mmiwmmm FAMILIE 'Smet op blazoen Indië-veteranen' Prins Hendrik Texel is op zoek naar een Opknapbeurt orgel RK-kerk Aan de voorzitter van het Texelse 4/5 mei comité Texel. Geacht Comité4 en 5 mei, In de Texelse Courant van 5 februari lazen wij dat u weigert om de Indiëveteraan Aad Bakker te laten spreken tijdens de dodenherdenking op de avond van 4 mei 2013. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan verdiept in wat en wie wij op de avond van 4 mei herdenken. Bovendien hebben wij ons verdiept in de reden van uw weigering. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei dat belast is met de landelijke uit voering, hanteert de volgende definitie: 'Tijdens de nationale herdenking herden ken we alle burgers en militairen die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld zijn omgekomen sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in oorlogssituaties en bij vredesoperaties.' Dus óók de militairen die zijn gesneuveld bij de politionele acties in het voormalig Nederlands-lndië. Er is nog een tweede definitie, die van de Rijksoverheid. Zij stellen dat op de avond van de 4 mei om 20.00 uur de Nederlandse slachtoffers worden herdacht die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in oorlogs situaties en bij vredesmissies zijn omge komen. Dus óók hier de militairen die zijn gesneuveld bij de politionele acties in het voormalig Nederlandslndië! Het herdenken van Duitse gevallenen en Nederlandse collaborateurs ligt in Neder land nog heel erg gevoelig. Vooral omdat er nog veel 'open wonden' zijn bij de Ne derlandse bevolking. Dus ook bij de Texel se bevolking, zoals vorig jaar is gebleken. U ging toen echter voorbij aan deze ge voelens en liet de zoon van een voorma lige Texelse NSB-burgemeester toch het woord voeren op de avond van de 4 mei. U geeft nu als reden van uw weigering: A. Uw voorzitter stelt in de Texelse Cou rant dat er momenteel veel discussie is over de rol van Nederland tijdens de po litionele acties waaraan ook deze Indië veteraan heeft deelgenomen. Zij stelt dat het 4/5 mei comité ook rekening wil houden met de diverse onderzoeken die op nationaal niveau zijn aangekondigd naar voornoemde rol van Nederland. Dit is niet geheel correct. In dat indertijd aan gekondigde onderzoek zou ook de rol van de Indonesische vrijheidsstrijders worden onderzocht. B. Uw voorzitter geeft tevens aan dat zij rekening wil houden met anderen die zich zouden kunnen storen aan het feit dat een Indiëveteraan het woord zal voeren op de avond van 4 mei 2013. Geen onderzoek: Uw voorzitter en de an dere leden van het Texelse comité hadden zich beter moeten verdiepen in het hier voor genoemde onderzoek. Na de aan kondiging van dergelijke onderzoeken, door o.a. het NIOD en het NIMH heeft het kabinet enige tijd geleden al besloten dat een dergelijk onderzoek er niet zal komen. Wanneer u zich voldoende in die eventuele onderzoeken had verdiept, had u kunnen en misschien wel moeten we ten dat zij geen doorgang zullen vinden. Uw argument is dus geen reden voor de weigering. En wat de gevoeligheid bij de Texelse bevolking betreft: Vorig jaar was het nog zo dat de zoon van NSB- bur gemeester De Vries koste wat kost het woord moest voeren, ondanks dat dit heel gevoelig lag bij een aantal bewoners van het eiland. Daar werd door u toen aan voorbij gegaan. Nu draait uw voor zitter plotseling de rollen om. Omdat het spreken van een Indiëveteraan te gevoelig voor sommige bewoners van het eiland zou kunnen liggen, wordt dit geweigerd. Terwijl deze Indiëveteraan zeer terecht en volgens de regels alleen zijn gesneuvelde kameraden wil herdenken en over zijn er varingen daar wil vertellen. Deze reden van weigering op uw gronden is volko men onterecht en onrechtvaardig. De indruk die het comité nu wekt, is dat de zoon van een NSB-burgemeester wél het woord mag voeren tijdens de doden herdenking en een Indiëveteraan, die als militair zijn plicht voor Nederland heeft gedaan, dit niet mag. Een beetje eng ge voel geeft dit. Wij hebben zelf een Indiëveteraan in onze vereniging en enkelen van hen zijn al overleden. Wij krijgen nu het gevoel dat deze man en nog andere in leven zijnde Texelse Indiëveteranen door u in een be paalde hoek worden geplaatst, een hoek die wij niet eens durven benoemen. Deze veteranen werden door de regering naar Nederlands-lndië gestuurd, als beroeps- of als dienstplichtig militair. Zij deden daar onder zeer moeilijke omstandighe den hun plicht in opdracht van die rege ring. De beste jaren van hun leven heb ben zij gegeven en velen van hen zijn er gesneuveld. Ook die militairen herdenken wij zeer terecht op de avond van 4 mei. Het 4/5 mei comité Texel denkt hier an ders over en ontneemt nu bovendien één van deze veteranen de mogelijkheid om het woord te voeren. Zonder enig geldig argument. Het niet mogen spreken van een Indië veteraan is een smet op het blazoen van alle Indiëveteranen die destijds zijn ge sneuveld en gewond zijn geraakt. Maar het is ook een mes in de rug van degenen die onder zeer zware omstandigheden hun plicht hebben gedaan. En van de na bestaanden van wie familieleden, een va der of een zoon, daar zijn gesneuveld. Het 4/5 mei comité geeft zichzelf door deze weigering een brevet van onvermo gen. Dit is bijzonder spijtig en doet geen goed aan de geloofwaardigheid van het comité. Wij wachten af wie het comité nu op de avond van de Dodenherdenking het woord zal geven. Wij hopen alsnog voor noemde Indiëveteraan! Een reden om dit te weigeren, heeft u in ieder geval niet! Willem Bakker,je hebt aangetoond stand vastig te zijn en voor de juiste waarden van de Dodenherdenking te staan. Namens het bestuur van het Contact Oud Mariniers Texel, W.A. Blom, voorzitter. Ter ere van het 150-jarig bestaan van de RK-kerk van Den Burg wordt momenteel groot onderhoud verricht aan het orgel. Tijdens een intensieve opknapbeurt wor den alle pijpen stuk voor stuk schoonge maakt en waar nodig gerepareerd. Medewerkers van een gespecialiseerd be drijf, Elbertse Orgelmakers uit Soest, zijn hiermee deze week aan de slag gegaan. 'We komen vooral stof tegen. Geen dikke laag, maar toch wel een centimeter. Als je op een pijp blaast, hoor je meteen het verschil. Hij spreekt dan minder', vertelt reparateur Henk de Ruig. Samen met de jonge Jos Elbertse, de vierde generatie van het familiebedrijf, werkt hij aan het orgel. 'Het is een prachtig beroep. Je werkt met verschillende materialen en je komt van alles tegen.'Voor hun werk reizen ze het hele land door. En daarbuiten. 'We zijn zelfs op Curacao geweest. De pastoor hier op Texel (Franklin Brigitha) vond het prachtig. Hij komt ervandaan en kende al die kerkjes waar wij hebben gewerkt.' De orgelmakers halen alle pijpen uit het orgel om ze op een werkbank rustig te in specteren. Van het fraaie front is daardoor weinig meer over. 'We werken van boven naar beneden. Boven zitten de kleine pij pen voor de hoge tonen, vooraan de grote voor de bastonen.' Nauwkeurig maken ze de pijpen schoon en verrichten, indien no dig, kleine reparaties. Echt onderhouds werk, niette verwarren met een complete restauratie, zoals nu met het orgel uit de kerk van De Cocksdorp. Het orgel dateert uit de 19e eeuw en is vervaardigd door Ypma uit Alkmaar. Der tig jaar geleden kreeg het voor het laatst een grote beurt. 'Dus het werd weer eens tijd. Al maken we het wel gekker mee. Soms is er tachtig jaar geen onderhoud gepleegd. Goed trouwens dat niet alleen het orgel, maar ook de glas-in-lood ramen en het interieur helemaal worden opge knapt.' De firma Elbertse verwacht in de derde week van februari het orgel te kun nen stemmen, zodat het weer klinkt zoals het hoort. www.texelsecourant.nl DINSDAG 12 FEBRUARI 2013 Stuifweg 13 Nabij Oosterend info@pri ns-hendri k hendrik.n commercieel administratief medewerk(er)ster werkzaamheden bestaan in hoofdzaak uit het maken van reserveringen voor onze hotelkamers en/of bungalows en in/of uitcheck van de gasten Flexibele werktijden mogelijk, parttime of fulltime, jaarrond baan affectie met "natuur" en horeca Voor meer informatie over ons bedrijf: bezoek onze website www.prins-hendrik.nl of bel ons. Vragen naar Frank Kingma. 0222-363020. ,tweiseaUtoP*»*a Voor een betrouwbare gebruikte auto slaagt u gewoon op Texel. Ook voor schadeherstel kunt u alles vinden op www.texelseautopagina.nl Na twee moeilijke weken, waarbij hij niet meer bij kennis is geweest, hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve vader, schoonvader en opa Frits Rootlieb Sinds 8 oktober 2006 weduwnaar van Gerda Rootlieb-Schraag A 11 april 1944 t 9 februari 2013 Den Burg: Marielle en Rob Koopman-Rootlieb Ramon, Lisette Alkmaar: Alwin Rootlieb en Danielle Swart Thomas, Julia Frits is overgebracht naar de Landschapkamer van Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op donderdag 14 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrijdag 15 februari om 13.30 uur in het uitvaartcentrum. Aansluitend zullen wij Frits begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de begraafplaats van Oudeschild aan de Zuidhaffel 47. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uit vaartcentrum, waar tevens gelegenheid is tot condoleren. Correspondentieadres: Fam. Koopman-Rootlieb, Beatrixlaan 27,1791 GA Den Burg. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Onverwachts is heengegaan onze goede vriend Frits Rootlieb We zullen hem zeer missen De familie A. Timmer: Klaas en let Eelman-Timmer Wim en Corrie Timmer-Prins Feytje Timmer Tineke Timmer Ed en Reiny Jansen-Timmer Cocky Timmer Cees Timmer en Marijke Stark Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van onze enthousiaste penningmeester Frits Rootlieb Wij wensen de familie en de vrienden van hem heel veel sterkte toe. Historische Vereniging Texel Wij danken u voor de belangstelling en vele blijken van medeleven na het overlijden van onze lieve zuster en tante GRIETJE BAS namens de familie H.Huisman-Bas Den Burg, februari 2013 'Selamat Jalan - Goede reis' Plotseling is overleden op zijn geliefde vakantie eiland Java, mijn lieve man, onze vader, schoonvader en opa Jan van Beusekom Haarlemmermeer, 18 juli 1942 t Jogyakarta, 2 februari 2013 Gré van Beusekom-Mast Erwin en Dwi Xaviera, Charlize Ron en Wendy Dewi René en Nita Cinta 't Hof 1 1794 AZ Oosterend Jan is overgebracht naar de Strandkamer van Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op woensdag 13 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op donderdag 14 februari om 13.30 uur in het uitvaartcentrum. Aansluitend zullen wij Jan begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is ons te condoleren. W/7 degene die geen rouwcircuiaire heeft ontvangen deze advertentie als zodanig beschouwen. is er niet meer Altijd druk Geen tijd om ziek te zijn Er werd gelachen en gewerkt Je had nog zoveel te doen Sterker dan de dood is de herinnering Bedankt Jan voor je vriendschap. Hans, Trudy, Lisette en Bert Tom Bernard Schlimbach 8 februari 2013 Linda Goes en Frans Schlimbach Keesomweg 12 9752 NJ Haren (Gr.) Opruiming dekbedovertrek ken nu bij Bosma slapen en meer... Waalderstraat 6. Meister melango LD laminaat, nu van €33.50 voor €29.95 p/m2 bij Woon kracht 7, tel. 313023. 14 Februari Valentijn. Vergeet het niet! Bloemisterij Tessel Flower, tel. 0222-321999. Vrijdag 15 februari zijn wij weer OPEN; vanaf 10 uur kunt u binnenlopen! Koffie-cafe Inn de Knip, De Naai 2, Den Hoorn, tel: 319946 Logies met ontbijt in Zuid Bourgogne. www.LeCray.nl Gebakken zeetong, in de boter. Haven restaurant Texel, met uitzicht op zee! BelJan.C.Stolk voor reservering, 319310.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 3