^WSBSBSSÊ Texelse hulpgoederen naar Prins strijdt voor behoud Isola Bella TEXELSE 5 COURANT Oost-Europa Een vrachtwagen van de Texelse werkgroep Hulp Oost-Europa is gisteren met een transport hulp goederen naar Roenenië vertrok ken. Daarnaast probeert de groep de oudere en gehandi capte bewoners van een opvang tehuis in Moldavië een mooie kerst te bezorgen. Daarvoor is nog veel geld nodig. Het is al het derde achtereenvol gende jaar dat de groep in de bres springt voor de bewoners van het tehuis in Moldavië, waar slechts één euro per maand per bewoner beschikbaar is voor voedsel. Erg weinig, aangezien levensmiddelen er nauwelijks goedkoper zijn dan in Nederland. 'Het klinkt hard, maar eigenlijk liggen ze half hongerig op hun dood te wachten', vertelde woordvoerder Ria van der Vis twee jaar geleden in een interview met deze krant. Dankzij een bliksemac tie op Texel konden de bewoners toen worden getrakteerd op een kerstpakket, gevuld met fruit, thee, shampoo en andere artikelen die ze zelden of nooit krijgen. Deze actie werd vorig jaar herhaald en Van der Vis hoopt dat deze maand nóg een keer te doen. Daarop vooruitlopend zijn onlangs omslag doeken naar Moldavië gestuurd, gebreid door handige leden van de Vrouwen van Nu. Dat de werkgroep al jaren goed werk voor de allerarmsten in Oost- Europa verricht, begint op Texel aardig bekend te raken. Van der Vis vertelt dat geregeld giften bin nen komen, ook van anonieme gevers. Zo viel er onlangs een envelop bij haar in de bus met €360,- erin, afkomstig van een vriendengroep die een reünie had gehouden. En na de viering van de 300ste verjaardag van de rooms- katholieke kerk in Oudeschild mocht Van der Vis de volledige opbrengst van de collecte, €525,-, in ontvangst nemen. Sympathie was er ook toen Van der Vis vorige maand in diverse supermarkten op het eiland klan ten voor het boodschappen doen vroeg of ze misschien ook iets wil den kopen om arme Roemenen een mooie kerst te bezorgen. 'Men sen gaven grif: rijst, macaroni, erw ten, bonen, gedroogde soep, appelstroop - daar zit een hoop ijzer in - en pindakaas, erg gezond voor opgroeiende kinderen. Maar we kregen ook luiers, tandpasta, waspoeder, zeep.' Bij andere supermarkten plaatsten de eigena- 'We willen onze boerderij behou den, het maakt niet uit welke sticker er op zit. Als dit nog lan ger duurt, dan gaan we failliet.' Aldus een emotionele oproep aan het college van b en w van Piet en Anne Prins om de dwang som van tafel te halen en de procedure voor Isola Bella met meer voortvarendheid aan te doorlopen. Hoop putten ze een tijdje geleden uit de 'positieve grondhouding' die de raad eerder dit jaar in nam om het gewenste gebruik van de voor logies en ontbijt verbouwde boer derij mogelijk te maken. Burge meester Giskes liet toen weten in gesprek te zijn, maar de last onder dwangsom bleef in stand. Om daar aan te ontkomen heeft de familie Prins met het slopen van de muur de splitsing van de boerderij onge daan gemaakt. Waar het ooit de bedoeling was achttien bedden in de recreatieve verhuur te hebben, zijn dat er nu nog maar vijf. Maar dat brengt veel te weinig op om de boerderij in stand te houden. Om te overleven startten ze meerdere procedures en huren ze hiervoor kostbare juridische hulp in. Bij voorbeeld voor het indienen van een bezwaarschrift tegen het opleggen van een dwangsom. Vol gens raadsvrouw Xandra Wentink was er alle reden om die in te trek ken nu het college zich welwillend had getoond om de B&B in één of andere vorm mogelijk te maken. Ook deed ze een beroep op het gelijkheidsbeginsel. Adviseur Patty Laan was het gemeentearchief in gedoken en presenteerde een was lijst aan bouwvergunningen voor B&B's die niet aan de regels in het bestemmingsplan voldeden. Het sterkste doet zich dat voor in De Koog, waar recreatief gebruik van woningen volgens het geldende bestemmingsplan helemaal niet is toegestaan. Dat gaat overigens veranderen, logiesverstrekkers in De Koog dienen hierop attent te zijn, was te lezen in de ingezonden brief van Walter Brommersma in de krant van dinsdag 18 december. Er zijn volgens Laan woningen zon der B&B-vergunning met meer dan twintig toeristische bedden. Bij één woningen bleken b en w zelfs te hebben toegestemd in de aanleg van zes douches en acht toiletten. Wentink: 'Een heel schemerig gebeuren. Waarom niet opgetre den tegen deze gevallen en wel tegen Isola Bella.' De raadsvrouw van de gemeente: 'Het feit dat elders ook sprake is van een over treding maakt niet dat bezwaarma kers dus ook de regels kunnen overtreden.' Deze gemeentejuriste zei dat de lijst met woningen met logies met ontbijt waarvan sprake zou zijn van recreatief medege bruik zonder dat daarvoor de beno digde omgevingsvergunning was Bekendmaking Heden verscheen voor mij Theofi- lus, Lucas Hem op onderzoek stuurde, deze dokter eerste klas Hij eerst een groot buurtonderzoek ging plegen om het bevondene naar waarheid te wegen toen de straten door, de wijk, de hele stad navraag doend naar wat plaatsge vonden had Ene priester, in de tempel, Zacha- rias zijn naam Was met Elisabeth, beiden op leef tijd al saam De engel Gabriël voor de Here God mocht staan Kondigde de oudjes de verlangde geboorte aan Johannes de naam, die de kleine zou krijgen Zacharias verstomd erdoor, hulde zich in zwijgen Die engel Gabriël toen naar Jozefs huis ging Hij een nazaat van Koning David, Gods lieveling De engel doet het meisje Maria, maagd nog weten Dat haar spruit, wonderlijk verwekt, Jezus zal heten Ik Theofilus, daartoe bevoegd, bezegel 't voor waar Ter lezing aanbevolen, nieuwswaar dig Nieuwjaar. Nico Drenth, Den Burg. Inzameling kerstbomen De jaarlijkse inzameling van kerst bomen wordt woensdag 9 januari tussen 13.30 en 15.30 uur gehou den op de volgende plaatsen: De Cocksdorp parkeerplaats bij het Eierlandsche Huis; De Koog parkeerplaats achter de Lidl; Den Hoorn parkeerplaats aan de Stolp- weg bij de groencontainer; Oude schild ingang speelveld aan de Trompstraatzijde; Oosterend par keerplaats Botterstraat bij de groen container; De Waal parkeerplaats Vermaningspad. In Den Burg kun nen de bomen op drie plaatsen worden ingeleverd: bij de gemeen tewerkplaats aan de Reijer Keijser- straat, hoek Sluyscoog/Buytengors en parkeerterrein De Krakeling. Voor elke boom krijgt men 20 euro cent en een lootje dat kans geeft op leuke prijzen. Gratis kerstgroen Staatsbosbeheer stelt Texelaars in de gelegenheid gratis kerstgroen af te halen. Dat kan zaterdag tus sen 14.00 en 16.00 uur vanaf een perceel langs de Ruijslaan (ter hoogte van de Epelaan) in De Koog. Daar liggen de kronen van bomen die bij de dunningsoperatie zijn omgezaagd. Boswachters zagen de kronen in stukken, zodat ze geschikt zijn om mee naar huis te nemen als versiering. Met een (eigen) beugelzaag of snoeitang kunnen de takken desgewenst op maat worden gemaakt. Cees Drijver en Arina Drijver - De Bloois uit Den Burg vierden maan dag hun 65-jarig huwelijk. Wethouder Frans Visman kwam langs om het briljanten paar namens de gemeente te feliciteren. Ze kregen ook felicitaties van koningin Beatrix en commissaris van de koningin Johan Remkes. De twee hebben vier kinderen, zeven kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Ze leerden elkaar 65 jaar geleden kennen in Oosterend toen zij op een stoep zat en hij met de padvinders voorbij kwamFoto Jeroen ven Helium) Hulpverlener Liuda doet een oudere Moldavische een omslagdoek om, gebreid door Texelse Vrouwen van Nu. verleend aan het gemeentelijk team Toezicht was overhandigd. 'Dit team beraadt zich op te nemen acties.' Wentink: 'Dat is flauw, alsof mijn cliënten klikspanen zijn. Het zijn bovendien bedrijven die stuk voor stuk een bord aan de weg hebben en die op andere manieren publiek maken dat ze verhuren. De gemeente had dit al lang kunnen weten.' De discussie spitste zich ook toe op de vraag of het college wist of had kunnen weten toen er een bouwvergunning was verleend voor één woning met veertien bed den, dat die recreatief gebruikt zou worden, wat strijdig is met het bestemmingsplan. Wentink droeg argumenten aan dat dit wél het geval was, de gemeente sprak dit tegen. 'Dit blijkt niet uit alle feiten en omstandigheden.' Na stekelig heden over en weer is er inmiddels een vorm van overleg gaande tus sen gemeente en familie Prins. Maar de formele en in de beleving van Wentink weinig empatische benadering door b en w was reden voor haar aan te sporen tot meer voortvarendheid. Isola Bella is inmiddels uitgegroeid tot een omvangrijk en ingewikkeld dossier. 'Niet zo makkelijk', ver zuchtte Hans Roeper, voorzitter van de bezwaarschriftencommis sie die uiterlijk over zes weken advies moet uitbrengen aan b en w. Aanleg fietspad gaat voorspoedig De aanleg van het nieuwe fiets pad in de Eierlandse Duinen ver loopt voorspoedig. Tussen de Krimweg en de Stengweg is beton aangebracht, dat nu moet harden. Opdrachtgever Staatsbosbeheer benadrukt dat het van groot belang is dat het beton nu de kans krijgt voldoende uit te harden, voordat het fietspad kan worden afgewerkt. Een ongeduldige mountainbiker trok vorige week een tweehonderd meter lang spoor door het nog natte beton. Staatsbosbeheer heeft aan gifte van vernieling gedaan. Wan neer het weer meewerkt, kan er eind januari weer over het pad wor den gefietst. Tijdens de werkzaamheden is het fietspad niet beschikbaar voor fiet sers (en wandelaars) en zal er omgereden moeten worden via het Krimbos en de Vuurtorenweg. Het werk wordt uitgevoerd door Van der Meer BV uit Scharnegoutum, dat samenwerkt met de Texelse aan nemers Smit en Dros. Adviesburo Marcel Uriot begeleidt het werk namens Staatsbosbeheer. De vernieuwing van het fietspad is mogelijk dankzij bijdragen van Staatsbosbeheer, nationaal park Duinen van Texel, de opbrengst van de Landschapsveiling en wordt mede mogelijk gemaakt door de Stichting Toeristisch Investerings fonds Texel, met gelden die afkom stig zijn van de toeristenbelasting. Al 25 jaar doet Erie Zandee voor de gemeente verslag van de raad. Reden voor college en raad om de notuliste woensdag in het zonnetje te zetten. 'Je hebt er een uitstekend gevoel voor en schrijft het vaak beter op dan wij het hier zeggen', zei Marjan de Groot namens de raad. Van burgemeester Giskes kreeg ze een presentje. Op de Thijsseschool in Den Burg werd woensdagavond een kerst markt gehouden waar allerlei lekkernijen en spullen werden verkocht. De opbrengst ging naar Texel FM. Foto Jemen ven Hettum) Als het weer meewerkt, kan het nieuwe fietspad door de Eierlandse Duinen eind januari in gebruik worden genomen. Het is daarvoor wel van groot belang dat het beton de kans krijgt voldoende uit te harden, betoogt Staatsbosbeheer. f°i° Ton zege*) ren zelf een kar, met het verzoek iets voor het goede doel te done ren. 'Dat werkt geweldig. We zijn daar echt heel blij mee.' Aan boord van de vrachtwagen die gisteren naar Roemenië is vertrok ken, zijn verder onder meer dozen met schoolspullen, feestelijk ver sierd door Scouting Texel, en mut sen, sokken en andere warme kle ding en Texelse dekbedden. De hulpgoederen zijn bestemd voor de bewoners van Scormicesti en Brasov, waar grote delen van de bevolking in armoede leven. Hoe wel er dus heel wat is ingezameld, ontbreekt het de werkgroep Hulp Oost-Europa nog aan geld. 'Een transport kost drie- en vierduizend euro. We hebben al aardig wat bin nen, maar er is nog meer nodig.' Naast genoemde acties bereidt de werkgroep een transport naar Mol davië voor. Dit bestaat onder meer uit enkele tientallen hooglaagbed- den, afkomstig uit het verpleeghuis in Den Burg en bestemd voor een ziekenhuis. Dankzij de contacten met plaatselijke hulpverleners met wie al jaren wordt samengewerkt, garandeert Hulp Oost-Europa dat alle goederen een juiste bestem ming krijgen. Donaties zijn welkom op bankrekening 36.25.21.905. VRIJDAG 21 DECEMBER 2012 Redders Naar aanleiding van het interview met Sidny van Zon, over de betrok kenheid van de KNRM bij de stran ding van de bultrug op de Razende Bol, wil ik het volgende kwijt. Ik ben als medewerker van de informatiedienst van Ecomare van af het begin van de stranding inten sief bij alle ontwikkelingen betrok ken geweest. Het was de taak van mijn team om de media op de voet te volgen en via Twitter en onze website zinvolle informatie beschik baar te stellen. Tijdens dat werk ben ik diep onder de indruk geraakt van de professionaliteit en de inzet van de mensen van de KNRM. Dat geldt niet alleen voor de beman ning van de boten, maar ook voor de organisatie als geheel. Die is helemaal integer en supersolide. Daar kunnen veel dierenactivisten een voorbeeld aan nemen. Een aanzienlijk deel van mijn kerstbo nus gaat in het donatiebootje. Verder ook een compliment voor Joop Rommets. Zijn interview met Sidny is naar mijn oordeel één van de allerbeste stukjes journalistiek die ik rond deze kwestie gezien heb. En ik heb er heel wat gezien. Gerbrand Gaaff, Oudeschild. Kieft 'voorbeeld in gemeenteraad' 'Die Kieft is helemaal niet zo achterlijk. Je zou door hem eigenlijk op GroenLinks moeten stemmen, maar dat kan natuur lijk niet.' Een uitspraak van een jonge boer, geciteerd door Jac- co Dros, voorzitter van GL, die vergelijkbare uitspraken van vissers te berde bracht. Kieft kreeg bij zijn afscheid als raadslid woensdagavond alom lof toegezwaaid. Burgemeester Gis kes: 'In uw tijd als wethouder had den ambtenaren een flinke dobber aan u. Ze moesten flink beslagen ten ijs komen. Een goede eigen schap. Het illustreert dat u zich er niet met een Jantje van Leiden vanaf maakt. U bent een voor beeld voor mensen in de raad.' Kieft zei in zijn afscheidswoord dat de toekomst van het eiland hem aan het hart gaat. Hij deed een oproep aan alle fracties voor de komende periode een zo goed mogelijke lijst samen te stellen. 'De zelfstandigheid van Texel staat op het spel.' Zijn partij neemt het initiatief om via workshops met name jonge Texelaars te interes seren in de lokale politiek. Meteen daarna werden de geloofs brieven van zijn opvolger Jaap Vlaming onderzocht en goedge keurd, waarna hij als raadslid werd geïnstalleerd. Twee elektrische auto's gemeente Het college zal de raad voorstel len twee elektrische auto's aan te schaffen, één voor de par keerwachters en één voor ande re medewerkers, onder wie de toezichthouders. Het zijn personenauto's van het type Kango ZE van Renault, waar mee in totaal €52.600,- is gemoeid. Daar gaat €15.500,- af in de vorm van een subsidie van de stichting Urgenda in het kader van het pro ject Proeftuin Elektrisch Vervoer. De gemeente heeft al bijna twee jaar een elektrische bestelwagen in gebruik. B en w willen elektrisch vervoer bevorderen omdat het past in het streven om Texel in 2020 duurzaam zelfvoorzienend te laten zijn wat betreft energie. Parkeer wachters en toezichthouders gebruiken bij hun werk nu nog hun privéauto en declareren hun kilo- meterkosten. Straks wordt dat dus de elektrische dienstauto, wat vol gens b en w een goede uitstraling, herkenbaarheid en representatie geeft. Bovendien is de auto aan zienlijk goedkoper in gebruik. De exploitatiekosten kunnen worden gedekt uit de lagere reiskostenver goeding voor het personeel.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5