2012 nat jaar, maar niet zo erg als in 1998 NIEUWS Kennisavond over landschap Warmte Comfort Texel schenkt gratis CV-ketel Stuut vertelt over Saharastof Jachtvliegers oefenen 2012 was met 1047 millimeter neerslag een kletsnat jaar, maar nog niet zo erg als in 1998, toen er 1061 mm viel. De koudste dag was 8 februari, toen het -13 vroor. Vijf dagen stormde het windkracht 9. De warmste dag van het jaar was op 5 juli, toen het kwik tot 28 graden steeg. Dat is af te lezen in het jaaroverzicht van Jan van Tunen. 2012 was een jaar van veel neerslag. Met name in de laatste drie maanden viel er veel, 367 mm. Van Tu nen: 'Oktober was een vrij koude en natte herfstmaand met 18 natte dagen waarop 170 mm viel. Een slechte maand voor wie nog aardappelen, bieten en maïs moes ten oogsten.' De 98 mm in november viel voornamelijk in de eerste en laatste week. Op de 25ste stormde het windkracht 9. December was met 133 mm extra nat. Slechts vier droge dagen. Doordat er in de voorgaande maanden al zoveel water was gevallen, raakte de grond volledig verzadigd. Vooral in de laatste week stond veel wind. Overdag was het gemiddeld 6 graden Celsius, normaal is dit 4 graden. De jaarhoeveelheid neerslag van 1047 mm ligt ver boven het gemiddelde van 840 mm, over 28 jaar, de periode dat Van Tunen de gegevens bij houdt. De meeste neerslag viel in de tweede helft van het jaar, de 295 mm die in eerste zes maan den viel, was beduidend lager dan het gemiddelde van 337 mm. Januari was een maand met veel wind, zes keer nachtvorst en twee ijsdagen. Met tien vorstdagen en nog drie keer nachtvorst was februari ook de koudste maand. 'Een maand met veel schaatsplezier', aldus Van Tunen. Maart omschrijft hij als 'een maand met best boerenweer'. Geen nachtvorsten en wei nig regen, zelfs 27 droge dagen. Weinig wind en een gemiddelde dagtemperatuur van 5,5 graden. Ook relatief weinig wind. Over april: 'Een sombere maand, weinig zon, te lage temperaturen en veel harde wind.' Mei begon met een week zomer weer, de rest was te koud. Met 68 mm neerslag konden bollentelers wat rustiger slapen dan het kurkdroge 2011. Juni was een minder mooie zomermaand, met al leen in de laatste week enkele zomerse dagen. Juli was met 121 mm voor kam peerders aan de natte kant. Wel waren de laatste tien dagen zomers. Ook augustus was met 141 mm nat, met tijdens de on weernacht van 31 augustus binnen en kele uren 78 mm. Maar tijdens de tweede en derde week ook volop zomers met 16 dagen boven 21 graden. Ook de eerste tien dagen van september waren zomers. De laatste drie maanden kenmerkten zich door nattigheid. Van Tunen noteerde 63 dagen boven de 20 graden als 'zomers', 17,25 procent van het totaal. 13 dagen lag de temperatuur onder de nul graden. De wind kwam in 2012 181 dagen uit westelijke richtingen (de regenkant), 49,5 procent van de totale tijd. Bij windkracht 0 tot 4 is het volgens de normen van Van Tunen goed fietsweer. In 2012 was dat op 246 dagen het geval, 67,2 procent. Het was 9 dagen windstil, 137 dagen stond er een matige wind kracht 3 tot 4, 120 da gen een zwakke wind kracht 1 tot 2. Vijf dagen 100 dagen stond er een wind van kracht vijf of hoger, maar nooit boven kracht negen. Landschappelijke Vormgeving op Texel is het onderwerp waarover voormalig Rijks adviseur Sijmons donderdag 10 januari spreekt tijdens de tweede kennisavond 'Texels Landschap' in de Oceaanzaal van het NIOZ. Het Texelse landschap is ons fortuin, stelt Stichting Duurzaam Texel, die bij de orga nisatie van de kennisavond wordt onder steund door de VW, TESO en het NIOZ. 'Hoe we daarmee omgaan is voor ieder een van belang. Begin dit jaar start de ge meente Texel de ronde zienswijzen voor het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied. Voor veel personen en organisaties is dit het moment om hun kijk of visie op het landschap te geven. Om een bijdrage te leveren aan onze omgeving, wil Duur zaam Texel inzicht, kennis en interesse in landschappelijke ontwikkeling en regel geving vergroten. Hiermee kan iedereen die zich betrokken voelt bij het landschap zijn voordeel doen. Dirk Sijmons is oprichter van H+N+S Landschapsarchitecten en voormalig Rijksadviseur voor het Landschap. Hij is hoogleraar Landschapsarchitectuur bij de TU Delft en benoemd tot curator van de Internationale Architectuur Biënnale Rot terdam in 2014, die als werktitel 'URBAN by NATURE'heeft. Sijmons neemt zijn ge hoor mee in de wereld van landschap en landschapsarchitectuur. Het is de tweede kennisavond in de serie van drie. Pepijn Godefroy beet in decem ber het spits af tijdens de eerste avond in het NIOZ. De boodschap van deze land schapsarchitect was dat Texel (nog) een sterke identiteit heeft. Nieuwe ontwik kelingen, ook in het buitengebied, blijven wat hem betreft mogelijk, maar er moet worden gebouwd met respect voor de omgevingen het landschap.Op maandag 21 januari sluit Naut Klaassen de serie af met onderwerp Regelgeving Ruimtege bruik. Er is na afloop steeds ruimte voor vragen vanuit het publiek. Doel van de avonden is inzicht te ver schaffen in hoe we een Texelse stijl op het eiland kunnen realiseren. Doel is ook antwoord te vinden op de vraag hoe we onze kernwaarden kunnen waarmaken, zonder dat dit toeristisch ontwikkeling schaadt. De avond is van 20.00 tot 22.00 uur. Voor af aanmelden via info@duurzaamtexel. nl. TEXELSE COURANT F" DINSDAG 8 JANUARI 2013 J Bijzondere kerststal in 150-jarige kerk Een bijzondere kerststal in de 150-jarige H. Johannes de Doperkerk in Den Burg. Op de open dag van zaterdag 12 janu ari een opmerkelijke kerststal te zijn be wonderen. De kerk aan de Molenstraat is van 12.00 tot 16.00 uur voor het publiek opengesteld. Normaal moet de kerststal na Driekonin gen (6 januari) plaatsmaken, maar speci aal voor de gelegenheid blijft het tafereel nog een weekje staan. De stal is gemaakt in de vorm van een schapenboet en da teert uit 1936. Indertijd werd hij vervaar digd door timmerman Jacob Bakker uit Den Burg. De levensechte beeldengroep was voor het eerst in de kerk te zien tij dens Kerstmis 1947. Bijzonder is de achtergrond: een doek met sterrenhemel en engelen rond de uitbun dig schijnende kerstster. Een fraaie schil dering, gemaakt door de Texelse kunst schilder Ad Blok van der Velden. 'Blok' had de engeltjes echter naakt geschilderd. Hij paste de 'onkuise' voorstelling aan door wolkjes over de edele delen te schilderen. De kerststal stond eerst aan de kant van het Maria-altaar en al sinds jaren aan de kant van het Jozef-altaar. Door timmer man Jacob Bakker uit de Gravenstraat werd de kerststal in december 1936 be langeloos vervaardigd. De schapenboet is later door de gebr. Schoenmaker ingekort om beter in de nis te passen; hij kwam te veel naar voren. De beelden werden voor lopig van triplex gemaakt en met de hand getekend en geschilderd. De stal stond al op de eerste zondag van de advent en bleef gesloten tot kerstavond 1936. Met de kerst werden de deuren van de stal ge opend. In december 1937 stond de kerst stal achter in de kerk. Op eerste kerstdag van 1942 werd een collecte gehouden voor een nieuwe passende kerstbeelden groep. Ook werd een collecteschaal bij de kerststal geplaatst. In december 1943 had het kerkbestuur door oorlogsomstandigheden geen nieu we, passende kerstbeeldengroep kun nen aanschaffen. De collecte van 1942 had circa ƒ175,- opgebracht welk bedrag nog niet toereikend was. Daarom werd op eerste kerstdag onder de nachtmis en hoogmis weer een collecte gehouden om na de oorlog een nieuwe beeldengroep te kunnen kopen. Ook werd een offer bus geplaatst bij de kerststal. Met kerst mis 1947 werd voor het eerst de nieuwe kerstbeeldengroep tentoongesteld. De beeldengroep werd vervaardigd door de fa. Linssen in Venlo en geleverd door Jan Nauta voor ƒ715,-. In 1948 werd een deel van het overschot van de collecten voor de beeldengroep gebruikt voor het schilderen van een doek voor verfraaiing achter de kerststal. ]ADVERTORIAL[ Jan-Berend Stuut van het NIOZ geeft woensdagavond 9 januari voor het IVN een lezing over Saharastof en het kli maat. De lezing begint om 20.00 uur in de Jozef school in Den Burg. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De lezing is zowel voor leden als nietleden van IVN Texel. Stuut, die op Texel woont, werkt zowel bij het NIOZ als bij het wetenschappenlijk onderzoeksinstituut Marum in Duitsland. Hij houdt zich bezig met marien geolo gisch onderzoek, waarbij hij sediment monsters uit de oceaan neemt en deze onderzoekt. Daarbij probeert hij relaties te vinden tussen het vervoer en de neer slag van stof uit de Sahara en de effecten daarvan op het klimaat. Door zijn werk heeft Stuut inmiddels vele expedities gemaakt, onder meer naar Australië, Soedan en Mauretanië. Stuut voer ook een stuk mee met de Stad Am sterdam, waarmee in 2009 en 2010 twee honderd jaar na dato voor de VPRO de ontdekkingsreis van Charles Darwin werd herhaald. In oktober is Stuut met een eigen expe ditie de Atlantische Oceaan overgesto ken. Op de website www.stuut.tv is meer over het werk van de onderzoeker van het NIOZ en Marum te vinden. F-16 vliegers van de basis Leeuwarden hebben hun avondvliegprogramma her vat. In de weken 2, 3,4, 5, 8, 9,10 en 11 trai nen de jachtvliegers boven land en zee. Op maandag tot en met donderdag wordt gevlogen tussen 14.00 en uiterlijk 23.00 uur. Op vrijdag gebeurt dat overdag. Met het trainingsprogramma houden vlie gers hun tactische vliegvaardigheden op peil. Omdat de Nederlandse F-16's zowel overdag als 's nachts wereldwijd worden ingezet voor missies, zoals momenteel in Afghanistan, is goede training cruciaal, aldus de Luchtmacht. Computercursus ANBO voor ouderen In samenwerking met Seniorweb ver zorgt ouderenbond ANBO de komende tijd computercursussen voor beginners in Windows XP en Windows 7 en een cursus fotobewerking in Windows 7. Deze gaan maandag 14 en dinsdag 15 januari van start. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor meer informatie en opgave: tel. 313561. De afgelopen drie maanden had Wann- te Comfort Texel een actie in deze krant waarbij degene die de oudste cv-ketel liet vervangen door een Remeha Tzerra ketel deze niet hoefde te betalen. Ferry en Vera Valk van Waterport Texel in Oudeschild twijfelden al enige tijd over de aanschaf van twee nieuwe cv-ketels toen ze door een kennis op de actie wer den gewezen. "We hebben twee cv-ke- tels, voot de winkel en het woonhuis. Die functioneerden nog wel maar het rendement is slecht en het gasverbruik is bij zo'n oude ketel natuuriijk ook veel ho ger", aldus Valk. "Verder wilden we graag dat de kinderen boven ook lekker warm zitten als we beneden de houtkachel aan hebben. Een probleem dat veel eigena ren van een open haard of houtkachel bekend voor zal komen". Er werd een afspraak gemaakt met Gijs Praamstra van Warmte Comfort Texel, die met de oplossing voot het laatste probleem kwam: een 'O-sense' thermo staat die in combinatie met thermo staatknoppen op de radiotoren en een speciale 'open haaTd stand' er voot zoTgt dat tijdens het stoken ook de rest van het huis behaaglijk is. De familie Valk is zeer tevreden over dit systeem en de bespa ring die de nieuwe ketels voor het milieu en natuurlijk hun portemonnee bete kenen. Valk: "Dat de nieuwe ketels een derde van het formaat van de oude ke tels zijn, was voor ons van minder belang omdat ze op een ruime zolder hangen, maaT het is voot veel mensen zeker een welkome bijkomstigheid." Ze waren blij verrast toen ze na afloop van de actieperiode hoorden dat ze een ketel cadeau kregen omdat de oude Ben- raad ketels maaT liefst 32 jaar oud waren. PraamstTa: "Ik heb veel respons op de ac tie gehad, ook vanwege de garantie van 10 jaar op deze ketel en de €100.- kor tingsactie van Remeha. Het is wat mij betreft zeker voot herhaling vatbaaT". WARMTE COMFORT TEXEL Züdr: j Centrale Verwarming, Gas en Water Tel. 06-22940153 (foto H+N+S Landschapsarchitecten)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5