Texels verzet tegen bisschoppelijke hiërarchie 6 DIVERS Aandacht TOP voor haven, bedden en bestemmingsplan Eerste prijs plattelandspuzzel Vervoer TESO gelijk aan 2011 Darten op Krim voor Tesselhuus TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 2012 de uitbreiding tot kruiskerk, gezien vanaf de Hollewalsweg omstreeks 189C Texelaars laten zich niet graag de wet voorschrijven, ook niet op geestelijk ge bied. Dat bleek in 1853 toen paus Pius IX besloot zijn gezag te doen gelden en de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland herstelde. Het verzet op het eiland hier tegen was zo groot, dat een oproer ont stond, dat zelfs driejaar duurde. Het conflict staat uitgebreid beschre ven in Geschiedenis van de Rooms-Ka- tholieken op Texel, het boek dat morgen ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het kerkgebouw in Den Burg verschijnt en dat door schrijver Sjaak Schraag wordt aangeboden aan pastoor Franklin Brigitha. Dat diens voorganger Blom deze eer zou hebben gekregen, is niet erg waarschijnlijk. De weerstand tegen deze pastoor was zo groot, dat hij zelfs het veld moest ruimen, nadat de Texelse kerkmeesters hem hadden laten weten zijn traktement niet langer te zul len betalen. Bloms opvolger Bottemanne slaagde er niet in de vrede te herstellen. Ook hij verliet het eiland, toen duidelijk werd dat de katholieke gelovigen op Texel hem niet pruimden. 'De parochianen wil den hun macht niet uit handen geven. De De herziening van de nota Recreatie en Toerisme, de nieuwe bestemmingsplan nen voor de dorpen en het buitengebied en de toekomst van de haven in Oude- schild. Dat zijn volgens fusiemanager Michel Gregoire van het Texels Ondernemers Platform enkele belangrijke zaken waar TOP in 2013 mee te maken krijgt. Dit liet hij maandag weten tijdens de nieuw jaarsreceptie van het ondernemersplat form op De Krim. Wat de nota Recreatie en Toerisme be treft, is er voor TOP werk aan de winkel. De gemeenteraad heeft op dat front de startnotitie Mooi Texel, meer toekomst opgesteld. Daarin staat onder meer dat er maximaal vierhonderd toeristische slaap plaatsen bij zouden mogen komen. TOP is daar niet gelukkig mee en waarschuwde de politieke partijen tijdens een vergade ring in september dat het vaststellen van die grens een risico is voor de beleidskeu- De eerste vervoercijfers van TESO verto nen over het geheel genomen een vrij wel gelijke tred met 2011. Over de eer ste 9 maanden van het boekjaar (april - december 2012) komt het totaal aantal vervoerde personenauto-equivalenten (PAE's) uit op een lichte daling (-0,5 pro cent) ten opzichte van dezelfde periode in 2011. Zowel de categorie vrachtauto's en caravans als de categorie personen auto's vertoont dit zelfde percentage: -0,5 procent. Een sterke daling in juni (-11,1 procent) werd dankzij een forse stijging kerkgebouwen en de andere goederen waren van hen en niet van de kerk. Zo za gen ze dat. Pastoors vonden ze niet meer dan loontrekkende dienaars', concludeert Schraag. De auteur is er dankzij noest archiefwerk in geslaagd een groot aantal interessante zaken aan de vergetelheid te ontrukken. Over de jaren na de reformatie bijvoor beeld, toen de katholieken hun positie verloren en geen diensten meer mochten houden. Tenzij ze bereid waren een ver goeding te betalen, waarna de baljuw, de plaatselijke gezagsdrager (en vergelijk baar met een moderne burgemeester), bereid was een oogje toe te knijpen. Boei end is ook de onderlinge strijd tussen de dorpen, die elk het beste voor hun eigen gemeenschap wilden en met het alge meen belang veel minder ophadden. Den Hoorn (in 1854) en Oosterend (1868) pro beerden zelfs een zelfstandige parochie te worden, maar beide pogingen mislukten. Door deze en andere vondsten is het boek veel meer geworden dan een opsomming van feiten uit de RK-geschieden is op het eiland. Schraag heeft ook ruim aandacht zen die uit het rapport Richting voor Eco nomie voortvloeien. Gregoire merkte op tot nu toe vanuit de raad geen reactie op de inspraak van TOP te hebben gehad. Voor de haven in Oudeschild deed TOP eind vorig jaar een oproep op de eigen website aan de leden om mogelijke nieu we vormen van gebruik op te sommen. Bedoeling is dat die aan de orde komen bij nieuwe overleggen over de havenvisie. Die worden onder meer gevoerd door de Stichting Havenbelangen Oudeschild, een stuurgroep en een projectgroep met be trokkenen. Bedoeling is dat de visie in de loop van het jaar op tafel komt te liggen, zodat de gemeenteraad besluiten kan ne men. Wat TOP betreft moet het Texelvignet worden gekoppeld aan de mobiliteit op het eiland. TOP heeft daar al vaker op gewezen. Volgens het platform is het be langrijk dat het Texelvignet goed onder de aandacht wordt gebracht van gasten. in augustus (+6,5 procent) gecompen seerd. Met name door de spreiding van vakanties en het verschuiven van feest dagen ten opzichte van 2011 vertonen de maanden afzonderlijk zowel stijgin gen als dalingen. Het personenvervoer vertoonde hetzelfde patroon, waarbij het totale personenvervoer over de periode april tot met december een lichte stijging vertoont (+0,7 procent) ten opzichte van 2011. Opvallend is volgens TESO dat 2012 het derde opeenvolgende jaar is waarin en er nauwelijks sprake van enige groei is. voor de armenzorg op Texel. De dorpen moesten voor hun 'eigen' armen zorgen, maar probeerden geregeld de lasten hier van op andere dorpen of op de gemeente Texel af te schuiven. Er werd een gasthuis in de Warmoesstraat gebouwd, dat later een vervolg kreeg met het armengesticht in de Molenstraat. In 1957 verrees op de zelfde plek het rusthuis SintJan. Leuk is ook de aandacht die de auteur heeft voor allerlei activiteiten die uit het katholieke geloof voortvloeiden. Een be kend fenomeen zijn nog steeds de koren die de kerkelijke vieringen opluisteren. Er waren katholieke toneelverenigingen en de Jozefschool is nog steeds een bloeiend instituut. Maar hoeveel Texelaars zullen nog weten dat de katholieken ooit een eigen schaakvereniging bezaten? 'Neder land was verzuild, elke stroming had zijn eigen organisaties en verenigingen. Texel was ook wat dat betreft een afspiegeling van wat er in de rest van het land gebeur de', concludeert Schraag. Hij heeft er be wust voor gekozen ook deze facetten van het heilige roomse leven breed aandacht te geven. 'Dit soort zaken maakt een boek levendig. Als ik alleen maar feiten en jaar- Freek van der Star uit Oudeschild heeft de Kerst Plattelandspuzzel van 2012 gewon nen. Menno Timmer van de PR-commissie van de landbouw overhandigde hem gis teren een mandje met Texelse produc ten. Tweede werd Aris van der Star van de Schorrenweg en derde Melanie Smit van de Postweg. In totaal zonden zo'n 35 mensen antwoorden in. Circa twintig Tijdens de Texel Darts Trophy op De Krim kunnen mensen zaterdag 12 januari ten bate van het Tesselhuus partijen spelen tegen darttoppers als Michael van Ger- wen (vice-wereldkampioen), Co Stompé, Mark Walsh, Scott Rand en Kurt van de Rijck. Dat is mogelijk tussen circa 12.00 en 15.00 uur. De kosten bedragen €5,- per partij en worden besteed aan het mogelijk maken van vakanties voor mensen met ernstige spierziekten en reuma. Als voorwaarde tallen over de kerkgebouwen opschrijf, ben je gauw uitgelezen.' Hoewel het einde van de verzuiling ver achter ons ligt en de schaakclub en de toneelverenigingen al lang zijn verdwe nen, vormen de katholieken op Texel nog steeds een vrij hechte gemeenschap. 'De kerk telt toch nog dertig groepen met in totaal zo'n 220 vrijwilligers.' Een flink deel zal zich presenteren tijdens de open dag die zaterdag 12 januari van 12.00 tot 16.00 uur wordt gehouden in het kerkge bouw aan de Molenstraat in Den Burg. Geschiedenis van de Rooms-Katholieken op Texel telt 196 - rijk geïllustreerde - bladzijden en kost €19,95. Om 10.30 uur wordt het eerste exemplaar van Schraags boek aangeboden aan pastoor Brigitha, waarna ook andere belangstellenden het boek kunnen aanschaffen. Na zaterdag is het verkrijgbaar bij de Texelse boekwin kels. Joop Rommets mensen hadden alles goed. Van der Star en zijn vrouw hadden werk gemaakt van de puzzel. Ze bezochten een aantal plek ken op het eiland om de juiste antwoor den te vinden en visite werd eveneens bij het oplossen van de puzzel betrokken. De plattelandspuzzel was een initiatief van PR LandbouwTexel, Rob van Heerwaarden en de Texelse Courant. geldt dat de betreffende darters even vrij zijn van het singletoernooi dat die mid dag plaatsvindt. Het dartsweekend, dat voor de vijfde keer wordt gehouden, start vrijdagavond 11 januari meteen mix dart toernooi dat het thema 'flower power' meekrijgt. Zaterdag 12 januari is er het singletoernooi van de Texel Darts Trophy. Zaterdagavond is er een tombola waar van de opbrengst ten goede komt aan het Tesselhuus en zondag staat er een koppel- toernooi op het programma. Kerk collecteert voor Voedselbank Op de open dag die zaterdag 12 januari in de RK-kerk in Den Burg wordt gehou den wordt aan de deur gecollecteerd voor de stichting Broodnodig, die op Texel de Voedselbank organiseert. Ook tijdens de viering die een dag later wordt gehouden, is er een collecte voor Broodnodig. Dat gebeurt dezelfde dag in Oudeschild en op zondag 27 januari in Oosterend. In De Cocksdorp is al een in zameling gehouden. Tijdens de vieringen staat achterin de kerk een doos of krat waarin bezoekers houdbare levensmidde len kunnen doen. Darters openen jaar met Sjans-toernooi De Texelse Dartorganisatie (TDO) is 2013 zondag gestart met het traditionele Nieuwjaarstoernooi in Café Sjans in De Koog. 'May the dubbels be with you this year!', luidde het credo. Met 25 inschrijvers was het een mooie opkomst. Opvallend was het dat er ook bij dit toernooi enkele nieuwe gezichten te zien waren. De darters begonnen, net als de voorgaande toernooien, in poules. Na het spelen van de poulewedstrijden gin gen de nummers één en twee uit de pou les door naar de winnaarsronde. De num mers drie van de poules mochten 'bullen' om de laatste plaatsen in deze winnaars ronde. Alle overige spelers gingen verder in de herkansingsronde. Opvallend was hier dat de prijzen werden verdeeld door spelers die in de competitie allemaal voor Café de Kombuis gooien. Tony Mozes werd eerste, Glenn Visser tweede en Max van Benthum derde. Nieuwkomers Bas Meijer, Mels Daalder, Ruben Legierse en Yvonne van de Werken vielen buiten de prijzen. De winnaarsronde leverde een verras sende vierde plaats op voor Bert Witte, die net geen beker mee naar huis mocht nemen. Maar met 105 had hij wel de hoogste finish van dit toernooi. Roel de Zwart wist de strijd om de derde en vierde plaats van Witte te winnen en ging met het brons naar huis. In de finale streden Marcel Verhagen en Jeroen Schouwstra met elkaar om het goud. Na een spannen de wedstrijd sleepte Schouwstra de winst binnen en mocht hij het eerste goud van dit jaar mee naar huis nemen. Het eerstvolgende TDO-darttoernooi is tevens het grootste toernooi van het jaar, namelijk het Texel Open 501 dat op 16 februari in Hotel De Pelikaan gegooid zal worden. In verband met de verwachte op komst adviseert de organisatie spelers die mee willen doen, zich zo spoedig moge lijk op te geven. Meer informatie op www. texeldarts.nl. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 15 januari: Veld A 19.00 Falcon-NIOZ 2 NIOZ1 19.45 NIOZ 1-Pepermolen Falcon 20.30 Autocentrale-Paal 28 Pepermolen 21.15 Warmmop-Kobeko Paal 28 22.00 Cocky-Randstad Warmmop Veld B 19.00 Bonte Be leven is-SIBO PFB 19.45 PFB-Albert Heijn SIBO 20.30 Bliksemteam-Wessels AH 21.15 RAB-Rabobank Bliksemteam 22.00 Ecotiem-NIOZ 3 Rabobank VeldC 19.00 Salique-Tevoko Ontwerpt Kobeko 2 19.45 Kobeko 2-Kees De Waal Salique 20.30 De Kapper-Coos Kees de Waal 21.15 Bar Sportief-Timmer De Kapper Wedstrijdleiding: PFB en Kees (tel. 365823). Uitslagen 8januari: Expotise-Kees de Waal 1-2; Kobeko-NIOZ 1 0-3; Paal 28/De Krim-Warmmop 3-0; Ranstad-Vlinderwinkel 2-1; Texelse Au- tocentrale-Cocky's Kapsalon 0-3; Falcon- Albert Heijn 3-0; IBS/Oele/Schoo-Wessels Ontwerpt 1-2; Imares-Rabobank 0-3; SIBO-NIOZ 3 3-0; Imares-NIOZ 2 0-3; De Krim-Tevoko Ontwerpt 2-1; Vakantieburo Kobeko-Timmers Bakkerij 2-1; De Kapper- Tevoko jeugd 1-2; Kapsalon Salique-Otto's Tweewie Ie rsh op 1-2; Slagerij Moormann en de Boer-Klif 23 1-2.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 6