Zorgen over realisatie nieuwe Texelse Reede 2 EERST Stopverbod bij' school ten einde Riolering Met hamam Weer nominatie komt wens uit voor Kaap Skil Roaring twenties op De Krim Running dinner in Oosterend Ganzenexcursie en nestbeheer www.texelsecourant.nl VRIJDAG 22 FEBRUARI 2013 MEERDERHEID IN RAAD: 'LANGER WACHTEN NIET ACCEPTABEL' Het college moet ervoor zorgen dat nieuwbouw voor de Texelse Reede alsnog van de grond kan komen. Dat heeft een meerderheid van de raad uitgesproken. De politiek maakt zich ernstige zorgen over de voortgang van het project. Er wordt al sinds 2008 over nieuwbouw van het gezinsvervangend huis voor men sen met een verstandelijke handicap ge sproken, maar er zit weinig schot in de zaak. 'Het is inmiddels 2013 en we zijn nog geen stap verder', aldus D66 en PvdA die het onderwerp aanroerden. 'Langer wachten is niet acceptabel.' De nieuw bouw zou moeten komen in Den Burg- West in het gebied tussen de Gasthuis straat en de Keesomlaan. Dat het lang duurt, zit onder meer in de grondprijs. Woontij, dat bereid is eigenaar te worden van het nieuwe pand, wil een sociale grondprijs betalen voor de grond die eigendom is van de gemeente. Een commerciële grondprijs maakt de nieuw bouw bij voorbaat onhaalbaar, aldus directeur Jan van Andel. Hij zegt desge vraagd nog steeds te wachten tot er de finitief een aanbieding bekend is. 'Daarna kunnen we verder met de plannen.'Van Andel zegt blij te zijn dat er niet meteen in 2008 al concrete plannen zijn ontwik keld, omdat er inmiddels al het nodige is veranderd aan eisen en voorwaarden. Wethouder Eric Hercules gaf tijdens de raadsvergadering aan dat het college nog steeds het uitgangspunt heeft om een grondprijs te hanteren die ook voor soci ale woningbouw wordt gehanteerd. Jur Schuiringa (WD) was niet tevreden met de uitleg van de wethouder en vroeg hem toch nog eens precies aan te geven waar de schoen wringt. De partijen die de motie van D66en PvdA steunden, gaven aan dat zij het afwaar deren van de grondprijs naar het niveau 'sociale woningbouw' steunen. Dat doen ze vooruitlopend op een herberekening van de bouwgrondexploitatie. Volgens de partijen is het belangrijk dat ontwikkeling van het plan zo spoedig mogelijk van start gaat. CDA en Texels Belang steunden de motie van PvdA en D66 niet. Een meespelende factor in het proces is dat de voorkeuren van De Waerden en Noorderhaven, de twee gebruikers van de Texelse Reede, uiteenlopen. De Wae rden wil graag nieuwbouw en bij Noor derhaven zijn geluiden opgegaan om in de Texelse Reede aan de Haffelderweg in Den Burg te blijven. Wethouder Hercules omschreef het als afhaken van Noorder haven in het nieuwbouwproject. De behoefte aan nieuwbouw komt voort uit ruimtegebrek in het pand en veroude ring van het pand. Hans Lasthuizen,ouder van een bewoner van de Texelse Reede trok daarover in 2011 aan de bel. Volgens hem is er tot nu toe niets aan de situatie gewijzigd. 'Het is triest wat er momenteel gebeurt.' Een van de problemen van de Texelse Reede is ruimtegebrek. Het huis heeft te maken met mensen die ouder worden en aangewezen raken op voorzieningen als rollator en rolstoel, maar daarmee is het lastig manoeuvreren in de gangen. De kamers zijn niet bepaald groot en op het gebied van sanitair (badkamer en toilet ten) moet soms kunst- en vliegwerk wor den toegepast om alles in goede banen te leiden. In de keuken is het soms woeke ren met de ruimte om alles voor elkaar te krijgen en de medewerkers van Noorder haven en De Waerden kampen eveneens met ruimtegebrek in de kantoren. Het stopverbod langs de Lijnbaan aan de kant van de Jozefschool in Den Burg wordt opgeheven. Dat hebben burge meester en wethouders besloten. Door een herinrichting van de weg is er nu gelegenheid voor ouders om kinderen in en uit de auto te laten stappen. Volgens het college stond het stopverbod het nieuwe gebruik in de weg, waardoor het is opgeheven. Door de herinrichting zijn het niveau van het schoolplein en de weg op dezelfde hoogte gekomen. Het college heeft meer verkeersmaatre gelen genomen. Langs de Volharding bij De Cocksdorp komt een parkeerverbod aan beide zijden van de weg. Dat be treft het deel tussen de Stengweg en de inrit naar het parkeerterrein achter het reddingboothuis van de KNRM. Het par keerverbod moet voorkomen dat hulp verleningsvoertuigen en de bus worden belemmerd. Op de Hollewal (tussen de Beatrixlaan en de Verzetstraat) en op de Verzetstraat (tussen de Keesomlaan en de Gasthuis straat) in Den Burg wordt een maximum snelheid van 30 km per uur ingesteld. De Hollewal, nu nog een bouwstraat, wordt volgens de gemeente in overleg met de bewoners als woon straat ingericht. Nabij Haffelderweg 1 en Kogerstraat 58 in Den Burg komen nieuwe invalidepar keerplaatsen. Het college heeft tevens besloten de invalideparkeerplaatsen na bij Bernhardlaan 37 in Den Burgen Oran jestraat 2 in Oosterend op te heffen. Aannemer De Vries Van de Wiel gaat de riolering in de Tjakkerstraat. Lieuwstraat en Hallerweg in Den Burg vervangen. Het college heeft het werk voor €312.000,- gegund aan de aannemer uit Schagen. In totaal deden vier aannemers, op verzoek van de gemeente, mee aan de meervoudi ge onderhandse aanbesteding. Bedoeling is dat de vevanging van de riolering begin maart start en eind mei klaar is. Open dag radio Radio Texel houdt zondag 24 februari open dag. Belangstellenden kunnen van 12.00 tot 18.00 uur een bezoek brengen aan de studio onder de oude Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. Bezoe kers kunnen de uitzendingen bijwonen en zelf radio maken in één van de studio's. De bij te wonen uitzendingen zijn Na tuurwijzer, programma's van Noud Ellen en Gelein Jansen en Sport Lokaal. Ze had al een tijdje een eigen salon, maar een jarenlange wens is in vervulling ge gaan, nu Charlotte Veltkamp het nieuwe pand aan de Maricoweg heeft betrokken. Daar is haar salon gecombineerd met een 'hamam', een badhuis, weIInesscentrum, waar tot vier mensen tegelijk kunnen ge nieten van een totale lichaamsbehande ling, sauna, zonnedouche of waterritueel. De hamam bevindt zich in een volledig in Oosterse stijl betegelde ruimte, waar de door De Vrijheid vervaardigde verwarmde 'buiksteen' een prominente plaats in neemt. Volgens Veltkamp, die op meerde re plaatsen haar opleiding heeft gevolgd, is de combinatie van salon en hamam uniek voor Texel. Zij kreeg het idee enkele jaren geleden, toen ze zelf 'als herboren' uit een complete behandeling tevoor schijn kwam en ze graag anderen in dit gevoel wilde laten delen. Het verwezenlij ken van het plan had nog wel wat voeten in de aarde, maar gezien de belangstel ling op de onlangs gehouden open dag is de combinatie een schot in de roos. Kaap Skil in Oudeschild behoort tot de vijf finalisten voor de Architizer A+ Awards, in de categorie Musea. Deze architectuurprijs is een initiatief van 's werelds grootste architectuurwebsite Architizer.com. De jury, met topmensen uit de cultuur- en architectuurwereld, ontving inzendingen uit meer dan hon derd landen. Kaap Skil behoort tot de laatste vijf kanshebbers, samen met Das Tirol Panorama, Museum am Bergisel; het Herta and Paul Amir Building van het Tel Aviv Museum of Art, de uitbreiding van het San Telmo museum in San Sebas tian en het Museo Soumaya in Granada (Mexico). De winnaar wordt op 19 maart bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst in New York. Via de website kan ook het publiek een stem uitbrengen. Sinds de opening in maart vorigjaar heeft Kaap Skil al meerdere prijzen in de wacht gesleept, zoals de Daylight Award voor de uitmuntende toepassing van daglicht en een tweede plaats bij de Nationale Houta rch itectu u rprijs. In restaurant De Waddenhoeve op De Krim is vrijdag 22 (vandaag) en zaterdag 23 februari een optreden bij te wonen van salon- en dansorkest Decadentia uit Zwolle. Decadentia is een salonorkest met 'Parij- se bezetting', een combinatie van (onver sterkte) strijk- en blaasinstrumenten. De zestien muzikanten en zanger (crooner) Bert Grommers brengen geheel in stijl ge kleed oorspronkelijke salonmuziek uit de jaren twintig. Het repertoire bestaat uit louter vrolijke muziek, speciaal gemaakt voor de vlotte dans, geschreven als reac tie op de economisch slechte tijden van de Depressie. Decadentia, ooit opgericht door studenten van het conservatorium, heeft deze muziekstijl al 35 jaar in de vin gers en treedt zowel vrijdag als zaterdag vanaf 19.00 uur op tijdens het diner. Waddenavond In De Kroonprins in Oosterend wordt za terdag 23 februari een Waddenavond ge houden, verzorgd in samenwerking met fotograaf Pieter de Vries. Deze begint om 19.00 uur, deelname kost €19,50. Op een ontspannen manier je dorpsge noten en hun kookkunst beter leren ken nen. Aldus het idee achter Running Din ner dat op 23 maart in Oosterend wordt gehouden. Deelnemers aan het Running Dinner gaan van het ene naar het andere adres en worden door de bewoner(s) verrast op een gerecht. Wat er op het menu staat, is een verrassing. Na elke gang vertelt de gastvrouw of -heer waar het volgende gerecht wordt geserveerd. Een aantal deelnemers be reidt zelf ook een gang. Hier begint het echte rennen. Want het kan wel eens zo zijn dat een deelnemer als gast een voor gerecht eet en gastvrouw of -heer is voor de volgende gang. Het is dan de uitdaging om op tijd weer thuis te zijn om de laat ste hand aan het gerecht te leggen en de gasten te ontvangen voor hun culinaire verrassing. Culinair staat in dit verband niet gelijk aan hoogdravend, gezelligheid staat absoluut bovenaan. De avond wordt afgesloten met een des sert in restaurant Strends End. Daarna kan men onder het genot van een borrel ervaringen en recepten uitwisselen. Deel nemers kunnen zich opgeven tot 1 maart. Voor informatie en opgave tel. 318445. Vogel werkgroep Texel verzorgt zondag 24 februari een ganzenexcursie. Deelnemers vertrekken om 10.30 uur per auto vanaf de noordkant van de jacht haven bij Oudeschild. Onder leiding van Bernard Spaans wordt een route over het eiland gereden, om de diverse soorten ganzen die op het eiland verblijven te spotten. Geïnteresseerden kunnen zich (in verband met carpoolen) opgeven via bspaans@texel.com of tel. 318688. Deel name is gratis. Het is handig om een ver rekijker mee te nemen. Op maandag 25 februari en vrijdag 1 maart wordt in De Wielewaal een cursus weidevogelbescherming gegeven, gericht op vrijwilligers die in het voorjaar mee willen helpen met de bescherming van nesten van weidevogels. Dit doen zij door legsels (van onder andere grutto, scholek ster, kievit en tureluur) te markeren, zo dat agrariërs er bij hun werkzaamheden rekening mee kunnen houden. De cursus duurt twee avonden, na afloop worden vrijwilligers ingedeeld bij ervaren zoekers om in het veld de fijne kneepjes van het vak te leren. De cursusavonden beginnen om 20.00 uur, deelname is gratis. Aan melden kan bij Giel Witte (tel. 313895) en Dirk Maas (tel. 314614).

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2