In twee jaar bijna zeven miljoen kuub zand er bij De eeuwige strijd tegen slijtage van de westkust UB TEXELSE 9 COURANT Met de trap naar boven, maar toch laagdrempelig DBB Projectmanagement 8c PR Administratiekantoor DBB Polderman De Boer VOF VRIJDAG 23 NOVEMBER 2012 Suppleties 2011 en 2012 Strand en duinen. Ze horen ze bij Texel. Net als de zee en die zorgt er voor dat onze westkust op veel plekken wordt aangevreten. Met de golven en het tij verdwij nen dagelijks vrachten met zand. Om het verlies aan te vullen varen schepen van Boskalis af en aan om zand dat tien kilome ter uit de kust wordt opgezogen de kust en mogen daarom niet aanwezig is, krijg je een stevig teveel diepgang hebben, anders strand.' kunnen de bodemdeuren onderin Vooroeversuppletie werkt goed bij de bak niet open. 'Ligt het schip een kust waar golven en branding meet de ondiepe kust, zoals bij toch te diep, dan lossen we een voor erosie zorgen. Maar tussen Texel elk jaar. De diepere delen van deel van de lading door te rainbo- paal 9 en 12, ter hoogte van paal wen, zodat het wat omhoog komt', 15 en bij paal 28, waar het tij langs doelt projectleider Arie van de Wer- de kust schuurt, wordt zand op het westrand aan voortdurende erosie onderhevig is. Rijkswaterstaat de kust worden elke drie jaar gemeten. Lodder: 'We zien dat de kustlijn op bepaalde plaatsen heel ren met twee hopperzuigers. Van de Werken: 'Na het storten varen ze een half uur naar het zandwin- westkant van Texel, verzandt door het eroderen van de Noorderhaaks. Hierdoor kunnen grote vaartuigen gebied. Het zuigen duurt meestal niet meer door het Molengat. Lod- een uur, dan een uur terugvaren en lossen. Een hele ronde duurt 3,5 ken van Boskalis op de werkwijze strand aangebracht. Op die manier uur. Dat gaat 24 uur per dag door, 'De vraag is of je zand wilt herverdelen of wilt toevoegen aan de kust? Het totale zandvolume geleidelijk achteruit gaat. Als we waarbij het zand uit het schip wordt is in 2011 en 2012 ruim twee mil- zeven dagen in de week.' Desche- voor de kust neemt geleidelijk af. niets zouden doen dan levert dat problemen op voor de veiligheid en op het strand en in de vooroever voor de oppervlak gespoten. Een spectaculair gezicht. Op die manier wordt de bodem joen kuub opgespoten. Bij de vuur- pen die nu varen zijn ingehuurd van Omdat we dat willen aanvullen toren, waar de kust er in de jaren brengen. Alleen al in 2011 en 2012 bijna zeven miljoen kuub. Ondertussen gaat de erosie door, nu al staat vast dat er over enke le jaren weer nieuwe zandsup- pleties nodig zijn. 'Kustonderhoud is een doorgaand te aan duinen. Jaren geleden besloot het Rijk dat de achteruitgang van de kust wordt gestopt en startte een suppletiepro gramma.' het Deense bedrijf Rhode-Nielsen, de baggeraar waar voor Texelaar Henk wordt het zand nooit dichtbij gewonnen en een stukje verder weer terug gebracht. Dezelfde Griffioen zijn werk redenering dus als bij de dammen; nu 'in zijn eigen ach- je voegt niets toe.' Een groot deel van het aange brachte zand verdwijnt uiteindelijk in de Waddenzee. Het wordt in noordelijke richting meegevoerd en tertuin' kan doen. De suppletie moet 14 december klaar zijn. Van de Werken verwacht niet dat verdwijnt via het Eierlandsche gat proces. Net als het schilderen van Aanvankelijk gebeurde dat uitslui- voor de kust op een minimale diep- negentig erg slecht bij lag, werkt het halen van die deadline proble- met de vloedstroom in de Wad- tend door zand op het strand te te van vijf meter onder zeeniveau spuiten, maar sinds vijftien jaar gebracht. je huis moet je het blijven doen om de basis op orde te houden', ver telt Quirijn Lodder, adviseur hoog- vinden langs het merendeel van de waterbescherming van Rijkswater staat. RWS bewaakt en onderhoudt de kust en geeft opdracht voor van pijpleidingen, bulldozers en langzaam op richting de kust, de strekdam als een goede zand vanger. Maar zo'n oplossing werkt In feite maken we zo een nieuwe volgens Lodder niet voor de rest men zal geven. 'Al is het wel zo dat we niet elke dag kunnen varen. denzee. Die aanzuigende werking van het Wad heeft volgens Lodder kust zogeheten vooroeversupple- zandbank, een soort golfbreker', van Texel. 'Een dam voegt geen ties plaats. Door de afwezigheid vertelt Lodder. 'Die bank schuift zand toe aan de kust en lost dus Deze hoppers hebben hun handen twee oorzaken. 'De zeespiegelstij- zandsuppleties zoals die hier al sinds de jaren zeventig plaatsvin den. Texel heeft het meest ver uitgesto ken stukje kust van Nederland, een soort bastion. De grote geul aan de zuidkant van het eiland schuurt langs de kust, zoals ook de noord waardoor het strand hoger komt te niet het zandtekort op dat geleide lijk optreedt. Op lange termijn is kranen veel minder spectaculair, maar een stuk minder kostbaar. Op die manier stort Boskalis dit jaar 3,65 miljoen kuub zand voor de kust. Hopperzuigers van circa 100 van nature aanwezig is. In het natuurlijke karakter van de kust.' vol aan een golfhoogte van twee- eneenhalve meter. Bij noordwesten wind is windkracht vijf al gauw de en de aanleg van de Afsluit dijk, die effect heeft op de ontwik keling van de kust. De geulen in de liggen en de kust voller wordt. De suppleren duurzamer dan een nieuwe zandbank gaat onderdeel strekdam. Een andere reden is dat uitmaken van het kustsysteem dat suppleren meer aansluit bij het grens. Veiligheid van mens en Waddenzee passen zich nog materieel staat bij ons hoog in het vaandel. Mochten we het met deze twee schepen niet redden, dan zetten we extra hoppers in.' meter lengte nemen circa 5000 begin kan het strand wat ruller zijn, kuub zand per keer mee. De sche- maar als het na verloop van tijd pen lossen hun lading dicht onder mengt met het zand dat van nature en 17. Hiervoor wordt tijdelijk geva- Het Molengat, de geul aan de zuid- Momenteel wordt gewerkt aan de Waarom het zand zo ver weg halen, vooroeversuppletie tussen paal 13 als het Molengat er vol mee ligt? steeds aan, evenals het zeegat Marsdiep. Die effecten werken lang door, waarschijnlijk honderd jaar na de aanleg in de jaren dertig nog steeds.' Gerard Timmerman Snel, efficiënt, met persoonlij ke aandacht en tegen een scherp tarief. Trefwoorden die van toepas sing zijn op DBB Polderman 8c De Boer VOF. Kees Polderman en Joke de Boer houden kantoor op de eerste ver dieping van het bedrij- venverzamelgebouw van Kabeltex. Vanuit dit cen traal gelegen, ruime en sfeervolle kantoor wor den financiële admini straties en belastingaan giftes verzorgd. Zij verzorgen voor bedrijven de financiële administratie: boekwerk, belastingaangiftes en jaarrapporten. Tevens adviseren en assisteren zij startende ondernemers, zoals bij voorbeeld met het schrijven van een businessplan en het samenstel len van een meerjarenbegroting. Daarnaast verzorgen zij de aangifte inkomstenbelasting, ook voor par ticulieren. 'We leveren kwaliteit en werken snel. Als een ondernemer zijn admini stratie brengt, dan wordt deze zo snel mogelijk ingeboekt. We rekenen een scherp tarief. Dat kan door dat we efficiënt werken en weinig overheadkosten hebben', aldus Kees Polderman. administratiekantoor DBB POLDERMAN 4 DE BOERvof Het uurtarief bedraagt 57,50 exclu sief btw. Dit tarief geldt voor het gangbare dienstenpakket. Mocht er een speciaal advies nodig zijn of externe kennis worden ingehuurd, dan kan het zijn dat andere tarieven gelden. Maar dat gebeurt alleen in overleg, dus geen onaangename ver rassingen achteraf voor de klant. Het tarief voor het verzorgen van een aangifte inkom stenbelasting is 97,50 exclusief btw per persoon. De cliënt kan ook kiezen voor een vast bedrag per jaar en kan dan kiezen of per maand, kwartaal of half jaar wordt betaald. Voor info: VOF DBB Polderman De Boer is gevestigd op Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg, tel. 312988. E-mail info@dbbtexel.nl, website www.dbbtexel.nl. Secretariële en organisatorische maar de tijd ontbreekt hen om de ondersteuning ideeën uit te werken en te realiseren. Het bedrijf DBB Projectmanagement Hierbij kunnen wij een belangrijke Support wordt sinds 1991 gerund rol spelen. Schakelt een organisatie door Joke de Boer. Samen met ons >n dan hangt daar weliswaar een Yvonne Eelman en Marijke n Schaik ondersteunt en s~v CC' ai au zij stichtingen, Ottice support op maat! verenigingen, organisaties kostenplaatje aan, maar in dit geval gaan de kosten voor de baten uit. Wij kunnen adviseren en assisteren bij het samenstellen van een PR-plan en (een deel van) de uitvoering verzor gen. Een goed uitgevoerd plan is de basis van het succes', aldus De Boer. n bedrijven, zodat die zich kunnen toeleggen op hun beleid en doel stelling. DBB levert organisatorische en secretariële ondersteuning, zoals bijvoorbeeld voorbereiden leren van vergaderingen, vo> donateurs- en ledenadministraties, het organiseren van evenementen en ondersteuning bij fundraising. met veel plezier. Een plan en draai boek uit werken of een pakkende mailing verzorgen, wij vinden het allemaal even leuk om te doen. Wij hebben ook een uitgebreid netwerk en kunnen een cliënt daarom breed adviseren, want het komt voor dat wij bij opdrachten meerdere bedrij ven betrekken die weer andere disciplines beheer sen. Uiteraard allemaal in overleg met de cliënt'. Cliënten kunnen desgewenst ook gebruik maken van de faciliteiten v; het kantoor, dat ook beschikt ov een mooie vergaderruimte. 'Wij vormen een goed team, hebben alle drie veel ervaring opgebouwd en vullen elkaar aan. Wij doen ons werk PR en fundraising 'Wij verzorgen promotionele activi teiten en assisteren bij fundraising', vertelt Joke de Boer. 'Bestuursle- en ondernemers zijn vaak druk bezette mensen met goede ideeën, DBB PROJECTMANAGEMENT PR Het uurtarief bedraagt 55,00 exclu sief btw. Voor info: DBB Projectmanagement PR Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg, tel. 317035. E-mail info@dbbtexel.nl, website www.dbbtexel.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9