Cijfers geven houvast en je kunt er op sturen GELDZAKEN SnelStart loopt vooruit op SEPA Derby Texel'94 versus ZDH WWW.TEXEL5EC0URANT.NL 1 VRIJDAG 22 FEBRUARI 2013 X JL FISCAAL JURIST, MEDIATOR EN TRAINER ASTRID VAN DER VIS Ze hield als kind meer van Rummikub dan van Scrabbel. 'Ik ben een echt cijfermens. Alles begint met cijfers. Ze geven inzicht in je bedrijfsvoering, houvast en je kunt er op sturen. En als je bij de bank of de fiscus iets wilt, dan begin je zonder cijfers niets.' Met zo'n voorliefde is het niet vreemd dat Astrid van der Vis fiscaal juriste werd. 'Ik word ook blij van computerprogramma's met cijfers.' Ze beseft dat niet iedereen dat enthousiasme deelt. 'Maar ik schrik wel van ondernemers die wel facturen sturen, maar niet controleren of die be taald zijn. Als ik zie hoeveel facturen er in sommige bedrijven nog open staan terwijl de ondernemer er niet achteraan gaat. Debiteurenbeheer heeft alleen zin als je het consequent doet. Dat wil zeg gen: niet betaald, dan binnen veertien dagen een herinnering en daarna een aanmaning en eventuele vervolgstappen. Zoek in ieder geval contact met je klant. Daarvoor moetje wel bij zijn met je admi nistratie. Het begint vaak met een aversie tegen cijfers. Maar je kunt niet zonder. Waarom heb je anders een onderneming? Om winst te maken, anders is het hobby. Cijfers heb je nodig om te sturen en ge ven houvast.' Belast met de interne orga nisatie van Accountantskantoor B&B Van der Vis en Den Boer, kent ze als geen an der de waarde van cijfers. 'Ik verbaas me over mensen die als ze zich zorgen maken over hun financiën, wegduiken. Hun post niet meer openen. Dan komen wij stapels ongeopende blauwe enveloppen tegen. Niets is zo lastig als achteruit onderhan delen met de Belastingdienst. Terwijl de betalingsregelingen enorm zijn verruimd. Je moet wel zelf het initiatief nemen. Je kunt bijvoorbeeld hele ruime betalings regelingen afspreken, zolang je je maar aan de betalingstermijnen houdt. Als je je belastingdruk wilt middelen, dus over meerdere jaren verspreiden of verliezen wilt compenseren met winsten uit het verleden, dan heb je cijfermateriaal no dig. Daarom is het belangrijk om de zaken op orde te hebben. Rommel maakt rom mel. Als wij de geen cijfers krijgen aange leverd, kunnen we ook geen jaarrekening opmaken en blijft de boel liggen."Vroeger besteedden veel bedrijven de adminis tratie uit, nu zie je dat mensen meer op de kosten gaan letten en de administra tie zelf doen. Wij juichen dat toe. Je kunt tegenwoordig veel automatiseren. Ik geef trainingen aan gebruikers van de soft ware van SnelStart. Ook omdat ik zelf leer van het contact met ondernemers en ac countants. De software maakt het admi nistratieve werk simpel en het verhoogt je inzicht in het bedrijf. Onze kracht zit met name in het geven van advies. Over besparen, subsidies, plannen en noem maar op.' 'Ook als je niet zelf de admi nistratie doet, is van belang de bonnen en facturen netjes aan te leveren bij je accountant. Ik vind wel dat wij een zorg plicht hebben, zeker in deze moeilijke tijd, om te zorgen dat de administratie op orde is. Daarin gaan we behoorlijk ver. Als wij het niet doen, dan gebeurt het niet. En als je dan bij de fiscus of de bank komt, sta je met lege handen.'Astrid is ook medi ator en begeleidt onder andere scheidin gen van ondernemers. 'Daarbij is het een groot voordeel dat ik ook verstand van cij fers heb. Berekeningen over inkomen en vermogen maken een groot deel van de De invoering van de Single Euro Payments Area (SEPA) per 1 februari 2014 is een be langrijke stap naar een geïntegreerde Eu ropese betaalmarkt. De gevolgen zullen ook hier merkbaar zijn, met name voor ondernemers die automatisch geld incas seren bij hun klanten. Bij SnelStart, het administratieve soft warebedrijf uit Oosterend, staat de invoe ring van SEPA al geruime tijd op de agen da. Vanaf januari 2012 is het bedrijf al in gesprek met overheid en de grote Neder landse banken over de implementatie in hun software. Directeur Wim Ploegjr: 'Het betalingsverkeer binnen Europa wordt makkelijker voor de ondernemer. Dit be tekent echter wel een verandering voor elke ondernemer in Nederland. Wanneer je bijvoorbeeld als bedrijf via automati sche incasso geld ontvangt van abonnees, verandert er het nodige. Afhankelijk van jouw incassocontract met de bank moet je als bedrijf alle incassomachtigingen overzetten of opnieuw de machtiging aanvragen bij al jouw klanten. Wij heb ben 46.000 klanten, als wij die allemaal langs zouden moeten gaan, dan is dat een enorme operatie. Gelukkig hebben we de overgang naar SEPA voor een groot deel geautomatiseerd. Onze software zorgt ervoor dat onze bankafschriften automa tisch worden i ngelezen. Met SEPA worden deze bestanden in een nieuw formaat aangeleverd. De klant merkt daar niets van, maar achter de schermen gebeurt er van alles.' Momenteel wordt de nieuwe programmatuur getest, bedoeling is dat klanten in april gebruik kunnen maken van de nieuwe versie. Bedrijven moeten straks van SEPA elke klant het IBAN-nummer (het nieuwe bankrekeningnummer) moeten registre ren. Wie veel klanten heeft, kan dit van uit SnelStart het makkelijkst doen door het klantenbestand naar www.ibanbic- service.nl te sturen. Daarna lees je de IBAN-nummers in en zijn ze gewijzigd. Iedere ondernemer moet met de bank een nieuw contract afsluiten. De banken zullen hun klanten hierover later dit jaar benaderen, volgens Ploeg. De software van SnelStart is gebruiks vriendelijk. Tendens is dat steeds meer ondernemers uit het midden- en kleinbe drijf zelf de administratie gaan voeren en voor advisering een accountant of admi nistratiekantoor in de arm nemen. Jachtvliegtuigen oefenen op Vliehors F-16 jachtvliegtuigen van de vliegbasis Volkel oefenen in de periode van maan dag 25 februari tot en met donderdag 28 februari in het afwerpen van bommen met explosieve lading op de NAVO oe fenlocatie de Vliehors Range op Vlieland. Er worden naar verwachting 16 bommen van het type MK82 (500 ponders) afge worpen. Bij deze trainingsvluchten richt het Bu reau Geluidhinder van de Koninklijke Luchtmacht op Texel meetposten in, waarbij weersomstandigheden en de daaruit voortvloeiende geluidsbelasting bepalend zijn voor het kunnen uitvoeren van de geplande oefeningen. Deze mobie le meetposten staan in direct contact met de verkeerstoren van de Vliehors Range. Tijdens de oefeningen is de Vliehors voor publiek gesloten. De grens van het oe fenterrein is gemarkeerd met waarschu wingsborden en bij oefening voorzien van rode vlaggen. Voor informatie over vlieg bewegingen zie www.defensie.nl/actu- eel/vliegbewegingen of teletekst pagina 766. Voor nadere vragen en eventuele klachten kan worden gebeld met Sectie Communicatie vliegbasis Leeuwarden 058-2346700. Voor klachten kan even eens worden gebeld met het gratis num mer 0800-0226033. Winkelhart vergadert Ondernemersvereniging Den Burg - Win kelhart van Texel houdt dinsdag 12 maart in grand café De Hollebol een ledenverga dering. Deze begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de gewij zigde ontwerpstatuten, die worden be sproken en in stemming gebracht. Andere onderwerpen die aan de orde komen zijn de samenstelling van het bestuur, de con tributie en de winterfair. Zonnebloem De Zonnebloem is wat voortvarend ge weest met het doorgeven van de aankon diging voor de feestmiddag in april. De in de krant van dinsdag aangekon digde voorstelling staat pas voor april 2014 op het programma. In plaats van de aangekondigde Theater Tournee is zater dag 6 april 'Katherina Ballerina' te zien, een eigentijds, muzikaal sprookje, waarin echte dieren, moderne en klassieke dans, musical, opera en humor de hoofdrol spe len. De voorstelling begint om 14.00 uur, deelname kost €5,-. Aanmelden kan bij Ine Witte (tel. 314104) en Ria Bosken (tel. 315848). Er moest even op worden gewacht, maar komende zondag staat de derby tussen Texel'94 en ZDH op het programma. De wedstrijd staat gepland om 14.00 uur op het veld van Texel'94 in Den Burg. Het doorgaan is nog even afhankelijk van het weer en de KNVB. Volgens weerman Mike de Bruijn wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag nog nachtvorst verwacht. Daar na blijft het boven nul. De wedstrijd stond aanvankelijk gepland voor zondag 9 december, maar ging toen niet door. Op basis van de ranglijst heeft Texel'94 de beste papieren. De ploeg uit Den Burg staat met 27 punten uit 12 ge speelde wedstrijden derde en de ploeg uit Den Hoorn zevende met 17 punten uit 14 gespeelde wedstrijden. Tijdens een voor beschouwing begin december spraken trainers Marcel Ris en Gerard Boogaard met respect over eikaars teams. COLUMN Regelmaatje Persoonlijk heb ik een hekel aan verplich tingen. Zodra het woordje 'moeten' om de hoek komt kijken, haak ik het liefste af. Net als de meeste mensen wil ik best be paalde dingen doen, maar wel omdat ik het zelf wil en niet omdat het moet. He laas besef ik ook dat dit niet zou werken. Want een verplichting voor de één biedt zekerheid voor de ander, en zekerheid, daar hou ik dan weer wel van. Wat mij goed helpt is om een bepaalde verplichting zo aangenaam mogelijk te maken. Neem bijvoorbeeld het bijhou den van je administratie. Een verplichting die ons (onder andere) is opgelegd door de Belastingdienst en die sommigen tot wanhoop drijft. Nou heb ik persoonlijk niet zo'n hekel aan juist deze verplichting maar ik kom maaralte vaakanders tegen. Hoe zou je deze verplichting aangenamer kunnen maken? Ten eerste is het handig als je administra tie ook, al is het maar een beetje, je inte resse heeft. De droge cijfers zijn namelijk niet alleen een verplichting maar vertel len je natuurlijk ook hoe het gaat met je bedrijf. De belangrijkste doelstelling van een onderneming is winst maken. Om dit te kunnen bepalen moet er een overzicht van de opbrengsten en kosten zijn. Het zelf boeken van (een deel van) je adminis tratie zou je interesse kunnen vergroten. Met de juiste begeleiding en controle is dit, voor wie dit wil, best te doen. Minstens zo belangrijk is het regelmatig bijhouden van de gebeurtenissen die van belang zijn voor je administratie. Een hele zin om eigenlijk te zeggen: maak er geen zootje van! Open al je binnenkomende post (ook de blauwe enveloppen). Bergje inkomende en uitgaande facturen direct op of sla ze op. Stop je bankafschriften (papier of digitaal) op volgorde in een mapje en maak een ordner voor je be langrijke papieren (verzekeringsbewijs, notariële stukken e.d.) Betaal je facturen regelmatig en controleer of de door jou verzonden facturen zijn betaald. Plan deze werkzaamheden op een vast mo ment. Tot slot: verplichtingen verdwijnen niet vanzelf, sterker nog, ze worden groter door ze te negeren. Vraag daarom hulp als je er zelf niet meer uitkomt. Astrid van der Vis Voorrondes van Solistenfestival Bij Artex-Kunstenschool Texel vinden dinsdag 26, woensdag 27 en donderdag 28 februari de voorrondes plaats van het Solistenfestival 2013. Het Solistenfestival, waarbij Texelse jon geren laten horen wat ze in huis heb ben, wordt elke twee jaar gehouden. Er hebben zich 27 solisten opgeven, die in de drie voorrondes meedingen naar een plaats in de finale, die op 22 maart wordt gehouden in Klif 12 in Den Hoorn. De jury wacht daarbij een moeilijke taak. Sommi ge leerlingen hebben nog niet zo lang les, anderen zijn al heel wat jaartjes verder. De jury heeft de opdracht hier rekening mee te houden. Daarnaast wordt gelet op za ken als muzikaliteit, timing, presentatie, originaliteit, aantal jaren muziekles. Aan het Solistenfestival zijn diverse prijzen verbonden, onder meer een CD-opname. Het programma van de voorrondes is als volgt (wijzigingen voorbehouden), de op tredens beginnen steeds om 19.00 uur. Dinsdag en donderdag wordt de voor ronde gehouden in de voorspeelruimte van Artex, woensdag in De Poort aan de Elemert. Dinsdag, voorspeelruimte Artex: Zina Rijkers (zang), Fay Whyte (harp), Marije Buijs (piano), Susan den Braven (saxo foon), Sterre Veldhuis (harp), Eliza Blom (zang), Michael van der Werve (piano), Luc de Wolf (bugel). Woensdag, De Poort, Elemert: Hielke van Breukelen (orgel), Manon Blom (saxofoon), Emiel Udding (trompet), Annemiek de Ruijter (gitaar/ zang), Martine de Ruijter (piano/zang), Li- sa n ne va n den P loeg (fI u it), Je I Ie va n B re u- kelen (cello), Jasper Slegh (bugel), Leilah Grab be (cello), Jelmer Bot (gitaar). Don derdag, Voorspeelruimte Artex: Joanna van den Wijngaard (zang), Vera Duinker (piano), Lars Tielemans (gitaar), Myrthe Rump (zang/gitaar), Noah Mulder (piano), Esmee Pieters (zang), Laurien Folkerts (vi ool), Inez Schermel (gitaar), Pieter van den Broeck (viool). Huizinga van SnelStart. (Foto Gerard Timmerman) Astrid van der Vis van Accountantskantoor B&B Van der Vis t»Ji?SI33S3?G*OOSTI:HI?l, Addy van Tatenhove Reisadvie O 06-50 822 045 B addy.van.tatenhove@reisbureauc D www.reisbureauathome.nl/addy- «Holland \S international -vantatenhove

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11