1,1 muimiv nniiiR 13 OPINIE www.texelsecourant.nl VRIJDAG 22 FEBRUARI 2013 OVERHEIDSPOTJES Laatst wandelde ik met mijn moeder door de Slufter. Kletsend over van al les hadden we het op een gegeven moment over de bekende en beruchte overheidspotjes. Want hoe goed het is dat de overheid zorgt voor bijvoorbeeld onze parken, scholen, politie en zorg, zijn er ook van die potjes waar wij als 'gewone' burger weinig van begrijpen. Zo moet een verplicht percentage van het besteedbaar budget worden ge spendeerd aan auto's voor ministers. Zoveel nadenken op een dag over hoe ons land bestuurd moet worden, leidt waarschijnlijk tot het niet meer zelf kunnen rijden en een auto te kunnen betalen, dus draaien wij als burger op voor de kosten van deze auto met chauffeur. En daarbij hebben we het nog niet over de snoepreisjes die onze hoge overheidsmensen weleens in hun schoot geworpen krijgen. Zelf vond ik de nieuwe elektrische au to's van onze gemeente ook een apart idee. Natuurlijk ben ik van mening dat we goed voor het milieu moeten zijn en dat elektrische auto's daar een goe de bijdrage aan leveren. Maar, waarom moet een deel van het budget besteed worden aan elektrische auto's? waar om zou dat niet besteed kunnen wor den aan school of andere projecten op Texel die wat nodig hebben? Of om de bezuinigingen bij de gemeente enigs zins te beperken? Landelijk wordt dus beslist dat gemeentes bepaalde uit gaven móeten maken, waarbij ik soms mijn vraagtekens zet. Laat ik het zo zeggen, als deze uitgaven gedaan moe ten worden, is dat zo, maar waarom dan als de overheid elke keer de burger 'bang' loopt te maken dat het zo slecht gaat met Nederland, dat het ook slecht gaat met onze staatsschuld, maar wel elke keer geld te hebben voor dit soort projecten? Misschien ben ik wat te zwart-wit, de precieze informatie be zit ik ook niet, maar zoals het nu op de Nederlandse bevolking overkomt, is het af en toe maar raar geregeld in ons kikkerlandje. Onze overheidspotjes zijn nou eenmaal een geval apart. Toen iemand mij laatst vroeg hoe ik het zou doen als ik ooit in de top van de po litiek terecht mocht komen, moest ik toch even nadenken. Het luxeleven, je overal naartoe laten rijden in een dure Mercedes, klinkt goed, maar eerlijk is eerlijk, waarom zou ik een ander laten betalen voor iets wat ik dan ook zelf kan betalen? Ach ja, het is soms dub bel... Emily Westdorp Vrouw likt poes... Het is koud en dan moet je jezelf verwar men, een extra vest, de houtkachel aan, warmte zoeken bij elkaar en... ik heb de buurman in de pan gedaan. Goed wat spek, 'goed voor de geilvaten', zou mijn va der zeggen. Laat de kou maar komen, met een goede pan snert kun je overal tegen. Ik lijk Klootwijk wel in z'n schuurtje en moet lachen, lekker makkelijk snert. Een flinke knolselderij, prei, erwten, winter wortelen, uien en een grote pruttelende pan met vlees en een flinke buurman, zo van het varken, puur van smaak. Kijkt u er ook zo graag naar? De stoere man in de blauwe jopper op z'n fiets van de visafslag tot Finland en weer terug. Een zoektocht naar vergeten schol, een echte verse sper zieboon en garnalen uit Zoutkamp door de boerenkool! Hij neemt ons mee achter de schermen en dat doe ik zelf ook graag. Jozien, heb je zin in een kwart koe? Han dig in de vriezer en een stuk goedkoper. Daar had ik met het opgroeiende kroost wel oren naar. En daar stond ik bij Aad in de slachtplaats, schort voor, muziek aan... Ik keek mijn ogen uit, prachtig, vakwerk. Hoe de beesten uit de jas gingen en klein werden gemaakt. Ik heb diepvrieszakken gevuld met eerlijk koeienvlees, zo van de boer op je bord, biefstuk. Om op te zuigen. Aad vroeg wel eens grappende weg: 'Moe ten die ponden niet op de weegschaal?' Nee, zo'n gehaktbal smaakt naar veel meer. De kinderen aten de vingers erbij op. Als 'Man bijt hond' bij ons aanbelt om aan te schuiven zweer ik je dat ze nooit meer weggaan. Eigenlijk zijn we in Neder land een beetje de weg kwijt. De schap pen liggen vol met vis, zó ver hiervandaan gekweekt, dat het niks meer met vis te maken heeft. Zit er in een platgeperste smaakloze hamburger een vette EHEC- bacterie, en gaan we op tilt van paarden- vlees. De kinderen raken de echte smaken kwijt. Bij de grote M gaan de BigMacs met negen hamburgers tegelijk over de toon bank. Ik gruwel ervan. Gooi dat roer om, maak van de vrijdag weer je visdag. Rij naar Skil, daar is de mooiste, eerlijkste, meest verse vis, voor onze bouwstenen, de eiwitten waar we ons lichaam op trakteren. De goede ome- gavetten waar we ons lijf echt een plezier mee doen. Laat de haring in je keel zakken, leer je kinderen de zilte smaak proeven waar ons eiland mee wordt omringd. Wat een rijkdom... Spring maandag op de fiets, haal bij Peter echt rundvlees of een goed stuk worst. Mijn 'zaterdagse' pan soep is gauw op, de hond doet zich tegoed aan het bot, en Mies, de poes is in de 'lege' pan gesprongen. Ik moet lachen, ze is groen en zit te mauwen en te likken. 'Ja, het is lekker hé vrouwtje, vertel 't maar, eerstop vrijdag vis vers op de dis, en soep toe. Ik krijg de neiging net als vroeger de pan, de poes af te likken... Genieten. Jozien WAT IK ZEGGEN WOU Werkgelegenheid Waar zijn de visionairs die bepalend zijn voor de toekomst van het eiland. Denk aan mensen van het kaliber Theo Hoog- erheide, oud-directeur van TESO, die on danks tegenwerking van de overheid voor decennia werkgelegenheid en voorspoed heeft gezorgd met zijn dubbeldekkers. De toekomst wordt nu bepaald door visieloze bestuurders en luidruchtige populistische raadsleden die reageren op de waan van de dag. De afgelopen decennia zijn land bouw en visserij door bizarre regelgeving bijna de nek omgedraaid en wordt de economie grotendeels draaiende gehou den door het toerisme. Bij voortdurende economische tegenwind en bezuinigin gen zal ook deze sector niet ontkomen aan krimp. Nieuwe initiatieven komen niet van de grond waardoor goed op geleide jongeren het eiland verlaten bij gebrek aan perspectief. Pogingen van de Gemeente om een soort Silicon Valley te creëren is een utopie, Microsoft- en Goog- leachtige bedrijven komen echt niet naar het eiland. Wellicht gaan sommige werk nemers op termijn iets meer thuiswer ken, maar jongeren die goed zijn opgeleid verlangen naast perspectief meer dan een frisse neus en een mogelijke wande ling langs het strand. Het winkel bestand zal verminderen door aan internet gere lateerde winkels die aan huis bezorgen, meer winkelruimte creëren is zinloos om- dat winkels in de nabije toekomst etala ges worden van spullen die je op internet kunt kopen. Door bemoeizucht, stijgende lasten en tegenwerking zullen bedrijven vertrekken met als meest recente voor beeld het dok van Damen in Oudeschild, dit bedrijf wordt volgens de woordvoerder gedwarsboomd door pietluttige ambtelij ke pesterijen. Bestuurders moeten blij zijn met dit soort bedrijven en ze fa ci lite ren, gezeur over futiliteiten moet snel worden opgelost, dat heet besturen. In plaats van minder regelgeving is een tendens waarneembaar van toenemende regelgeving en ambtelijke bemoeizucht terwijl de burger in verkiezingscampag nes minder regels is beloofd. Zou het om te beginnen niet helpen als ambtenaren opdracht krijgen om plannen te beoorde len op mogelijke medewerking in plaats van te kijken of deze tegengehouden kun nen worden? Dienstbaarheid heet dat. Mij maakt het niet zoveel meer uit, ik heb in 1997 de bui al zien aankomen en mijn vrouw bezit alleen nog een bouwval op de Hogeberg. Ik erger mij ook niet zo vaak meer, ik verwonder mij slechts en als de Texelse ambtenaren mij ongevraagd weer uit het bevolkingsregister knikkeren om dat ik naar hun mening te weinig in Ne derland ben, ga ik er niet meer tegen in beroep. J. Brugemann, p/a Skillepaadje 8. (volledige tekst beschikbaar via internet) Geachte Indië-veteranen, Gezien de commotie die er is ontstaan over het al dan niet spreken door/over de Indië-veteranen op de aanstaande 4 mei herdenking, heeft het 4/5-Mei Comité de behoefte u zelf toe te lichten wat er aan de hand is. Dat doen wij in deze brief. Wij vinden het uitermate vervelend dat uw veteranengroep opeens op deze wijze in de schijnwerpers is komen te staan. Onze bedoeling was juist dergelijke com motie te voorkomen, wetende dat u veel hebt meegemaakt en niet meer tot de jongsten onder ons behoort. Het comité had 3 opties voor de invulling van de herdenking op 4 mei 2013; 1. een betoog over het landelijke thema 2013 door een theoloog; 2. het eigen verhaal van een kind van een verzetsstrijder én 3. het eigen verhaal van een Indië-ganger. Ook bestond de behoefte weer eens een vrouw aan het woord te laten. Het betoog van een theoloog viel al snel als eerste keuze af omdat een dergelijke invulling van 4 mei al eerder had plaatsgevonden. De twee andere voorstellen zijn uitge breid overwogen. De meerderheid van het comité heeft uiteindelijk besloten voor het verhaal van een kind uit een familie van verzetsmensen. Juist omdat dat een mooi tweeluik vormde met het verhaal van vorig jaar, toen over en door de zoon van de NSB-burgemeester werd verteld. In beide situaties gaat het om de impact van de keuze van ouders in de Tweede Wereldoorlog op hun kinderen. En ja... daarnaast wilden we ook, mede gezien de toen aangekondigde onderzoe ken naar de na-oorlogse gebeurtenissen in het toenmalig Nederlands-lndië, even als de roep om op 4 mei alleen aandacht te besteden aan de Tweede Wereldoorlog, een mogelijke commotie rond 4 mei zoals in 2012 graag vermijden. Toen we deze beslissing namen, was onze gedachte dat het beter zou zijn aan de groep Texelse Indië-veteranen op een meer op hen toegesneden wijze aandacht te besteden. Bijvoorbeeld op 15 augustus, als het einde van de Tweede Wereldoor log in Nederlands Indië wordt herdacht, of de eerste zaterdag van september, de dag waarop landelijk de Indië-veteranen bijeen komen. Ook kan het comité zich voorstellen dat alle nu nog aanwezige Texelse Indië-veteranen die dat willen met hun eigen verhaal zelf aan het woord kunnen komen in enigerlei publicatie. Ons plan was (en is dat overigens nog steeds) daarover binnenkort met u in overleg te treden. Dit plan is echter ruw doorkruist door de onaangekondigde publiciteitsactie en wat dat verder heeft losgemaakt. Wij hadden graag gezien dat richting de bui tenwacht het hele verhaal was verteld. Wij vragen ons in gemoede af in wiens belang de nu ontstane situatie is. Er is dus geen sprake van dat wij botweg hebben geweigerd een Indië-veteraan te laten spreken op 4 mei en al helemaal niet dat wij dat oneerbaar of foutief zou den vinden, zoals is gesuggereerd. Het verdriet ons dat we nu even als comité tegenover u als groep lijken te staan. Wij hopen dat u kunt inzien dat dit wat ons betreft geenszins het geval is, dat u zich niet van de wijs laat brengen en dat deze ophef u niet onnodig belast. Graag hebben wij alsnog binnenkort het beoogde overleg. Wij zullen daartoe met ieder van u contact opnemen. Ook hopen wij u als vanouds op 4 mei bij de herdenking te mogen begroeten. Om de publieke discussie van onze kantaf te ronden sturen wij een kopie van deze brief aan de Texelse Courant. Hoogachtend, Het 4-5 Mei Comité Texel, mevrouw B. Hollands, de heer W. Stam, de heer J. Joustra, de heer B. Guiljam, de heer H. Bergamin, mevrouw F. Giskes. Maria Christina voorpaginanieuws Dat het echtpaar Meijert en Grietje de Waard-Bremer vijftig jaar getrouwd was, was op 22 februari 1947 (vandaag 66 jaar geleden) voorpaginanieuws. Net als het feit dat toneelgroep Het Masker 'Onder een dak' van Fabricius in studie had genomen, 'een der mooiste toneelstukken, zodat wij we derom een prachtige avond tegemoet kun nen zien.' De gemeenteraad benoemde Piet Beemsterboer met algemene stemmen tot nieuwe secretaris. Voorafgaande aan de ver gadering - waarin dertig punten behandeld moesten worden - maakte de burgemeester zijn excuses aan raadlslid Keijser, die te laat op de hoogte was gebracht van het feit dat de vergadering was uitgesteld. Dit uitstel had te maken met de geboorte van prinses Ma ria Christina, van wie de krant een (door ZKH Prins Bernhard zelf gemaakte) foto afdrukte. Verder besloot de gemeenteraad onder meer om subsidie te verlenen aan de Nutsbe- waarschool, een brandweerkazerne te laten bouwen op het vroegere TEM-terrein en om het Burgerlijk Armenbestuur op te heffen en hiervoor in de plaats een Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon op te richten. Ook werd melding gemaakt van het feit dat het TESO ondanks de ijsgang toch gelukt was de verbinding met Den Helderte onderhouden. 50 Jaar getrouwd Uit de brieven maak ik op dat oudgedien den kennelijk niet getraind werden in lo gisch nadenken. Voorbeeld 1: Een militair heeft ergens dapper voor het vaderland gestreden. Dat betekent niet dat iedereen daarvoor moet jubelen. Moed is namelijk iets anders dan gerechtigheid. De Geal lieerden hebben gestreden voor herstel van de democratie. Dat betekent niet dat de militairen die naar Indië gingen dat ook deden. Het ideaal was toen géén de mocratie, dat maak je mij niet wijs. Een democratisch land kan nu eenmaal oor log voeren voor een ander doel. En in een democratie hoeft niet iedereen het daar mee eens te zijn. Voorbeeld 2: Je hebt niet gevochten in de oorlog, of je stond aan de verkeerde kant. Dat betekent niet dat je niet geleden kunt hebben. Onder de slachtoffers waren ook hufters, profiteurs en slapjanussen, daar twijfel ik niet aan. Voorbeeld 3: Je hebt een oorlog niet mee gemaakt. Dat betekent niet datje er niks over kan weten of van mag vinden. Een advies: Wat de regering, de burgemeester of Willem Bakker ook beweren, herdenk op 4 mei alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Toen was het in ieder geval zeker tegen de tirannie en voor gerechtig heid. Dat is nog actueel genoeg, helaas. Maar maak van je hart geen moordkuil, wees verdraagzaam, en treed toch maar niet toe tot het herdenkingscomité. Indiëveteraan Vorige stelling: Mag een Indiëveteraan het woord voeren tijdens de herdenkingsbijeenkomst op 4 mei? aantal stemmen: 213 Nieuwe stelling: Heeft u inzicht in hoeveel geld ute beste den heeft op uw oude dag?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 13