TEXELSE 23 COURANT Motorvirus laat verzamelaar en coureur niet los 'Als er prut en ellende was, dan reed ik voorin' Beroerte inspireert tot boek VRIJDAG 21 DECEMBER 2012 Maarten Hoogenbosch in zijn werkplaats te midden van zijn klassieke Het motorvirus had Maarten Hoogenbosch, mede-organisa tor van de Texel Classic Race- en Bikeshow zondag 23 decem ber, al jong in z'n greep. 'Als jochie stond ik ademloos te kij ken naar buurjongens die op omgebouwde wegmotoren rond reden.' Het bleef niet bij kijken. Hij stapte zelf op de motorfiets en deed dat bepaald niet onver dienstelijk. Racen doet hij nog steeds, nu op klassieke motor fietsen. 'In mijn jeugd reed ik betrouwbaar- heidsritten, wat ze tegenwoordig enduro noemen.' Een zware sport. Ritten van 300 kilometer door zand en blubber waren geen uitzonde ring. 'Ik ben aangestoken door Kees Ran, in wiens werkplaats ik nog een poosje heb gewerkt. Ik heb in ruim tien jaar tijd wel 150 betrouwbaarheidsritten gereden.' Een foto toont Hoogenbosch op de Zündapp van Ran, de 125 cc machine waarmee deze rijwielher steller uit Den Burg ook zelf jaren lang reed. 'Kees was er heel zuinig op, maar toch durfde hij het aan om hem aan mij uit te lenen. Ik was toen achttien.' Op een knipsel uit de Texelse Courant van 1972 is de start te zien van de roemruchte C.R Moojenrit, een betrouwbaar- heidsrit over Texel, die startte bij de ouderlijke boerderij Catharinahoe- ve en later bij Bos en Duin. Het fotoalbum zit vol met foto's waarop Hoogenbosch in volle actie is te zien. 'Bij de junioren lag de gemiddelde snelheid rond de 38 km/uur en bij de senioren 44 km/ uur. Je moest goed kunnen rijden, maar ook een goede monteur zijn. Bij een controlepost nam je een hap eten en daarna was het sleute len geblazen. Alles ging te barst. De ketting en ik heb onderweg ook banden geplakt.' Foto's tonen hoe hij op zijn machi ne door een diepe laag modder ploegt. 'Ik reed op een Maico 250 cc, een geweldige motorfiets. Op vlak terrein was ik niet bij de snel- geweest en heb op Texel nog jaren tiende bij Kees Ran en heb er een hoop plezier mee beleefd. Maar toen ik een jaar of 22, 23 was, trouwde en een huis wilde kopen, besloot ik in al mijn wijsheid om hem weg te doen. Ik verkocht hem aan Marcel Dros van Harkebuurt. Ik bracht hem en vader Niek zou hem wel even proberen. Ik zie hem er nog op klompen en zonder helm mee weg rijden. De motor is goed, hij is verkocht, was het enige dat hij zei. Daarna ben ik die motor uit het oog verloren. Totdat ik 28 jaar later op de Ouwe Trekker- en Moto renshow was. Daar stond een Laverda, precies zo één als ik had gehad. Of die van mij was geweest? Het was niet dezelfde, maar eige naar Ron Zegers had er achter nog eentje staan. Die was onherken baar, maar aan de kentekenplaat zag ik dat het hem toch was. Ik ben hem gaan restaureren. Ik had twee blokken, maar kon er geen goede van maken. De krukas was gescheurd. Toen lag het project twee jaar stil. Totdat Zegers bij het opruimen van z'n schuur het origi nele blok tegenkwam en ik hem verder kon afbouwen.' Via-via kwam hij in bezit van een andere tank in de originele kleuren, zodat aan motorcross gedaan. Totdat ik de Laverda straks als één van de dat ongeluk kreeg.' Hij doelt op de pronkstukken is te zien op de show geweest. Als er prut en ellende valpartij in 1997 waarbij hij zijn was, dan reed ik voorin. Des te zwaarder de omstandigheden, hoe beter ik was. Ik ging altijd door. Ik heb nooit internationaal gereden, elke wedstrijd was voor mij als een bovenbeen op twee plaatsen brak. 'Toen vond ik het mooi geweest.' de Koninghal. Hoogenbosch zal er ook staan met een Ariel uit 1938, die hij overnam Maar het bloed kruipt waar het niet van André Ran. Ook een machine gaan kan, sinds enkele jaren is hij weer op de circuits te vinden en met geschiedenis. 'Hij heeft mee gedaan op de Zesdaagse in Wales, buitenlandse reis. Ik ging het hele wel in de racerij met klassiekers. In als fabrieksmachine. Kijk, het stic- land door, van de Achterhoek tot de werkplaats in zijn stolpboerderij kertje zit er nog op. Nederlander Ab Fijma reed er op en haalde er een gouden medaille mee.' Als bewijs toont hij een document dat hij van internet heeft gehaald. Daarnaast de Velocette uit 1953 waarmee hij meedoet aan klassie ke wegraces. Zijn nieuwste 'pro- aan de Westerweg staan een stuk ject' is de restauratie van een Ariel- Limburg en Brabant. Het was vanaf Texel een hele onderneming. Betrouwbaarheidsritten startten of vijf, zes klassieke motorfietsen. Elke machine heeft een verhaal. om 9.00 uur 's morgens en om vier Zoals de glimmende Laverda van motorfiets. Hij reist stad en land af voor onderdelen. 750 cc. 'Ik kocht hem op mijn acht- Gerard Timmerman uur was je dan dan klaar.' 'Ik reed mee in het team van Amev-KTM. Dit team was in 1984 speciaal opgericht voor de Zes daagse in Assen. 'Dat was de Olympische Spelen voor de motor sport. Internationaal, er deden bij voorbeeld Mexicanen en Canade zen mee. Ze sponsorden benzine, banden, olie en kleding. We kregen ook een net pak en moesten met het stroppie voor op de foto. En we liepen met de vlag over het circuit van Assen.' Over het rijden: 'De eerste de beste dag draaide ik van uit de prut een klinkerweg op en gleed onderuit en brak mijn kuit been. Ik ben toch verder gereden, maar de pijn was niet te harden. Van een Oostduitser kreeg ik pillen tegen de pijn. Toen was het net alsof ik in een draaimolen zat. Ik ben afgestapt en naar het zieken huis gegaan. Daarna heb ik nog een paar keer gereden en ben gestopt. Het was topsport. Je moest een conditie als een tijger hebben. Ik kon het niet meer opbrengen om zó diep te gaan. Ik had thuis een gezin en een zaak.' Tot een volledig afscheid van de motorsport kwam het niet. 'Bij de MAB ben ik nadien jeugdtrainer Maarten Hoogenbosch in zijn jeugd, crossend op de Zündapp van Kees Ran. Goodiebags van Ericka Voortman Onder de titel HENDRikJEs Goodiebags exposeert Ericka Voortman tot eind januari in café De Twaalf Balcken in Den Burg. Het gaat om tien zogeheten goodiebags, handtasjes van fotoprints en rode zijde, bevestigd aan een ouderwetse kledinghan ger, omgebogen tot handvat. Op de fotoprints staan theekopjes en -potten, afgelopen zomer gefoto grafeerd in de zwinnetjes bij paal 17. 'Een typische kerstgedachte: dat we geen materie nodig hebben om vriendschap uit te drukken. We zijn zelf ons allerbeste geschenk aan de ander', vertelt Voortman over de kunstwerken. Samen met haar man Severin Can- del verzorgt de kunstenares een gesproken versie van haar beeld verhaal Wolven, onderdeel van de gezamenlijke expositie van ZOUT in galerie De Hollebol. De gespro ken versie, 'voor iedereen die alleen is met de kerst', is op eerste kerst dag te horen op de website van Kunsthuys Texel. Een al te open huis 'Een al te open huis' is de titel van het boek van kunstenaar Herman Smith. Daarin geeft hij op humoristische en spirituele wijze en niet zonder zelfspot inzicht in zijn ervaringen na de beroerte die hij in 1997 kreeg. In Het Open Boek in Den Burg begint op zaterdagmiddag 29 december een boekpresentatie. De kunstschilder woont in Koedijk, maar werkt veelal in zijn tot atelier omgebouwde bollenschuur bij De Koog, laat zich inspireren door Texel en de gebeurtenissen op het eiland en exposeert hier regelma tig. In het boek beschrijft hij zijn leven na zijn beroerte. Hij doet dat op een eigenzinnige wijze die past bij zijn karakter, waarbij hij duidelijk maakt hoe belangrijk taal, bewust zijn en verbeelding zijn voor de genezing van hersenletsel. Het boek omvat ook bijna honderd kleurige illustraties. Maar het is meer dan een verslag van het her stelproces. 'Een ode aan het leven, literatuur, een reisboek door de lagen van de menselijke ziel', aldus Kader Abdolah, wiens vader niet kon spreken, iets wat Herman Smith na zijn beroerte ook niet kon. 'Het boek is een spiegel om jezelf beter te leren zien, het leertje genie ten en waarderen wat je hebt.' Smith is aanwezig om het boek te signeren. Het is te koop voor €24,95. Oud-Texelse Hedwig Ens (24) is aan de Universiteit van Amsterdam cum laude afgestudeerd voor de Master Biological Sciences: Ecology and Evolution. Voor haar studie deed ze onderzoek naar insectengemeen schappen, populatiedynamica van mijten en evolutionaire conflicten tussen genen. Ens werkt op het moment aan dezelfde universiteit als onderwijsas sistent en zet zich in voor www. proefjes.nl, een site met eenvoudige proefjes over natuurkunde, schei kunde en biologie voor kinderen in het basisonderwijs. Ens hoopt bin nenkort in binnen- of buitenland een promotieplaats of een positie als onderzoeksassistent te verkrijgen. Kerkdiensten Zondag 23 december PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.C. Barnard, wissel- dienst. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 19.30 u. ds. C.F. Klaas- sen, Texels Christelijk Mannenkoor. Protestantse Waddengemeente Texel: De Cocksdorp: 10.00 u. ds. P.A. den Braanker, wisseldienst. Oosterend en Oudeschild: dienst in De Cocksdorp. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- GEREFORMEERDE KERK VRIJ GEMAAKT: in kerkgebouw doopsgezinde gemeente, Kogerstraat, Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. R. Quispel uit Amersfoort. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00 u. woord- en com munieviering olv. parochianen, herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Hoe ware christe nen de ware leer sieren; Wachtto renstudie, 11.20 u.: Laat je ja ja betekenen. Maandag 24 december: PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 22.30 u. ds. P.A. den Braanker, bla- zersgroep KTF, olv. W. Prins. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 21.00 u. ds. C.F. Klaassen, Singers of the Lord, olv. N. Schreurs. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 21.30 u. ds. P.C. Bar nard, Texels Christelijk Mannen koor. Oudeschild: 22.00 u. M.D. Kuiper, The Messengers, olv. J. van der Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 21 Zat. 22 Zon. 23 Ma. 24 Din. 25 Woe. 26 02.15 i 03.05 i 04.20 i 05.37 i I 13.46 u. I 14.36 u. I 15.36 u. I 16.40 u. I 18.17 u. I 19.07 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 20 december eerste kwartier, zaterdag 22 december doodtij. Zondag 23 decem ber zon op 8.53 uur, onder 16.27 uur. TEXELSE@COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Pip Barnard Buiten werktijd: Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar 95,75 93,35 verzending per post €7,50 Extra ko per jaar. Bij verzending de portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioc Slikke. De Cocksdorp: 20.00 u. Zingen onder kerstboom; 22.00 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem, De Waddenvo gels, olv. K. Keijser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 22.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.00 u. Herdertjesvie ring, mmv. Jozefschool Oudeschild: 20.15 u. Eucharistievie ring, pastoor Granneman, koor Oudeschild. Den Burg: 22.00 u. Eucharistievie ring, pastoor Granneman, dames- Dinsdag 25 december: PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. K.M. Dijkerman. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 10.00 u. ds. C.F. Klaas- De Koog: 10.00 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend, 9.30 u. ds. P.C. Bar nard. De Cocksdorp: 11.00 ur. ds. P.C. Barnard, blazersgroep Excelsior. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille; extra collecte Doops gezind Wereldwerk; 16.00 u. Kinder- BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Oosterend: 9.30 u. Eucharistievie ring, pastoor Granneman, koor Oos terend. De Cocksdorp, 10.00 u. woord- en communieviering olv. parochianen, koor De Cocksdorp. Woensdag 26 december: GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. Ik zou best christelijk en verlost wil len zijn, als de christenen er maar wat verloster uitzagen, mtmche) Scouting Texel haalt zaterdag geen oud papier. Oud papier kan wel wor den gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- laan in Den Burg. Zondag 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Onder de toren 19.30 u. Oecumenische adventsvie ring vanuit Den Hoorn. Voorganger ds. Klaassen, mmv. Annie Hin en Tex. Chr. Mannenkoor. Aansluitend Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica; fragmenten uit de opera Don Carlos 19.00 u. Wegdromen met een boek 21.00 u. Kerst Vlaswiek 22.00 u. Kerstnachtmis vanuit RK- kerk Den Burg. Voorganger pastoor Granneman, mmv. dameskoor. Aansluitend Radio Noord-Holland. Dinsdag 9.00 u. Kerstklassiek 10.00 u. Kerkdienst Doopsgezinde gemeente, voorganger ds. Marseille 11.00 u. Kerstvlaswiek (H) Radio Noord-Holland j. Kerstmuziekprogramma, in Dijk en Gerrit Verhoeven De keuze van Margreet van Heerwaarden 19.00 u. Radio Noord-Holland 12.00 u. 14.00 i Hetty V£ 18.00 u. Woensdag 16.00 u. Music Machine, kerstspe- cial 17.00 u. Kerst Pietelepote 18.00 u. Eigenwijs en het geheugen steuntje 18.30 u. Overdenking 19.00 u. Verzoeken 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Countrytime 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. De rommeltrommel van Riet 21.00 u. Radio Noord-Holland. In het programma rond kerst kunnen veranderingen plaatsvinden.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 23