TEXELSE COURANT En weer stapt een lid uit Comité 4 en 5 mei 0(310854 Cjrocn '^wartsjexels in het harL, Watersnoodramp van 60 jaar geleden herdacht Server kan inschrijvingen Texelse Halve Marathon niet meer aan Timmer ijnhandel Texels Welzijn: kastje en muur SWOT, Pharos en maatschappe lijk werk samen verder. SuperSunday zware beproeving 'Blokhoofden' zet ten 108 km lang parcours uit voor mountainbikers Oud-Leerlingen in een deuk Hilarische klucht over verbloemen autoschade Cees Daalder uw schilder OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12747 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 Bij het monument van de Eendrachtpolderis vrijdag de watersnoodramp van 1 februari 1953 herdacht. Op die dag brak de dijk door, waarbij Willem Dijker, Redmer IJska, Jan Koopman, Dirk Kuip, Wieger Bernardus en Siebren Walsweer om het leven kwamen. Zij waren in de polder om de dijkte beschermen. Meer over de ramp elders in deze krant. (Foto Jeroen van Hattum) Buitrug overleden aan spierschade De buitrug die eind vorig jaar op de Ra zende Bol strandde, is overleden aan acu te spierschade. Dat maakten onderzoe kers van de Universiteit Utrecht bekend. De buitrug woog zo'n 16.000 kilo en de spieren van zo'n groot zeedier raken be schadigd door de grote druk die ontstaat als het op het land ligt. De schade ont stond tussen één en zes dagen voor het overlijden en het is dus niet te zeggen of de spieren al beschadigd waren voordat het dier strandde. De spierschade was zo groot, dat de buitrug niet meer kon zwemmen. Veiling op scholengemeenschap OSG levert achttienhonderd euro op voor Fight Cancer Een veiling op de OSC in Den Burg heeft zaterdagavond ruim achttienhonderd euro voor het goede doel opgeleverd. De veiling was georganiseerd door Tessa Cofino en Roosmarijn Graaf. Zij deden dat in het kader van het profielwerkstuk dat eindexamenleerlingen moeten maken. De twee hadden met een ronde langs Texelse ondernemers en bedrijven zo'n veertig kavels bij elkaar vergaard. Veiling meester Marco van Sa mbeek wist een los se en ontspannen sfeer te creëren waarin de aanwezigen regelmatig grif tegen elkaar op begonnen te bieden. Er waren naar schatting tegen de honderdvijftig mensen in de hal van de school aanwezig. Graaf en Cofino hadden de zaken goed voorbereid; het veilen en tonen van de ka vels verliep soepel en gestructureerd. De opbrengst van de avond gaat naar Fight Cancer, een programma van KWF Kanker bestrijding. Rector Henk de Vries gaf een korte inleiding en liet weten dat jaarlijks 95.000 mensen de diagnose kanker krij gen. Hij wees erop dat dinsdag 26 februa ri de presentaties van de profielwerkstuk ken van andere leerlingen zijn. Schade door brand bij frituurpan Een woning aan de De Ruyterstraat in Oudeschild heeft schade opgelopen door een brand bij de fituurpan. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen twee uur. De bewoner wist de brand volgens een woordvoerder zelf te blussen, waarna de brandweer langs kwam aan de De Ruyterstraat om te controleren of alles in orde was. Volgens de brandweer stond niet de frituurpan in de brand ('het vet was nog koud'), maar ging het om een brand bij de pan. Willem Bakker (Spyk) is uit het Comité 4 en 5 mei gestapt. Hij heeft daartoe be sloten uit ongenoegen over het afwijzen van zijn voorstel om op 4 mei 2013 een Nederlands-lndiëveteraan aan het woord te laten. Bakker is het derde lid van het comité dat uit onvrede opstapt. In 2012 vertrok ken Cees Hoogerheide en Luc van Lu bek, naar aanleiding van de komst van de zoon van voormalig NSB-burgemeester Rijk de Vries. Waar het comité er toen in meer derheid voor koos ruimte te geven aan een omstreden onderwerp (kinderen van NSB'ers), lijkt nu het omgekeerde het ge val. Het idee om tijdens de herdenkings bijeenkomst een Indië-veteraan aan het woord te laten, komt van Aad Bakker, zelf ook Indië-veteraan. Willem Bakker (zijn broer en ex-comitélid): 'De meerderheid van het comité vond dat het te controver sieel was. Ik deel die mening niet.' Willem Bakker: 'Indië-veteranen zijn nu allemaal 85-plus. Ze hebben de beste jaren van hun leven daar moeten door brengen, soms drie jaar en langer. Er werd hun destijds niet gevraagd of ze het leuk vonden om te gaan. Ze moesten. Eigen lijk zijn ze een vergeten groep. Gezien de leeftijd van deze mannen is het de laat ste kans om deze groep op 4 mei aan het woord te laten. Onlangs is bijvoorbeeld oud-lndiëganger Jan Kager overleden. Al lerlei mensen hebben in de Burght hun verhaal kunnen doen, mensen die als sol daat naar Bosnië, Afghanistan of ergens anders heen werden gezonden. Ook deze mensen waren dienstplichtigen moesten. Zij verdienen het niet om nu terzijde te worden geschoven, zogenaamd omdat het controversieel zou zijn en omdat bij voorbeeld sociale media een kwalijke rol kunnen gaan vervullen. Controversiële onderwerpen bespreken is het probleem niet, wel het wegschuiven en onbespreek baar maken van dit onderwerp.' Burgemeester Giskes: Over Nederlands- Indië is momenteel veel discussie. We vinden dat je mensen die er toen niet zelf voor hebben gekozen daar heen te gaan en die daar nare dingen hebben meege maakt of gezien, nu niet extra moet be lasten. Anders dan de heer Bakker is de rest van het comité van mening dat er an dere manieren zijn om aandacht te geven aan de heel specifieke geschiedenis van de Texelse Indië-veteranen dan de bijeen komst op 4 mei. Met de Texelse veteranen zal hopelijk binnenkort besproken kunnen worden of en zoja op welke wijze aan het onderwerp Nederlands-lndië, toegespitst op de Texelse veteranen, aandacht zou kunnen worden besteed. Daarbij wil het comité ook rekening houden met het feit dat op nationaal niveau diverse onder zoeken zijn aangekondigd naar de rol van Nederland in het toenmalig Nederlands- lndië en wat er destijds werd verlangd van de dienstplichtige militairen die daar naartoe werden gestuurd.' Willem Bakker, die vanaf de oprichting in 1995 in het comité, nam zijn besluit op te stappen al in november 2012. Burge meester Giskes ondernam toen nog een poging hem op andere gedachten te bren gen, maar vergeefs. Ondanks zijn 'eenzij dige beslissing' hoopt ze op goede wijze afscheid te kunnen nemen en Bakker te bedanken voor zijn jarenlange inzet. Tot elf minuten na middernacht ging het allemaal goed. In elf minuten tijd no teerde de organisatie van de Texel Halve Marathon maar liefst 1320 inschrijvingen voor de zevende editie die zondag 29 sep tember wordt gehouden. Daarna werd de piekdrukte teveel voor de centrale server van inschrijven.nl waar de organisatie in de nacht van donderdag op vrijdag gebruik van maakte. Het systeem crashte en inschrijven voor het evene ment via internet was daarna niet meer mogelijk. 'We zijn tot drie uur 's nachts bezig ge weest de problemen te verhelpen, maar dat is helaas niet gelukt', aldus Kees Dros van de Texel Halve Marathon. Op Face- book waren diverse reacties te lezen van mensen die teleurgesteld waren. Dros kan zich de frustraties voorstellen; bij de or ganisatie waren ze evenmin gelukkig met de ontstane situatie. 'We zullen ons erop moeten beraden hoe we dit een volgende keer gaan aanpakken.'Volgens de organi satie was de stremming niet te voorzien. Vorig jaar duurde het 6,5 uur voordat het limiet van 1600 deelnemers was bereikt en dat verliep toen probleemloos. Vrijdagochtend om 9.00 uur maakte de inschrijving een herstart, nadat er extra geheugen in de server was geplaatst. Vijf minuten later was het maximum van 1600 lopers bereikt. Volgens de organi satie heeft inmiddels een flink aantal mensen zich op een wachtlijst laten zet ten. 'In de komende weken en maanden zullen daar waar mogelijk mensen van de wachtlijst worden toegelaten tot de offi ciële startlijst.' Volgens de organisatie kent de voorlo pige lijst meer dan vierhonderd Texelse deelnemers, de rest is van de overkant. De meeste overkanters komen uit Am sterdam, Den Helder en Julianadorp. Het nieuwe onderdeel de '6 van Den Hoorn' (maximaal vijfhonderd deelnemers) was nog niet volgeboekt. Volop verkrijgbaar! Spinbaan 6 - Den Burg Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook Like ons! facebo ok. com/texelsecoura nt ïïUi^töhal^d/weciaUati Voor de ekkerste aanbiedi Bakker Iedere www.texelseautopagina.nl Veel belangstelling voor de veiling op de i Spinbaan- en jaarkalender 2013

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1