Tientallen ideeën voor Nationale Sport Week 2 EERST Danser Lorenzo bij' open dag Artex www.texelsecourant.nl VRIJDAG 25 JANUARI 2013 WORKSHOPS, MEERKAMPEN EN BEZOEK VAN BEKENDE SPORTERS Demonstraties van paardensporten, golfen voor mindervaliden, een beweegplein voor gymmen en turnen en een strippenkaart voor minder bekende sporten. Het is een greep uit de circa dertig ideeën die de gemeente de afgelopen tijd gekre gen heeft voor de Nationale Sport Week. De landelijke finale daarvan wordt za terdag 27 april op Texel gehouden en de week voorafgaand komen er tal van acti viteiten op het eiland. Daarvoor konden tot 15 januari ideeën worden ingediend. Zo heeft SVO het plan opgevat het hele dorp te betrekken bij een meerkamp waaraan alle scholen meedoen. De golf club in De Cocksdorp heeft ideeën om mindervaliden te laten golfen. Dat ge beurt met behulp van speciale voorzie ningen om iemand in een rolstoel in de juiste positie te brengen. Bedoeling is dat Hugo Groothuis een clinic voor jongeren verzorgt. Ons Genoegen wordt het domein van een beweegplein waar mensen kunnen gym men en turnen. De wielerclub heeft een dikke bandenrace in petto, er zijn demon straties met ultimate frisbee op komst, de jeu-de-boulers hebben plannen voor clinics en wedstrijden tegen jeugdspelers uit Den Helder en wandelsportvereniging Het Gouden Boltje wil speciaal voor de sportweek een wandeltocht over het ei land organiseren. De atletiekvereniging heeft ideeën voor een atletiek-arena en plannen om leden samen met vrienden en bekenden op de atletiekbaan te laten sporten. Handboog vereniging De Eilandschutters denkt aan demonstraties, vanuit de paardensport zijn ideeën voor demonstraties aange kondigd, vanuit de denksport zijn er plan nen voor een dammarathon en FiTT wil een roeimarathon gaan houden. Daarnaast heeft Menno Siebinga zich ge meld om, net als bij Bodyen Brein, diverse activiteiten voor een gezond lichaam en geest te organiseren. En vanuit NOC'NSF is het idee gekomen om een tienstrippen kaart op te stellen om belangstellenden kennis te laten maken met veelal minder bekende sporten. Wethouder Hennie Huisman (sport) is blij met alle ideeën dietertafel zijn gekomen. Diverse clubs hebben volgens haar ook plannen om bekende sporters naar het eiland te laten komen en dat wordt ver der afgestemd met NOC'NSF, één van de organisatoren van de sportweek. Om de ideeën en plannen verder vorm te geven, is er vanuit de organisatie een werkgroep Sportactiviteiten in het leven geroepen. Daarnaast is er een werkgroep Logistiek opgezet en een werkgroep Com municatie. Die zorgt ervoor dat de diverse media van informatie worden voorzien, zodat Texel breed onder de aandacht komt. In die werkgroep zit onder meer de WV die haar kanalen heeft om de week onder de aandacht te brengen. Volgens Huisman is het de bedoeling Olympisch kampioen Dorian van Rijssel- berghe een prominente rol in de sport week te geven. Daarvoor wordt gedacht aan een mini-symposium over de ontwik keling van talentvolle jeugdsporters. De Nationale Sport Week wordt gehouden van zaterdag 20 tot en met zaterdag 27 april. Het terrein rond het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg geldt die week als 'epicentrum'voor alle activitei ten die op het eiland worden gehouden. Ni vel bekijkt zorgvoorziening Nivel, het Nederlands instituut voor on derzoek van de gezondheidszorg, gaat onderzoek doen naar de zorgvoorzienin gen op Texel. Het bureau heeft daarvoor opdracht ge kregen van de gemeente. Donderdag 7 februari wordt een eerste gezamenlijke bijeenkomst gehouden met onder meer het Gemini Ziekenhuis, medici en een zorgverzekeraar. Het gaat om het zogehe ten zorgplanologisch onderzoek waar al diverse keren over gesproken is in de ge meenteraad. In december stelde de raad €46.000,- beschikbaar. Het onderzoek moet volgens wethouder Hennie Huisman (welzijn) onder meer duidelijk maken hoe het staat met de zorgvoorzieningen op Texel en welke mo gelijkheden zorgtoerisme biedt om zorg voorzieningen in de toekomst op het ei land in stand te houden. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag welke knelpunten er in de hui dige voorzieningen zijn, in welke voorzie ningen geïnvesteerd moet worden om beter aan de zorgvraag van Texelaars en toeristen te voldoen en welke initiatieven op korte en lange termijn opgestart zou den kunnen worden. Huisman wijst ter vergelijking op het gro te aanbod in de horeca. 'Dat is er mede dankzij de vele toeristen die hier komen, dus zoiets kun je ook in de zorg toepas sen.' Zorgtoerisme is een tak van sport die in ontwikkeling is. 'Je ziet dat meerdere gemeenten ermee bezig zijn.' Een van de za ken die in het onderzoek aan de orde komt is de polikliniek die het Ge- mini Ziekenhuis heeft in het voormalige gebouw van Rijkswaterstaat in Den Burg. Bekeken wordt hoe met behulp van finan ciering van derden in de toekomst even tueel het aanbod zou kunnen worden uit gebreid. Volgens Huisman is het daarbij wel van belang dat het Gemini niet in de wielen wordt gereden. Volgens de wethouder is het ook belang rijk dat zaken als geriatrie en ouderenzorg in de toekomst op het eiland aanwezig blijven. Huisman is blij dat Nivel het zorg planologisch onderzoek gaat uitvoeren. 'Het zijn wetenschappers met een gede gen kennis die toegang hebben tot veel informatie.' Het onderzoek is naar ver wachting tegen het einde van het jaar klaar. Muziek ijsbaan Marco van Sam beek draait vanavond (vrijdag) van 19.00 tot 21.00 uur muziek bij de ijsbaan op de Groeneplaats in Den Burg voor discoschaatsen. GVT zorgt tege- lijkertijd voor oliebollen. Voorstelling over pesten Het begint onschuldig, maar op een ge geven moment maken Sandra Moonen en Tjyying Liu van theatergroep Werktuig elkaar de meest grove verwijten en over schrijden ze eikaars grenzen. In de voorstelling Onderman gingen zij afgelopen week voor leerlingen van de brugklas van de OSG in op het onderwerp pesten. De twee speelden twee circusar tiesten die elkaar niet mochten en dwars zaten. Ze lieten zien hoe het elkaar onder ling pesten zich van kwaad tot erger ont wikkelde. Na de voorstelling gingen de spelers met de leerlingen in discussie. Ze vroegen on der meer aan de hand van stellingen wan neer er volgens hen nog sprake is van een geintje en wanneer het pesten wordt. Daar kwam onder meer uit naar voren dat leerlingen een vervelende ervaring bij zichzelf sneller als pesten ervaren dan wanneer het een ander overkomt. In dat geval was een aantal leerlingen eerder ge neigd van een geintje te spreken. Bodem Waddenzee onderzees monument De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed wil een deel van de zeebodem ten oosten van Texel aanwijzen als beschermd rijks monument. Het gaat om een stuk van 1150 x 630 meter bij het Burgzand waar de resten liggen van vijf schepen uit de 17de en 18de eeuw. Eén van de wrakken is het VOC-schip 'Rob'. Het is de eerste keer dat in Texelse wate ren een monument wordt aangewezen. Regel in dergelijke gevallen is dat advies wordt gevraagd van de gemeente. B en w van Texel hebben een positief advies ge geven. Door de monumentale status zal het straks verboden zijn zonder vergun ning op genoemde wrakken te duiken met het oogmerk er iets vandaan te ha len. Het Rijk is daarbij de handhavende in stantie. In het gebied zal geen vaar-of an kerverbod gelden en het college verwacht ook geen belemmeringen voor de visserij, hoewel Rijkswaterstaat daarover beslist. Boven water is van de monumentale sta tus niets te merken want het betreffende zeegebied zal niet worden gemarkeerd. Playbackshow gaat toch door De playbackshow in De Cocksdorp gaat zaterdagavond toch door in een afge slankte versie. De organisatie heeft in overleg met ou ders besloten de kinderen van de basis school wel te laten optreden. Aanvankelijk werd gemeld dat de show was afgelast in verband met te weinig deelnemers, maar dat was sneu voor de kinderen die al een act hadden. De show begint om 19.00 uur in het Eierlandsche Huis. Barre Tocht Deelnemers aan de Durper Barre Tocht die vanavond (vrijdag) wordt gehouden op de Roggesloot bij De Cocksdorp kun nen starten tussen 18.00 en 20.00 uur. De start is bij de ijsclub. Parkeren kan langs de dijk, de ingang van de ijsbaan is aan de Kikkertstraat. Kinderen betalen €2,50 voor deelname en volwassenen €5,-. Dat is inclusief chocolademelk en een ham burger. Kinderen kunnen 3, 6,of 12 kilo meter schaatsen en volwassenen 15, 30, of 50 kilometer. Deelnemers zijn verplicht verlichting bij zich te hebben. Het door gaan van de tocht is afhankelijk van de weersomstandigheden. Oprijlaan moet worden afgebroken Met een dwangsom van €550,- per dag wil de gemeente bereiken dat een ver hard oprijpad naar de schapenboet bij de hoek Pontweg-Rozendijk alsnog wordt gesloopt. De eigenaar heeft twee maan den de tijd gekregen. Het pad was zonder vergunning aan gelegd en toen de eigenaar alsnog ver gunning aanvroeg, werd die geweigerd wegens aantasting van het landschap. Het bezwaar dat de eigenaar daartegen indiende, werd ongegrond verklaard. In overleg gaf de gemeente aan wat wél mogelijk is: een pad in de vorm van een karrenspoor, bestaande uit graskeien. Hij werd uitgenodigd daarvoor een omge vingsvergunning aan te vragen, maar dat is niet gebeurd en de verboden bestrating is er nog steeds. Als de straat niet binnen twee maanden is opgeruimd, wordt met het heffen van de dwangsom begonnen. Fusie definitief Hoewel het geen zaak is van de gemeen te, zal wethouder Hennie Huisman aan wezig zijn bij het ondertekenen van de intentieverklaring, die de SWOT en Pha ros Texel hebben opgesteld met het oog op de aanstaande fusie. Tieneridool, danser en filmster Lorenzo van Velzen is zaterdag 9 februari één van de gasten op de open dag van Artex Kun- stenschool aan het Schilderend in Den Burg. Hij stond in de finale van de veelbe keken show So you think you can dance en speelde mee in de film Body Language. Lorenzo verwierf veel faam omdat hij twee keer aan So You Think meedeed. In 2009 raakte hij tijdens een live-show ernstig geblesseerd aan een knie. Als pu bliekslieveling besloot hij een jaar later nogmaals mee te doen en schopte hij het tot 'Runner Up' van Nederland en België. Lorenzo komt naar Artex voor een meet greet, hij geeft een workshop dans en een demonstratie eXtremotion. De open dag staat in het teken van film, compleet met filmsterren, rode loper en handtekeningensessies. De docenten band speelt filmmuziek, er is een open podium, bezoekers kunnen instrumenten uitproberen, een dagje meedraaien met filmmaker Agna Rudolph en er zijn lessen theater, knutselen en schilderen. De orga nisatie zou het leuk vinden als kinderen verkleed komen. 1 Texel staat de laatste volle week van april volop in het teken van sport. (Foto Archief Texelse Courant)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2