TEXELSE 75 COURANT - Eerste Cadweazle in gebruik Charleston en Bardot bij Vrouwen van Nu Raadsperikelen en boze Gerbrand X3ES Kunstenaars Zout exposeren in Hollebol Met de bespaartips van Josephine wordt suunigheid een (kerst)feest Op paal 17 heeft Marian Verha gen uit Tilburg dinsdag de eerste Cadweazle in gebruik genomen. Ze is gehandicapt en komt hier regelmatig op vakantie. 'De strandmobiel geeft de minderva- lide vakantieganger een enorm gevoel van vrijheid.' Ze bracht de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT) op het idee voor de aanschaf. 'In mijn elektrische rolstoel werd ik altijd door mijn man het strand opge trokken, maar die jonge vent van toen is nu ook twintig jaar ouder. Daarom heb ik voorgesteld om die nieuwe strandrolstoel aan te schaf fen. Je bent dan niet meer afhan kelijk en kun je gaan en staan waar je zelf wilt.' De strandmobiel beschikt over een zonnepaneel, een primeur voor Nederland. Duwen is niet meer nodig, de Cadweazle heeft een stille en sterke elektromotor, waar mee de gebruiker zich moeiteloos een weg baant. Het is de bedoeling dat in het voorjaar van 2013 vier Cadweazles met zonnepaneel op Texel beschikbaar zijn. Behalve bij Paal 17 komen ze op de strandsla- gen Paal 9, Paal 28 en Paal 33. SIGT is eigenaar, de paviljoenhou ders beheren de strandmobiel. De aanschaf is mede mogelijk dankzij financiële bijdragen van Rabobank Noord-Hol land Noord, toeristisch fonds STIFT, bootdienst TESO, Stichting Samen Eén en golfteam Par6. De 'gewone' terreinrolstoelen hebben de afgelopen 15 jaar hun dienst bewezen. Een deel van deze rolstoelen, voorzien van brede luchtbanden, wordt gereviseerd en blijft inzetbaar. Een ander deel wordt vervangen. Zes modellen toonden bij Vrouwen van Nu de mode door de jaren heen. iroto gsm vmmami Flower power of vrouwen power? Zaterdag waren beiden het geval. Joyce Bos verscheen als hippie op de catwalk in de Bijenkorf tijdens de modeshow tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van Vrouwen van Nu. De modeshow onder de creatieve leiding van Karin Zomers gaf een beeld van de mode door de jaren heen. Zes modellen hadden zich creaties aangemeten die werden gedragen tijdens een periode uit het bestaan van de vrouwenvereni ging, die van Bond van platte landsvrouwen uitgroeide tot Vrou wen van Nu. Voorzitter Ingrid Zijlstra memoreerde hoe er tijdens hoogtijdagen 200 vrouwen lid waren, maar nu nog altijd 100 vrouwen zich met elkaar hebben verbonden. Maandelijks worden bijeenkomsten gehouden, met ver schillende sprekers over evenzo veel onderwerpen. Wethouder Hennie Huisman sprak haar waar dering uit en noemde het een 'heel levendige en bruisende vereniging'. Er waren lovende woorden van de provinciale vereniging en een cadeau van de zustervereniging in Eierland. Bijzonder was de mode show, waarbij modellen uit de ver eniging zelf toonden hoe vrouwen zich door de jaren heen hebben gekleed. Met zichtbaar veel zorg en bijpassende muziek gingen modieus geklede dames over de catwalk. Van de grandeur van de jaren dertig, de sexy mode uit de jaren zestig, een hippie uit de jaren zeventig en de frivoliteit uit de jaren tachtig, authenticiteit en spirituali teit in de jaren negentig en de hui dige tijd waarin kleding vooral de eigen identiteit moet benadrukken. COLUMN Deze keer een wat ander raadsver- slag dan u gewend bent. Maar het was dan ook een bijzondere avond. Eentje waarbij de walvissen natuur lijk niet onbesproken bleven. De gemeenteraad had er zelfs een motie van goedkeuring tegenaan gegooid. Unaniem werd 'niets dan respect uitgesproken voor het daadkrachtige optreden van de burgemeester'. Ik had 'onze' Fran- cine zaterdag in dezelfde raadszaal in haar eentje voor al die draaiende camera's zien staan, zij ietwat fra giel ogend, tegenover al die hye na's van de pers, maar ze heeft het toch maar gedaan. 'Het waren een paar enerverende dagen geweest', keek ze terug. Ze kon er nu wel om lachen. Met een wat ondeugende blik zei ze over het geslacht van de potvis vanaf het begin geen enkele twijfel te hebben gehad: 'Hij had er eentje van 2.20 meter.' Ze is ook op alles voorbereid, zelfs een duim stok op zak. Ze had de potvis een naam gegeven: Grote Pier. Maar trok dat weer gelijk in, want ver menselijking van dieren brengt alleen maar ellende. Zo had de politie zeven bekeuringen uitge deeld voor overtreding van de noodverordening. Overigens is de gemeente er zelf debet aan dat we nog lang aan de walvissensoap zullen worden herinnerd. Op het Texelvignet van 2013 prijkt name lijk de afbeelding van een walvis. De motie van goedkeuring was ook geadresseerd aan 'alle mensen die betrokken zijn geweest bij de red dingpogingen van de buitrug en de pogingen om het dier uit zijn lijden te verlossen. Zo kwam het dat Adrie Vonk, Rutgert Oosterhuis, Pierre Bonnet en KNRM-redders Sidny van Zon en Charles Douma en hun collega's in het zonnetje werden gezet. Een sterke actie van de raad, die daarmee een prima signaal afgeeft naar al die over- kantse criticasters: zo gaan wij op Texel om met onze redders. Ook het grote publiek lijkt nu op de hand van de KNRM. 'Er zijn nogal wat mensen die donateur waren van zeehondenopvang Pieterburen die nu naar de KNRM overstap pen', meldde de burgemeester tri omfantelijk. En toen kon de raad aan de for mele agenda beginnen, zoals de kwestie over hoeveel we nu in het sportfonds van Dorian steken. Het collegevoorstel luidde eenmalig €15.000,-, maar Texelse Belang en GroenLinks wilden een extra jaar lijkse storting van €3.000,-. Willem Vlas kon praten als Brugman, maar de meerderheid beslist dat eenma lig genoeg was. Gesteggel was er over de visie Jeugd en Jongeren werk. Een tijdje geleden verweet de raad het college dat de gemeen te de grip daarop was kwijtgeraakt, zodat de politiek de teugels nu wilde aanhalen. De gebezigde ter minologie als visiedocument, beleidsgestuurde contractfinancie ring en een doelenboom stemt mij niet hoopvol over de goede afloop. En weer was er de WKO, de veel besproken Warmte Koude Opslag voor gemeentehuis en OSG. Alleen Jur Schuiringa sputterde nog tegen deze klimaatsinvestering van ruim zes ton. Maar zijn verzet smoorde abrupt toen het op stemmen aan kwam en hij na een knietje van partijgenoot Marianne de Groot met een verwrongen gezicht zijn vingertje op stak. De raad is er klaar mee. Na afloop, tijdens de In de Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg is vrijdag de jaarlijkse expositie van kunstenaarsvereni ging Zout geopend. Tot en met donderdag 3 januari zijn de werken van ruim vijftig kunstenaars te zien. De werken hangen in de ruimte boven het grandcafé. Er is een breed palet aan werken, maar met behulp van Auke van der Werff en Herman Hagenouw heeft Zout er één geheel van gesmeed. De expo sitie, die werd geopend door kin- der- en jeugdpsychiater Michiel Pam, is dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur te bezichtigen. Alleen vandaag is zij gesloten. De exposi tie gaat gepaard met een uitgege- breid programma aan muzikale, theatrale, kunstzinnige en literaire activiteiten dat te vinden is op www.zouttexel.nl. borrel, werd ik er op aangespro ken. Het door Jur geschetste beeld klopte van geen kant, beweerde deze kritische toeschouwer. De kosten van de WKO vielen ruim schoots weg tegen de besparing op de bouw van het gemeentehuis, die toch wel een paar miljoen beliep. Zijn boodschap was ook dat de politici die dit WKO-proces langdurig hadden weten te vertra gen er de oorzaak van waren dat de extra brandstofkosten die de gemeente intussen heeft moeten maken flink in de papieren lopen. Ook dat had de Texelse Courant wel eens mogen schrijven. Bij deze dan. In de wandelgangen hoorde ik meer kritische geluiden over de krant. De anders zo persvriendelij- ke Gerbrand sneerde dat hij zich onheus bejegend voelde toen wij schreven dat hij het college wilde laten vallen. Natuurlijk waren wij volgens hem op de hand van de gemeente, die elke week immers zo'n grote advertentie plaatst. Oef, dat is er eentje onder de gordel. Tegen Texelaars die roepen dat de Texelse Courant een advertentie blaadje is, zou ik zeggen: voeg de daad bij het woord en zet er eentje in de krant. Want van mijn uitgever hoor ik de laatste tijd alleen gelui den over de dalende advertentie inkomsten. Joop Rommets wordt niet de laan uitgestuurd omdat het geld hier over de plinten loopt. Voor alle duidelijkheid: zo'n adver tentie biedt geen garantie dat er ook een stukje in de krant komt. En dan de kermis. Mijn kritische stukje een paar weken geleden over de weigering van de raad om de kermis naar Den Burg te halen had effect. Astrid van de Wetering van D66 had b en w vragen gesteld, maar door alle drukte had Visman nog geen tijd gevonden die te beantwoorden. Bovendien wilde het beleidsstuk waarin zou staan dat er geen twee kermissen kort na elkaar mogen zijn maar niet tevoor schijn komen. Ben Zegeren bitste zelfs dat hij excuses wilde van de wethouder. De aimabele Frans deed dat spontaan, maar begreep alleen niet waarvoor hij zich moest excuseren. Maar zijn partijgenoten van D66 rusten niet eerder dan wanneer de kermis in Den Burg is. Astrid, als het zover is, stappen we samen in de botsauto voor een rondje over de Groeneplaats. Onder één voorwaarde: jij bent de Bob. En nu genoeg over de raad, dit stuk is lang genoeg. Om in stijl te eindigen: toen kwam er een potvis met een grote en die blies het hele verhaaltje uit. Gerard Timmerman leen kalkoen, m9ar kerst spreeuw collecte in IJsland' houden- thermosl kan wat/ lag^,.A JL Jul s- hieuwja» 'N:i concert slimme meter sigarenkis

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 15