'Ik kreeg steeds meer last van heimwee' Turnkampioene woont weer thuis in De Waal Profram'Tl? TEXELSE 7 COURANT Zaalvoetballers Texel'94 zetten zegereeks voort Sport KLIP VRIJDAG 28 DECEMBER 2012 zaalvoetbal Een paar maanden geleden droomde de 11-jarige Hannah Ipenburg in haar gastgezin in Zandvoort nog van deelname aan de Olympische Spelen in 2020. In navolging van Epke Zon derland wilde ze daar een gou den medaille winnen. Als lid van Jong Oranje was ze al een eind op weg, maar de heimwee werd haar te machtig. Ze stopte abrupt met turnen en woont nu weer thuis bij haar ouders en broers in De Waal. Het is absoluut geen zielig hoopje mens dat gezellig naast broertje Jonas op de bank zit. Ze lacht, maakt grapjes en praat op een nuchtere en opvallend volwassen manier over wat haar is overko men. 'Ik had in het begin al heim wee. Daarna ging het wat beter, maar toen stopte het meisje in mijn gastgezin ermee. Ze kon er niet goed tegen dat de trainers soms niet aardig zijn. Daarna begon ik het ook steeds moeilijker te vinden en wilde ik liever terug naar mijn ouders.' Besluiten om ermee te stoppen, was niet gemakkelijk. Het leven bij de familie Ipenburg staat al jaren in het teken van hun dochter. Als 9- jarig trainde Hannah al vier keer per week, gemiddeld twee tot vier uur per sessie. Ze moest nog tien worden toen ze Nederlands kampi oen in haar leeftijdscategorie werd. Vorig seizoen werd het nog serieu zer. Voor extra trainingen moest ze drie keer per week naar Haarlem en ook voor wedstrijden vertoefde ze regelmatig aan de overkant. Haar moeder Irma veranderde in die periode in een ervaren auto coureur, die tienduizenden kilome ters achter het stuur zat. Ook de stijgende kosten drukten flink op het gezin. 'Als we toen niet een paar sponsors hadden gekregen, hadden we het niet gered', vertelt vader Bernard. Eén van de gevol gen voor Hannah zelf was dat ze steeds minder tijd kreeg voor haar vriendjes en vriendinnetjes en dat een bezoek aan een verjaardag een zeldzaamheid werd. Het was niet genoeg, want om nog hoger op de ladder van de top- o blij als Hannah zelf dat zijn sport te kunnen klimmen, moest ze eigenlijk bijna dagelijks trainen, een Zandvoort te ver- 'We hebben het er erg geen keuze. Bovendien wilde Han nah het zelf heel graag', vertelde haar vader in september in een interview met deze krant. De even ambitieuze als fanatieke turnster kende zelf geen twijfels. Hoewel ze in de eerste weken veel last van heimwee had, dacht ze absoluut niet aan stoppen. En al helemaal niet meer toen ze vlak na de zomer een uitnodiging kreeg voor de selectie van Jong Oranje. Een nieuwe aanwijzing dat de absolute top binnen haar bereik lag. De afgelopen maanden gebeurde toch wat haar vader en moeder al een beetje hadden gevreesd: Han nah kreeg steeds meer heimwee. Steeds vaker had ze het hele week end nodig om bij te komen, steeds vaker was ze op maandagochtend in tranen wanneer ze weer naar Haarlem moest. De Nederlands kampioene bleek een 'gewoon' meisje van elf. Na lang wikken en wegen volgde vorige maand het besluit: ze kwam terug naar huis. Irma: 'We hebben er heel veel over gepraat en echt alles overwogen. Haar club stelde voor dat ze weer op en neer ging reizen. Maar dat was geen optie. Alleen al omdat het niet te combineren zou zijn met school. Dat staat de leerplicht gewoon niet toe. En we wilden natuurlijk ook niet dat Lucas en Jonas (haar broers, red.) er onder zouden gaan lijden. Ik heb Hannah ook nog voorgesteld om op woens dag naar haar toe te komen. Maar dat wilde ze zelf niet. Als ze mij zag, vond ze het alleen maar moei lijker wanneer we afscheid namen. Stoppen was echt de enige moge lijkheid. Hoe jammer ook.' uur of vijfentwintig per week. Als moeilijk mee gehad. Zo'n klein De afgelopen weken is Hannah 11-jarige ging ze afgelopen zomer meisje en dan al zo lang van huis. helemaal opgebloeid. 'Ik heb heel het huis uit, om doordeweeks in Maar als je de top wilt halen, heb je veel afgesproken met vriendinne- Door ook de thuiswedstrijd tegen Andijk te winnen, hebben de zaalvoetballers van Texel'94 vier wedstrijden op rij in winst omgezet, waaronder die tegen de nummers 1 en 2 van de rang lijst. Texel'94 moest het zonder Pieter Jan Eelman stellen, die geopereerd is aan een schouder, maar kon gelukkig rekenen op Pim de Lugt, die hersteld is van een hamstring blessure. De Lugt beschikt, net als Eelman, over een uitstekend scorend ver mogen. Texel '94 ging voortvarend van start en creëerde met goed combinatiespel al snel enkele kan sen. Uit een diepgaande pass van Ruben Duinker legde Lesley Koning de bal breed op Jesper Arkenbout, die net over het vijandelijke doel schoot. Na vijf minuten kreeg de dit seizoen zeer sterk spelende Arkenbout de bal aan de linkerkant aangespeeld. Hij kapte zijn directe tegenstander uit, schoof de bal in de lange hoek en liet hiermee de keeper kansloos. Texel'94 ging hierna door en al snel volgde de 2-0. Een speler van Andijk passte de bal tekort terug op zijn mede speler, waardoor Dennis Daalder deze kon onderscheppen. Hij omspeelde de laatste man en schoot de bal hard in de linkerkrui sing. Niet veel later bracht Jordy Uriot zijn ploeg op 3-0, na een dubbel één-tweetje met Koning, dwars door de defensie van Andijk. In het begin van de tweede helft probeerde Texel'94 de wedstrijd te controleren en op zoek te gaan naar meer goals. Uit een counter van Andijk werd de bal hard inge schoten, waarna keeper Alexander Smit een stijlvolle redding bracht door de bal naar de zijkant te wer ken. In de rebound was de spits van Andijk er als de kippen bij en schoof de bal alsnog over de lijn: stand 3-1. Na tien minuten kreeg Andijk een vrije trap toegekend, die werd omgezet in 3-2, wat zuur was voor Texel'94, dat tot dan toe de bovenliggende partij was, terwijl Andijk zich beperkte tot afwachten en probeerde te counteren. Er ont plooide zich een spannende eind strijd, waarin Texel'94 twijfelde tus sen in de aanval gaan en de marge vergroten of proberen de wedstrijd met de huidige stand uit te spelen. Door deze twijfels golfde het spel behoorlijk op en neer, waarbij Texel'94 diverse grote kansen onbenut liet. Andijk kwam vaak in de buurt van het doel, maar Texel'94 hield achterin alles dicht en zo kwamen er geen kansen meer op het doel van Smit. Toen Duinker in de laatste minuut met de binnenkant van zijn voet over de inmiddels meevoetballende keeper schoot, bleven de punten op het eiland. Sneldamtoernooi in De Bijenkorf Damclub Oosterend-Texel houdt zaterdag 29 december in dorps huis De Bijenkorf het jaarlijkse sneldamtoernooi. Daarin hebben de deelnemers een gelimiteerde hoeveelheid bedenktijd om hun zetten te doen. Niet alleen ervaren clubspelers zijn welkom, ook 'huis dammers' en kinderen kunnen meedoen. Er zijn prijzen voor alle deelnemers. Vorig jaar werd het toernooi gewon nen door Texelaar Losseni Savané. De Graafbokaal In manege Akenburg is zondag de laatste menwedstrijd van het jaar verreden, ditmaal geheel in kerstsfeer. Enkele menners had den zich als kerstman uitgedost, anderen hadden hun aanspan ning versierd met kerstattribu ten. Aan deze wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal namen veertien men ners deel. Zij reden een dressuur- en een vaardigheidsproef. Tessa de Graaf, kleindochter van Jaap de Graaf, naar wie de bokaal genoemd is, jureerde voor het eerst. Acht combinaties bleven foutloos in de vaardigheidsproef, zodat een bar rage uitkomst moest brengen. Daarin reed Frouwke Eelman de beste tijd neerzetten, 56.52 secon den. De dagprijs ging naar Marga Zandstra, die 54 strafpunten behaalde. Met 55 strafpunten ein digde Emmie Monster als tweede. Frouwke Eelman (56,5 strafpunten) werd derde. In het klassement staan Emmie Monster en Marga Zandstra met 104 punten op een gedeelde eerste plaats. De vol gende wedstrijd wordt gereden op zondag 13 januari. Hij had een minimale voorsprong op nationaal meester Fred Ivens. De zinderende ontknoping van hun partij staat als filmpje op het inter net. Het toernooi duurt van 12.00 tot 17.00 uur. Inschrijven kan vanaf 11.30 uur aan de zaal. Deelname kost €2,50 voor volwassenen en is gratis voor jeugdspelers. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Piet Bakelaar, tel.313843. tjes. En als ze nu na school nog een spelletje gaan spelen, kan ik ook gewoon meedoen.' Broertje Jonas zit tijdens het gesprek de hele tijd stralend naast haar op de bank. 'Ik ben blij dat ze weer terug is. Nu kunnen we ook heel vaak bij elkaar op de slaapkamer slapen.' Op eigen eiland op recreatief niveau turnen ziet ze voorlopig niet zitten. Maar dat betekent niet dat ze geen lichamelijke arbeid meer verricht. 'Dat zou niet goed zijn voor mijn lichaam. Ik moet aftrai nen. Ik doe elke avond krachtoefe ningen, een kwartier of twintig minuten. Opdrukken, oefeningen voor mijn buikspieren, zijspieren, rugspieren, beenspieren. Verder probeer ik zoveel mogelijk te spor ten. Ik zit nu op basketbal, volley bal en tennis. En ik wil volgend jaar misschien op voetbal. Nu hadden ze geen team.' Irma lacht: 'Nou, dat moeten we eerst maar zien. Dan zal er ook wat moeten afval len. Maar het is waar: ze is zo gewend haar lijf te trainen, als ze daar nu mee stopt, vliegt ze alle kanten op.' Op de vraag of ze niet bang is dat ze ooit spijt zal krijgen, aarzelt Hannah. Dan zegt ze: 'Ik denk het niet. Ik vind turnen nog steeds leuk en ik heb een leuke tijd gehad. Misschien dat ik nog wel weer eens ga turnen, maar dat weet ik nog niet.' Haar moeder vult aan: 'Ik denk dat Hannah wil zeggen dat ze graag aan de Olympische Spelen had meegedaan, maar dat ze er de prijs niet meer voor wilde betalen.' Haar dochter denkt even na en zegt dan: 'Ja, dat is zo.' Woensdag 2 januari: 19.20 ZDH 3-NBC/Steen 5 vPutten 20.15 ZDH 2-Texel 3 vPutten 21.05 Krim 5-Oosterend 3 Bakker Zaaldienst: Oosterend. Donderdag 3 januari: 18.30 Sport 2000 2-SVO 2 Arnout 19.20 Sport 2000 1 -Krim 2 Arnout 20.15 ZDH 1-Texel 4 Hoogendijk 21.05 Krim 1-Mantje 3 Hoogendijk Zaaldienst: ZDH. Vrijdag 4 januari: 18.30 RAB 5-RAB 2 Arnout 19.20 Texel 1 -De Koog 1 Vonk 20.15 RAB 3-RAB 1 Hoogendijk 21.05 Koog 2-NBC/Steen 2 Barends 21.55 NBC/Steen 3-Mantje 2 Bakker Zaaldienst: NBC/Steenenplaats. Uitslagen 19, 20 en 21 december: D/E-jeugd: Krim E1-RAB Bouw D1 2-16, Sport 2000 E1-NBC/Steen E1 15-3. C/D- jeugd: Sport 2000 C2-NBC/Steen D2 2-5, RAB Bouw C1-NBC/Steen D1 5-6, Ooste rend C1-Sport 2000 C1 2-5, Mantje C2- Mantje Cl 4-5. 2de klasse: ZDH 3-Texel 4 7-3, Mantje 4-Texel 3 8-4, Krim 5-RAB Bouw 6 8-4, ZDH 1-Oosterend 3 4-1, NBC/Steen 4-NBC/Steen 5 7-3, ZDH 2- Oosterend 2 0-8, Sport 2000 2-Sport 2000 1 4-4.1ste klasse: Mantje 3-Mantje 1 3-6, Krim 1-Oosterend 1 6-4, RAB Bouw 1- RAB Bouw 4 13-3, RAB Bouw 5-NBC/ Steen 2 3-5. Overige: Koog 1 -DVO '98 zw 2 5-12, Texel 1-Andijk 1 4-2. Dammers in degradatienood Kerstbokaal In manege Akenburg worden zaterdag 29 en zondag 30 december de wedstrijden om de kerstbokaal gereden. Inmid dels hebben zich zo'n zestig combinaties ingeschreven. De wedstrijden worden verreden in een geheel in kerstsfeer aangekle de manege door in kerstsfeer aan geklede ruiters en paarden. De opbrengt komt ten goede aan de toiletten in de manege. De aller kleinste ruiters starten zaterdag ochtend met de wedstrijd om de bixiekerstbokaal. Zij rijden een dressuurproef, een springparcours en doen een spel. 's Middags is de beurt aan de oudere ponykinderen die niet aan officiële wedstrijden meedoen. Ook zij doen dressuur, springen en spel. Het programma duurt zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur. Op zondag komen de wedstrijdrui- ters aan de beurt en de speciale rubrieken zoals kür op muziek, pas de deux en menners te paard. Dan worden ook toegiften gereden door een ponyviertal met jonge kinderen en een echte Grand National Race door stal Rozenburg. Ook zondag duren de wedstrijden van 9.30 tot 17.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.rvtexel.nl Gymfeest in Beatrixzaal Gymnastiekvereniging Texel begint het nieuwe jaar met een evenement dat Het Grote Gym feest is genoemd. Kinderen zijn zondag 6 januari welkom in de Beatrixzaal in Den Burg om zich uit te leven. Via workshops en proeflessen, waaronder turnen, freerunning en springen, maken de deelnemers op speelse wijze kennis met de gymsport. Het programma is geschikt voor kinderen vanaf twee jaar. Ook niet-leden zijn welkom. Het Grote Gymfeest is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie. Olympisch kam pioen Epke Zonderland treedt op als ambassadeur. Via filmpjes roept hij kinderen persoonlijk op mee te doen. Verenigingen die de meeste deelnemers werven of een origine le aanpak kiezen, maken kans op een clinic van de kampioen. Daar naast maken kinderen kans op een persoonlijke ontmoeting. Jeugdtrainers Feyenoord tegen Texel'94 Jeugdtrainers van Feyenoord die komende week op Texel zijn om zich samen voor te bereiden op de tweede competitiehelft spelen zon dag 6 januari een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een combina tieteam van spelers van Texel'94 1 en oud-Texel'94 1. De bekendste namen bij Feyenoord zijn die van de voormalige internationals Roy Makaay, Gaston Taument, Joop Hiele en Michel Valke. Ook René van Dieren, die als voetballer van Excelsior tegen ZDH speelde, is waarschijnlijk van de partij. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Aansluitend is er nieuwjaarsrecep tie in de kantine. Darttoernooi met trekker als prijs ATT Mechanisatie uit Het Noor den heeft een Claas trekker beschikbaar gesteld als prijs bij het nieuwjaarstoernooi darten, dat van 2 tot en met 5 januari wordt gehouden in De Kombuis op de haven van Oudeschild. De prijs gaat naar degene die een 9-darter gooit, een topprestatie die slechts zelden voorkomt. Bij een 9-darter wordt de score van 501 En weer was het vorige week 'nét niet' voor de spelers van damclub Texel-Oosterend. Ze verloren nipt van topclub SNA uit Joop Rommets Heerhugowaard en moeten nu vrezen voor degradatie uit de ereklasse. Met een remise tegen tegenstan ders met een beduidend hogere rating leken Jos de Wolf en Adrie de Jong nog de basis te leggen voor een goed resultaat van het Texelse viertal. Losseni Savané moest aan bord één weliswaar voor remise vechten in het eind spel, aan bord twee had Vic Vos kuil een comfortabele tempovoor- sprong. Het leek slechts een kwestie van tijd voordat hij zou winnen. Maar zoals wel vaker dit seizoen lukte het Voskuil net niet. Hij moest in remise berusten. Tot overmaat van ramp kwam Savané net te kort, waardoor de eindstand 5-3 in het voordeel van SNA werd. Net als vorig jaar rond kerst staan de Texelaars, met slechts één punt, onderaan in de ereklasse. Als ze niet opnieuw een ijzersterke twee de seizoenshelft laten zien, volgt na drie jaar toch echt degradatie naar de hoofdklasse. Winterbosloop voor 39ste keer Een traditie rondom de jaarwisse ling is de Sport 2000 Texel Winter bosloop. Deze wordt zaterdag 30 december alweer voor de 39ste keer gehouden. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur in hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. Deelna me kost €2,- voor de jeugd tot en met 16 jaar, ouderen betalen €3,-. Leden van AVT krijgen korting. Het startschot voor de jeugd die 1250 of 2500 meter loopt, klinkt om 11.00 uur. Direct na de finish van de laatste deelnemer worden de prijzen uitgereikt. Wanneer dit is afgehandeld, rond 11.20 uur, start de rest van het deelnemersveld. Nieuw is de categorie meisjes en jongens van 13 tot en met 14 jaar die 2500 meter lopen. Kinderen tot en met 9 jaar lopen 1250 meter, kinderen van 10 tot en met 12 jaar 2500 meter en kinderen van 13 tot en met 16 jaar en recreanten 4,3 kilometer. De wedstrijdloop is 8,6 kilometer lang. Het parcours is aangepast en wordt in tegenge stelde richting gelopen. Er zijn diverse prijzen te winnen. Ook de twee atleten die hun eind tijd het beste raden, krijgen een aardigheidje. Meer informatie staat op de website www.avtexel.nl. punten met het minimum van negen darts uitgegooid. Omdat dit zo weinig voorkomt, is de uitge loofde beloning hoog, soms hoger dan de toernooizege. Naast deze uitzonderlijke prijs zijn in het Nieuw jaarstoernooi ook andere prijzen te winnen. Aanmelden kan bij Jeroen Schouwstra en bij De Kombuis.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7