TEXELSE COURANT V 'Recreatief winkelen draait om beleving' (jrocn ^wartsjexels in het harL, 60 jaar na dato stijgt het water, maar niet zo hoog Subsidievoorstel van Sportraad oogst complimenten en bezwaren DEKRIM TEXEL txwonen N v, Garage Dros Love life. Fight cancer. H OPROEP! Cees Daalder 1 I I I Koningin Beatrix en Texel In 33 jaar bracht onze vorstin drie officiële bezoe ken. Veiligheid boven alles. Maar wat doen we in geval van nood? Subsidiebeleid op de schop Een voorstel van de Sportraad maakt de tongen flink los. Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! facebook.com/texelsecourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12746 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 1 FEBRUARI 2013 Woensdagavond, 22.00 uur. De haven van Oudeschild staat blank. Eerder die dag had Rijkswaterstaat al een waarschuwing afgege ven, waarbij plaatselijk een waterstand van 2.70 meter boven NAP werd voorzien. Zover kwam het niet. Bij Oudeschild kwam het water tot circa 1.90 boven NAP. Hoog genoeg om de kade onder water te zetten, maar niet alarmerend. (Foto Pieter de Vries). 33 paarden van bedrijf afgevoerd De Nederlandse Voedsel- en Warenauto riteit (NVWA) heeft dinsdag 33 paarden weggehaald bij een paardenhouder na bij Den Burg. De dieren waren volgens de dienst ernstig vervuild en verwaarloosd. Het was dinsdag een grootscheepse actie. In overleg met Dienst Regelingen van het ministerie van Economische Zaken zijn de paarden overgebracht naar een opvang- adres waar ze de nodige medische verzor ging en voeding krijgen. De paardenhou der probeert tien dieren terug te krijgen. Van Rijsselberghe aan kop in Miami Dorian van Rijsselberghe ligt aan kop bij d e we rel d be kerwedst rijdenwindsurfenin Miami. De Texelaar won afgelopen week de eerste twee voorrondes, waarmee hij een plek in de kwartfinales veroverde. Zijn grote concurrent is Nick Dempsey die tijdens de Olympische Spelen in Engeland zilver pakte. Miami is een vertrouwde plek voor Van Rijsselberghe; hij won er al drie keer de wereldbekerwedstrijden. De wedstrijden in Miami gelden als voorbe reiding voor het WK windsurfen dat over een maand bij het Braziliaanse schierei land Busios begint. 'Meierblis hoort gewoon thuis op 30 april, zo gaat het hier op Texel al duizenden jaren' De meierblis hoort thuis op 30 april en niet op 27 april. Dat laat meierblisdes- kundige Harry de Oraaf desgevraagd we ten. De datum van de meierblis kwam van de week opeens ter discussie, omdat Neder land vanaf volgend jaar onder koning Wil- lem-Alexander op 27 april een Konings dag kent. Volgens De Graaf is het onzindiscussie, omdat de meierblis en Koninginnedag niets met elkaar te maken hebben. 'Het viel alleen toevallig samen, omdat Konin ginnedag sinds 1949 op 30 april wordt gevierd. Onder koningin Wilhelmina viel Koninginnedag op 31 augustus, maar op die avond werden er echt geen meierblis- sen ontstoken.' Dat de vreugdevuren van oudsher plaats vinden op de vooravond van mei wordt onder meer geboekstaafd door oude jaar gangen van de Texelse Courant. In kranten van 1888 en 1892 staan verslagen van de meierblis op 30 april. Amateur-historicus Gelein Jansen wijst er eveneens op dat de meierblis niet aan feestdagen van het Ko ninklijk Huis is verbonden. Zorgwekkend, maar ook kansrijk. Zo ty peert Michel Gregoire van het Texels Ondernemers Platform (TOP) de situatie in de detailhandel. Maandag 11 febru ari houdt TOP in samenwerking met Den Burg Winkelhart van Texel in Question Plaza een avond over veranderingen in de detailhandel. 'Stenen winkels' ondervinden last van toenemende aankopen via internet. Ook de crisis speelt de detailhandel parten. Gregoire heeft wel het gevoel dat het op Texel lang niet zo slecht is gesteld als aan de overkant. Met dank aan het toerisme. 'Winkelen wordt steeds meer tijdverdrijf. Uit onderzoek blijkt dat de uitgaven in de vrije tijd €55 miljard belopen, waarvan €23 miljard aan winkelen. Dat is bijna de helft. Ontzettend veel en daarmee kun nen we op Texel ons voordeel mee doen. In enquetes van de WV wordt na het strand winkelen als belangrijkste tijdsbe steding genoemd. Als mensen op vakantie gaan, nemen ze geld mee om leuke din gen te kopen. Hier liggen veel onbenutte mogelijkheden.' Gregoire doelt op het zogeheten recre atieve winkelen. 'Aan de overkant heb je naar verhouding meer 'functionele' win kels. Daarom hebben de crisis en internet daar een veel groter negatief effect. Hier krijgen we per jaar 900.000 potentiële funshoppers, wat in het niet valt bij de eigen bevolking die vooral functioneel winkelt.' Recreatief winkelen draait volgens Gre goire om belevingswaarde. 'We hebben zelf ook een winkel. Mensen stappen niet zozeer binnen voor een product, maar voor een emotie. Die omslag in denken moeten we maken. Van product naar emotie. De gast wil worden geëntertaind. Dat hij of zij anders naar buiten stapt dan toen hij bij je binnen kwam. En denkt: Ik voel me een ander mens. Hij neemt geen kandelaar of een ander product mee naar huis, maar een stukje Texel. Telkens als hij er naar kijkt, denk hij aan het strand of iets anders van Texel.' Thema van de ondernemersavond in Question is: 'Het koopgedrag van de gas ten verandert; wat moet ik doen?' Gre- groire: 'De vraag is: wat kunnen we er collectief en individueel aan doen om het winkelen zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. We hopen op een inspirerende avond over de veranderingen in de detailhandel. Waarbij we ideeën uitwisselen en van el kaar leren.' Internet is voor winkeliers een bedreiging, maar biedt ook mogelijkheden. 'Je kunt op internet heel makkelijk producten verge lijken en hebt een dermate grote keus, die je in een stenen winkel nooit zult hebben. En het is thuis op de bank lekker makke lijk. Maar de kans die internet ons biedt, zit hem in de combinatie. We krijgen hier mensen in de winkel die aangeven dat ze leuk hebben gewinkeld, maar dat ze ook graag wat via de webshop willen bestel len. Zo is de winkel een uithangbord voor de webshop, zoals de site een visitekaart je is voor onze winkel.' Op de avond komen ook de ontwikkelin gen op de Groeneplaats aan de orde. Ad viseur Mare Jolee van branche-organisatie CBWMitex toont hoe detaillisten met trends kunnen omgaan. Het begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.45 uur. Een eerlijker subsidiebeleid, dat de ver enigingen laagdrempelig houdt en Texe laars stimuleert te sporten. Dat beoogt de Texelse Sportraad, die maandagavond in een goed gevulde ontvangstruimte van OSG De Hogeberg haar plannen presen teerde. De reacties waren overwegend positief, al waren er ook clubbestuurders die alarm sloegen. Zwaarst getroffen worden De Wadden- ruiters en De Kleppertjes, die tot voor kort jaarlijks €4500,- subsidie van de gemeen te ontvangen en zich volgens het nieuwe systeem tevreden moeten stellen met €2300. 'Ik mis een weging van de sporten. Paardrijden kost best veel geld, maar er zijn ook sporten die bijna niks kosten. Dit is extreem en niet haalbaar', meldde een bestuurslid. Albert Hoven, voorzitter van de Sport raad, zei te moeten erkennen 'dat het voor sommige verenigingen wel even slik ken is'. Hij beloofde de problemen van de zwaarst getroffen verenigingen nog eens onder de loep te nemen. 'Misschien kun nen we iets met een overgangsregeling.' Een andere bestuurder klaagde dat de gymverenigingen 'de pisang' zijn. Hoven sprak dat tegen. 'Sommige verenigingen gaat er op vooruit, andere niet. Maar we zijn nu eenmaal gedwongen maatregelen te nemen. Door bezuinigingen stelt de gemeente tien procent minder subsidie beschikbaar. We moeten dus iets doen.' Collega-bestuurslid Mariska Koenders.die samen met Ruud Verstraaten en Henk de Vries aan de wieg van het rapport stond, benadrukte dat de opzet is het beschik bare geld 'eerlijker te verdelen'. Volgens haar is er in de loop der jaren een enorme scheefgroei ontstaan, waarbij sommige verenigingen om niet meer te achterha len redenen veel meer subsidie krijgen dan andere. Meer over dit onderwerp op pagina 7. Folders bij deze krant Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Hl SNELCODE: 589 www.texelseautopagina.nl a.s. zaterdagavond veiling O.S.G. de Hogeberg inloop vanaf: 19.00 uur De komende week zijn twee informatie avonden waarin u informatie kunt krijgen en zich kunt aanmelden. 4 februari Den Burg, Texels Welzijn (Buureton) Beatrixlaan 6 februari Dorpshuis, De Waldhoorn, Den Hoorn Aanvang 20.00 uur. uw schilder £2310854 .txl Bekendmakingen op pagina 8 Si7,E

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1