'Plannen beginnen weer bij me te bruisen' 2 EERST Taart voor 'olievrouwtje' van WD Twee auto's in glijpartij Redoute www.texelsecourant.nl DINSDAG 12 FEBRUARI 2013 STAY FIT TEXEL AAN WEZENLAND GEOPEND Meer dan vijfjaar was hij bezig om een fitnessruimte aan het Wezenland in Den Burg gerealiseerd te krijgen. In november kreeg Nico Waerts een vergunning en vorige week nam hij het nieuwe Stay Fit Texel in gebruik. 'Ik begin eindelijk weer te bruisen van plannen', zegt Waerts, terwijl hij een rondleiding door het nieuwe onderko men in de schuur van Drijver geeft. 'Er is nu eindelijk weer ruimte om verder tot ontwikkeling te komen.' De afgelopen jaren kreeg Waerts telkens nul op het rekest van het college op zijn verzoek op het bedrijventerrein een fit nessruimte te beginnen en dat vergde de nodige energie. 'Terwijl het uiteindelijk toch om de sport en het bereiken van re sultaat gaat.' De situatie veranderde, nadat de gemeen teraad in september had ingestemd met een rapport van Bureau BNO, lokale on dernemers en de Kamer van Koophandel over het Wezenland. In dat rapport staat onder meer dat op het verouderde bedrij venterrein lichtere functies als kantoor ruimten, fitness, ruimte voor opleiding en internetwinkels moeten worden toege staan. Waerts, zelf raadslid, onthield zich bij de besluitvorming van stemming. Be gin november verleende het college een omgevingsvergunning, waarna de inrich tingvan het centrum van start ging. Historische badcultuur Waarom floreert het toerisme langs de Duitse dijken terwijl de waddendijk er in Nederland streng en verlaten bij ligt? Dat was een van de vragen die histori cus Peter Karstkarel gisteravond opwierp tijdens zijn lezing over badcultuur in het Waddengebied. Hij ging daarbij in op het verschil tussen het Nederlandse en het Duitse Waddengebied. In Duitsland is er een bloeiende badcultuur op de stranden langs de dijk en is er een aantal grote bad plaatsen op het vaste land. In Nederland ligt de focus van het toerisme bijna volle dig op de eilanden. Karstkarel verklaarde het verschil door in te gaan op het succes verhaal van het toerisme aan de Duiste Waddenkust. Na zijn inleiding vertoonde het Fries Film Archiefbeelden uit de jaren dertig van de Nederlandse badcultuur. Dit was de laatste avond in de serie Wad- blik in het oude Filmhuis Leeuwarden aan het Ruiterskwartier. Eind maart, als het Filmhuis is verhuisd naar de nieuwe locatie aan het Wilhelminaplein, verhuist Wadblik mee. Eerste spreker op de nieu we locatie is bioloog Theunis Piersma. Bij Wadblik worden lezingen gekoppeld aan documentaires en historisch filmmate riaal. Het programma en impressies van eerdere avonden zijn te vinden op www. filmhuisleeuwarden.nl. Voor zijn een ontvangstruimte en kleed ruimten gerealiseerd en daarachter is een grote ruimte voor fitness en een dojo met twee judomatten voor Budokai Texel gekomen. De matten kunnen er gewoon blijven liggen en dat is voor Waerts een verlichting. 'Voorheen moest ik die wekelijks neerleg gen en opruimen in het schietsportcen trum. Bij elkaar is het 110 vierkante me ter mat.' Budokai Texel telt 190 leerlingen die les krijgen op de matten. Er worden onder meer judo-, karate- en kickboksles- sen gegeven. Daarnaast worden er vanuit de praktijk weerbaarheidstrainingen voor kinderen verzorgd en de Hebreeuwse vechtsport Krav Maga. De fitnessruimte bestaat uit diverse krachttoestellen. De ene kant van de zaal is voor dames en de andere kant voor mannen. 'We hebben onder meer een speciale loopband waar senioren makke lijk op kunnen stappen. We hebben een speciale fiets voor mensen met rugklach ten en we zijn toegankelijk voor mensen die in een rolstoel zitten.' Rob van Beur- Minder geld voor RTV-NH Volgens de provincie kan RTV Noord-Hol land met tien procent minder budget toe, zonder dat hiervoor aan kwaliteit wordt ingeboet. De omroep heeft dit aangevochten, maar werd door de Raad van State in het on- gerlijk gesteld. RTV-NH loopt daardoor anderhalf miljoen euro subsidie mis. De provincie Noord-Holland besloot in 2011 de subsidie voor RTV Noord-Holland met 1,4 miljoen te verlagen en het subsidie bedrag bovendien niet te indexeren. Dit was door de omroep reden om naar de rechter te stappen. Uiteindelijk werd het lot bezegeld bij de Raad van State, die de bezwaren van RTV Noord-Holland onge grond verklaarde. Kunstverkoop De Provincie Noord-Holland verkoopt 400 kunstwerken waarvoor geen plaats meer is. De kunstwerken zijn verzameld sinds de jaren '60 en werden gebruikt om de ge bouwen en kantoorruimtes van de pro vincie te verfraaien. Maar de werkplekken zijn gemoderniseerd en de kunstwerken bleven over. den is begonnen met spinninglessen in het nieuwe centrum en hij gaat er ook met mixed martial arts aan de slag. San dra Kiers verzorgt zumbalessen en daar naast zijn ook Hans van Vooren, Sander Branderhorst, Annelies Groenhof en Ro bin Waerts bij het centrum actief. Waerts zelf verwacht dagelijks aanwezig te zijn. Een onverwachte verrassing vrijdag voor WD-raadslid Marjan de Groot. Partij genoot Hanneke Kaamer van Hoegee, tevens lid van de Statenfractie, overhan digde haar een taart. Een blijk van waar deringvan de WD voor haar inzet voor de partij en de politiek. Een gebaar dat in goede aarde viel bij de voorzitter van de Texelse WD-fractie. 'Ontzettend leuk om mij op deze manier te laten merken dat het werk wat ik doe wordt gewaardeerd. Veel mensen realise ren zich niet hoeveel werk het is als je in de raad zit.' 'Je hebt er ongeveer een baan bij', vertelt Hennie Huisman, wethouder en partijgenote. De Groot: 'Het raadslidmaatschap geeft veel voldoening. Bijvoorbeeld als je iets voor elkaar weet te boksen of iets kunt regelen. Toen ik als raadslid begon vond ik het best spannend, met name door de grote tegenstelling tussen oppositie en coalitie in de vorige raad. Gelukkig werkt dat in deze raad heel anders. Mijn instel ling is constructief, ik probeer partijen tot elkaar te brengen. Door die instelling wordt ze in VVD-kringen ook wel 'het Bij de Redoute vond zaterdagochtend een glijpartij plaats, waarbij twee auto's raak ten beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk werd veroorzaakt door glad heid. In de loop van de nacht had de dro ge neerslag plaats gemaakt voor ijzel en vroeg in morgen waren alleen de busrou tes gestrooid, waardoor het op sommige plaatsen gevaarlijk glad was. Met name bij de Redoute, waar geen asfalt ligt, maar beton. De weg loopt hier bovendien in een bocht omhoog. De eerste auto mobilist, een man uit Oosterend, raakte Stay Fit werd de afgelopen weken gro tendeels met behulp van leden en vrij willigers ingericht. Waerts is van plan de dojo (officiële naam voor een ruimte waar vechtsporten worden beoefend) verder in te richten, zodat het een echte Japanse dojo wordt. olievrouwtje'van de partij genoemd. Een geuzenaam waar ze best wel trots op is. Haar partijgenoten overvielen haar aan het eind in het klaslokaal waar de do cent Engels zojuist les had gegeven. Zo als ze in de politiek steun voor bepaalde zaken probeert te krijgen, zoekt ze ook in de klas naar draagvlak. 'Een klas is een maatschappij op zich. Ook hier werkt het het best als je de klas zo breed mogelijk mee krijgt. Het werkt als een stimulans.' Politiek bedrijven doet ze niet in de klas. 'Maar ik breng wel over waar ik zelf voor sta. Zo probeer ik mijn leerlingen bewust te maken van hun eigen verantwoorde lijkheid en help ze bij het nemen daarvan.' En soms is er een actualiteit die zich goed leent vooreen discussie. 'Ik geef Engelsen dan is zo'n rede van Britse premier Came ron over de Europese Unie natuurlijk een buitenkansje om dat in de klas te bespre ken.' Ze verkeert veel temidden van de jeugd, is best optimisch over de toekomst van de politiek en probeert als docent haar steentje bij te dragen. 'Ik probeer de jon geren er op mijn manier bij te betrekken.' hierdoor in een slip en belandde tegen de vangrail aan de westkant van de weg. Zijn auto raakte beschadigd, de man bleef on gedeerd. Terwijl hij schuilend in zijn auto de komst vand e hulpdiensten afwachtte, werd hij geraakt door een andere auto, die op precies hetzelfde punt in een slip raakte. Deze wagen werd bestuurd door een vrouw uit Den Burg. Door de tweede klap werd de eerste auto dieper tegen de vangrail gedrukt en ook aan de ach terkant beschadigd. De tweede auto liep schade aan de voorzijde op. Beide auto's moesten worden weggetakeld, de inzit tenden konden op eigen gelegenheid Waerts heeft van Stay Fit Texel tevens een erkend leerbedrijf gemaakt. Hij is daar voor gekwalificeerd door Calibris, een kenniscentrum voor leren in de praktijk op gebied van zorg, sport en welzijn. 'Ik wil hier graag zelf Texelaars opleiden voor de praktijk.' Historie duinen geboekstaafd Het binnenkort te verschijnen boek 'Dui nen en mensen Texel' vertelt over archeo logie, natuur en historie van het Texelse duingebied. De duinen van Texel hebben een fasci nerende geschiedenis. Van de piepjonge Hors in het zuiden tot intieme, middel eeuwse hoekjes cultuurland op de Mient. De Slufter en de Muy waren eeuwen gele den weinig meer dan een breed strand en de rijke valleien achter Den Hoorn komen voort uit een deels aangroeiende kust. Zo wordt in het boek het verhaald over de 'menhirs' op het eiland, de voorheen wit geschilderde scheidingspalen waarmee in de negentiende eeuw de woeste gronden in percelen waren verdeeld. Een van deze palen is nog te vinden bij het Palen bol, de duinvlakte die zijn naam aan de marke- ringspalen ontleend. De in de paal gegra veerde tekst luidt: '16de perceel' en is een herinnering aan de tijd dat duin en mient met lange rechte lijnen in negentien de len waren verdeeld. Een tweetal scheid ingspalen is nog te vinden in Eierlandse Duinen, een exem plaar bij de Haneplas is uitgegraven en opgenomen in de museumcollectie van Kasteel G roe nevel d in Baarn. In het in april te verschijnen boek is een foto uit 1975 opgenomen van een dergelijke paal bij de Zanddijk met nummer 15. Perceel 15 omvatte het grootste deel van de Sluf ter. Duinen en mensen Texel is het laatste deel van een serie waarin eerder 'Kenne- merland' en 'Noordkop en Zwanewater' verschenen. Met deze uitgave is het hele duingebied van Noord-Holland opnieuw beschreven met de meest actuele kennis. Voor meer informatie: www.duinenen- mensen.nl. Cursus koordirigent Bij Muziekpraktijk 6a in Schagen begint op zaterdag 23 februari een nieuwe voor bereidingscursus voor koordirigenten. Deelnemers maken kennis met de be langrijke onderdelen van het dirigeren. De cursus wordt gegeven op negen zater dagen, van 9.30 tot 12.00 uur. Voor meer informatie, tel. 0224-296861. Cursus VIP Bij Foreest Medical School, Nassauplein 10 in Alkmaar wordt donderdag 28 fe bruari van 16.00 tot 19.30 uur een infor matieavond gehouden over de opleiding Verpleegkunde in de Praktijk. Deze (gra tis) opleiding richt zich vooral op jon geren van 16 tot 18 jaar. De nieuwe opleiding begint om september. Voor meer infor matie: www.foreestmedicalschool.nl.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2