msmmrwm mimummv muimiv m 8 FORUM www.texelsecourant.nl VRIJDAG 25 JANUARI 2013 Autorijden Het is wit buiten. Echt echt wit. En nou ben ik als pas trotse bezitster van een rijbewijs, niet zo gelukkig met sneeuw... Reed ik elke dag naar huis vanaf school, nu mogen mijn ouders toch echt zelf rij den. Veel te bang dat ik de rotonde 4 x rondrijd, in plaats van één keer. En daar bij is een deuk in de auto van je ouders rijden, toch ook niet echt ideaal. Het lachwekkende aan in je ouders auto rij den, is vooral het feit dat ik overal braaf de snelheid aanhoud, waar ouders, en overig vele andere Texelaars daar nog weieens in verzuimen. Mensen die je inhalen, draaien zich bijna letterlijk om, om te kijken wie er nou achter het stuur zit. Nou ben ik ook wel van me ning dat de wegen op Texel vrij aantrek kelijk zijn om harder dan 80 te rijden, vooral als er niemand voor of achter je zit. In Den Helder hoefje dit echt niet te proberen of je komt jezelf tegen, dat je toch harder op je rem moet trappen dan eigenlijk nodig is. Mensen op Texel rijden standaard te hard. En chagrijnig worden als die toerist in de zomer braaf 80 rijdt. Af en toe wat harder rijden vi nd ik kunnen, als je andere weggebruikers niet in gevaarlijke situaties brengt. Maar mensen, die het niet willen, zul len we moeten respecteren. En vooral in dit heerlijke winterweer, waar mensen het toch eng vinden en bang zijn voor slippen, tot de categorie bang voor slip pen reken ik mezelf ook toe ha ha! Maar, wat is nou belangrijker, doorstroming of veiligheid? Allebei. Maar een groen tje als ik, hard rijden én veilig bezig zijn, is de moeilijkste opgave die er is. Maar om terug te komen op de hardrijdende Texelaars, het 'probleem' van hardrij den is niet in één keer op te lossen. En laten we eerlijk zijn, op Texel gebeuren over het algemeen vrij weinig auto ongelukken met te hard rijdende auto's. Maar eerlijk is eerlijk, elke ongeluk door te hard rijden is er één teveel. Het is en blijft een groot discussiepunt. Nou ja, voorlopig rij ik nog even in een grote auto én braaf de maximumsnelheid, schijt aan de mensen die mij te lang zaam vinden, dan ga je er maar omheen tot over 2 weken! Emily Westdorp FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Het is me wat, we hebben heel wat te ver duren. Is het Blue Monday, valt er ook nog een flinke witte deken die voor heel wat oponthoud en botsingen zorgt. In wat la ter de langste file ooit genoemd zou wor den, moest ik voor studie naar Waalwijk. Er was volgens de school geen code Oranje afgegeven, dus gaan met die banaan. Met de eerste boot, zingend door Noord-Hol land, wegen mooi schoon... 'Wat een pa niekzaaiers', dacht ik. Maar niets was min der waar. Ik kwam terecht in een massa auto's met een nog grotere massa sneeuw en een zeer hoog glijpercentage. Mozes- kriebel, dit verzin je niet, om me heen overal lichten. Zwaailichten, ANWB-lich- ten, lichten van strooiwagens. Veegwa- gens deden een poging, maar maakten de richels waarover je van rijbaan moet ver anderen bloody dangerous. Dit leek meer op de Dakkarralley dan op moeke Jozien in een gewoon machien door duinen van sneeuw. Ik dacht: kalm Jozien, nadenken, niet in de snelle linkerbaan, die is voor de vlotte riskerende wegpiraten. Daar kwam een vrachtwagen. Hij voegde in, de brede banden maakten banen door de sneeuw. Erachteraan Jozien, ik gaf voorzichtig gas, uiterst gespannen achter deze bekwame man aan. De handen klam van het zweet, ik plas zowat in m'n broek, maar het lukt, ik krijg wat vertrouwen. Na vijf uur kom ik aan in Santiago, oh nee Waalwijk, en parkeer in een verkeerde achtertuin van een verkeerde school. Als ik wordt aan gesproken, deert het me niks, ik stap met knikkende knieën in de sneeuw, man wat ben ik blij. Ik stap met laarsjes vol sneeuw langs allerlei mensen, ben ongedeerd en ga op zoek naar mijn school. Waar de een zich met sneeuwschuiver of rollator een weg baant door zijn tuin, bouwt de ander een mooie sneeuwpop. We inter preteren onze omstandigheden allemaal op onze eigen manier. Maar als er angst gaat meespelen, willen we het niet in onze nabijheid, onze achtertuin. 'Not In My BackYard' is het dan. Het begint met een bal van buurjongen, poep van de poes van de buurvrouw en het eindigt met 30 zorgbedden in de achtertuin. Ja, er zijn grenzen aan de toelaatbaarheid. Is er hier sprake van geïndiceerde Zorg? Komen er bijvoorbeeld mensen uit een verpleeghuis met begeleiding vakantie vieren, of zijn dit mensen die naast een drukke baan een ontspannende yogacursus bezoeken in een kostbare omgeving? Ik heb mijn vraagtekens en duik als ik veilig terug ben in een boek van een andere Dros, Oor logsparadijs. Laat het maar sneeuwen, pak deze prachtige literaire roman, een kroniek getuigend van de hoogste zorg en liefde voor de medemens. Als ik het lees, denk ik: ja waar hebben we het eigenlijk over, dit gebeurde in onze Texelse achter tuin, hij moet verplicht op de boekenlijst van OSG De Hogeberg. De bijnaam Leeuw kan zo over naar de volgende generatie, een prachtig relativerend epos. Jozien Saamhorig Winter op Texel. Dat betekent de vogeltjes voeren, de stoep van de buren vegen en nu en dan een gevallen vrouw van straat opra pen. Het is een tijd van bij de warme kachel zitten, een tijd van lange avonden, stamp potten en saamhorigheid. Maar ook een tijd van frisse neuzen, glijpartijen en vooral veel ijspret. Uitgezonderd een enkele bui aan het begin van de week, is de sneeuw achterwe ge gebleven, waardoor de ijsbanen er strak bij liggen, wat vooral 's avonds een feestelijk gezicht geeft. De weinige sneeuw heeft het landschap drastisch veranderd, alle slordig heid en rommelarij verborgen onder een blinkend witte laagen alleen hekken en kale boomstruiken tekenen zwarte lijnen in het licht dat ongemerkt overgaat van land naar lucht. De horizon is door gebrek aan perpec- tief naar een oneindige verte verdreven en zelfs in de maan- en sneeuwlichte nachten is de hemel dichterbij dan ooit. Overdag, als de snijdende oostenwind de schaat sers naar binnen jaagt, ziet het er winters en verlaten uit, maar als de koek- en-zopie opengaat, het licht aan en de muziek klinkt, straalt het een en al gezelligheid uit. Opvallend, hoe juist barre omstandighe den als sneeuw en ijs de mensen samen binden. Mensen die elkaar in het dagelijks leven straal voorbij lopen, spoeden zich nu gezamenlijk naar de ijsbaan waar rijp en groen door elkaar krioelt. De een beter ter schaats dan de ander, maar dankzij een ouderwetse keukenstoel of de schaatshulp van Overmaat komen ze allemaal vooruit, schaatsend, priksleeënd en zwierend, leder op zijn eigen onbeholpen manier, ieder ge respecteerd, aangemoedigd en desnoods door de ander ondersteund. Want we we ten allemaal hoe glad het ijs is waar we ons op begeven, hoe lastig het is ons in de oostenwind staande te houden en hoe hard we terecht kunnen komen als we eenmaal uit evenwicht raken. Gelukkig blijft er tus sen de stamppot en de ijspret nog genoeg tijd over om ons voor te bereiden op het komend voorjaar. Weliswaar vraagt de tuin nauwelijks ouderhoud - al moet de aardap pelkuil nu en dan worden opengespit en de kas gedroogd -, maar bij de warme haard is het goed plannen smeden voor zaaiperken, bloembedden, grasmatten en pergola's. De zaadjes zijn geteld, het gereedschap gesle pen, alles is klaar voor als straks de vorst uit de grond is en de ijsheiligen het land heb ben verlaten. Misschien is het een idee om in al deze plannenmakerij de winterse saamhorigheid te betrekken. Dat niet straks, zodra de zon doorbreekt, de buurvrouw weer in een ver land woont, de vogeltjes weer voor de poes zijn en de gevallen vrouwen zichzelf maar staande moeten zien te houden. Want wie in het voorjaar uit evenwicht raakt, valt minstens zo hard als op het ijs. En er is niet altijd een koek -en-zopie in de buurt om even bij te komen. Pip Barnard Zorghotel Fijn, een zorghotel op Texel. Dat was het eerste wat me opviel bij het vluchtig le zen van de krant en de vette, grote kop boven het artikel, maar al heel snel kwam ik tot de ontdekking, dat het bedoelde ho tel de lading niet dekt. 1) Voor een zorghotel is een indicatie voor 'tijdelijk verblijf'vereist van het CIZ (Cen traal Indicatiestelling Zorg), meestal ter ontlasting van de partner. 2) Na een operatie, waarbij de patient al leen woont en thuis niet genoeg zorg kan krijgen of moet revalideren, maar met toestemming van het zorgkantoor, bij voorbeeld Univé of Achmea. 3) Een plaats, waar je als terminale pa tient de laatste zorg kunt krijgen, alles met indicatie. de Hoge Berg. Gastvrijheid, goede ver zorging en alternatieve therapeuten zijn er genoeg om behandelingen te komen geven. Mevr. Riny Wielinga, Den Burg. Uiteraard kun je ook opgenomen worden als je de rekening zelf kunt voldoen, maar het is zeer kostbaar. Het hotel is geheel aangepast. Ruim van opzet. Grote aange paste kamers met automatische verlich ting. Zeer brede gangen in verband met rolstoelen, scoot-mobielen en rollators, die tot de slaapkamers kunnen rijden en daar iedere nacht worden opgeladen. Alle hulpmiddelen kunnen ter plaatse worden gehuurd. Er zijn dag- en nachtverpleeg sters en zie ken verzorgsters aanwezig, die via belcontact de hele dag opgeroe pen kunnen worden. Douchestoeltjes en papagaaien boven de bedden ontbreken ook niet. De maaltijden worden indien noodzakelijk op de kamers gebracht. De zorg, bijvoorbeeld douchen en wondver zorging, komt ten laste van de AWBZ- zorg, uiteraard met toestemming van de zorgverzekering. De trombosedienst en fysiotherapeuten zijn ook aanwezig. Deze 'echte zorghotels' krijgen het door de bezuinigingen ook al moeilijker. De ei gen bijdragen worden voor de patiënten steeds hoger. Alle bestaande hotels op ons mooie eiland geven dan ook dezelfde zorg als het nieuwe 'beoogde hotel' op Hondenpoep Dagelijks loop ik vanaf de Lieuwstraat via de Bernhardlaan naar bushalte De 99. Tijdens het lopen moet ik constant naar beneden kijken om op te letten dat ik niet in de hondenpoep stap. De hele stoep ligt er namelijk vol mee en voordat je weet sta je er middenin. Een hond hebben is best leuk, maar het zou fijn zijn als de ei genaren de uitwerpselen van hun hond opruimen. U vindt het zelf toch ook niet fijn als u in de hondenpoep stapt? In de Lieuwstraat heeft iemand laatst al brief jes opgehangen met de tekst: 'Als u uw hond in de straat laat poepen,ruim het dan ook op. Dat is wel zo netjes'. Hier ben ik het volkomen mee eens. Dus hierbij het vriendelijke verzoek om de uitwerpselen van uw hond op te ruimen zodat anderen er geen overlast van ondervinden. Kimberly Maas, Den Burg Vrouwen van Nu De NBvP Vrouwen van Nu houdt maan dag 28 januari een bijeenkomst over recy cling. Aad en Anja Amsing vertellen over hun bedrijf in Oudeschild en Truus Zoe telief zal producten van gerecycleerd ma teriaal te koop aanbieden. De opbrengst hiervan is bestemd voor KiKa. De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt ge houden in de Gasterij van de Gollards aan De Zes in Den Burg. Mensen die geen lid zijn, betalen €2,50 toegang. De Texelse Courant opende vijftig jaar geleden, op 25 januari 1963, met een ver slag van de reis die een lezer maakte met de Dakota. In verband met ijsgang kon TESO al enkele dagen niet meer varen en de gemeente had in samenwerking met de KLM een luchtbrug ingesteld. Verder een verslag van een 'weinig schok kende'jaarvergadering van de VW (toen nog een echte vereniging) en een lovende recensie over het concert van KTF. In de vergadering van de VW werd onder meer de vraag behandeld of het aantal huisart sen in de zomermaanden wel voldoende was, bij de fanfare was er een lintje voor Jb. Schrama, die al vijftig jaar lid was. De fanfare stond onder leiding van C. Rijf, toenmalig directeur van de pas opgerich te Texelse muziekschool. Op pagina 2 gaat de krant uitgebreid in op de plannen van de Folklorestichting, die een plan voor de komende zomer presenteerde. Veel zang, dans, muziek en bovenal veel klederdracht. Namens de middenstand sprak de heer Nauta zijn bedenkingen uit, maar de krant zag een grootse toekomst, zeker als de zaken goed georganiseerd werden en niet ieder op ei gen houtje aan de gang ging, want een 'rommelig geheel'zou zeker ontaarden in 'negatieve reclame'. Met 31 Texelaars en 1800 ééndagskuikens over het Marsdiep Als we hadden geweien, hoe snel de terugreis zou verlopen, hadden we ons nog wel éven bedacht, vóór we j.l, vrijdagmorgen op „De Da geraad" naar Den Helder slapten. De heenreis verliep overigens vlot, want een uur, nadat de boot van '1 Horntje was vertrokken, lag hij reeds gemeerd in de haven van Den Helder. Er was dus niets, dat er op wees, dat de volgende dag de overtocht wel eens niet zo gemak kelijk zou kunnen verlopen. En daarom regelden we in alle ge moedsrust onze zaken aan de vaste wal, in de heilige overtuiging, dat we hét weekend weer rustig op Texel konden doorbrengen. Het volgende relaas doet deze gedachte wc! logenstraffen: Anno 1963 schrijven we een verhaal, dat in veel opzichten doet denken aan het bekende reisverslag van Pieter van Cuyck uit het jaar 1870 Zaterdagmorgen zaten we dus al ttj- ig in de warme kajuist van de „Dokter /agemaker", die ons weer huiswaarts ju voeren. Mét ons vele militairen- iet-verlof, kottervissers, die hun sche en in de haven van Nieuwediep had- en gemeerd, vrachtautoehauffeurs, Veel Texelaars hebben gebruik gemaakt van de luchtbrug met de vaste wal, al dan niet na te vergeefs gepoogd te hebben om op de gebruikelijke wijze van of naar hun eiland te reizen Een der passagiers lieten wij zijn ervarin gen op schrift stellen. Het resul taat plaatsen wij bij deze Red, stand zou verkeren. Dit achteraf on juiste ANP-berieht verwekte ver slagenheid bij de passagiers. Ook de in formatie van de kant van TESO was onduidelijk, hetgeen de stemming niet bepaald verlevendigde, Tenslotte kwam de mededeling, dat de volgende dag opnieuw geprobeerd zou worden. En kele vissers wilden het met hun kótter gaan proberen, maar zagen daar ten slotte ook van af. Moe en koud kwamen we weer op ons uitgangspunt terug. De militairen gingen weer naar hun leger plaatsen terug: Die extra vakantie ging helaas hun neus voorbij Tenslotte: Door do lucht! Het groepje, dat maandag aan boord kwam was flink uitgedund door de af wezigheid van de militairen. Onze kot- De Texelse Courant van 25 januari 1963 opende met een verhaal over de luchtbrug met het vi land, die was ingesteld omdat TESO in verband met ijsgang niet kon varen. De boeren lopen weer eens te hoop. Dit keer gaat het niet om ganzen, mest uitrij den of grondruil, maar om nieuwe schu ren die ze niet meer mogen bouwen van de gemeente. Nu doet Edo dat niet van harte. De gemeente kan naar eigen zeg gen niet anders, vanwege de zoveelste ondoordachte uitspraak van een rechter. Zo heb ik het begrepen. Maar weet u, los van die rechterlijke uitspraak, ik ben ge woon vóór die schurenstop! Tien jaar lang of nog veel langer geen enkele spuugle lijke nieuwe boerenschuur erbij op Texel, geweldig lijkt me dat. En het scheelt ook koolzuur in de lucht, naar verluidt. De Texelse boeren kunnen wel een lesje land- schapszorg gebruiken. Ze beweren vaak dat ze de hoeders van het landschap zijn, maar in de praktijk valt dat vies tegen. Als je rondrijdt over het Texelse boerenland en je kijkt wat om je heen lijkt het er op dat in de afgelopen twintig jaar het afbre ken van oude rotschuren verboden was, de WLTO het laten verloederen van mooie stolpen en schapenboeten krachtig heeft gestimuleerd, nieuwe schuren zo lelijk mogelijk moesten zijn van de Stichting Agrarisch Texel, en de gemeente subsidie heeft gegeven voor elke kuub rommel op een boerenerf. Nee, in deze strijd krijgt de Texelse boerenstand mij niet mee. Maar ja, ik hoef er ook niet van te leven.... Woel muis Elektrische auto Voor €2,50 per uur kunt u een elektrische deelauto huren. Gaat u dat doen? Nieuwe stelling: Het is een goede zaak dat wrakkenrijke gebieden in de Waddenzee worden aan gewezen als beschermd Rijksmonument, (www.texel secou ra nt. n I)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8