TEXELSE COURANT 1EXEL Gestrande buitrug niet meer te redden Texel zegt formeel samenwerking op Discussie over fusie provincie op komst Cjrocn 'warL-Jexels in het harL> 15 °fPelikaan\ I Catering Acht vrijwilligers van verpleeg huis Hollewal en De Gollards hebben een koninklijke onderscheiding gekregen. In alle dorpen werd woensdag Ouwe Sunder- klaas gevierd. Een uitgebreid verslag in woord en beeld. uit De Koog komen elke dinsdagoch tend in De Hof bij elkaar om te werken aan drie wandkleden. 'De politieke arena is niet allesbepalend, maar wel belangrijk', zegt vertrekkend raadslid Rikus Kieft. Bioloog Pierre Bonnet van Ecomare (links) en walviskenner Adrie Vonk donderdagmorgen bij de buitrug die woensdag morgen strandde nabij de Razende Bol. De ruim tien meter lange walvis van naar schatting tien jaar oud, leek bij was send water donderdag los te komen, maar zwom zich uit eindelijk een paar honderd meter verder weer vast. Een grootscheepse reddingspoging met inzet van de vier boten van de KNRM en een helikopter die gisteravond werd inge zet nadat de buitrug tijdens een hoog tij water een opleving vertoonde, is mislukt. Er volgde overleg of er vanmorgen een nieuwe poging zou worden gewaagd. Emotionele taferelen op de Razen de Bol, waar de buitrug die daar woensdagmorgen strandde een doodsstrijd voerde die donder dagmiddag nog niet ten einde was. 'Hij leeft nog, blaast uit, kijkt met betraande ogen en maakt een hoog piepend geluid', zei Rutgert Oosterhuis donderdag rond 15.00 uur. Hij was met Het Sop toen al een keer of vijf heen en weer gevaren om biologen, journalisten en anderen van en naar de walvis te varen. Even bestond er woensdag hoop dat het dier met wassend water de weg naar open zee weer zou vinden, Burgernet Hier een tweede bericht. De per soon waarvan het signalement ver spreid werd, wordt verdacht van schaamteloze pedofilie, witwas sing van dubieus verkregen geld, troebel doorsluizen van bezittingen naar het buitenland (in dit geval Spanje, nou dan weet u het wel!), openlijk racisme, diefstal van een paard en leiding geven aan een criminele organisatie die zich ver rijkt door afpersing, systematische mishandeling en/of bedreiging daarmee. Bel onmiddellijk 0800- 0011 als u ook maar één aanwij zing ziet die naar deze delinquent verwijst. We komen meteen. Bel ook maar als u een ander vreemd uitgedost persoon ziet. Dat is namelijk altijd verdacht, de politie is daar voortdurend op zoek naar. Kortom, laat de telefoons op de meldkamer rood gloeien. Het moet maar eens afgelopen wezen met dat gehuiterdewuiter. Tucht en orde boven alles, dat is burgemeester Giskes' devies! Woelmuis maar kennelijk gedesoriënteerd zwom de buitrug zich korte tijd later een paar honderd meter verderop vast tegen de zandbank. Toen Pierre Bonnet en Salko de Wolf van Eco mare en Adrie Vonk donderdagmor gen terugkeerden, zagen ze de wal vis hoog op het strand van de zandplaat liggen en al een eindje in het zand gezakt. Na uitvoerig over leg met deskundigen werd besloten een reddingsoperatie voor te berei den. Maar toen een groepje bij de walvis ging kijken, bleek de conditie van het dier toch slechter dan het er van afstand uit zag. Er volgde uit voerig overleg met walvisdeskundi gen en de dierenarts van het Dolfina rium in Harderwijk. Alle deskundigen waren het erover eens dat een red dingspoging geen zin meer had. Het zou alleen maar extra stress beteke nen voor een dier dat al in een doodsstrijd was verwikkeld. Bij het stervende dier werden de nodige traantjes weggepinkt. Pierre Bonnet: 'Als je er zo omheen loopt, het dier ziet ploeteren met z'n adem, ziet dat hij je met z'n ogen volgt en reageert op het strelen van de lippen door Adrie (Vonk), dan doet dat wel wat met je. Sterven kan een langdu rig proces zijn. We hebben euthana seren overwogen, maar besloten dat de natuur z'n gang moet gaan, hoe bitter dat ook is.' Wat de reden van de stranding is, blijft duister. Bonnet: 'Er wordt gezegd dat het dier wat onder de leden heeft, maar dat hoeft niet. Hij kan door scheepvaart of andere oor zaken de weg zijn kwijt geraakt. De Noordzee is een gecompliceerde zee.' Het is overigens niet bekend of het een mannetje is of een vrouwtje of dat het de vrouwtjesbultrug met kalf betreft die vorige week ter hoog te van Egmond werden gezien. Ecomare werd overstelpt met vra gen van journalisten en tv-ploegen over de buitrug, die op Twitter der mate veel berichtjes genereerde dat het nieuws zelfs een tijdje in de zogeheten 'Trendic Top 10' stond. HALT-straf voor illegaal vuurwerk Drie jeugdige Texelaars zijn woensdag door de politie staande gehouden op verdenking van het bezit van illegaal vuurwerk. Omdat zij inderdaad vuurwerk in hun bezit bleken te hebben, werden ze aangemeld bij Bureau HALT. De politie kwam in actie door een melding van vuurwerkoverlast in Oudeschild. Toen daar geen overlast meer werd aangetroffen, werd de surveillance enige tijd voortgezet, onder andere in Den Burg. Daar zagen de agenten dat er vuurwerk werd afgestoken vanuit een groep jeugd, die zich ophield bij de gymzaal op de kruising van Beatrixlaan en Gasthuisstraat. Drie jongeren werden daarbij op heterdaad betrapt. Geza menlijk waren zij in het bezit van twaalf 'Kaboom Kanonslagen'. Zij werden aangemeld bij het Bureau HALT, dat de zaak verder zal afhan delen. Hun ouders werden van de zaak in kennis gesteld en konden de jongeren van het bureau afhalen. De politie zal de komende weken extra alert zijn op het afsteken van vuurwerk. 033SEö vnii Q3 5Eg SNELCODE: 589 si. Garage DrosWiï www.texelseautopagina.nl Wat er gebeurt met het kadaver, was donderdag nog niet duidelijk. Bon net: 'Naturalis in Leiden en de gemeente zullen daarover wel in overleg gaan.' Het karkas van de walvis heeft grote museale waarde. 'Van buitruggen zijn er in Europa maar drie geraamtes, waarvan Eco mare er eentje heeft. Elk museum in Europa zal er behoorlijk bedrag voor over hebben.' Het verwijderen van de buitrug van de Razende Bol zal wel met wat kosten gepaard gaan. 'Het lijkt me het makkelijkste als hij naar de Hors wordt gesleept en daar ontleed.' Stroomstoring Graafwerkzaamheden op De Sluftervallei hebben woensdag een stroomstoring in De Cocks- dorp veroorzaakt. Vanaf 7.40 uur zaten 183 huishou dens zonder stroom. Bij 136 huis houdens waren de problemen vol gens een woordvoerder van netbeheerder Liander om 11.15 uur verholpen. De rest van de hui zen had vanaf 14.45 uur weer stroom. De storing had volgens de zegsman plaats aan Krimweg, Vuurtorenweg en Buysstraat. .txl Bekendmakingen op pagina 14 Nog 4 nachtjes slapen, dan start [tëxei Texel FM! www.texelfm.nl Texel zegt formeel het huidige samenwerkingsverband met de vier andere Waddeneilanden op. Dat gebeurt vooruitlopend op nieuwe vormen van samenwer king waar achter de schermen aan wordt gewerkt. Het huidige samenwerkingsverband dateert van 2009. Toen gingen de vier Friese eilanden met elkaar het samenwerkingsverband VAST aan. Texel werkt samen met VAST, maar dan alleen als het 'waddengerela- teerde zaken' betreft. In dat geval wordt gesproken over VASTT in plaats van VAST waarbij de laatste T voor Texel staat. Volgens afspraken loopt die samen werking tot april 2014 met een stil zwijgende verlenging van vier jaar in het verschiet. Daar wil de Texelse gemeenteraad niet aan, vandaar dat de huidige samenwerking for meel wordt opgezegd om een stil zwijgende verlenging te voorkomen. Het onderwerp werd recent bespro ken in een commissievergadering en daarna als hamerstuk op de agenda van de raadsvergadering van komende woensdag gezet. Dat betekent dat de neuzen van de poli tieke partijen dezelfde kant op staan. De eilanden zijn druk bezig met de evaluatie van de huidige samenwer king en dat moet in de loop van 2013 leiden tot concrete voorstellen over nieuwe vormen van samen werking. De raadsleden van de vijf Waddeneilanden waren daarvoor recent met elkaar op Ameland om over de toekomst te praten. De samenwerking tussen de eilanden is momenteel een materie die echt alleen voor de ingewijden te volgen is. Het huidige samenwerkingsver band kent een kantoor in Harlingen met medewerkers die soms ook voor Texel bezig zijn als het om 'waddengerelateerde zaken' gaat. Een concreet voorbeeld daarvan is het gezamenlijke optrekken van de eilanden toen de erfpachtdiscussie met Staatsbosbeheer speelde. www.depelikaancatering.nl www.depelikaan.nl Tel. 0222 31 72 02 Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn bereid de discussie aan te gaan over de samenvoe ging van Noord-Holland, Utrecht en Flevoland tot één provincie. Dat laten zij in een brief aan Provinci ale Staten weten. Als het aan minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken ligt, worden de drie provincies samengevoegd vóór de Statenverkiezingen die in het voorjaar van 2015 plaatsvinden. Gedeputeerde Staten zegt 'een dis cussie over samenvoeging niet uit de weg te willen gaan', maar stelt voor waarden. Samenvoeging moet lei den tot een 'slagvaardige en econo misch krachtige provincie'. Een dergelijke provincie moet een bestuur krijgen dat in staat is een groot aantal maatschappelijke problemen op te lossen. 'Het college stelt de eis dat de bestuurslaag van de samenge voegde provincies aantoonbaar beter functioneert dan de huidige drie pro vincies tezamen. De provinciale opschaling moet ook een aantoon bare bijdrage leveren aan de econo mische groeikracht van het gebied.' Volgens GS moet het Rijk taken die thuishoren bij de nieuw beoogde provincie daadwerkelijk in handen van de provincie geven. Dan gaat het om de thema's regionale economi sche ontwikkeling, bereikbaarheid, natuur en ruimtelijke ordening, cultu reel erfgoed en toezicht op water schappen. Als daar allemaal aan wordt voldaan, is er volgens GS 'een begin van een basis' voor een gesprek over samenvoeging. Het dagelijks bestuur van Noord- Holland wil met Provinciale Staten vergaderen over het onderwerp, zodat GS een 'Noord-Hollands geluid' kan laten horen. Een paar dagen geleden is een aantal gedepu teerden bij minister Plasterk geweest om over het onderwerp te praten. Gedeputeerden van Flevoland en Utrecht deden dat ook. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): yruinin Vuurwerk De Pelikaan Catering VAKANTIEKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1