Beatrix bezoekt Texel drie keer in functie 2 EERST Oudleerlingen spelen klucht Deelauto ziet Voorbereiden gestage groei op Lionsveiling Misbruik Bestuurswissel Wedstrij'd voor warme-truiendag van ID-kaart bij'wereldwinkel www.texelsecourant.nl VRIJDAG 1 FEBRUARI 2013 TEXEL DEELT VEEL GESCHIEDENIS MET KONINGIN EN OPVOLGER Liefst drie keer bracht koningin Beatrix de afgelopen 33 jaar tijdens haar regeerperi ode officieel een bezoek aan Texel. Ook toekomstig koning Willem-Alexander is in middels meerdere keren in functie op het eiland geweest. Dinsdag 19 april 1988 bracht de koningin, die maandag haar aftreden bekendmaak te, haar eerste officiële bezoek. Dat stond aanvankelijk gepland op 25 augustus 1987, maar kort daarvoor werd Beatrix getroffen door een hersenvliesontste king. Bijna vier uur lang was Beatrix op 19 april op het eiland. De koningin wilde des tijds per helikopter komen, maar na aan dringen van oud-burgemeester Schipper kwam ze met de Marsdiep. De aankomst per boot werd zeer op prijs gesteld. De koningin bracht een bezoek aan het cen trum van Den Burg (de Groeneplaats werd er speciaal voor gerenoveerd), De Gol- lards, Ecomare, hetTesselhuus en Opduin. Daar tekende Beatrix het gastenboek, net zoals haar moeder koningin Juliana deed tijdens een bezoek in 1948. Het tweede bezoek was op dinsdag 7 april 1998. De koningin kwam toen naar Den Burg voor de opening van de vakantiewo ningen 'Juliana' en 'Wilhelmina'van het Prinses Beatrix Fonds aan de Molenstraat. Dat zijn aangepaste huizen voor mensen met spierziekten of bewegingsstoornis sen. Het derde en laatste officiële bezoek was op vrijdag 4 april 2003 voor de her openingvan de nieuwbouw van het NIOZ. De koningin nam toen ruim de tijd om het werk van medewerkers van het NIOZ en Alterra (Imares) te bekijken. Als cadeau voor haar kleinkinderen kreeg ze destijds door Ruud Daalder gemaakte houten schaalmodellen van de Pelagia en ander materieel van het NIOZ mee. Dat viel zeer goed in de smaak bij de koningin. Kroonprins Willem-Alexander maakte voor zover bekend zijn officiële debuut op Texel op zondag 26 augustus 1990 als eregast van een historische fly-in op het vliegveld. Voor die tijd kwam hij al gere geld als privé-persoon op het eiland. De enige keer dat daar publicitair aandacht aan werd besteed, was eind oktober 1988. Willem-Alexander was een weekend lang op het eiland om met medestudenten in Den Burg feest te vieren. Het leverde de groep nog een parkeerbon van de Texelse politie op, omdat hun busjes verkeerd stonden geparkeerd. Dinsdag 24 maart 1998 was Willem- Alexander te gast bij Ecomare om sa men met leerlingen van De Bruinvis de nieuwe waterzaal te openen. Zondag 28 april 2002 was hij met prinses Maxima in Oudeschild om de intocht van de VOC-re- plica Duyfken bij te wonen. Dat gebeurde ter ere van 400 jaar VOC en Oudeschild. Willem-Alexander en Maxima brachten die dag eveneens een bezoek aan het Ma ritiem en Jutters Museum (nu Kaap Skil). Bekend is dat leden van de Koninklijke Familie door de jaren heen geregeld privé naar Texel zijn gekomen en dan kunnen ze ook gewoon als privé-personen aan wezig zijn. Willem-Alexander is geregeld per vliegtuig op de luchthaven geweest en bekend is dat hij dan graag een bezoek brengt aan Ed de Bruijn.Voor de geschied schrijving werd ooit vastgelegd dat vrij dag 11 mei 2001 Maxima voor het eerst met hem mee naar Texel vloog. In 2011 lagen de kroonprins, zijn vrouw en hun drie kinderen nog met de Groene Draeck in de Waddenhaven in Oudeschild voor een korte vakantie op Texel. Een echtpaar, een auto met een onver klaarbare deuk, een plotselinge reparatie en een monteur die ook bekend staat als rokkenjager zijn de belangrijkste ingredi ënten van de klucht 'De deuk', die zater dag 2 februari in dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt gespeeld door de Ver eniging van Oudleerlingen van de Land bouwschool. Ondanks de deelname van drie debutan ten heeft regisseur Corrie van Zelm er alle vertrouwen in dat het een mooie voor stelling wordt. 'Het geheel moest groei en, sommigen moesten over een drempel worden geholpen. Maar hoe dichter we bij de uitvoering komen, hoe beter ieder een zich gaat inleven. Dit is een leuke en enthousiaste club.' Spelers zijn Kim Appelman, Teun Huis man, Eline Jongejan, Deborah Singer, ln- grid Smidt, Marco Vlaming, Johan Zijm en Kees Zijm, Nel Witte souffleert. De voor stelling begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij Marco Vlaming (tel. 318252) en Marc van Heerwaarden (tel. 322602). Het gebruik van de elektrische deelauto die een paar weken geleden werd geïn troduceerd, is gestaag aan het groeien. Dat heeft En it Scholtens van Urgenda Texel laten weten. Volgens haar meld den zich tot nu toe iedere dag nieuwe belangstellenden voor de auto die bij het gemeentehuis in Den Burg staat. Wie er gebruik van wil maken, meldt zich van te voren aan via www.deelautotexel. nl en reserveert de wagen. Een informa tieavond over de wagen trok recent twin tig belangstellenden. B&B Van der Vis en Den Boer in Den Burg stelt binnenkort een van hun bedrijfswagens beschikbaar voor het deelautosysteem. Van 6 tot en met 12 februari staat de deelauto aan de Nikadel in De Koog en van 13 tot en met 19 februari bij Goënga in Den Hoorn. Woensdag 6 februari houdt Urgenda Texel vanaf 20.00 uur een infor matieavond over de auto in Hotel Zeerust in De Koog. Dinsdag 12 februari is er van af 20.00 uur een informatiebijeenkomst in De Waldhoorn in Den Hoorn. Een portier van een café in De Koog heeft zondag een minderjarig Texels meisje be trapt op het gebruik van een ID-kaart van een ander. De politie werd erbij gehaald en die nam de ID-kaart in beslag, omdat er sprake was van identiteitsfraude. Het meisje had de identiteitskaart gekregen van een meerderjarige kennis van het eiland. De politie stelt in een persbericht 'dat er mogelijk sprake is van een trend'. Ze wijst erop dat misbruik van ID-bewijzen wordt beschouwd als een misdrijf. Mensen die betrapt worden, lopen het risico bij het Ce ntra a I Me Id- e n I nformatiep u nt te wor- den gemeld. Dat kan problemen aan de grens opleveren. Burgernet Texelaars zijn woensdag voor het eerst betrokken bij een actie van Burgernet. De politie deed via de mobiele telefoon een algemene oproep uit te kijken naar een toerist, omdat haar een belangrijke bood schap moest worden meegedeeld. In de loop van de middag kwam de mededeling dat het niet was gelukt haar te traceren. Volgens de politie waren 443 mensen bij de actie betrokken. Het bestuur van wereldwinkel Goeie Zaak in Den Burg heeft na acht jaar afscheid genomen van voorzitter Rikus Kieft en se cretaris Maria Mulder. Zij kunnen volgens hun gewezen collega's terugzien op een succesvolle periode, waarin ze de overgang hebben begeleid van een kleine winkel naar het huidige ruime pand aan de Weverstraat. Samen met coördinatrice Evalien Smit en meer dan veertig vrijwilligers realiseerden ze een sterke toename van de omzet. Voorzitter Kieft wordt opgevolgd door theoloog Kees Dekkers, eerder actief be trokken bij importorganisatie Fair Trade Original. Nieuwe secretaris is Karin Steeg- stra, zelfstandig ondernemer in de toeris ten branche en al enige tijd actief als ge woon bestuurslid. Raadscommissie In het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg begint dinsdag 5 januari om 19.30 een vergadering van de raads commissie. Enkele onderwerpen op de agenda: zorgsl aapplaatsen Hogeberg, schapenboet Duykerdam, aanschaf elek trische auto's door gemeente en financi ële aanpassingen in het onderwijsbeleid. Ecomare houdt komende week op de ba sisscholen een wedstrijd voor de Warme Truiendag die vrijdag 8 februari plaats vindt. Alle klassen is gevraagd een originele foto van zichzelf te maken met warme truien aan. Speciaal voor de gelegenheid zijn de Texelse Timpoppen, die een centrale rol spelen in de duurzame lessen van Eco mare, in truien van Texelse schapenwol gestoken. Afke Roest breide de truien en Greetje Poede spon de wol. Bedoeling is dat de poppen mee op de foto gaan. De duurzame leerlijn bestaat uit lessen voor groep 1 tot en met 8 over natuur, water en energie. De lessen zijn op Texel gericht en gemaakt door Ecomare en de Stichting Kopwerk. Dat gebeurde in samenspraak met diver se organisaties op het eiland. Vorig jaar werden de lessen officieel gepresenteerd. Een overzicht van de lessen is te vinden op www.duurzameleerlijn.nl. Ecomare heeft de scholen verzocht de foto's (één per groep) vóór dinsdag 12 februari door te mailen naareduc@ecomare.nl. Lions Club Texel houdt zaterdag 16 maart een Lionsveiling in Hotel De Pelikaan na bij De Koog. De netto-opbrengst is be stemd voor het goede doel. Kunst, antiek, curiosa en aandelen van TESO en De Krim zijn de hoofdthema's. Opwww.lionstexel.nl kunnen kavels wor den aangemeld. De Lions zijn onder meer geïnteresseerd in bijzondere artikelen, curiosa die nergens anders te krijgen zijn. Voor de kunst hebben de Lions de leden van kunstenaarsvereniging Zout uitgeno digd werken in te brengen die een relatie met Texel hebben. Aanmelden van kavels is ook mogelijk bij Cees Boersen aan de Commandeursingel 18 in Oudeschild. De veiling in De Pelikaan begint zater dag 16 maart om 19.00 uur. Vanaf 18.00 uur kunnen alle kavels worden bekeken op een expositie in het hotel aan de Pe- likaanweg. De Pelikaan zorgt voor eten en drinken. De opbrengst daarvan is even eens bestemd voor het goede doel. Naast de veiling is zaterdag 16 maart het Atelier te bezoeken in De Pelikaan. Dat is een plek waar werken worden verkocht wanneer er méér dan 150 kavels voor de veiling zijn aangeboden. Op de veiling zelf worden maximaal 150 kavels geveild, zo dat de veilingmeesters de tijd hebben de kavels goed onder de aandacht te bren gen. De keuze of kavels naar het Atelier of de veiling gaan, maken de Lions op basis van de variëteit in het aanbod. De netto-opbrengst wordt traditiege trouw aan het goede doel geschonken. De Lions hanteren al jaren de formule dat een derde naar het Tesselhuus gaat, een derde naar organisaties op het eiland en een derde naar (Texelse) projecten in de Derde Wereld. Op www.lionstexel.nl kan bekeken worden waar de opbrengsten de afgelopen jaren aan zijn besteed. Hier is ook informatie over de veiling te vinden. Organisaties die voor een donatie in aanmerking willen komen, kunnen een verzoek indienen bij Marc van den Berg, voorzitter van de Fondsverdelingscom- missie van de Lions (marc@dennenoord. com). Er kunnen aanvragen worden inge diend via www.lionstexel.nl. Playbackshow In dorpshuis De Hof wordt zaterdag 23 februari de playbackshow van De Koog gehouden. Deelnemers kunnen zich tot en met zondag 17februari aanmelden bij Veronica van Beek of Esther Huisman. De playbackshow begint die avond om 19.00 uur. De zaal is open vanaf 18.30 uur. Een beeld uit de voorstelling van de Oudleerlingen van vorig jaar. (Foto archief Texelse Courant)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2