mrmmmm ïïdïïnS FORUM Iongezouten www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 E KWESTI IWAT IK ZEGGEN WOU Verarming Als we het hebben over de maatschap pij in relatie tot ons gedrag, spreken we gelukkig vaak over een verrijking. Maar watje de laatste tijd ziet, is geen verrij king maar een pure verarming. Kijk om je heen. In je favoriete stam kroeg, op de veerboot, in de trein, de wachtkamer, in restaurants. Overal het zelfde. Niet alleen jong, maar ook oud, zit met zo'n stom speeltje in de hand. Zo'n mobiel geval waarmee de wereld aan je voeten ligt. Zo'n smartphone, 4G, waarmee je iedereen kunt laten weten hoe dom je bezig bent. Het enige dat smart aan je is, is je phone. En waar de postduif plaats heeft gemaakt voor een mailtje, is dat ai lang niet meer ge noeg. Nee, we moeten Facebooken, we moeten Twitteren met veel Hashtags. We moeten Retweeten, WhatsAppen, Instagrammen. We doen in-app-aan- kopen in de pop-upstore. We werken aan ons profiel. De mobiele snelweg wordt steeds sneller. We moeten er als de kippen bij zijn om Facebookbe- richten vooral snel 'leuk' te vinden. De trein heeft vertraging: leuk! Me zus is door het ijs gezakt: duim omhoog! Me broer is doodziek: super. Vierenveertig vrienden vinden dit leuk. Heb jij maar zo weinig vrienden? Nou, eigenlijk min der, want je moet natuurlijk als eerste je eigen berichten 'liken'. We zijn 24/7 online. Als we dat niet zijn, voelen we ons niet compleet. Dan voelen we ons afgesloten van de buitenwereld. Van die dingen. Maar ja, nu de keerzijde. Afkickklinie- ken voor internetverslaafden hebben een wachtlijst. De eigen persoonlijke contacten worden danig verwaarloosd. We hebben last van scrollduimen en -muizen, RSI en tikvingers. Uit de losse pols werken is er niet meer bij. Kortom, de verarming slaat op de armen. Sociale media? Zo asociaal als wat. Ik vroeg manlief of hij een koekie bij de thee wilde en hij zei dat hij gek werd van die cookies. Hij denkt namelijk dat hij er verstand van heeft, want hij ver telt vol trots dat hij een laminaatvloer via internet heeft besteld. Dubbelklik laminaat. annie@texelsecourant.nl FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Winkelen Ik geloof zo langzamerhand dat ik niet meer in deze wereld thuis hoor. Of dat Michel Gregoire van TOP van een andere planeet komt. Boodschappen doen is er niet meer bij, nee, we gaan recreatief winkelen of functioneel winkelen, maar we kunnen ook proletarisch winkelen of funshoppen. We gaan niet naar een win kel om een product te kopen, nee we gaa n erheen voor een emotie. Eerst even lekker uithuilen omdat bijvoorbeeld de kat dood is en daarna toch maar een paar produc ten kopen. De gasten willen geëntertaind worden. Wat dacht je van een striptease achter in de HEMA, een paaldanseres in de Action, een klaagmuur bij Blokker of een ayurvedische massage bij een van de kappers. Dan stappen we anders naar buiten dan toen we binnen kwamen, dat haaltje de koekoek. Winkelen wordt een tijdverdrijf. Als ik me verveel, ga ik lekker winkelen, gratis om de koffie naar AH of de Jumbo. Daarna nog een rondje door Den Burg voor typische Texelse produc ten om het Texelgevoel nog weken vast te houden: Konijnenkeutels, gomtietjes, droplullen en echt Texels naaktstrand- zand. Wat een belevenis. Men no Stam, TOP lid. Emoties Even iets rechtzetten. In het redactionele Groenzwart commentaar van afgelo pen vrijdag over het zorghotel richt de schrijver zijn pijlen op '10 voor Texel'. Zij zouden de toon hebben gezet voor de emoties rond het zorghotel en indirect kandidaten ontmoedigen de politiek in te gaan. Als je de werkelijke feiten kent zijn dit wel heel simpel getrokken conclusies en wordt het tijd voor wat aanvullende informatie. IOvT was namelijk beter geïnformeerd dan zij naar buiten hebben willen bren gen. Zij wisten bijvoorbeeld al dat tijdens de buurtpresentatie in oktober 2012 plan nenmaker Jacco Dros zelf het verhaal de wereld had ingeschoten, dat een (door Dros met naam genoemde) wethouder hem 'de constructie van zorgtoerisme had aangereikt'. Wel even gecheckt natuurlijk bij de gemeente en het klopte. Het ge sprek waarin dit plaatsvond was in april 2012, in het bijzijn van nog een andere wethouder. Maar IOvT was ook al in een vroeg stadium op de hoogte van het mo menteel circulerende Youtube-filmpje uit 2011(1), waarin Dros in het Provinciehuis zegt dat 'de gemeente beleid voor hem gaat maken'en waarin hij beweert dat 'de bouwvergunning volgende week de deur uit gaat'. Leugentje, bluf? Kan toch niet zo zijn, want van iemand die tevens lo kaal partijpoliticus is mag je op zijn minst Diepgravende zaken In het conceptbestemmingsplan Buiten gebied gaat de gemeente 'in actieve zin aandacht besteden aan de archeologie op Texel'. Wat betekent dat? Op de archeolo gische kaart van Texel staat aangegeven waar interessante archeologische waar den zitten. Het hele oude land zit in de prijzen, maar ook delen van de polders. Natuurlijk is het niet te doen om op al die plekken opgravingen te verrichten. Dus moet alles maar in de bodem blijven zit ten zoals het zit. En niet alleen in het bui tengebied. Wil je bijvoorbeeld in Den Burg een schuurtje in je tuin bouwen, moet je ook eerst duur archeologisch onderzoek laten doen en een aanlegvergunning vra gen, naast je sloop- en/of bouwvergun ning. Dat kost veel tijd, geld en ergernis. Maar hoe is die archeologische kaart tot stand gekomen? Een voorbeeld: Op die kaart staan dikke stippen op plaatsen waar reeds 'archeologische vondsten' zijn gedaan. Een zo'n stip staat op ons erf, on der de machineschuur. Toen wij daarvoor aan het graven waren, werden we gebeld door de gemeente dat men een melding had gekregen dat er archeologische vond sten op het perceel waren gedaan. De volgende dag kregen wij bezoek van een deskundige, die behalve een paar oude aardewerken draineerbuisjes uit de ruil verkaveling geen oudheidkundige zaken kon ontdekken. De melding bleek te zijn verwachten dat hij zoiets niet uit zijn duim zuigt. Is het, dit wetende, dan nog steeds zo heel vreemd dat er emoties los komen en IOvT o.a. de term 'handjeklap' gebruikt? Het was precies het gevoel wat bij ons als buurtbewoners overheerste, net als bij vele andere Texelaars. Want hoe kan het anders dat er zomaar 30 zorgbed- den uitgedeeld dreigen te worden voor yogadoeleinden op juist die plek? Dat is de vraag die de afgelopen tijd veel aan ons is gesteld, maar wij hebben de ant woorden niet en kennen alleen de feiten en uitspraken zoals vermeld. Tel daar nog eens bij op dat er namens het college is bevestigd dat de bouwplannen, bouwte keningen en buren nooit zijn meegewo gen in het besluit (hoeft blijkbaar proce dureel niet) en je hoofd raakt helemaal vol vraagtekens. Om daarna dan ook nog inde stukken te moeten lezen dat volgens B&W 'alle relevante aspecten zijn beoor deeld'. Daar zitje dan als niet relevant as pect. En je vraagt je af: wat ontmoedigt al die mensen nou toch om de politiek in te gaan? Des te meer respect krijg je tegelij kertijd voorde huidige raadsleden. Met al deze nieuwe inzichten laat ik liever iedereen zelf beoordelen wie nu werkelijk de toon rond het zorghotel heeft gezet. Niet 10 voor Texel in ieder geval, zoveel is wel duidelijk. Want eerst komt altijd de oorzaak en dan pas het gevolg. Ryan van Heerwaarde, Oudeschild gedaan door de enige persoon die be zwaar had gemaakt tegen de bouw voor onze schuur. Er zat natuurlijk helemaal niks en we mochten verder graven. De zaak was afgedaan. Dachten wij. Maar er staat nu wel een dikke archeologische stip op ons perceel op die kaart. Midden onder de machineschuur.Van diefopmelding. En zijn wij de enige met zo'n fopstip, of zijn er meer zulke nep-archeologische meldin gen geweest? Staan die ook allemaal op die kaart? Het gevolg van dit soort prak tijken is wel dat de hele Texelse landbouw weer eens zwaar gedupeerd gaat worden met een onwerkbaar aanlegvergunnin- genstelsel voor onder andere drainage. Normaal agrarisch werk dat al sinds de ruilverkaveling regelmatig gebeurt, mag nu ineens niet meer. Het maakt het goed verzorgen van het land er niet gemak kelijker op, de flexibiliteit is er uit en het is de doodsteek voor de noodzakelijke wisselteelt, want de tijd is beperkt en de procedures lopen veel te lang. Zaaien en planten verdragen nu eenmaal geen amb telijk uitstel. De kosten worden torenhoog en misschien zal als gevolg van zo'n duur onderzoek helemaal niets meer mogen. Is het dat allemaal waard? En waarom mo gen nu in Waaien burg complete boerde rijen van de aardbodem verdwijnen maar moeten we wel rekening blijven houden met (mogelijke) nederzettingen van 5000 jaar geleden? Lia Duinker, Nieuweschild. Waterige plannen Na de vergadering waarin het Water team haar idee over de ontwikkelingen van plannen in en rond De Cocksdorp uiteenzette, werden er in diverse media grote vragen gesteld bij wenselijkheid en haalbaarheid van de voorstellen. De conclusie mag onzes inziens dan ook ge rechtvaardigd heten dat zeker niet 'de meeste mensen', zoals Langeveld o.a. in de Texelse Courant van dinsdag 29 janu ari namens het team concludeerde, posi tief waren over de plannen. Het Water team nam contact op met enkele critici en heeft nader toegelicht wat de drijfve ren achter deze plannen zijn. In het kort komt het er op neer dat de leegstand van woningen, horecagelegenheden en win kels zorgen baart en dat er in De Cocks dorp te weinig 'te doen' zou zijn. Teruglopend horecabezoek en besteding in winkels, alsmede trage verkoop van woningen zijn niet bepaald exclusieve problemen van De Cocksdorp. Dat je deze problemen kunt tackelen met wa- terspeeltoestellen, voorlichtingsborden en uitbreiding van infrastructuur ten behoeve van wandelaars komt ons naïef voor. Wat betreft het te weinig 'te doen' adviseren we het waterteam kennis te nemen van de toeristische infrastructuur in en rond De Cocksdorp en de toeristi sche agenda gedurende het hoogseizoen en de vakanties. Dat de financiële onder bouwing uitgaat van de €9000,- die over is van het Polderfeest en dat de uitein delijke verwezelijking van de voorstellen van het Waterteam enkele miljoenen gaat kosten, is ronduit disproportioneel. Maar gelukkig is daar het Waddenfonds, de speen waaraan men zich graag laaft. Dit fonds zal ongetwijfeld benaderd wor den om de benodigde financiële mid delen te leveren. Dit geld zal met name Meierblis @DeOorzaakTX: Geen meierblis op Ko ningsdag 27 april Hoe moet dat nu? Die traditie ook maar verplaatsen... remkovandebelt: Jeuh! Vanaf volgend jaar geen meierblis meer op koningininnedag! Gratis Extra Gezelligheid! #texel. @Fiets- verhuurTex: Kijk Hariy de Graaf en Gelein Jansen snappen het tenminste meierblis hoort op 30 april en heeft niets met het Koninklijk huis te maken. Buitrug @PGvandenBergl: Naturalis geeft eerste onderzoeksgegevens Buitrug Johanna vrij. Zij was zeer waarschijnlijk niet meer te redden. @bertbrussen: Buitrug stierf aan spierschade! Snel, ruim de voorpagina in en bel de gasten af! @TXRicardo: Sjonge, zie net op RTL 5 een walvis bovenop een boot springen... Bizar, helemaal nadat ik zelf naast buitrug heb gestaan. Inmens! ttJohannes. Paspoort @texelpedia: Op 31 januari 1808 bepaal de de koning dat men om naar Texel te reizen in bezit moest zijn van een geldig paspoort. @Bariy_kuijpers: en dat is van daag de dag toch nog zo #vrijstaattexel. Reenrules: Wat leuk dat ik via @EricHercu- les en @texelpedia een nutteloze tweet heb ingebracht bij @nuttelozefeiten :-) nodig zijn voor het inrichten van een be zoekerscentrum in boerderij (lees: woon huis) Dorpzicht. Het beoogde pontje over de Rogges loot en een nieuw aan te leg gen wandelpad zal de toerist naar dit centrum leiden. En raad eens: daar moet natuurlijk ook koffie geschonken worden en wellicht een pilsje en ook een broodje mag niet ontbreke. Weg zijn de toeristen uit de dorpskern, waar menig onderne mer dan zieltogend in lege straten tuurt. Een ander aspect aan het deel Dorpzicht en Roggesloot is het volgende: beide bevinden zich binnen de Ecologische Hoofdstructuur in verband met hun bij zondere natuurwaarden. Bovendien is het gebied een belangrijk rustgebied voor ganzen. Het belang van het laatste zal in de nabije toekomst nog vergroot worden doordat Zeeburg als zodanig voor een belangrijk deel wegvalt, onder sterke druk van de agrarische sector. Met de te verwachten toeristische druk op natuurgebied Dorpzicht en de Rogge sloot zal de verstoring van deze ganzen toenemen, met als gevolg een toename van overlast op agrarische percelen, een onderwerp waar juist Langeveld, nu met een andere pet, zich zo druk over maakt. Nee Waterteam, een duurzame ontwik keling van de dorpskern van De Cocks dorp (bijvoorbeeld eerst maar eens de herinrichting van de Molenlaan en Kik- kertstraat voltooien) wordt natuurlijk, en ook door ons, breed gesteund, maar laat natuurwaarden van de Roggesloot en Dorpzicht intact. Zonder pontje of be zoekerscentrum. Namens een groep Cocksdorpers. Leonora van de Kreeke, Jos van den Berg, Mare Plomp, Arend Wassink, De Cocksdorp. Meierblis bestaat 10 keer langer dan koningshuis en zal niet wijken Volgens Griekse sterrengeleerden zal de meierblis ook langer blijven bestaan dan het Koningshuis. IWAT IK ZEGGEN WOU i Stam maakt bezwaar tegen de termen 'funshoppen' en 'recreatief winkelen'.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7