Oplossing Isola Bella dankzij rechter dichtbij NIEUWS Zeearend boven Waddenzee Dwangsom tegen strijdig gebruik van woningen aan Watermunt Oude brillen voor Sri Lanka www.texelsecourant.nl VRIJDAG 25 JANUARI 2013 1S0LA-BEU.A Bed Breakfast Isola Bella aan de Rozen- dijk aan de rand van de Dennen wordt opnieuw bouwkundig gesplitst in twee eenheden. Elke eenheid krijgt zes slaap plaatsen en afficheert zichzelf commer cieel apart, zodat niet het beeld van één grote recreatievoorziening ontstaat. Dit is kortweg de afspraak die de ge meente en de eigenaren van Isola Bella dinsdagmiddag op voorspraak van voor- zieningenrechter M. Zijp troffen in de rechtbank in Alkmaar. Isola Bella had de gemeente gedaagd om de dwangsom men via een voorlopige voorziening van tafel te krijgen. De boetes vloeiden voort uit een handhavingsbesluit van vorig jaar, dat Isola Bella verbiedt langer B&B- accommodatie te zijn. Tot een rechterlijke uitspraak komt het - als het goed is - voorlopig nog niet. Zijp hield de zaak een week aan. In die tijd moeten de partijen hun handtekening onder de afspraken zetten. Die zijn tijde lijk van aard en lopen vooruit op het nieu we bestemmingsplan Buitengebied, dat naar verwachting komende zomer in wer king treedt. Vooral vanwege het tijdelijke Met een dwangsom van €550,- per dag treedt de gemeente op tegen het strijdig gebruik van twee woningen aan de Wa termunt in De Koog. Gemeentelijke controleurs zagen dat van uit de woningen logies met ontbijt werd verstrekt waarbij het aantal aangeboden slaapplaatsen hoger was dan de vijf die het beleid toelaat. Bovendien is een van de huizen al sinds 2008 niet permanent bewoond, zodat daar helemaal geen lo gies mag worden verstrekt. Het bezwaar dat de eigenaar maakte te gen het voorgenomen optreden van de gemeente werd door b en w ongegrond verklaard. De twee huizen worden al meer dan dertig jaar voor logies met ontbijt ge bruikt, maar het is niet te achterhalen of dat met meer dan vijf slaapplaatsen per woning gebeurde. De eigenaar heeft zich voor het ene huis alsnog als bewoner in geschreven, maar bij controle bleek dat karakter drukte Zijp beide partijen op het hart verstandig te zijn. 'Als ik uitspraak doe, is er altijd een verliezer. Bij een com promis wint u allebei een beetje.' Wat haar uiteindelijke uitspraak zou zijn, blijft waarschijnlijk een raadsel. Maar vast staat dat de gemeente het dinsdag op momenten zwaar had te verduren in de rechtszaal. Zijp wees er fijntjes op dat de maatregelen die tegen Isola Bella zijn genomen op z'n minst in strijd lijken met het gelijkheidsbeginsel op het eiland. 'U treedt in deze zaak op, terwijl u dat op andere plekken waar bed breakfast- voorzieningen zonder ontheffing worden aangeboden helemaal niet doet', stelde zij. Ook noemde ze de basis onder de dwangsommen - gefundeerd op aanna mes - 'erg wankel' en maakte ze kenbaar van het strenge optreden niet veel te be grijpen. 'Het college van b en w op Texel ondersteunt recreatie, ondersteunt stol pen en ondersteunt kleine zorg. Dat zijn toch allemaal intenties die waarde heb ben, die tellen.' De afgelopen tijd onderhandelden de ge meente en Isola Bella vruchteloos over van werkelijke bewoning geen sprake was en dat het hele pand nog steeds vol ledig is ingericht voor recreatief gebruik. Bovendien is in deze woning een deel van een bijgebouw zonder vergunning ver bouwd tot hoofdgebouw. Samenwerking brandweer De brandweerkorpsen van Texel en Den Helder gaan samenwerken wat betreft zogeheten 'koude' taken. Dat zijn activi teiten die te maken hebben met risico beheersing, operationele voorbereiding en bedrijfsvoeringstaken, dus niet de in zet bij brand en andere incidenten. In de huidige situatie laat de kwaliteit van de koude taken te wensen over wegens ca paciteitsgebrek. Door de samenwerking moet dat verbeteren. een oplossing. Maar de bestuursrechter voelde er zichtbaar weinig voor om als ju ridisch breekijzer te fungeren. Om de ont stane impasse te doorbreken, stuurde zij de beide partijen de gang op om in over leg een tijdelijke oplossing ('Ik ben daar zéér voor, een tijdelijke oplossing. U toch ook, mag ik aannemen?') te zoeken. Dat lukte, al bleef haar bemiddeling nodig om de puntjes op de i te zetten. Zo wilden ei genaren Piet Prins en Anne Hottentot van Isola Bella op de websites van de straks gesplitste eenheden over en weer kunnen verwijzen, iets waar de gemeente per se vanafwil. 'Anders blijft het beeld van die ene, grote recreatievoorziening in stand', aldus Cees Witte namens de gemeente. Zijp volgde hem op dit punt, ook ai om dat de eigenaren van Isola Bella moesten toegeven hier geen nadeel van te onder vinden. Advocate Xandra Wentink gaf namens Isola Bella aan prima te kunnen leven met de uitkomst. Volgens haar zijn de gesprek ken met de gemeente over een oplossing 'op emoties stukgelopen en vervolgens enorm geëscaleerd. Voorzieningenrech terzij p beaamde de noodzaak de kwestie Wie een bril heeft liggen die niet meer gedragen wordt, kan deze inleveren bij Tessels Onderdak aan de Boodtlaan 3 in De Koog, dat fungeert als inzamelpunt van Eye Clarify een vrijwilligersorganisa tie die al jaren brillen (en hoorapparaten) inzamelt voor arme landen. Dit jaar gaan de brillen naar Sri Lanka. De brillen wor den van Texel naar Purmerend gebracht, Verschillende waarnemers hebben maan dag een jonge zeearend zien overvliegen langs de oostkust van het eiland. Hij werd voor het eerst gezien door Bernd de Bruijn op De Volharding, maar langs zijn zuidelijke route nog op diverse an dere plaatsen gezien. Een jonge zeearend (Haliaeetus albicilla) die van noord naar zuid langs de Waddenkust vloog en bij Dijkmanshuizen werd gefotografeerd door Gerhard Christenhuis. Hij meldde dat de vogel vandaar in westelijke rich- 'terug te brengen tot aanvaardbare pro porties'. In dit verband drukte zij de gemeente op het hart vanaf nu terughoudend te zijn bij controles en niet meer - zoals in het re cente verleden gebeurde - foto's te maken van privévertrekken. 'Dat is de kat op het spek binden. Controleren mag, maar er moeten duidelijke aanwijzingen zijn om binnen te treden in privéruimten. U mag dat niet zomaar doen. Er zijn grenzen in het kader van de privacy', aldus Zijp. De controles tonen aan hoe gespannen de verhouding momenteel is. Toen de eigenaren de controleurs de laatste keer toegang weigerden tot de privévertrek ken, was dit voor de gemeente voldoende om te concluderen dat de regels wer den overtreden. 'U moet toch eens een einde maken aan dat wantrouwen over en weer', wees de voorzieningen rechter beide partijen terecht. 'Er is toch niets op tegen om aan te nemen dat de waarheid wordt gesproken?' Dinsdag hoort zij of de afspraken schrifte lijk zijn bekrachtigd. Is dit niet het geval, dan wijst ze alsnog vonnis. waar ze op sterkte worden gesorteerd om uiteindelijk in grote pakketten te worden verscheept. Onlangs mocht Linda Boersen vanTessels Onderdak een hele zak vol bril len in ontvangst nemen vanTESO, brillen die mensen aan boord waren vergeten. Het inzamelpunt aan de Boodtlaan is da gelijks geopend van 9.30 tot 16.00 uur. ting over het eiland wegvloog. De zee arend (ter onderscheid ook de Europese zeearend genoemd) is de grootste havik soort van Europa. Het dier heefteen span wijdte van rond de twee meter. Het is een zeldzame verschijning, want hoewel het dier in heel Europa voorkomt, is pas in 2006 sinds eeuwen weer een broedpaar in Nederland gesignaleerd. De meeste dieren worden geteld in Noorwegen en Europees Rusland, in Nederland worden de meeste waarnemingen gedaan bij het Lauwersmeer en bij de Biesbosch. Zelfde misdrijf, opnieuw werkstraf De politierechter in Alkmaar heeft maan dag een werkstraf van 30 uur opgelegd aan een 23-jarige inwoner van het Friese Beetsterzwaag. De man had zich op 31 oktober 2010 met vrienden schuldig ge maakt aan openlijk geweld in Den Burg. Daarbij raakten twee mensen gewond. De Fries was al eerder veroordeeld voor hetzelfde delict, toen tot 30 uur werk straf en een schadevergoeding van 150 euro. Maar de acceptgiro was nooit ont vangen, zei de man. Het gevolg: voor zijn taakstraf volgde geen oproep. Wél kwam daardoor een nieuwe dagvaarding. Maar in de rechtszaal vond de rechter geen een duidige documentatie over de al dan niet betaalde schadevergoeding. Dus legde hij die niet op. Zo kwam de 23-jarige man er in tweede instantie beter vanaf dan oorspronkelijk het geval was, al is nog niet duidelijk of de officier van justitie het er bij laat zitten. Zij had de schadevergoeding ook dit keer geëist. En nu de rechter die wel wilde, maar om formele redenen niet kon op leggen, maakte ze kenbaar hoger beroep niet uitte sluiten. In haar requisitoir was ze kort daarvoor al fel van leer getrokken tegen de Fries, die volgens haar samen met vrienden en stijf van de drank een Texelse familie midden in de nacht in en rond hun eigen huis had overrompeld en belaagd. Daarbij waren klappen gevallen én twee gewonden, de vader des huizes en de zoon. 'Trauma tisch', aldus de officier van justitie. 'Deze mensen durven waarschijnlijk nooit meer 's nachts een deur open te doen.' Zij noemde de gehele exercitie 'een heel laffe daad, zinloos en onbegrijpelijk'. De vier waren een weekendje op Texel, op bezoek bij een vriend die op het eiland woonde. Van hem hoorden zij een verhaal over de ex van zijn vriendin, dat hen er toe bracht om half vijf's nachts verhaal te gaan halen bij de jongen. Strak van de drank begaven zij zich naar zijn ouderlijke woning. Ze belden aan. De vader deed open. Hij vertelde de politie later dat hij een paar wildvreemde, dron ken jongens voor de deur zag staan, van wie de eerste - de nu 23-jarige Fries - hem met gebalde vuist wilde slaan. Hij miste, maar er ontstond een kloppartij waar ook de zoon van de man zich in mengde. Uit eindelijk liepen zij de meeste klappen en verwondingen op. De officier van justitie was uitgesproken scherp richting de Fries. 'Die mensen we ten nog steeds niet half wat hen is over komen. Midden in de nacht belt u aan en begint u er vanuit het niets op los te slaan. Zij zijn zich doodgeschrokken. En u heeft nooit iets laten horen. U mag ze wel eens een excuusbrief schrijven. Ze kennen u niet. Misschien denken ze wel dat jullie nog een keer terugkomen.' Schoorvoetend zegde de 23-jarige Fries toe een brief te zullen schrijven. Of hij zich eraan houdt is ongewis, maar wel licht is zijn vader - aanwezig in de rechts zaal - hier van beslissende invloed. De man was meegereisd om eens te horen waarom zijn al veroordeelde zoon nog maals moest voorkomen. 'Dat vind ik wel raar. Maar met de eis heb ik geen enkele moeite. Die had van mij drie keer zo hoog mogen zijn', sprak hij tegen de rug van zijn zoon, die in het beklaagdenbankje zat. Die boog schuldbewust het hoofd. Postzegels voor het goede doel Mensen die postzegels willen schenken ten bate van de Nederlandse Cystic Fibro sis Stichting, kunnen deze voortaan inle veren bij de familie Bos aan het Winter groen 6 in De Koog. Het was al sinds vele jaren mogelijk post zegels in te leveren bij mevrouw Schaap aan de Boodtlaan. Geholpen door vrijwil ligers knipte en sorteerde zij de zegels. Haar jaren van inspanning hebben veel geld opgeleverd voor genoemde stichting. Met het overlijden van mevrouw Schaap is deze inzamelmogelijkheid echter ver vallen. Het werk wordt nu overgenomen door de familie Bos die bij de voordeur een speciale bak heeft waarin de zegels kunnen worden gedeponeerd. Ijsbaan De Koog open De ijsbaan van De Koog, achter de Nika- del, is sinds donderdagochtend geopend voor publiek. Eye Clarify zamelt brillen (en hoorapparaten)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5