TEXELSE COURANT z Uitleg Gemini over toekomst ziekenhuis Clpj Alle dagen ffiBJ open Cjroen 2warL- Jexels in het harL, - Schaatshulp voor volwassenen bij IJsclub Oost Bij' NIOZ gebouwd laboratorium in gebruik genomen op zuidpool ■14 Garage Dros Keuken van 09.00 tot 20.00 uur Reserveren via 0222-312871 Folders bij deze krant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887. NR. 12744VRIJDAG 25 JANUARI 2013 Verschijnt dinsdag en vrijdag txl Gemeente Texel V 1 Vragen over het Bestemmingsplan Buitengebied? Maandag 28 januari 2013 is een inloopbijeenkomst voor het stellen van vragen aan de makers van het ontwerp Bestemmingsplan Buitengebied. U bent van harte welkom tussen 16.00 en 18.00 in het gemeentehuis. isola Bella Dankzij bemidde lingvan de rechter is slepend conflict bijna opgelost. Amazone Priscilla Noorlander wint kringkam pioenschappen. Muzikaal talent Komende maand een kans om je te bewijzen in voor rondes van het Solistenfestival. Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Voor volwassenen die wel kunnen en willen schaatsen, maarniet meer zo goed ter been zijn - en die niet achter de klassieke keuken stoel gezien willen worden -, heeft lasbedrijf Joost Overmaat een schaatshulp ontworpen, gemaakt en aan IJsclub Oost geschonken. Van de installatie wordt dezer dagen dankbaar gebruik gemaakt op ijsbaan De Hopkes in Oosterend. (Foto IJsclub Oost) Subsidie voor Peuters uit Oosterend luisteren naar OSG en Excelsior Aris Bremer tijdens Nationale Voorleesdag Het college heeft besloten €1.000,- subsi die te geven aan OSG De Hogeberg voor de uitvoering van de musical 'Mama Mia'. Excelsior uit Oosterend krijgt €500,- voor de aanschaf van nieuwe zomertenues. Een verzoek om subsidie van reizend the aterfestival De Karavaan werd afgewezen omdat b en w vinden dat dit te weinig toevoegt aan het bestaande cultuuraan bod. Van subsidie voor de intocht van Sint Nicolaas is geen sprake meer omdat de organisatie er in geslaagd is de kosten te dekken. Er werden ook geen toezeggin gen voor toekomstige intochten gedaan. Plan De Koog weer ter visie gelegd Het ontwerp-bestemmingsplan De Koog is opnieuw ter visie gelegd. Dat is nodig wegens een onvolkomenheid bij de tot dusver gevolgde procedure: de kennisgeving is niet gescheiden aan de vooroverlegpartners gestuurd. Tot maan dag 4 maart is er opnieuw gelegenheid het plan in te zien en zienswijzen in te dienen. Bij de eerste tervisielegging kwa men 40 zienswijzen binnen. Die blijven gewoon gelden zodat de afzenders niet opnieuw in actie hoeven te komen. Met het boek 'Nog 100 nachtjes slapen' op schoot las schrijver Aris Bremer uit Oosterend woensdagochtend voor bij de peutergroep van De Pepermolen in Oos terend. Hij deed dat naar aanleiding van de Nati onale Voorleesdagen 2013 die tot en met zaterdag 2 februari worden gehouden. De dagen zijn bedoeld om kinderen het ple zier in lezen bij te brengen. Bremer vertelde over een meisje dat niet kan wachten tot ze jarig is en daarom van haar moeder vlaggetjes mag knip pen. Het meisje begint met stof die ze van haar moeder heeft gekregen, maar daarna knipt ze vrolijk verder en moet de kleding van zo'n beetje iedereen in de om geving eraan geloven. De begeleidsters van de peutergroep had den speciaal voor de gelegenheid eigen vlaggetjes gemaakt, net zoals in het pren tenboek van Milja Praagman. Dat boek was uitgekozen, omdat het bekroond is als hét prentenboek van 2013. De kinderen mochten voor de gelegen heid in pyama naar De Pepermolen en ze hadden er ook gezamenlijk ontbijt. Er wordt aan alle kanten gewerkt om de zorg in het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der overeind te houden. Met die bood schap kwamen afgevaardigden van het ziekenhuis dinsdagavond naar het eiland. Gerrit-Jan Vos, lid van de Raad van Bestuur, en orthopeed Wim Salomons, voorzitter van de medische staf van het Gemini, wa ren op uitnodiging van de raad aanwezig in het gemeentehuis om tekst en uitleg over de toekomst van het ziekenhuis te geven. Volgens Vos en Salomons blijft in de toe komst veel behouden, maar niet alles. De twee waren aanvankelijk wat terughou dend met het noemen van afdelingen waar mogelijk het mes ingaat, maar later liet Vos weten dat er discussies zijn over de toekomst van longgeneeskunde, car diologie en urologie. Belangrijk element in die discussie zijn de volumenormen van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Die stelt dat zieken huizen jaarlijks een verplicht aantal han delingen moeten uitvoeren en dat is voor grote ziekenhuizen makkelijker dan kleine ziekenhuizen als het Gemini. Vos en Salomons lieten weten dat men sen ook in de toekomst altijd terecht kunnen in het Gemini, maar dat de kans groter wordt dat iemand voor behande ling naar het nieuw te bouwen Regionaal Topklinisch Interventiecentrum (RTIC) in Heerhugowaard wordt doorverwezen. Dat komt in de plaats van het MCA in Alk maar. Nu wordt na selectie aan de poort 20 procent van de mensen bij het Gemini doorverwezen naar Alkmaar en in 2018 is dat volgens Vos wellicht 30 procent. De twee maakten duidelijk dat de zie kenhuizen zich in woelig water bevinden, onder meer omdat zowel in Den Helder als Heerhugowaard nieuwbouw moet ko men. Volgens Vos zou het het goedkoopst zijn wanneer alleen in Heerhugowaard bedden komen en Den Helder enkel een polikliniek zou worden. 'Maar dat is niet onze ambitie.' Volgens de zogeheten lo catieprofielen komen er in het nieuwe Gemini-ziekenhuis nabij NS-station Den Helder Zuid honderd bedden. Volgens planning moet in 2014 de eerste paal worden geslagen en wordt het nieu we Gemini in 2016 in gebruik genomen. Het Gemini en het MCA hebben in totaal €300 miljoen nodig voor de nieuwbouw in Heerhugowaard en Den Helder. Vos liet weten dat de ziekenhuizen als private partijen worden beschouwd die zelf voor de financiering moeten zorgen. Marian de Groot (WD) zei blij te zijn dat alles in het werk wordt gesteld om het Gemini open te houden. Tegelijkertijd klonk op meerdere plekken de zorg dat nog niet alles in kannen en kruiken is. Na vragen van verloskundige Theda Niehoff benadrukte Vos dat verloskunde één van de bouwstenen van het Gemini is. Cees Hoogerheide (D66) wilde weten hoe de toekomst van de polikliniek van het Gemini in Den Burg eruit ziet, maar die vraag was vooralsnog lastig te beant woorden. Volgens Salomons is dat onder meer afhankelijk van de hulpmiddelen die artsen op de poli tot hun beschikking hebben. De poli in het oude gebouw van Rijkswaterstaat aan de Keesomlaan biedt nu ruimte aan kindergeneeskunde, geria trie, cardiologie en revalidatie. Het bij het NIOZ gebouwde Nederlands laboratorium voor de zuidpool is vandaag op Antarctica officieel geopend. Het laboratorium bestaat uit vier zeecon tainers die door het NIOZ tot laboratori um zijn verbouwd. De containers zijn ge plaatst in een zogeheten docking station op de Britse basis Rothera. Dat ze in een docking station staan, houdt in dat de containers makkelijk door andere contai ners vervangen kunnen worden. Het NWO, de Nederlands organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek, en het ministerie van Onderwijs lieten het laboratorium bouwen bij het onderzoeks instituut op 't Horntje in verband met de kennis aldaar. Het laboratorium, de eerste van Nederlandse makelij op de zuidpool, moet bestand zijn tegen extreme weers omstandigheden. Het NIOZ zorgde voor de bouwen de inrichting. Er lopen op het moment inmiddels twee onderzoeken van het NIOZ op Antarc tica. Corina Brussaard doet samen met assistent-in-opleiding Tristan Biggs en student Zoi Farenzena onderzoek aan An tarctische algen in een veranderde wereld en bekijkt de gevolgen daarvan voor de voedselketen. Hein de Baar kijkt samen met Johann Bown (postdoc) en technicus Patrick Laan naar ijzer en andere opgeloste spoorele- menten in het zeewater. De Baar en Biggs zijn vandaag aanwezig bij de officiële opening van het lab dat vernoemd is naar ontdekkingsreiziger Dirck Gerritsz die in 1598 vermoedelijk als eerste mens An tarctica zag liggen. De vier containers zijn vernoemd naar de schepen van Gerritsz: Geloof, Hoop, Liefde en Blijde Boodschap. De containers gingen begin 2012 op transport naar de zuidpool. Drie gingen vanuit Zeeland en de Blijde Boodschap vertrok vanaf Texel. Het NWO en het ministerie van Onder wijs hebben €8,5 miljoen in het onder zoek op de zuidpool geïnvesteerd. Gastspreker Wethouder Jacob Bruintjes Dorpshuis De Waldhoorn - Den Hoorn Woensdag 30 januari aanvang 20.00 uur www.wdtexel.nl WD Texel nodigt u uit voor de WD Winteravond Thema: Krimp Leefbaarheid .txl Bekendmakingen op pagina 12 BS Hattum) www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1