis man aan de Westerweg 50. Het betreft een kwaliteitsverbetering waardoor het bestaande aantal slaapplaatsen met 25 procent mag worden uitgebreid. De huidige appartementen zullen worden aan gepast en op het oostelijke deel van het erf komt een aparte recreatiewo ning van 70 vierkante meter. Zowel deze nieuwe recreatiewoning als de bestaande appartementen worden geschikt gemaakt voor minder valide gasten. Hennie Huisman zit als wet houder in het college en is daardoor persoonlijk en zakelijk betrokken. De overige leden van het college wijzen er daarom met nadruk op dat Huis man zich buiten de beraadslagingen en de besluitvorming heeft gehou den en telkens als dit onderwerp aan de orde kwam de vergadering heeft verlaten. Tegen het project zijn nog zienswijzen ingebracht maar die waren geen aanleiding tot aanpas sing of weigering. De provincie ging akkoord door het verlenen van ont heffing van de provinciale Ruimtelijke Verordening Structuurvisie. Bus In de afgelopen maanden ben ik vanaf een vakantiehuis aan de Grensweg twee keer naar de Pont- weg gelopen voor de bus naar de boot. Het was twee keer, met tas sen, eigenlijk te ver om te lopen. Het is dus gewoon te ver om te lopen (je hebt altijd een aantal tas sen bij je omdat je moet overnach ten, etc.) en het betekent dat wij de volgende keer dus weer met twee auto's Texel oprijden. Het eiland wordt al steeds drukker wat betreft verkeer, dus zou het een overwe ging waard zijn om in de vakantie perioden een halte te maken bij de kruising van de Tempeliersweg(/) met het Gerritslanderdijkje. In dat gebied staan veel vakantiehuizen en parken, waarvan de bereikbaar heid met openbaar vervoer slecht is. Maak een 'draaicirkel'. Zodat de bus weer via het Gerritslanderdijkje terug kan naar de Pontweg. Ik ben ervan overtuigd dat vakantiegan gers de auto dan veel meer aan de overkant laten staan en het eiland weer meer verkeerluw wordt. Voorwaarde is wel dat de bus op tijd is, zodat je je niet bij elke rotonde stevig moet vasthouden omdat je anders het gangpad in kukelt. Dit gebeurde mij op de dag dat er in de Texelse Courant zo 'n mooie foto op de voorpagina stond van een bus die te water was geraakt. Ik hoop nog dikwijls naar Texel te komen en neem zeker het openbaar vervoer als dat naar de genoemde vakantieparken rijdt. Anneke van Zeijl, Gelderland Strijdig gebruik van bovenwoning De bovenwoning van een restau rant aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt gebruikt als per- soneelsverblijf. Dat is verboden, omdat het ten koste gaat van de woningvoorraad. Bovendien was het personeelsverblijf niet voorzien van een brandmeldinstallatie met volledige doormelding en voldoet ook de vluchtweg niet aan de eisen. B en w zullen de eigenaar laten weten dat de woning binnen twee maanden weer voor permanente bewoning in gebruik moet zijn genomen, anders moet hij een dwangsom van €550,- per dag betalen, wat kan oplopen tot €16.500,-. Het bezwaar dat de overtreder tegen dit optreden maak te, is ongegrond verklaard. Twaalf Balcken in Café Top 100 Na een jaar op de positie 'aanbe volen' is café De Twaalf Balcken in Den Burg terug in de Café Top 100. Op de lijst van 2013 staat De Balcken op plaats 79. Wat Lekker en Michelin zijn voor restaurants, is de Café Top 100 voor cafés. Waar volgens de jury rond etenstijd de 'focus' enkele jaren geleden teveel op de eetgas- ten lag, is nu 'de ideale mix' gevon den. De gerechten, het bier en de ambiance worden geprezen en de aanwezigheid van bedrijfsleider en bierkenner Dirk Breedveld op menig bierfestival is de jury niet ontgaan. 'De gasten voelen zich hier duidelijk op hun gemak. Een warm nest.' Ook de gratis wifi valt in de smaak. Wie doet mee aan maaltijd? Al heel wat jaren krijgen de ouderen van Oudeschild in de wintermaanden maandelijks een gezamenlijke maaltijd aangebo den in dorpshuis 't Skiltje. Deze maaltijd - een samenwerking tussen soos en SOSA - vindt stee vast plaats op de laatste woensdag van de maand, aansluitend op de soos. Er wordt aan deelgenomen door een vaste groep van ongeveer vijftig mensen, die steeds schriftelijk worden uitgenodigd. De lijst van personen die een uitnodiging ont vangen dateert nog van enige jaren geleden en soos en SAOS doen dan ook een oproep aan dorpsge noten die ook deel willen nemen, zich aan te melden. Dat kan bij Gré Zegers, De Ruyterstraat 69, Els van Nuland, Trompstraat 20 en bij Maartje Visser, De Ruyterstraat 33. Deelname aan de maaltijd kost €8,- Op het menu staat deze maand een stoofpotje van rundvlees met rijst en sperziebonen, rauwkost en een nagerecht. Mensen die zich aanmelden voor een uitnodiging verplichten zich niet om iedere keer aanwezig te zijn. Van de straat Wij, jongeren van Time Out, willen even zeggen dat jongerencentrum Time Out echt een leuke plek is om even lekker te chillen. Even geen ouders die zeggen 'ruim je kamer op' of 'maak je huiswerk'. Nee, gewoon even lekker chillen met je vrienden. Bijpraten, poolen, darten, tafelvoetballen, computeren of gewoon even tv kijken, het kan daar allemaal. Wij zijn daarom ook hartstikke blij dat Time Out sinds vorige week zes dagen per week open is. Zo zijn we van de straat en hebben we het hele jaar door een droge, warme chillplek. Ook Justin, Maaike en Julien zijn heel aardig, grappig en je kunt lekker met ze chillen en over van alles praten. Daarom willen wij Pharos Texel bedanken dat het mogelijk is gemaakt meer open te zijn. En we hopen dat we er in de toekomst nog lang van kunnen genieten. De jongeren van Time Out. 'Ik was eigenlijk een beetje een domme sukkel. Maar ik was onder invloed, weet je. Soft drugs...alcohol.' Aldus probeer de een 25-jarige Texelaar woens dag aan de politierechter in Alkmaar uit te leggen waarom hij in Den Helder had ingebroken. De man vertelde dat hij was uitge weest in de marinestad, de laatste boot naar het eiland had gemist en bij een van de men sen uit zijn groep had overnacht. 'Ik kende hem niet goed. Het was een vage kennis. Op weg naar zijn huis vroeg hij of ik mee ging inbreken. Dat heb ik gedaan.' De 'vage ken nis' sprong over een schutting en gooide een baksteen door een klein raampje boven de keuken deur. De twee klommen er door heen, maar de ongeveer 1.90 meter lange Texelaar haalde zich daarbij open. Hij liep mee naar binnen, pakte de spullen aan die de vage kennis stal en hielp mee die naar buiten te tillen, aldus de Texelaar, die zei de naam en het adres van zijn mededader niet te weten. Waar de gestolen goederen (een Play station met spellen en controller, een smartphone, sloffen sigaret ten, een spaarpot en sieraden) zijn heengegaan, kon hij ook niet aan geven. Waarschijnlijk verkocht door zijn 'vage kennis'. Door het DNA-materiaal in de bloedsporen die hij achterliet, kon de politie de Texelaar in augustus aanhouden. Hij was een bekende van politie en justitie omdat hij in het verleden meerdere delicten heeft gepleegd. Hij verblijft al jaren in jeugdinrichtingen. Tijdens de zit ting ging het vooral over wat er moet gebeuren om hem op het rechte pad te krijgen en te houden. Betrokkenen waren het erover eens dat hij moet worden geholpen aan zijn drugs- en alcoholprobleem. De beklaagde staat daar zelf ook voor open. 'In het verleden heb ik me slecht aan afspraken met reclas sering gehouden, maar dat gaat nu goed komen. Ik ben nu op een leeftijd dat ik keuzes moet maken. Ik kan niet weer de fout in gaan.' De rechter legde de inbreker een celstraf op van zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met en proeftijd van twee jaar. Hij moet zich (weke lijks) melden bij de reclassering en is verplicht mee te werken aan een intake voor een klinische behandeling voor zijn softdrugs- en alcoholprobleem. Zijn advocaat vertrouwt er op dat hij na zijn vrijla ting niet opnieuw de fout in gaat. 'Op Texel is het met hem nog nooit mis gegaan, dat gebeurde alleen als hij van het eiland afging. Op Texel leeft hij in rust en vrede.' Rinie de Kruif, voorzitter van het Tesselhuus, kreeg uit handen van Paul van Dijk van restaurant Talk of the Town en zijn zoon Boy een chèque van €923,-, de opbrengst van een vriendendiner dat Van Dijk organiseerde aan de hand van twee dozen zeldzaam Westvleterenbier waar hij de hand op had weten te leggen. Van het geld kan een zwaar gehandicapte een geheel verzorgde vakantieweek krijgen, inclusief deskundige begeleiding. Business Club Par 6, bestaande uit Jos Kager, Wim Eelman, Hans de Beer, Jan Winnubst, Kees Boks en Wil Homan heeft €600,- gedoneerd aan de jeugd van de golfclub. Het bedrag werd bij elkaar gespeeld door zes keer per jaar elders te golfen en een euro te doneren voor elke slag boven de handicap. Het naar boven afgeronde bedrag werd door Kager overhandigd aan Kees Boks, voorzitter van de jeugdcom missie. De groepen 5 en 6 van Durperhonk uit De Cocksdorp hebben in het kader van de Maritieme Week meegedaan aan een recordpoging voor het Guinness recordboek. Daarvoor moesten in een week minimaal 250 gastlessen worden gegeven. De leerlingen van Durperhonk kre gen les van Arnold Boon, nautisch vakdocent aan het Nautisch Col lege in Den Helder en vrijwillig opstapper bij KNRM station De Cock sdorp. Hij vertelde over trainingen en oefeningen en beantwoordde vragen over een toekomstige carrière op zee als nautisch of technisch koopvaardij of visserij-officier. Aan de Korfbaeck in De Mars zijn regelmatig hele groepen pestvogels te zien. Vaak hoog in een boom, maar ook in de struiken of - het liefst - in de Gelderse roos, zoals op de foto. Buiten de groepen pestvogels zijn in DeMars dus ook groepen vogelfotografen te zien. (FotoFuep#) Dirk de Lugt (tweede van rechts) is de nieuwe president-commissaris van TESO. Rechts naast hem Franck van den Broeck, de nieuwe vice- voorzitter. Links naast De Lugt Kees Dros die afscheid heeft genomen als president-commisaris van TESO. De foto is gemaakt tijdens de laatste aandeelhoudersvergadering. VRIJDAG 23 NOVEMBER 2012 Afrijden Het CBR kan ernstig overwegen het afrijden voor het rijexamen ook op Texel mogelijk te maken. Deel name aan het verkeer op Texel vraagt vaardigheden, waarmee het zelfs in Parijs eenvoudig is een ommetje te maken. Het maakt niet uit of je dat gemotoriseerd doet of niet. De Texelaar verzint zijn eigen regels en het is een kunst om daar goed op te anticiperen. Je gaat op dinsdag opgewekt biljarten; je moet aan het eind van de Haller- weg met je fiets linksaf de Sluijs- coog in. Netjes je hand uitsteken, want er komt een bestelbusje aan van links. Snel die hand aan het stuur en knijpen in de remmen, want het busje rijdt gewoon recht door. De keu op de bagagedrager prikt in je rug en je denkt: 'Effe achter dat busje aanfietsen'. Zo kom je slingerend door De Mars bij de Gamma aan. Het busje had gelukkig achterlichten en zo kon ik hem volgen. De richtingaanwijzers leken kapot; die heb ik niet gezien. Ik spreek de aardige man achter het stuur aan en vraag waarom-ie mij mijn biljartavond wilde afne men? Was hij ingehuurd door de tegenstander? Welnee, hij moest rechtdoor en zag dat ik linksaf wil de. Dat ik van rechts kwam maakte niet uit. Hij vond het onhandig dat ik op het kruispunt helemaal om zijn auto heen zou moeten fietsen en besloot gewoon door te rijden. Ook vond hij het lastig dat er in Nederland voorrangsregels bestaan. Na dit gesprek - onder het genot van een sigaartje - ging ik verder naar het biljartlokaal, via Waalderstraat en Steenenplaats. Daar kwam een vader met twee fietsende kinderen van links. Je tart het noodlot natuurlijk niet bij een kind, dus liet ik het eerste kind maar doorrijden nadat ik met beide handen stevig in de rem moest knijpen. De vader met het volgende kind zou toch wel stoppen, zodat ik verder kon. Welnee, nog een keer op de rem en pa met kroost rijdt als opvoeder gewoon door van links. Ik roep: 'Tjeetje, alweer zo'n doorrijder van links'. Dat vond pa helemaal niet leuk en tierde: 'Moet je je poten uitsteken, man'. Nou ja, u begrijpt het. Hoe voedt je nou je kroost op? En dat allemaal in het Texelse verkeer 's avonds om kwart over zeven. Dus CBR, laat de Texelaars nou lekker afrij den op hun eigen eiland. Het wor den keien van bestuurders, als ze de Texelse klippen goed kunnen omzeilen en het scheelt een hele boel overkants gedoe. Frans Bik, Den Burg. Tuinwallen Tuinwallen horen tot de karakteris tieke landschapselementen van het oude en hogere deel van Texel. Het is dan ook zeer begrijpelijk dat zij bescherming krijgen, gerestau reerd worden en dat er een onder- houdsvergoeding voor bestaat. Afgelopen jaar zijn tuinwallen op vele plaatsen hersteld of nieuw aangelegd daar waar zij eens gele gen hadden. Het gaat ons echter te ver nu ook tuinwallen aan te brengen op het lage deel van Texel waar in het verleden nooit tuinwallen zijn geweest. Daar zorgden sloten voor afscheiding. Een tuinwal aanleg gen zoals nu naast het nieuwe fietspad langs de Redoute gebeurt, is landschapshistorisch gezien onjuist. Hopelijk kunnen deze werkzaamheden nog gestopt ook al gebeuren zij met subsidies. Landschapszorg Texel, G.C. Cadée, voorzitter Erfpacht opgezegd De gemeente beëindigt per 1 maart volgend jaar de erfpachtovereen komst met de erfpachter voor het perceel Laagwaalderweg 3. Reden is volgens b en w dat de erfpachter al meerdere jaren in gebreke is gebleven bij het betalen van de jaarlijkse canon.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5