Nieuwbouw Snelstart met oog op toekomst 2 EERST Kamerlid op koffie Gollards Jozefschool Oud-directeur wint wedstrijd NIOZ overleden Provincie wil aanpassing plan Texel 2010 zegt het met stickers Onderzoek herstel boet Kotex www.texelsecourant.nl DINSDAG 19 FEBRUARI 2013 SOFTWAREBEDRIJF UITGEBREID MET 1000 VIERKANTE METER Bij Softwarebedrijf SnelStart uit Oosterend is een begin gemaakt met de uitbreiding van het kantoorpand met duizend vierkante meter. De nieuwbouw is nodig om het groeiend aantal medewerkers een plekte geven. SnelStart blijft groeien. Het bedrijf dat administratieve software ontwikkelt voor midden- en kleinbedrijf heeft momenteel 46.000 abonnees. Het bedrijf kent al jaren een stabiele groei. De pakketten onder scheiden zich door gebruikersgemak en een lage kostprijs, wat de onderneming koppelt aan een hoge servicegraad. Vorig jaar werd de klantenservice uitgebreid met vijf nieuwe medewerkers en de ver wachting is dat dit verder zal groeien. Ook de afdeling waar de programma's worden geschreven wordt uitgebreid. De ontwikkelingen gaan snel, zo wordt onder meer gewerkt aan een app waarmee soft waregebruikers via hun smartphone hun administratie kunnen raadplegen en zelf gegevens kunnen invoeren. Ook andere afdelingen groeien, met als gevolg dat SnelStart uit z'n jasje is gegroeid. De nieuwbouw is gericht op de toekomst, waarbij wordt geanticipeerd op verdere personeelsuitbreiding. 'We verwachten hiermee weer vijf tot tien jaar vooruit te kunnen', vertelt bouwcoördinator Wim Ploeg sr. Hij startte driejaar geleden met de voorbereidingen. Een proces van lange adem, vooral als gevolg van de procedure die moest worden doorlopen, maar waar bij hij toestemming kreeg om de nieuw bouw vooruitlopend op het nieuwe plan Buitengebied te realiseren. De nieuwe vleugel waarvan de fundering vorige week is gestort, bestaat uit twee verdiepingen van elk vijfhonderd vier kante meter. Ploeg: 'We willen geen hok jes, maar overzichtelijkheid.' Zelfs geen storende palen, een stevige fundering, 89 betonnen elementen van samen 164 ton en stalen leggers van elk 8,5 ton zorgen ervoor dat het gebouw over de volledige breedte 'vrij dragend'is. De muren van 40 centimeter dik worden zwaar geïsoleerd. 'We verwachten dat we in de winter wei nig hoeven bij te stoken.' Een uitgekiend klimaatsysteem met ven tilatie via de spouwmuur moet ervoor zor gen dat in de zomer geen air-conditioning nodig is. Op het dak komt 250 vierkante meter zonnepanelen, met geschatte op brengst van 50.000 kWh per jaar, een in vesteringdie naar verwachting in vijfjaar tijd wordt terugverdiend. 'De zon levert elke dag ongeveer net zoveel stroom als we nodig hebben voor het gebruik van onze apparatuur. Bedenk dat de meeste medewerkers twee computerschermen gebruiken en dat worden er in de toe komst misschien wel drie.'LED-verlichting in het hele gebouw zorgt voor energiebe sparing. De bekabeling door het gebouw krijgt veel aandacht. Er kan worden geput uit ervaring van de vorige nieuwbouw, van zes jaar geleden. 'Sindsdien hebben we er geen kabel over de vloer hoeven leggen.' Alleen al de klantenservice kreeg in 2012 110.000 telefoontjes. Veel gesprekken dus. Om hinderlijk geroezemoes tegen te gaan worden vloer, muren en plafonds geluiddempend gemaakt. De afdelingen Klantenservice en Verkoop komen op de begane grond, de afdeling Ontwikkeling vestigt zich op de verdie ping. Het gebouw dat is getekend door a r- chitektenburo Louis Uriot is zodanig vorm gegeven dat het aansluit bij de bestaande bouw. Bedoeling is dat aannemer Duin de nieuwbouw vóór de bouwvak oplevert. Tweede-Kamerlid Mohammed Mohandis (PvdA) toonde zich vrijdag onder de in druk van de betrokkenheid van medewer kers van De Gollards tijdens een bezoek aan het verzorgingshuis in Den Burg. Mohandis sprak met name met de mede werkers van De Gollards. Het ging onder meer over opleidingen, mantelzorg, werk druk en de samenwerking met vrijwilli gers. Veel aandacht ging naar het belang van een goede samenwerking met het voortgezet onderwijs. Leerlingen van het VMBO die verzorging in het lespakket hebben, maken nu al kennis met De Gollards door rondleidin gen en het lopen van stages. Het zou vol gens Mohandis een goede zaak zou zijn om ook leerlingen van de MAVO en HAVO op die manier bij het verzorgingshuis te betrekken. Tijdens het bezoek kwam ook de dagbe handeling aan de orde. Mensen met de mentie worden een aantal dagdelen in de week opgevangen om de partner te ont lasten en dat gaat gepaard met vervoer tussen thuis en De Gollards. Die kosten stijgen en dat werd genoemd als zorge lijk, onder meer doordat mensen langer thuis blijven wonen. Mohandis zei nog een keer terug te ko men met een zorgwoordvoerder van de PvdA uit de Tweede Kamer. Het bezoek van vrijdag was onderdeel van een lande lijke zorgtour van de sociaaldemocraten. Elektrische auto De gemeenteraad heeft toch zijn goed keuring gegeven aan het college om twee elektrische auto's voor de gemeente aan te schaffen. Tijdens de commissievergadering waren de partijen sceptisch, maar woensdag avond was de weerstand verdwenen. Al leen Texels Belang en Texel 2010 stem den tegen. Volgens de laatste partij is de elektrische auto inmiddels passé en TB maakte zich zorgen over de actieradius en de accu's. Volgens D66 geeft de gemeente met de aanschaf een goed voorbeeld en ook de PvdA vond dat het goed past binnen de duurzame ambities. Burgemeester Franci- ne Giskes was blij dat de raad rekenschap gaf van het belang van duurzaamheid. Zij legde een link met de diverse proeftui nen voor duurzame ontwikkelingen die op Texel zijn ontstaan en de financiën die daarmee gemoeid zijn. Giskes adviseerde de raad daar serieus mee om te gaan door zelf ook te laten zien dat duurzaamheid serieus wordt ge nomen. Als een soort 'breipatroon' liggen de kin deren van groep 1/2 van juf Tineke Bak ker en juf Janneke Visser -Zijm van de Jo zefschool op de grond in hun klaslokaal. Ze deden dat speciaal voor een foto wedstrijd die Ecomare in het kader van Warme Truiendag (gehouden op vrijdag 8 februari) had uitgeschreven en het werd de winnende foto voor de school in Den Burg. In totaal deden zeven groepen aan de wedstijd mee. Die was tevens gekoppeld aan de duur zame leerlijn van Ecomare, Kopwerk en diverse andere organisaties, waardoor de kinderen gevraagd was om de pop Texelse Tim mee op de foto te nemen. Die pop speelt een centrale rol in de duurzame lessen die van groep 1 tot en met 8 op school worden gegeven. In de lessen wordt aandacht besteed aan natuur, water en energie op Texel. Op de website www.duurzameleerlijn.nl zijn alle ingezonden foto's te bekijken. Carlo Heip, oud-directeur van het NIOZ, is afgelopen vrijdag in zijn slaap overleden. Hij was 67 jaar oud. De uit België afkomstige Heip was van 2006 tot eind 2011 directeur van het onderzoeksinstituut op 't Horntje. On der zijn bewind kwam het tot een fusie tussen het NIOZ en het voormalige Cen trum voor Estuariene en Mariene Ecolo gie (CEME) in Yerseke waarvan Heip sinds 1987 directeur was. Voor die tijd werkten de twee organisaties al nauw samen. Na zijn pensioenering bleef Heip als advi seur voor het NIOZ werkzaam en hij werd hoofdredacteur van het wetenschappe lijke blad Journal of Sea Research. Vlak na zijn vertrek kreeg het NIOZ een uitste kende beoordeling (peer review) voor de werkzaamheden die van 2005 tot en met 2010 waren verricht. Volgens het onder zoek zorgden Heip en adjunct-directeur Herman Ridderinkhof voor een stabiele en prettige werkomgeving, wat leidde tot een toename in de productiviteit. De gemeente moet duidelijk maken waarom het uitbreiding van het vliegveld in het nieuwe concept-plan Buitengebied wil toestaan. Dat laat de provincie Noord-Holland we ten via een zienswijze. Het college wil de mogelijkheid opnemen dat het bouwvlak bij het vliegveld in noordelijke richting wordt uitgebreid. De provincie is het daar niet mee eens.'Nut en noodzaak en ruim telijke kwaliteit is niet aangetoond', aldus de provincie. 'De gemeente maakt ook niet inzichtelijk dat aan de afwijkingsre- gels kan worden voldaan.' Het college laat in een toelichting we ten dat een vergroting van het bouwvlak wordt opgenomen om toekomstige be drijvigheid, gerelateerd aan het vliegveld, te faciliteren. Nieuwe bebouwing moet aansluiten op bestaande bebouwing. In het nieuwe plan komt, als het aan het col lege ligt, geen verdeling meer van de te bebouwen oppervlakten over de verschil lende functies bij het vliegveld. De provincie vraagt ook om aanpassingen als het gaat om de realisatie van maxi maal tien hectare aan 'zonneakkers'. Dat is voor de winning van duurzame energie, maar de provincie ziet land met daarop zonnepanelen als 'verstedelijking' en dat past niet in het buitengebied. Texel 2010 is een nieuwe actie gestart om de samenwerking tussen de Waddenei landen te intensiveren. De partij zegt het met stickers waarop de kleuren van de vlaggen van de vijf eiland gemeenten zijn afgebeeld. Woensdag avond deelde fractievoorzitter Gerbrand Poster ze uit aan de overige raadsleden tijdens de raadsvergadering. Daarnaast ging er een set stickers op de post naar minister Plasterk van Binnenlandse Za ken en Koninkrijkrelaties om ook hem op de Waddeneilanden te wijzen. In een begeleidende brief meldt Poster de mi nister dat hij zich zorgen maakt dat Texel een 'pover aanhangsel' wordt als Noord- Holland, Utrecht en Flevoland samen één megaprovincie worden. Poster schrijft dat hij graag met de minister wil praten om hem te laten weten dat Texel 2010 de Waddeneilanden als één regio zien. Bij de raadsleden zat niet iedereen even hard te wachten op het uitdelen van de stickers. In het voorjaar van 2011 kwam de posi tie van Texel binnen een grote provincie ook al even ter sprake in de raad toen de Noordwest-, dan wel Rand provincie aan de orde was. De WD stelde toen voor om Texel actief betrokken te laten zijn, maar dat voorstel werd verworpen door een meerderheid in de gemeenteraad. Het college gaat onderzoeken wat het kost om de boet van Kotex te herstellen. Dat gebeurt op verzoek van de raad die dinsdagavond éénsgezind instemde met een motie van D66, Fractie Waerts en GroenLinks om de boet te herstellen voordat die instort. Jur Schuiringa (WD) drong erop aan dat het college inzichtelijk maakt wat de totale kosten zijn, zodat de boet voor maatschappelijke activiteiten kan worden gebruikt. Wethouder Frans Vis man (monumenten en financiën) zeg de toe dat er naar de exploitatie wordt gekeken. Voor hem was de motie van D66 een steuntje in de rug om wat aan de boet bij de ingang van de Mars te doen. Het college heeft er al eens naar gekeken en dat leerde dat er meer dan zestigdui zend euro nodig is om de boet te herstel len, waarna binnen het college toch ook het woord 'slopen' viel. Bedoeling is dat voor de zomervakantie een kostenplaatje op tafel ligt. De raad stemde er eveneens unaniem mee in dat de andere gemeen telijke boet (aan de Duykerdam) wordt verplaatst naar Wezenspyk. Visman liet weten dat de gemeente verder geen boe ten meer in eigendom heeft. Tekening van de nieuwbouw van het kantoor van SnelStart. (Bron Arcchitektenburo Lc rechtergeve1 ach

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2