Als de nood hoog is tussen dijk en duinen NIEUWS 'Ze moeten zich kapotschamen' Veel belangstelling playbackshow HOE GOED ZIJN WE EIGENLIJK OP HOOG WATER VOORBEREID? 'Nederland is slecht voorbereid op een nieuwe watersnoodramp', zei minister Schulz (infrastructuur). 'Te veel mensen kennen het risico niet en ze weten niet wat ze moe ten doen in geval van nood. Hoe zit dat op Texel? ~p3 lt \_K 5 Waterstand terstand ten opzichte van nap Leven tussen dijk en duinenrij brengt ri sico's met zich mee. Bij menig stormvloed in het verleden braken dijken door, zoals in 1509 toen volgens het archief 5000 schapen zouden zijn verdronken. In 1824 brak de dijk bij Alexanderhoeve door, een 'weel' herinnert er aan, zoals ook elders dijkdoorbraken in het landschap zijn terug te vinden. In 1926 werd het poldertje De Vol ha rd i ng ve rzwolge nenvandaagwordt herdacht dat De Eendracht precies zestig jaar geleden overstroomde, met noodlot tige gevolgen voor zes Texelaars. In 1974 was het ook spannend en ontsnapte het eiland aan een ramp. Woensdag werd een waarschuwing afgegeven voor Den Hel der, Harlingen en Delfzijl. Eerst werd een verhoging van 2.70 boven NAP voorspeld. Zo ver kwam het niet, bij Oudeschild werd woensdagavond circa 1.90 meter NAP gemeten. Veel hoger was de 4.50 meter plus in 1953 in Zeeland. Maar ondanks de reusachtige dijken van tegenwoordig, kan het water ons volgens de specialisten ooit tot de lippen komen, niet voor niets be reidt hoogheemraadschap een grote dijk- versteviging voor. Preventieve maatregel is ook dat bij een bepaalde waterstand ook de stormkleppen van de gemalen Politie ziet toe op horecaontzegging Uitgaanders die zich hebben misdragen in een café en een zogeheten collectieve horecaontzegging hebben, krijgen met de politie te maken. Dit is geregeld in het Protocol Collectieve Horecaontzegging, één van de afspraken in het nieuwe convenant Veilig Uitgaan Texel dat het college van b en w heeft vastgesteld. Uitgangspunt is een prettig, veilig en beheersbaar uitgaansklimaat. Het convenant loopt van 2013 tot en met 2016. Er staan afspraken in tussen onder meer de gemeente, de politie, het Open baar Ministerie en de horeca. Zo'n conve nant is niet nieuw, maar wel aangepast. Nieuw element is bijvoorbeeld dat uit gaanders beneden de wettelijke leeftijd die op alcoholgebruik worden betrapt, nu strafbaar zijn. Regels ten aanzien van para commercie staan niet meer in het convenant omdat deze in de lokale verordening worden op genomen. Geluidsoverlast, verkeersveiligheid en so ciale veiligheid staan volgens de betrok kenen hoog op de agenda. Het convenant is onderdeel van het 'geïntegreerde ho- recabeleid, één van de pijlers in het inte grale veiligheidsbeleid'. automatisch sluiten. Voor dijkbewaking stond het water nog niet hoog genoeg, maar ook daarvoor bestaan scenario's. Texel beschikte lange tijd over een dijkle- ger, bestaande uit vrijwilligers uit hogere delen van het eiland. Dit kwam in actie tijdens de watersnoodramp van 1953 en de evacuatie van Oudeschild in 1976. 'Toen moesten we zandzakken vullen', herinnerde vrijwilliger Jan Witte uit Den Hoorn zich bij de opheffing van het leger in 2004. Dorpsgenoot Ide Kok was er ook bij in 1953. 'Ik ben 's nachts bij de Kaap in Oosterend geweest om te helpen. Het was werken op een smal richeltje bij de Kaap. Iemand zei dat we niet de dijk mochten afgaan en we moesten oppassen dat hij niet zou doorbreken. In Oudeschild moes ten we zandzakken klaarmaken en op een wagen leggen.' Het dijkleger werd onder meer opgeheven omdat verbeteringen waren aangebracht in de secundaire wa terkering die over Texel loopt. In geval van nood kan het hoogheemraadschap een beroep doen op loonwerkers en aan nemers. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het onjuist dat Texel niet op een watersnood is voorbereid. 'Er be staan rampenplannen die door de Veilig- Vraagprijs mediaplan te duur voor b en w Mediabureau TMG, gelieerd aan De Tele graaf, was onlangs op Texel om inspiratie op te doen voor een mediaplan om de verkoop van het Texelvignet te stimule ren. Maar het college vindt de gevraagde vergoeding veel te hoog. In 2012 zijn een kleine 30.000 parkeer- vignetten verkocht, goed voor €450.000,-. Inclusief de opbrengst uit parkeermeters en -boetes incasseerde de gemeent €1,1 miljoen aan parkeeropbrengsten, bijna het dubbele van een jaar eerder. Om de verkoop van vignetten aan de overkant te stimuleren, meldde TMG zich voor een campagne. Het bureau vraagt hiervoor de opbrengst van 20.000 vignet ten en van alles wat daar boven wordt verkocht €3,- per biljet. En daarnaast een vergoeding van €50.000,- voor het ont wikkelen van een marketingstrategie. De gemeente draait zelf op voor de kosten van die strategie. Het college vindt dat ook in 2012 al een mooie parkeeropbrengst is gehaald. B en w en stellen de raad daarom voor niet ak koord met de vraagprijs van TMG en tot een maximum van €200.000,- vergoeden, maar dat de teller pas boven de €1,1 mil joen gaat lopen. Het voorstel van TMG staat los van de campagne op het eiland. heidsregio worden gecoördineerd en we werken daarbij ook samen met het hoog heemraadschap. We hebben risicokaar ten, opvanglocaties en houden oefenin gen. In geval van nood alarmeren we de bevolking met behulp van de sirene, via Burgernet of NL Alert. We hebben diverse informatiekanalen tot onze beschikking, 'Ze moesten zich kapotschamen dat de boet van Kotex er zó bij staat. Dat de ge meente het zo ver heeft laten komen.' Buurtbewoner Cees de Graaf is er hele maal klaar mee. Elke dag ziet hij door zijn achterraam hoe de schapenboet steeds verder in verval raakt. 'Hij is totaal verrot. Het riet, de balken. Er liggen al een tijdje platen op de het dak. Het is echt geen ge zicht. Een heel slecht visitekaartje voor De Mars. Als je vanaf de Waalderweg deze kant op kijkt, is de boet het eerste dat je ziet. Het dak is zo lek als een mandje, de regen loopt zo naar binnen. De vrijwilli gers van Kotex durven amper het gebouw in, uit angst dat de boel instort.' De Graaf verhief zijn stem over de boet vorig jaar al, tijdens de bijeenkomst van de dorpscommissie. 'Sindsdien heb ik er niets meer over gehoord, ledereen schuift het maar af. Die boet is van de gemeente, maar die doet niks. Te gek voor woorden. Ze horen het goede voorbeeld te geven, in plaats van de boel te laten vervallen. Waarom restaureren ze die boet niet.' Hij nodigt raadsleden uit zaterdag een kijkje te nemen. 'Dan kunnen ze het met Zo'n zestig mensen hebben zaterdag avond de aangepaste playbackshow van De Cocksdorp bezocht. Er waren in het Eierlandsche Huis zeven optredens van kinderen van de basis school. Wesley Smit en Sem Bakker wer den eerste in de onderbouw met de Zwar te Pieten Style van Psy en Melanie Smit won in de bovenbouw met het nummer Beauty the brains van Niels Littooij. Zij gaan door naar de Texelse finale van de playbackshows die de komende tijd wor den gehouden. zoals de website en Radio Noord-Holland. En als een heel gebied moet worden ge- evacueerd gaan we met geluidswagens rond of huis-aan-huis. Zelfredzaamheid van de bevolking, watje zelf kunt doen, is belangrijk. Daar willen we aandacht voor vragen, ook naar aanleiding van de brand van de Jelleboog. eigen ogen zien.' Dinsdagavond adviseert de raadscommissie Breed over de ver plaatsing van de boet aan de Duykerdam naar het buitengebied. De raad wordt gevraagd als tegemoetkoming in de kos ten die de nieuwe eigenaar moet maken €17.000,- beschikbaar te stellen. Ook ad viseert het college de opbrengst van de verkoop van het vrijkomende perceel in de algemene reserve te laten vloeien. 'Dat geld moet je toch besteden aan de restau ratie van deze boet.' Kleindierensportvereniging Kotex heeft bordjes opgehangen waarop staat dat het betreden van de boet op eigen risico is, bedoeld voor mensen die zich op het terrein begeven. In juli 2012 heeft het bestuur een gesprek gehad met wethou der Visman over de boet. In december be richtte het college volgens Kotex dat de gemeente 'niets wil' met de boet, alleen slopen. Maar dat b en w zich ook realise ren dat niet iedereen het daar mee eens is. Begrijpelijk, omdat boeten als waardevol le landschapselementen worden gezien en elders op Texel worden gerestaureerd. Gemeld werd dat stichting Dorpsherstel gaat proberen bij het Waddenfonds geld los te peuren voor de restauratie. Shayna (die Lenka nadeed) en Eva, Ma rit en Kristen (Nicki Minaj) werden gedeeld tweede in de klasse bovenbouw. In de on derbouw was de tweede plaats voor Tessa die mega Mindy playbackte.Thijme (Guus Meeuwis) werd derde en de vierde plaats was voor Tessa, Marrij, Donna en Rosanne (Kinderen voor Kinderen). De playbackshow werd gepresenteerd door Martijn van der Linde. De jury be stond uit Petra Wuis, Esther Kuip en Olga Bruin. Het niveau van de optredens was erg goed en Van der Linde presenteerde de show op een leuke manier aan elkaar. www.texelsecourant.nl I" VRIJDAG 1 FEBRUARI 2013 J Inschrijving triatlon en NK tijdrijden De inschrijving voor Triatlon Texel (die op 13 juli plaatsvindt) en het NK tijdrij den voor vrije renners (7 september) gaat vandaag (vrijdag 1 februari) van start. Aanmelden kan via de website www.wie- lercomitetexel.nl. Het maximumaantal deelnemers voor de populaire triatlon is met 50 personen verhoogd naar 200 op de kwartafstand. Voor de achtste afstand blijft de limiet gehandhaafd op 50 deelnemers en voor de estafetteteams (drietallen) op 25. De organisatie heeft besloten de inschrij- vingskosten niet te verhogen. Informatie over kosten, tijden, categorieën en het parcours is te vinden op de website. De start van de triatlon is om 12.15 uur vanaf een schip op de Waddenzee. Dat werd vorig jaar voor het eerst zo gedaan en dat bleek een groot succes. De deelne mers gaan weer aan boord bij het surf- strandje van Dijkmanshuizen, waar ook de wisselpunten en de finish zijn. De organisatie van de triatlon is nog op zoek naar een nieuwe hoofdsponsor. Dat geldt niet voor de tijdrit. Bouwcenter RAB heeft onlangs het al lang lopende sponsorcontract met vijf jaar verlengd. De tijdrit gaat over 29 kilometer langs de dijk van Oudeschild naar het monument bij De Cocksdorp en weer terug. De tijdrit staat open voor individuele wielrenners en voor ligfietsers (maximaal 15). Een apart onderdeel is de strijd om de Texelse bedrijvenbokaal. Zestig van Texel De derde proefetappe van de Zestig van Texel gaat zondag niet door. Dit omdat de uitgestelde boscross die dag wordt gehouden. De laatste twee proefetappes vinden nu plaats op 3 en 17 maart. Paardenhouder wil 10 dieren terug De paardenhouder bij wie dinsdag 33 paarden zijn weggehaald, probeert met het inrichten van een noodstal tien die ren terug te krijgen. De Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) meldt tijdens een hercontrole in samen werking met de Dierenpolitie 33 ernstig ondervoede paarden te hebben aange troffen die tot hun buik besmeurd waren met mest. 'De dieren beschikten niet over een droge ligplaats en stonden in een veel te krappe stalling. Bovendien had den twee van de paarden een wond en een ernstige ontsteking. Tegen de hou der is bestuursrechtelijk opgetreden.' De NVWA meldt dat bij de paardenhouder al eerder tekortkomingen zijn geconsta teerd. 'Die hadden onder meer te maken met slechte voeding en het ontbreken van diergeneeskundige verzorging. De eerder gemaakte afspraken over een betere ver zorging van de dieren zijn door de houder van de dieren niet nagekomen.' De paardenhouder is het oneens met de lezing van de NVWA. 'Vorig jaar zijn ze ook langs geweest en toen is nooit over de stal gesproken.' Hij geeft aan de maatregelen die hij van de NVWA moest nemen, te hebben genomen en overlegt een verklaring waarin een Texelse dieren arts meldt dieren te hebben gecastreerd, gechipt en ontwormd. De man geeft toe dat enkele dieren te mager waren en ont stekingen of andere problemen hadden. 'Maar 33 ondervoede dieren slaat ner gens op.' Dat neemt niet weg dat collega's op z'n zachtst gezegd bedenkingen hadden over zijn bedrijfsvoering. In totaal bezit hij veertig paarden. Vorig jaar liet hij zich door de dierenarts overtuigen dat de boel hem boven het hoofd was gegroeid en dat hij een deel van de paarden moest verkopen. 'Maar de NVWA heeft mijn bedrijf op slot gedaan. Bovendien is de paardenmarkt momenteel heel slecht, ik kon het niet over mijn hart verkrijgen ze illegaal naar Polen te verkopen. Doordat de gemeente mijn plannen voor de bouw van vakantiehuizen heeft vertraagd, had ik geen middelen om een nieuwe stal te bouwen.' Hij werkt momenteel aan een noodstal, waarin hij circa tien paarden verantwoord ruimte kan bieden. 'Het gaat me erg aan het hart, maar de rest moet daar dan maar blijven.' Hij heeft twee we ken de tijd de boel op orde te brengen. Overzicht van het verloop van de waterstanden, met als uitschieter het springtij avond. (Bron Rijkswaterstaat) Legenda Buurtbewoner Cees de Graaf wijst op de bouwvallige staat van de boet.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5