mrmmrm TEXELSE™COUl FORUM 9 RSuumTïI Texel boervrij Verpesten Dijkdoorbraak koslle zes Texelaars liet leven Polder „De Eendracht" overstroomd www.texelsecourant.nl VRIJDAG 1 FEBRUARI 2013 Haast Hup, op de fiets, snel naar huis fietsen, laptop zoeken, column schrijven met liefst een beetje tempo, straks gauw eten en weer weg naar muziekles. Ik heb altijd haast. Niet omdat mijn leven nou zo vreselijk druk is, maar omdat bij mij alles uitgesteld wordt tot het aller laatste moment. Wanneer eigenlijk al les al klaar en af moet zijn ben ik nog op zoek naar mijn agenda waar ik nog wat extra plannen en schoolwerk in heb staan. Misschien is haast voor iedereen wel op een manier herkenbaar. Voor de trein, voor naar je werk, school. Overal is haast. Nog zo'n voorbeeld: de hele mid dag weet ik dat ik met de bus van kwart over vier moet. Dan zit ik verveeld op de bank te wachten voor de tv of kijk nog even in een boek. Tot het ongeveer twee over vier is (ik moet ongeveer vijf minu ten fietsen naar het busstation). Dan doe ik mijn jas aan en bedenk me op dat moment wat er eigenlijk allemaal nog meer moest gebeuren dan alleen jas aantrekken. Andere kleren aan, geld pakken, boterham eten, sokken zoeken, geschikte schoenen kiezen en als laatste nog m'n fietssleutel zoeken. Vervolgens wanneer ik zomaar ergens een paar schoenen vandaan gepakt heb, geen sokken aan heb en de boterham nog in mijn hand heb moet ik op mijn aller hardst fietsen om de bus nog te kunnen halen (die haal ik dan wonderbaarlijk wel weer vaak) en om daarna in de bus te zitten en na te denken waar ik net in eens toch zo vreselijk druk om ben ge weest. Misschien moet ik het toch maar een keer anders doen. Om te beginnen zou er bijvoorbeeld een agenda kunnen komen. Dan zou ik vervolgens al het huiswerk en andere dingen keurig over de hele week kunnen uitschrijven. Met een beetje discipline is dan het werk op de geplande dag af en er zou ineens geen drukte meer zijn! Toch zie ik dat mezelf niet zo snel doen. Eerlijk gezegd vind ik haast ook wel leuk. Gewoon de hele week lekker rustig en doen wat je wilt. En op de laatste dag alles precies zo in elkaar puzzelen dat het allemaal weer net op tijd af is. Heerlijk. Nu gauw de column doorsturen, voordat de lap top leeg is. Tot over twee weken! Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Een beladen kwestie Volop emoties rond het plan voor het centrum voor leefstijl en voeding. Er wordt gevreesd voor inbreuk op privacy en woongenot, aantasting van het land schap, oneigenlijk gebruik van zorgbed- den en de bouw van de 'bedrijfswoning' zit nog vers in het geheugen. De link van '10 voor Texel' met Jacco Dros' voorzitter schap van GL is onder de gordel en wordt wellicht opgevat als ontmoediging om de politiek in de gaan. Daar zat de burge meester na haar oproep voor talent net op te wachten. Ook met de insinuatie dat Dros het met de wethouder op een akkoordje heeft ge gooid, maakt 10 voor Texel geen vrienden. Navraag leert dat de initiatiefnemers op het raadhuis zijn geïnformeerd over de (on)mogelijkheden, wat je van een dienst baar bestuur en organisatie mag ver wachten. Maar de toon is al gezet. In die geladen atmosfeer mag de raad zich dinsdagavond over het plan buigen. Maar kun je er als politicus nog wel objectief naar kijken? De stemming op het eiland zal onze bestuurders niet zijn ontgaan. De raad heeft het zichzelf niet gemakke lijk gemaakt. Het plan past volgens het college dan wel in het beleid van de noti tie 'Mooi Texel, meer toekomst', maar een toetsingskader voor zorgtoerisme heeft de raad ondanks alle goede voornemens nog niet vastgesteld. Moeder... Een barre tocht met lichtjes op de mooi ste ijsbaan van ons eiland, wat wind voor het effect en stempels om een Elfsteden- gevoel te creëren op onze eigen Durper Roggesloot. Ik zie lichtjes in de ogen van een moeder die vertelt over het nachtelijk avontuur.Een gevoel van voldoening bij het voltooien van de ritten naar Rio. Een zelfde gevoel maakt zich van mij meester bij een interview met de drie mannen die de barre Elfstedentocht van vijftig jaar geleden reden. U heeft ze vast wel gezien: Reinier Paping die een mega- voorsprong nam en uren door sneeuw en wind ploeterde. 'In een bloedvorm was die man', zei Jan Uitham over de winnaar. Ja, in bloedvorm, op bruine boterham men, door moeder gesmeerd, wat mail lots, dubbele truien met een krant er tussen, warme chocolademelk en een doorzettingsvermogen waar je U tegen zegt. Hoe groter de inspanning, hoe gro ter de voldoening. En hoe zwaarder de omstandigheden, hoe meer respect en waardering van de toeschouwer. De bloedvorm wordt tegenwoordig - en naar blijkt eigenlijk al jaren - met handen en voeten getreden. De ene na de andere bekentenis komt aan het licht. Lance Arm strong bij Oprah Winfrie, het werkt als een olievlek. Bij de Raboploeg, met bidon- nen vol dope, blijkt zelfs tien procent Ruime kaders dus toen de aanvraag voor 30 zorgbedden op de collegetafel be landde. Op basis daarvan zagen b en w geen reden om niet in te stemmen met het principeverzoek. Dus werken ze 'in principe' mee, wat niet betekent dat de gemeente het plan daadwerkelijk goed keurt, benadrukt het college. Aan een principeverzoek kunnen immers geen rechten worden ontleend. B en w leggen de bal bij de raad: Wat ver staat die wel en niet onder zorgtoerisme? Vallen behandelingen met Ayurveda daar wel of niet onder? Menig Texelaar heeft een heel ander beeld bij zorg, maar an derhalf miljard wereldburgers hebben volgens Mariëlle Glorie wél baat bij deze 'preventieve therapie'. Die volgens mede standers past in de Texelse ambitie van (sociale) duurzaamheid. Maar heeft de raad dit dan bedoeld met zorgtoerisme? En is er voldoende deskundigheid om daarover te oordelen? De raad moet ook afwegen of het centrum past aan de voet van de Hogeberg. Maar het grenst ook aan de oude zuivelfabriek, geen sieraard in het landschap. Net als de huidige loods. De politiek mag ook oorde len of de voorziene effecten (landschap pelijk, privacy, etc.) van de omzetting naar een maatschappelijke bestemming aan vaardbaar zijn. Als de raad vindt van niet, dan blijft de industriële bestemming in stand. En wat voor bedrijf komt er dan? Vragen te over, de raad kan veel wijsheid gebruiken. van het prijzengeld naar EPO te gaan. Het is één groot circus; wie het verst durft te gaan, rijdt het hardst. Fuentes wordt opgepakt en blijkt een ex pert in bloedtransfusies. Ik ril als ik op TV beelden zie van een vriezer met voor ie dereen zakken geprepareerd bloed. Deze 'arts' gaat over alle grenzen en speelt met levens. Levens van jongens met grote liefde voor de wielersport. Het zal je zoon maar zijn, de tranen schieten me in de ogen. Dan is het 19.00 uur. Koningin Beatrix doet afstand van haar troon. Na 33 jaar een Moeder voor ons volk te zijn geweest, kondigt ze haar zoon aan, de Prins van Oranje. Ze wordt 75 jaar en onze mo narchie bestaat 200 jaar. Er komen vele beelden de huiskamer binnen. De ramp in de Bijlmer, de Amsterdamse kus op Ko ninginnedag, Claus die zijn stropdas af gooit... een staat van dienst waar we als land trots op kunnen zijn. Ik zie de Bonkevaart en heel veel mensen. Van Buren die zijn laatste meters maakt. Hij valt in de armen van zijn moeder, hij heeft de barre tocht voltooid, op de bruine boterham. In bloedvorm. Jozien Heerlijk, zo'n elektrische deelauto vc n knaak per uur. En je hoeft zelfs niet te sturen! In het raads program ma van de coalitie van PvdA, Texel 2010, WD en D66 staat vrijwel niets over de landbouw. Nu het concept Bestemmingsplan Buitengebied ter inzage ligt, krijgen we toch een aardig beeld van wat er in had kunnen staan als de betrokken dames en heren de moeite genomen hadden hun gedachtegoed over de landbouw op papier te zetten. Een re constructie: We zitten op Texel opgescheept met een groot aantal goede boeren, die nog lang niet van plan zijn te stoppen met het ver bouwen van gewassen en het houden van vee. Landelijk kunnen ze zelfs met de besten mee, en dat is vervelend, want die mensen leggen behoorlijk beslag op ons buitengebied. In dat buitengebied is het natuurlijk veel belangrijker dat een voor bij fietsende toerist geniet van een nos talgisch Ot en Sien boerenerve met een stolpje in het groen en dat hij het echte Jac P Thijsse-Texelgevoel meeneemt naar huis. Dus gaan wij nu eens fijn uitzoeken hoe we het die moderne boeren zo moei lijk mogelijk kunnen maken. Het vorige College van B&W had nog het rare idee om te komen met een nota Ruimte voor Ontwikkeling. Ha ha, ruimte voor die boe ren zeker. Dat gaan we mooi niet doen. Gelukkig zijn er een heleboel regelingen waarmee we het de boeren lastig kun nen maken. De Natuurbeschermingswet, de Flora- en Faunawet, Nationaal Park De Duinen van Texel, de Ecologische Hoofd structuur, Natura 2000, nare Provinciale Nota's en Streekplannen, en zo zijn er nog wel een paar. Daar kunnen we die Ruimte voor Ontwikkeling alvast mooi mee op slot gooien. Niks ruimte voor ontwikke ling. Bufferwerking van al die regelingen, veel nare neveneffecten, heerlijk. En ge lukkig komt dan ook dat mooie Plan-MER, dat doet pas echt de deur dicht voor die boeren. En we hebben nog dat archeolo- gierapport, Geen schop meer de grond in, want er mochten eens een paar oude scherven in de grond zitten. We kunnen niet hebben dat die van hun plek raken. Opgraven doen we ze ook niet, maar die boeren blijven er af. Niks bouwblokken van twee of zelfs maar anderhalf hectare, een hectare is groot zat. En geen lelijke nieuwe stallen erbij, die beesten blijven maar lekker in hun ouwe hok zitten. Wil je toch ontwikkelen, dan houden wij dat tegen met beeldkwa liteitsplannen, milieueffectrapportages, archeologische decreten, effectbeoorde lingen, stikstofmetingen, en nog wat van die onduidelijke rapportjes die niet goed hoeven te zijn als ze maar duur zijn, dan laten die boeren het wel om nog wat aan te vragen. Wat nou voedselvoorziening, voedselkwaliteit, voedselveiligheid? We willen tuunwaltjes en boetjes zien en eten komt toch uit de fabriek? Zo knijpen we de hele Texelse landbouw lekker af, we voeren een heerlijk ontmoedigingsbe leid met een wirwar van regeltjes die lek ker overal verstopt zitten in dat digitale doolhof van het bestemmingsplan. Die boeren hebben in dat buitengebied alle maal beroerd slecht internet (via het tele foonkabeltje, geen por), dat kost ze dagen om het allemaal te downloaden. Met dit plan, nog een paar natte herfsten en hon derdduizend vreetgrage ganzen krijgen we die boeren wel klein. En dan hebben we eindelijk de ruimte om te doen wat we altijd al wilden doen: Alle boeren van Texel af, om te beginnen uit Waaien burg. Dat laatste is nu bijna gelukt, nou de rest van Texel nog boervrij. Maken we van Texel mooi een groot natuu rei land, een speeltuin voor boswachters en andere groenjassen. Wie het allemaal gaat beta len, weten we nog niet, maar voor nu is ons devies alvast: Weg met de boeren! Als je het allemaal goed leest, dan had dit de toelichting kunnen zijn van het bestemmingsplan zoals het nu wordt ge presenteerd door de huidige coalitie. Het staat er niet echt en ze zeggen heel an dere dingen. Maar ja, wat mensen zeggen en wat mensen doen... Lia Duinker, Nieuweschild. De Texelse Courant van 4 februari 1953 opende uiteraard met het nieuws van de dijkdoorbraak, waarbij zes Texelaars het leven lieten. De krant doet uitge breid verslag van de gebeurtenissen, die niet alleen bij De Eendracht, maar ook bij Oudeschild en langs de Noordzeekust tot spannende momenten leidden. Om een compleet beeld te geven, maakt de krant ook melding van de situatie elders langs de Noordhollandse en Friese kus ten. Daarnaast oproepjes en mededelin gen met betrekking tot de hulpverlening en de teraardebestelling van de slachtof fers. Maar er was ook anders nieuws. Op pagina 2 gaat de redactie uitgebreid in op het verlenen van het predikaat Koninklijk aan hetTexels Fanfarecorps. Het 62-jarige orkest werd met deze onderscheiding ver rast tijdens het jaarlijkse winterconcert in De Oranjeboom. Het koninlijk besluit werd aan voorzitter Schrama en dirigent Vonk overhandigd door burgemeester De Koning. Dit was in de tijd dat na de pau ze van het concert een toneelstuk werd opgevoerd, in dit geval 'Toen Karei dood was'. Verder een verslag van de avond van de gezamenlijke coöperaties en aandacht voor de wilde konijnen, de eerste paar dendag, de bestrijding van de bastaard- satijnvlinder en de vermelding dat op Ter schelling zeventien schapen door honden werden gedood. Cjroen Twart^Jexeh in het hart Wrakken I'M' Eerst die twee afschuwelijke huizen bou wen op de oergrond van Texel. Hoe heb ben ze dit voor elkaar gekregen, met par keerplaatsen op dat grijze grintveld, de uitzicht belemmerende plantenbakken en de houten muur. En nu weer iets: een zorghotel op de Ho geberg. Zijn jullie nou helemaal gek ge worden? Dat kan toch niet mogelijk zijn. Jullie daar op Texel zijn het eiland totaal aan het verpesten. Zie ook de Pontweg met die eerstehulpafdeling en dat nieu we huizenblok. Ik begin weerzin te krijgen om Texel te be zoeken. Het is nog erger aan het worden dan een pretpark. Stop daar onmiddellijk mee! T. Hemker, Amsterdam. Het is een goede zaak dat wrakkenrijke gebieden in de Waddenzee worden aan gewezen als beschermd Rijksmonument. aantal stemmers: 282 Nieuwe stelling: Moet de Meierblis samen met Koningin nedag worden verplaatst naar 27 april? w w w.texel secou ra nt. n I

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9