^it Hoofd Gemeentewerken in beroep tegen ontslag TEXELSE 11 COURANT Hans Schraders nieuwe voorzitter Raad van Toezicht VVV Texel Kunsthobbymarkt in De Hof Revue Menu maakt comeback bij Klif 12 Kledingcontainers in feestweek afgesloten VRIJDAG 21 DECEMBER 2012 Voormalig hoofd Gemeentewer ken Peter van Ree en de gemeen te Texel troffen elkaar woensdag in de rechtbank in Alkmaar. De bestuursrechter gaf beide par tijen een laatste kans om onder ling een regeling te treffen rond het ontslag van Van Ree in 2011. Dat bleek tevergeefs, waarna de rechtbank zich alsnog uitgebreid over het conflict boog. Dat beide partijen zelf niet tot een oplossing kwamen, was geen ver rassing. De twee kampen staan sinds begin 2011 - toen Van Ree werd geschorst, gevolgd door een strafontslag - lijnrecht tegenover elkaar. Het voormalig hoofd Gemeentewerken probeerde begin vorig jaar al in kort geding via de Alkmaarse rechtbank zijn voorlo pige voorziening toe te laten ken nen. Zijn verzoek was door de rechtbank afgewezen. Van Ree legde zich daar echter niet bij neer en sleepte de gemeente nu voor het gerecht om zijn definitieve strafontslag aan te vechten. Van Ree startte in oktober 2005 als hoofd Gemeentewerken. Het col lege van B en W beticht de Texe laar er onder meer van dat hij in die verantwoordelijke functie een 'informele kas' beheerde. In die kas zat geld dat binnenkwam door de verkoop van afgeschreven gemeentematerialen - zoals lan taarnpalen en verkeersborden - aan particulieren. Uit vervolgon derzoek is volgens Van Ree gebleken dat dit geld werkelijk verantwoord werd door kwitanties die in dezelfde kas lagen, waar door er geen sprake was en kon zijn van een informele kas. Onder zoek heeft volgens hem aange toond dat hij de informele kas die sinds jaren '70 bij de Gemeente werken werd beheerd bij zijn indiensttreding eind 2005 heeft laten opheffen en formaliseren. Van Ree zou geld uit die kas heb ben aangewend om een biljarttafel en een voetbalspel aan te schaffen voor de Gemeentenwerken-mede- werkers. Daarnaast zou Van Ree enkele medewerkers zonder kennis en toestemming van B en W in het kader van maatschappelijke steun (of voor het goede doel) werk zaamheden hebben laten verrich ten, terwijl hij daarvoor geen kos ten in rekening bracht. Ook liet hij één medewerker op kosten van de gemeente zijn groot rijbewijs halen en moffelde hij bovenbudgettaire kosten voor de inhuur van derden op de verkeerde kostenplaatsen in de boekhouding, aldus de gemeen te. Het college schorste Van Ree. 'We hadden voldoende aanleiding voor die schorsing door de uitkomsten van de gesprekken met de mede werkers van Gemeentewerken', aldus de raadsvrouw van de gemeente. Zelf voert Van Ree aan dat een integriteitonderzoek geen feiten heeft opgeleverd die zijn integriteit in twijfel zouden kunnen trekken. Voor Van Ree kwam het besluit echter als een donderslag bij heldere hemel. Hij hoorde op zijn eerste werkdag in 2011 plotse ling dat hij was geschorst in afwachting van ontslag. Van Ree: 'Ik had geen idee waar om, een reden werd niet gemeld. Texel is echter een klein eiland, dus ik ontdekte al snel dat de aan schaf van de biljarttafel een belangrijke rol speelde. Ik ben het nog altijd absoluut oneens met de schorsing en het daarop volgende ontslag. Ik word neergezet als iemand die totaal niet functioneer de en gewoon zijn gang ging. Dat is helemaal niet zoals ik werk. Dat beeld klopt totaal niet.' Het geld wat in de kluis aangetrof fen is geweest was afkomstig van het openbare verkoop van de afgeschreven machines in de zomer 2009. Van Ree bestrijdt ten stelligste dat hij geld apart heeft gehouden. 'Het klopt dat ik toe stemming heb gegeven voor de aankoop van de biljarttafel, maar ik heb nooit gezegd met welk geld dat moest worden gekocht.' Er werd volgens hem niet over de betaling gesproken, desbetreffen de zaken worden regulier afgehan deld in de administratie. 'Vanuit mijn functie ben ik niet bevoegd de inkomsten en uitgaven van die kas kan ik niet eens controleren. Juist om misstanden te voorkomen, worden dat soort taken binnen de administratieve regels van de gemeente en de verordeningen van de wetgeving bewust strikt gescheiden gehouden. Ik was zelf altijd pertinent tegen informele kasgelden. Bij mijn aanstelling heb ik er juist voor gezorgd dat de toenmalige informele kas opgehe ven werd en de verkopen van materialen aan particulieren alle maal met bonnetjes en kwitanties gaan zodat alles netjes bij de gemeentegelden terecht komt.' Van Ree verklaarde verder dat hij nooit zonder toestemming van het college derden heeft ingehuurd - laat staan dat hij daarmee budget ten heeft overschreden, wat vol gens hem onderbouwd kan worden met de bestaande mandaten van het college. Bovendien was het rijbewijs dat één werknemer op kosten van de gemeente behaalde noodzakelijk voor het uitvoeren van zijn werkzaamheden en maak te dat deel uit van zijn opleidings plan. De bestuursrechter stelde enkele kritische vragen aan de gemeente over het strafontslag dat Van Ree werd opgelegd, terwijl twee team leiders (die van nagenoeg dezelfde feiten werden beschuldigd) via een speciale regeling onder geheim houdingsplicht vertrokken. Een belangrijk verschil, want in het geding is ook het behoud van WW-uitkering van Van Ree. In deze situatie hebben de Texelaar en zijn gezin geen recht meer op hypo theek op hun huis en komen hier door op straat te staan. Bovendien beschikt de 54-jarige Van Ree naar eigen zeggen over een besmeurde naam waardoor hij tot nu toe geen schijn van kans maakt op de arbeidsmarkt. De gemeente noemde de houding van Van Ree als voornaamste reden om hem een hogere sanctie op te leggen. 'Hij ziet niet in dat hij fout zat. Bovendien hebben we hem een aanbieding gedaan om een regeling te treffen, maar daar mee ging hij zelf niet akkoord.' Van Ree stelt echter dat de voorwaar den van die aanbieding pas in de zomer van dit jaar aan de orde kwamen en dat het voorstel van de gemeente neerkwam op niet meer dan het behouden van zijn WW- uitkering en dat het college nooit is ingegaan op zijn tegenvoorstel. Opvallend is dat over voorgaande zaken werd geconstateerd dat geen sprake was van persoonlijke verrijking door Van Ree. De rechter hoorde beide kanten van het verhaal uitgebreid aan en vroeg meermaals tot in detail door over de achterliggende Texelse gemeentewetten en -regels en de beweegredenen van beide partijen om zo goed mogelijk boven tafel te krijgen wie het gelijk aan zijn zijde heeft. De uitspraak is binnen 6 weken. Hans Schraders is Jan van Andel dinsdag opgevolgd als voorzitter van de Raad van Toezicht van VW Texel. Daarmee wordt een volgende stap gezet in de ver dere professionalisering van de bestuurlijke organisatie. Onder leiding van de in 2008 aan getreden Jan van Andel is vorig jaar een start gemaakt met het ver der verbeteren van de bestuurlijke organisatie. Van Andel is van mening dat de toegevoegde waar de van het bestuur onvoldoende was en dat het tijd was voor veran dering. Het resultaat hiervan is een structuurwijziging waarbij de direc teur de functie van directeurbe stuurder heeft gekregen en het bestuur is omgevormd tot Raad van Toezicht. Ook is extra deskun digheid binnengehaald met een Raad van Advies die zich puur inhoudelijk richt op de VW. Over zijn vertrek als voorzitter geeft Van Andel aan: 'Als na een veran dering iedereen blijft zitten, veran dert er nog weinig. Om die veran dering een goede kans te geven, vind ik het een goed moment om op te stappen en ruimte te geven aan een nieuwe voorzitter. Ik ben erg blij met de benoeming van Hans Schraders en kijk met een goed gevoel terug op mijn bijdrage om de bestuurlijke kwaliteit van de VW te vergroten.' Als opvolger van Van Andel is Hans Schraders benoemd. Schraders Achttien cursisten van kunstenaar Majo Homburg exposeren hun schilderijen vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 december in dorps huis De Hof in De Koog. Door er ook werk van anderen te laten zien, zoals raamdecoraties, pentekenin gen en stoffen voorwerpen, moet voor het tweede achtereenvolgen de jaar een kleinschalige, maar gevarieerde kunsthobbymarkt ont staan. Op de zaterdag verzorgt Homburg er een workshop bloemschilderen met paletmes. Deelname kost €50,-. Opgave is tot maandag 24 De markt is dagelijks geopend van december mogelijk via Veronica 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is van Beek (tel. 06-28787820). Voor vrij. kinderen worden allerlei (gratis) knutselactiviteiten verzorgd. bijna 25 jaar Joost Graaf is theatereigenaar Cor vt 'Een afwisselend programma met een nostalgisch tintje. Maar gemaakt door en gespeeld met mensen die van de Revue Menu van vroeger helemaal geen idee hebben.' Dat zegt Cor van Heerwaarden over het kerstprogramma dat hij en vijf medewerkers met de feestda gen in theater Klif 12 in Den Hoorn opvoeren en dat ze net als vroeger Revue Menu noemen. 'Toen we hier 25 jaar geleden mee begonnen, was het al gauw een begrip op Texel en onder de Texe laars. Maar de gasten van het eiland konden er niet zo veel mee. Na anderhalf jaar zijn we het daar om Diner Cabaret gaan noemen en dat begrepen de toeristen veel beter. Maar omdat we volgend jaar ons 25-jarig bestaan vieren en dus ook van het Diner Cabaret, hebben we een programma samengesteld aan de hand van onze allereerste inspiratiebron, de film Cabaret, en dit gecombineerd met de Neder landse revue.' Aan de show wordt meegewerkt door drie oudgedienden. Buiten Van Heerwaarden zelf zijn dat Bas ten Have en Margriet de Graaff. De jonge generatie wordt vertegen woordigd door Belinda Laan en vooral Erik Zethof en Joost Graaf. De wisselwerking maakt het erg leuk, vindt Van Heerwaarden. 'We proberen met de tijd mee te gaan door de jongeren de ruimte te geven. Maar daar zetten we ons natuurlijk ook wel graag een beetje tegen af. Belinda speelt de rol van de grote ster in onze Club en wordt door ons ook zo gevierd. Maar Margriet is er vanaf het allereerste begin bij en had maar wat graag die rol vervuld. Maar ja, dan ga je natuurlijk niet met je tijd mee... Misschien voel je de controverse?' De komende weken is er bijna wekelijks een voorstelling, waarbij revue wordt gecombineerd met een kerstdiner, bereid door de medewerkers van hotel De Peli kaan. Meer informatie staat op de website www.klif12.nl. De kledingcontainers van de Rotary worden in verband met de feestdagen van 28 december tot en met 4 januari afgesloten. Die week kan er geen kleding ingele verd worden. Het gaat goed met de containers. De opbrengst blijft ons verbazen. Per week leveren de 10 containers ongeveer 1400 kilo op. De contai ners worden per toerbeurt door de leden van de Rotary wekelijks geleegd. De container bij AH wordt zelfs twee maal per week geleegd. Wij zijn verheugd over de bereid heid van Texelaars om kleding en schoenen in te leveren. Geweldig! Wel verzoeken wij de kleding in dicht gebonden plastic zakken te doen. Omdat de invoer klep een bepaald formaat heeft, graag geen al te grote zakken gebruiken. Anders past het niet door de klep. Door de welwillende medewerking van Werner Dros kunnen wij de kle ding verzamelen in een grote con tainer, waar ruim 6 ton kleding ingaat. Deze staat binnen, dus blijft de kleding mooi droog. Zodra deze vol is, wordt hij weggebracht naar Midtex in Middenmeer. Dit jaar hebben wij inmiddels al ver schillende goede doelen financieel kunnen ondersteunen. Zoals de Reumavereniging Texel, Stichting Tesselhuus, de Skuul, KNRM, Ropa- run, Kika( Alpe d'Huzes), Werkgroep Oost Europa, Stichting Nieuw Gui nea, Stichting Broodnodig Texel. heeft geruime tijd een woning op Texel gehad en is nog altijd fervent bezoeker van ons mooie eiland. Daarnaast beschikt Schraders over uitgebreide bestuurlijke ervaring waarmee hij de VW goed kan ondersteunen. 'Ik zie mijn nieuwe functie als een geweldige, inspire rende uitdaging. Niet in de zin van snelle vernieuwing, maar veel meer het uitdiepen van bestaande suc cesvolle zaken die er toe doen!' Sinds 1998 is Schraders actief bij het gerenommeerde adviesbureau Boer en Croon dat staat voor hoog waardige dienstverlening zoals consulting, finance en manage ment. Schraders heeft tal van directie- en raadvanbestuur-func- ties vervuld. Cursus Tao Basic bij Inula Texla Cocky den Duyf geeft in de prak tijkruimte van Inula Texla in Oos terend verscheidene cursussen Tao Basic. De cursussen bestaan uit acht lessen en worden vanaf 5 februari gegeven. Er start een cur sus op dinsdagochtend en een op dinsdagavond. Vanaf 14 januari ook op maandagavond in centrum Aleph in Den Burg. Healing tao vindt volgens Den Duyf haar oorsprong in het Taoïsme en de eeuwenoude Chinese, Sjamaanse tradities. Volgens deze leer bestaat de mens uit een evenwicht van ver schillende energieën, die de geeste lijke en lichamelijke gezondheid Vrienden Maartenhuis geven cheque Jos van Schie overhandigde dins- de bewonersraad van de leefge- dagavond namens de Stichting meenschap. Het geld is bestemd Vrienden van het Maartenhuis een voor de aanschaf van toneelgordij- cheque van €1000,- aan directeur nen in zaal Artaban. De stichting Franck van den Broeck van het wordt gesteund door donateurs. Maartenhuis en Nadia Polstra van (Foto Germ verhoeven) bepalen. Deze tradities werden door Mantak Chia gecombineerd en voor het publiek toegankelijk gemaakt. Thich Nhat Hanh gebruikte een deel van de oefeningen uit deze traditie in het later zo populair geworden Mind fulness.' Den Duyf: 'Tao betekent 'de weg'. 'Wie deze weg bewandelt, leert in eerste instantie het contact met het lichaam te herstellen en ont wikkelt meer lichaamsbewustzijn. Vooral handen zijn daarbij essenti eel. Iedere aanraking is een over dracht van energie. Ook via adem haling en de bewustwording daarvan, kan men energie leren sturen naar alle organen en cellen. Je zult mer ken dat bij groeiend lichaamsbe wustzijn en de verschillende oefe ningen je fysieke en emotionele basis sterker worden, zodat je jezelf kunt wapenen tegen moeheid, op hol slaande gedachten en piekeren. Uiteindelijk voel je je gezonder, vita ler en evenwichtiger. "Tao Basic is een praktische cursus zonder de theoretische achtergrond te verge ten. Je leert technieken (qi gongs) die je thuis kunt gebruiken. Er is één nadeel: het leren van en onderhou den van deze qi gongs kost tijd, inzet en discipline. Met het volgen van Tao Basic neem je echter het heft van je eigen leven in handen. Je Kunstexpositie In het voormalige architectenkan toor van Jan Visser aan de Burgwal in Den Burg wordt tussen kerst en nieuwjaar een kunstexpositie gehouden. Deze is van 27 decem ber tot en met 31 december van 14.00 tot 17.00 uur. Er is werk te zien van Ton van Hilten en Anna van Hilten-de Visser. Van Ton zijn er schilderijen en Anna laat schilde rijen en bronzen beelden zien. Ver der is er kunst te koop uit de col lectie die Jan Visser in de loop der tijden had verzameld, met werk van onder andere Jan Cremer, Lucebert, Tolman, Oosterkerk en anderen. Er hangen ook schilderij en van andere Texelse kunste naars. Poëzie en muziek in De Hollebol Agna Rudolph en Caroline Ansink verzorgen woensdag 26 decem ber een bijzondere voorstelling in galerie In de Hollebol in Den Burg. Begeleid op muziek van fluitiste Ansink draagt Rudolph gedichten voor van onder anderen Vasalis, Achmatova, Szmymborska, Herz- berg en Verschoor. Rudolph is film maker. Ze heeft vele documentaires gemaakt over cultuur, beeldende kunst, musea en muziek. Ansink componeert uiteenlopende muziek en is als fluitist lid van het Clara Schumann Orkest. Bovendien doceert zij aan het Utrechts Conser vatorium De voorstelling begint om 16.00 uur. In galerie In de Hollebol is nog tot en met 3 januari de tentoon stelling van kunstenaarsvereniging ZOUT te zien. hebt aandacht voor je lichaam en gaat je energieker en fitter voelen. Tijdens de lessen ervaar je bewuster je eigen lichaam en leert te ademen naar alle organen, pezen, botten en cellen.' Meer informatie via tel. 06- 55920571 of e-mail Cocky_den_ Duyf@hotmail.com

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11