Houtvesters Dennen kijken eeuw vooruit 2 EERST Dunning levert SBB mooi bedrag Vermeulen Architect van het Jaar TOP denkt mee over onderwij's Cursus Tao Basic bij' inula Texla Giskes: 'Zoek politiek talent' TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 2013 ZESTIG TOT ZEVENTIG HECTARE GEDUND Het is oogsttijd in de Dennen. De Harvester, een imposante rijdende zaag- en snoei- machine van een paar honderd pk, maakt van een boom van zeker twintig meter hoog in enkele ogenblikken een gladde stam die in mootjes van een meter of drie, vier zo Als het zaagwerk deze week wordt vol tooid, ligt er in totaal zo'n 3000 kubieke meter hout aan de hoop. Klaar om te wor den verscheept naar fabrieken waar de stammen worden verwerkt. De man die er alles over kan vertellen is Niek Bors- boom, de boomspecialist die het werk in opdracht van Sta at bos be heer (SBB) coör dineert. Naast een stapel boomstammen van zeker vier meter hoog vertelt hij hoe in een paar maanden tijd zestig tot ze ventig hectare van de Dennen (met een totaaloppervlak van circa 500 hectare) wordt gedund. 'Een jaar of tien geleden hebben we een deel gedaan, driejaar ge leden een ander stuk en dit is de laatste dunning. Hierna laten we het over aan de natuur. Ruim een eeuw geleden is dit bos geplant, nu proberen we een eeuw voor uit te kijken.' Het betekent dat bomen die door Borsboom van een gele streep zijn voorzien, aan de hoop eindigen. 'Bij het blessen van de bomen selecteren we niet op houtkwaliteit, maar op groeikracht. Een enkele keer maken we een uitzon dering. Bijvoorbeeld als iemand gehecht is aan een bepaalde boom. Dat noemen we emotiebomen. En dode bomen la ten we ook staan, voor de spechten. Wat blijft staan, de toekomst bomen, vormt de eindopstand. Het ideale bos bestaat uit drie lagen. Bovenin de grote jongens van een metertje of twintig, dennen met vol le kruinen die we laten staan. Daaronder de verjonging van pakweg tien meter. En daaronder struikgewas. Je haalt eerder te weinig weg dan teveel. Tien jaar geleden zijn we op bepaalde plekken te beschei den geweest. Aan de verjonging zien we nu dat er meer uit had gemoeten/Het wegkappen van vooral Corsicaanse en Oostenrijkse dennen zorgt dat er weer licht tot de bodem kan doordringen, zo dat jonge aanplant kan ontkiemen. Waar grasgroei dat verhindert, geeft de oogst- machine een haal door de grond, zodat zaden in de minerale grond kunnen kie men en doorgroeienZover is het nog niet, de geoogste stukken bos langs de Natte Vlakweg, de Randweg, de Rozendijk en bij De Koog met hier en daar een kale stam met bovenin een groene kruin en op de grond veel sporen, takken en prut, bieden een troosteloze aanblik. Maar Borsboom laat geen twijfel bestaan over de noodzaak. 'Het is nu een bende. Maar als we niets doen, worden de boomkro nen steeds dunner en uiteindelijk vallen of waaien de bomen om.' Een eindje ver derop bij het Paradijs, waar driejaar ge leden is gedund, is de verjonging al volop gaande. 'Het staat zó hoog', wijst Bors boom kniehoogte aan.' De rijsporen in de zandwegen in het bos worden binnenkort met een frees geëgaliseerd. Onze columniste Annie liet zich onlangs kritisch uit over het werk. Borsboom: 'Ik zou Annie hier graag rondleiden. Maar ze wil niet komen.'Annie verkiest de anoni miteit, maar wellicht dat ze door dit ver slag meer begrip krijgt. Martijn ten Brinke, bestuurder van de Harvester, vindt het commentaar op zijn werk meevallen. 'Vaak krijg ik te horen: "Wat maak je er een bende van". Maar nu niet. Texelaars vroegen wel waar ze het hout konden kopen.' Gerard Timmerman De Amerikaanse huizencrisis drukte bij de vorige dunning in de Dennen drie jaar geleden de prijs voor het gekapte hout. Momenteel is de markt zodanig aange trokken dat Staatsbosbeheer er een mooi bedrag aan overhoudt. Dat laatste is ook wel nodig, want het geld van de overheid om het bos te be heren wordt steeds minder. SBB sluit tegenwoordig langlopende contracten met verschillende houtverwerkers, naar wie de circa 3.000 kuub hout van de hui dige oogst wordt verscheept. De mooiste stammen worden verwerkt tot zaaghout voor planken en balken, wat mindere kwaliteit tot bouwplaten (OSB) of vlokken voor in konijnenhokken (Plospan). En wat overblijft mogen de Texelaars opstoken in hun houtkachel. Altijd nog een flinke hoop en voor drie tientjes per kuub zullen die stammetjes hun weg over het eiland wel vinden. Bij de vorige dunning drie jaar geleden is 3.800 ton hout vermalen tot chips, fijne snippers waarmee houtka chels worden gestookt. TexelEnergie nam daarvan 800 ton af. Afgesproken werd dat jaarlijks tien hectare bos zou worden ge reserveerd voor het produceren van chips, met de bedoeling dat TexelEnergie die zou afnemen. Maar de verbrandingsinstalla tie voor het gemeentehuis is er niet geko men, de kachel die woonwijk de '99' moet verwarmen lijkt er wel te komen, maar is nog niet gerealiseerd. Met als gevolg dat van de enorme hoop chips op het terrein van Grisnigt niet is verstookt. De huidige dunning wordt gecoördineerd door Niek Borsboom van de IJsdijk bij Oosterend. Hij volgde zijn opleiding Tropische Hout teelt aan de Landbouwhogeschool (nu Landbouwuniverstiteit) in Wageningen. Nadien werkte hij veel in het buitenland, onder meer in Argentinië. Vervolgens ging hij bij Staatsbosbeheer aan de slag. Hij had daar meerdere functies, onder meer als hoofd recreatie, bij de afzet van hout en als 'troubleshooter'. Met als uitgangs punt nooit langer dan vijfjaar hetzelfde te doen ging hij daarna in Indonesië aan de slag. Vijftien jaar geleden richtte hij voor SBB vier afdelingen voor hout op, on der meer voor de commerciële kant. Via omzwervingen belandde hij op Texel. Als zelfstandige is hij gespecialiseerd in vei- lingswerk en boomonderhoud en geeft hij adviezen voor bosbeheer en gebruik van hout. Het Texels Ondernemers Platform (TOP) wil zich met het oog op de toekomstige werkgelegenheid ook bezighouden met het basisonderwijs en het voortgezet on derwijs. Dat meldt fusiemanager Michel Gregoire. Hij noemde de afsluiting van de Nationale Sport Week op Texel (zaterdag 27 apri I) en Sail Den Helder (donderdag 20 tot en met zondag 23 juni) evenementen die Texel in 2013 goed onder de aandacht kunnen brengen. Donderdag 20 juni vindt Sail Den Helder voor een belangrijk deel op Texel plaats; dan liggen alle aangemelde schepen volgens de organisatie van Sail vanaf 6.00 uur de hele dag voor de Rede van Texel. TOP buigt zich in 2013 ook verder over de vraag of er secties binnen de organisatie kunnen worden samengevoegd en of er nieuwe secties bij moeten komen. Dat is een onderwerp dat overigens al speelt sinds de oprichting van TOP eind 2011. Concrete voorbeelden werden niet ge noemd. Volgens Gregoire wordt in 2013 ook verder gekeken naar de verschillende contributiestructuren binnen het onder nemersplatform. Cocky den Duyf geeft in de praktijkruimte van Inula Texla in Oosterend verscheide ne cursussen Tao Basic. De cursussen be staan uit acht lessen en worden vanaf 5 februari gegeven. Er start een cursus op dinsdagochtend en een op dinsdagavond. Vanaf 14 januari ook op maandagavond in centrum Aleph in Den Burg. Healing tao vindt volgens Den Duyf haar oorsprong in het Taoïsme en de eeuwen oude Chinese, Sjamaanse tradities. Vol gens deze leer bestaat de mens uit een evenwicht van verschillende energieën, die de geestelijke en lichamelijke ge zondheid bepalen. Deze tradities werden door Mantak Chia gecombineerd en voor het publiek toegankelijk gemaakt. Thich Nhat Hanh gebruikte een deel van de oefeningen uit deze traditie in het later zo populair geworden Mindfulness.' Den Duyf: 'Tao betekent 'de weg'. 'Wie deze weg bewandelt, leert in eerste instantie het contact met het lichaam te herstellen en ontwikkelt meer lichaamsbewustzijn. Tao Basic is een praktische cursus zonder de theoretische achtergrond te vergeten. Je leert technieken (qi gongs) die je thuis kunt gebruiken. 'Meer informatie via tel. 06-55920571 of e-mail Cocky_den_Duyf@hotmail.com. Architectenburo Concrete uit Amster dam, eigendom van oud-Texelaar Erik-Jan Vermeulen, Rob Wagemans en Liza Has- sanzahed is gekozen tot Architect van het jaar 2012. Het bureau verdiende deze waardering 'door een totaalconcept te bieden, waarin architectuur, interieur, marketing, image building en uitvoering op een unieke ma nier hand in hand gaan, zonder dat d it ten koste gaat van de kwaliteit en de esthe tiek van de architectuur. Een aanpak die tegelijkertijd aantoonbaar nieuwe mark ten aanboort en zo nieuwe kansen biedt'. Bekende projecten van Concrete zijn de verbouwing van het REM-eiland in Am sterdam, de inrichting van de bibliotheek in Al mere en het CitizenM-hotel in Lon den. Het bureau ontwierp ook het Spaan se restaurant Vi Cool in Hong Kong, het vierde CitizenM hotel in Londen en vier nieuwe torens in het Amerikaanse Jersey City. De verkiezing Architect van het Jaar is voor het zesde achtereenvolgende jaar georganiseerd. Aan de winnaar is een geldbedrag van €5.000,- overhandigd. Concrete neemt het stokje over van Ate lier KempeThill. Texel moet het komend jaar gebruiken om mensen te vinden die bijdragen aan een kwalitatief goed gemeentebestuur. Die oproep deed burgemeester Francine Giskes woensdag tijdens haar nieuw jaarstoespraak op het gemeentehuis. Volgens Giskes is het komend jaar een goed moment om mensen te vinden die zich bij de verkiezingen in 2014 beschik baar willen stellen voor de politiek. Vol gens de burgemeester is het belangrijk dat er mensen verkiesbaar staan die ta lent hebben, het politieke spel begrijpen en dan het liefst dertigers of veertigers. In het huidige gemeentebestuur (college en raad) zijn die leeftijden niet oververte genwoordigd. Giskes beaamde dat de politiek niet altijd een goede naam heeft en dat het vooral vanaf een afstand makkelijk is om te mopperen. Volgens haar is het verstan diger de energie te steken in het vinden van de juiste mensen voor een kwalita tief goed bestuur. 'Dat is zoeken naar een speld in de hooiberg', zei ze met een knip oog naar het programma rond Christiaan Rodenburg. Een goed bestuur wordt medebepalend voor de vraag of Texel de gemeentelijke zelfstandigheid kan behouden. Zolang Texel kan aantonen dat de zaken goed ge regeld zijn, kan de zelfstandigheid behou den blijven, maar volgens Giskes wordt daar soms met argusogen naar gekeken. 'We moeten voorkomen dat we worden ingelijfd en dat kan door zelf de regie in handen te houden.' Dat moet voor de gemeente gebeuren door samenwerking met derden en uit besteding van taken. 'Dat kan met de andere Waddeneilanden zijn, met orga nisaties aan de overkant, maar ook met Texelse organisaties. Samen heb je soms dezelfde vraagstukken en die kun je ook samen oplossen.' De gemeente heeft door het worden van een regiegemeente naar verwachting een kwart minder personeel nodig. Volgens Giskes wordt 2014 financieel geen vetpot. Als het bij de nieuwe begro ting tot moeilijke keuzes komt, zullen die volgens haar zo rechtvaardig en accepta bel mogelijk moeten zijn. Ze ging ook in op het feit dat Texelaars op vakantie in het buitenland vaak andere Texelaars tegenkomen. Giskes had de jaarwisseling zelf doorgebracht in de Ne- gev woestijn (Israël) en was in de veron derstelling daar toch echt geen Texelaars te ontmoeten. Ze was haar hostel echter amper binnengewandeld of ze kwam Arie Lap uit Den Hoorn tegen. 'We hebben al lebei verbaasd staan kijken. We konden onze ogen niet geloven.' st fabrieksklare stammen. (Foto Gerard Timr 1 Harvester, een houtoogstmachine van 200 pk, verwerkt een gr archïtei» vari Kei ja f'.-.lKI''*-'

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2