Bekendheid STIFT verder toegenomen in 2012 NIEUWS Den Burg-Oost wint toernooi Spoorboekj'e voor verbeterde aanpak olieramp Waddenzee Gewoon doorwerken in kou www.texelsecourant.nl DINSDAG 12 FEBRUARI 2013 De komst van het toeristisch investe ringsfonds STIFT heeft sinds 2009 tot een investering van €5,6 miljoen in toeristi sche voorzieningen op het eiland geleid. STIFT zegde zelf €1,25 miljoen aan subsi dies toe, de overige €4,35 miljoen werd door derden bijeengebracht. Dat heeft het bestuur laten weten. Het toeristisch investeringsfonds heeft sinds de oprichting in totaal 93 aanvragen be handeld waarvan 41 in 2012. Volgens voorzitter Hans Schipper is 2012 daarmee een goed jaar geweest. De bekendheid van het fonds is volgens hem groter geworden en mensen weten de weg te vinden. De verhouding €1,25 miljoen - €5,6 miljoen betekent dat elke euro die STIFT sinds 2009 heeft geïnves teerd, een extra investering van €3,48 in de Texelse economie heeft opgeleverd. Ook op dat gebied is 2012 een goed jaar geweest. In 2011, dat eerder door STIFT nog als 'ontwikkelingsjaar'was omschre ven, was elke euro van STIFT goed voor een extra investering van €2,42 door der den. Rijkswaterstaat en de Waddenvereniging hebben een nieuw spoorboekje opge steld waarin staat wat er moet gebeu ren als de Waddenzee door een olieramp wordt bedreigd. Het zogeheten 'ecologisch spoorboekje' is gemaakt op initiatief van de Wadden vereniging. Opdrachtgever was het Pro gramma Naar een Rijke Waddenzee, een samenwerkingsverband van een hoop organisaties en instanties in het Wadden gebied. Aanleiding was een boekje over veiligheid dat vorig jaar aan toenmalig staatssecretaris Joop Atsma (Infrastruc tuur en Milieu) werd aangeboden. Daarin stond een pleidooi een ecologisch spoor boekje voor de Waddenzee op te stellen om het gebied beter te beschermen wan neer zich op zee een olieramp voordoet. Het document voorziet onder meer in een stel praktische adviezen voor gebiedsbe- heerders en calamiteitenbestrijders wat te doen en te laten als het mis gaat. Vol- Een van de grotere projecten waar STIFT in 2012 geld aan toezegde, was de ver nieuwing van het fietspad van Staats bosbeheer door de Eierlandsche duinen. Daar was €330.000,- voor aangevraagd en daar werd €120.000,-voor beschikbaar gesteld. Daarnaast werd in 2012 onder meer €61.000,- toegekend aan de visserijexpo sitie in De Oude Vismarkt in Oudeschild, €25.000,- voor een lift voor mindervaliden in de nieuwe sterrenwacht die bij Ecoma- re wordt gebouwd, 35.000,- (verspreid over drie jaar) voor Mybeach Texel bij Paal 17 (een project voor schone stranden), €7500,- om het glazen huis van Texel FM mogelijk te maken en €5.500,- voor een maquette van de Modelspoorclub. Circa 50 procent van alle aanvragen is gehono reerd, de rest werd afgewezen. Volgens Schipper wordt veelal uitgebreid gesproken met organisaties die een aan vraag doen. 'Bij de visserijexpositie zijn we bijvoorbeeld eerst om tafel gegaan met Kaap Skil om voor elkaar te krijgen dat de Vismarkt en het museum niet in eikaars vaarwater zouden komen, maar gens de organisaties die het document hebben opgesteld moet te allen tijden rekening worden gehouden met een ca lamiteit, omdat het druk is rond de Wad denzee. Daarmee wordt onder meer ge doeld op een scheepvaartroute die boven de Waddeneilanden langs loopt. De samenstellers wijzen op de unieke natuur en het feit dat veel mensen hun brood verdienen dankzij de Waddenzee. Het spoorboekje is ontwikkeld op basis van algemeen beschikbare informatie. Het is volgens de makers ook in verbin ding met lokale partijen en de veiligheids regio's in het Waddengebied gemaakt. Het spoorboekje bevat onder meer der tien beschermings- en bestrijdingsme- thoden. Per methode is gestructureerd beschreven wanneer wel en niet te han delen en welke milieu-effecten te ver wachten zijn. Er wordt ook specifiek inge gaan op de verschillende gebieden in de Waddenzee, waterkeringen en havens. elkaar zouden versterken. Dat is een meerwaarde van het fonds.' Volgens be stuurslid Hans van Heerwaarden leidt fi nanciering ook tot uitbreiding. 'We zien bijvoorbeeld dat meer strandslagen aan Mybeach gaan meedoen.' Met behulp van rente uit het vermogen werden in 2012 ook aanvragen gesteund die aanvankelijk niet helemaal aan de voorwaarden voldeden. 'We hebben geen nee gezegd, maar bekeken hoe we el kaar toch tegemoet konden komen.' Dat leidde onder meer tot een subsidie van €2000,- voor de intocht van Sinterklaas in Oudeschild en €1000,- voor de zomer avondconcerten van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Ach terliggende gedachte was telkens dat de projecten van waarde zijn voor het toeris me of de bekendheid van Texel vergroten. STIFT krijgt jaarlijks zo'n €370.000,-van de gemeente uit de opbrengst van de toeris tenbelasting. Sinds 2011 loopt een discus sie over de hoogte van dat bedrag en die is nog niet afgerond. STIFT krijgt volgens een overeenkomst uit 2010 €0,1877 per toeristische overnachting en dat was in Strenge vorst zorgde er een aantal we ken geleden voor dat de bouw buiten stil kwam te liggen. Van strenge vorst is geen sprake meer, maar wind in combinatie met lage temperaturen maken dat het behoorlijk koud aanvoelt. Dat de meeste bouwvakkers niet terug schrikken van een beetje kou is algemeen bekend. Door de ijzige wind voelde het Den Burg-Oost heeft zaterdagavond in sporthal Ons Genoegen in Den Burg de achtste editie van het Jan Willem Boon's Dorp tegen Dorp zaalvoetbaltoernooi ge wonnen. Den Burg-Oost, dat bestond uit Roel Blonk, Perry Koorn, Joren Bakker, Jesper Arkenbout, Peter Koorn, Bart Jan Grisnigt en Pieter Plaatsman, nam het op tegen Den Burg-West, De Koog, Oosterend, Ou deschild, Den Hoorn en De Cocksdorp. Het was De Waal niet gelukt een team op de 2010 geënt op vijf aaneengesloten over nachtingen. Inmiddels betaalt de toerist voor zeven aaneengesloten overnachtin gen, maar de opbrengsten van die extra nachten zijn nooit naar STIFT gevloeid. In 2011 legde het fonds zich op aandringen van het college bij die situatie neer, maar de situatie is volgens het bestuur niet in lijn met de overeenkomst uit 2010. Schipper noemt het prettig dat binnen het Texels Ondernemers Platform (TOP) nut en noodzaak van het toeristisch in vesteringsfonds worden onderkend. De medewerking van ondernemers in de toe risme- en de recreatiesector was in 2009 de basis om de toeristenbelasting te laten stijgen ten bate van het fonds. Daarmee werd tevens op een voor Nederland unie ke manier vastgelegd dat de toeristenbe lasting rechtstreeks ten goede komt aan het toerisme. De eerstkomende sluitingsdatum voor het indienen van aanvragen bij STIFT is 1 juli. Op www.stiftexel.nl staan aanvraag formulieren en kunnen de voorwaarden worden bekeken. gisteren aan alsof het meer dan tien gra den onder nul moest zijn, terwijl het on geveer twee graden vroor. Voor een Texels bouwbedrijf was de snijdende kou echter geen belemmering om, in de buurt van Den Hoorn, gewoon door te werken aan het maken van dakdelen. Op bijgaande foto worden de dakdelen door medewer kers van het bedrijf omhoog gehezen. been te brengen. Den Burg-Oost won vijf van de zes partijen. Alleen de partij tegen Den Burg-West ging met 0-1 verloren. Tweede werd Oudeschild dat vier partijen won, gelijkspeelde tegen Den Burg West (1-1) en de wedstrijd tegen Den Burg- Oost met 0-3 verloor. Den Burg-West werd derde, gevolgd door Oosterend, De Koog, De Cocksdorp en Den Hoorn. Het laatste dorp liet in alle wedstrijden de eer aan de tegenstander. De wedstrijden wer den vanaf de tribune gevolgd door een schare supporters. Alzheimer over moeilijke keuzes Wat komt er op je af als je partner aan een vorm van dementie lijdt? In het Alz- heimercafé dat dinsdag 26 februari in De Buureton wordt gehouden doet Paula van Tongelen haar verhaal. Ze is een creatieve duizendpoot, altijd in voor iets nieuws, schrijft, maakt muziek en zorgt al jaren liefdevol voor haar man Fons, die lijdt aan vasculaire dementie. Lange tijd is ze op zoek naar de oorzaak van het veranderende gedrag van haar man. In eerste instantie wordt geen dui delijke oorzaak gevonden. Een onzekere tijd, 'is het dementie of iets anders?' Ze vertelt openhartig over de periode die aanbreekt na de diagnose. Zij heeft een positieve instelling en bedenkt voor ie der probleem een respectvolle oplossing. Totdat er plotseling sprake is van een ont houd bare situatie. Ze staat voor de vraag: wat nu? Tijdelijke opname, screening, medicijnen ja of nee... Beslissen voor de ander, eenzaamheid, de toekomst... Hoe houdt ze het vol? De avond begint om 19.15 uur met inloop, muziek van Frans Pieterse en koffie, om 19.30 uur een interview met Paula van Tongelen en tijd voor vragen, om 20.30 uur café meteen hapje en een drankje. De avond duurt tot 21.30 uur. Aanmelding is niet nodig, toegang gratis. Yoga voor senioren Dat je voor Yoga jong en lenig moet zijn is volgens Stichtig Texels Welzijn een misverstand. Daarom start speciaal voor senioren de cursus 'Dru Yoga', het wordt gehouden in de Buureton en begint op woensdagochtend 27 februari. Dru Yoga, ook wel de yoga van het hart genoemd, is geschikt voor de ouder wor dende mens. Het is een manier om li chaam en geest soepel te houden en te genieten van de ontspanning en heeft een positief effect op de gezondheid, mentaal, emotioneel en fysiek, stelt de organisatie. De cursus wordt gegeven door Herma Schreurs. Zij heeft in 2011 de 4 jarige opleiding tot Dru Yoga en Me ditatie docent afgerond. De cursus is op woensdagen van 10.00u tot 11.30 uur. De kosten zijn €125,- voor 14 lessen van anderhalf uur. Er is plaats voor maximaal twaalf deelnemers. Voor nieuwe deelne mers is op dinsdagochtend 26 februari een introductieles. Andere startdatum In de aankondiging over de cursus 'Ver kenning van het ouder wordende brein' is een fout geslopen. De startdatum is donderdag 28 februari. Zorghotel In het artikel over het zorghotel is Gerben van der Feen niet geheel juist geciteerd. Over enkele citaten uit de ruimtelijke on derbouwing zei hij letterlijk: 'Dit soort uitspraken redeneert alleen maar toe naar een wenselijke conclusie. De leugen achtige inhoud ervan geeft het rapport een zweem van zeldzame arrogantie.' Geschiedenis online Artikelen uit tijdschriften van de Histori sche Vereniging die ouder zijn dan twee jaar zijn binnenkort in te zien op de web site van het Regionaal Archief Alkmaar. De Historische Vereniging Texel en het Regionaal Archief Texel hebben een mo dus gevonden, waarbij het tijdschrift van de HVTgedigitaliseerd wordt en tot op woordniveau integraal doorzoekbaar beschikbaar komt op de website van het Regionaal Archief. Hiermee wordt volgens de HVT voorzien in een behoefte bij men sen die geïnteresseerd zijn in de geschie denisvan Texel. mensen van STIFT (Marijke Eelman, Joke Geldorp, Hans van Heerwaarden en Hans Schipper) bekijken het fietspad in de Eierlandsche dl Jaap Hoogendoorn ontbreekt op de foto. (Foto Jeroen van Hattum) i.u.jj.j.nij-jj.i.ijj.uim.u.ii

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5