Bij klant langs om te weten wat er speelt GELDZAKEN Bedrijvigheid naar categorie Genoeg voor oude dag? COLUMN Belastingtips ÏMi. bo* T 1 Sa - s■*- So Roerige tijden in hypotheeksector 'Texelaars passen zich snel aan' TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 2013 ADVISEUR MELVIN KIKKERT GAAT GRAAG DE DEUR UIT 'Mijn werk is heel divers. Ik kom met allerlei gebieden, veel verschillende mensen en bedrijven in aanraking. Geen dag hetzelfde. Als je regelmatig bij een klant komt, dan weet je wat er speelt en kun je de beste adviezen geven.' yf-' Adviseur Mei vin Kikkert timmert ook maatschappelijk aan de weg (Foto Oerard Timmerman) Dat zegt Meivin Kikkert, adviseur bij NBC Eelman Partners, accountants en ad viseurs. Een rasechte Texelaar, maar wel iemand die 'over de dijk' heeft gekeken. Hij studeerde accountancy aan de HEAO in Leeuwarden, waarna hij een kleine drie jaar bij het gerenommeerde accoun tants-en belastingadviesbedrijf PwC aan de slag ging. 'Ik wilde eerst ergens anders kijken. Zien hoe ze daar werken, hoe het organisatorisch is geregeld en proberen voor ons het goede er uit te pikken.' Ze ven jaar geleden ging hij op Texel bij NBC aan de slag. 'Ik ben hier onderaan begon nen.' Inmiddels mag hij zich geregistreerd AA accountant noemen en stuurt hij één van de twee accountantsteams aan. Geen baan waarvoor hij de hele dag op kantoor zit. 'Ik ga liever de deur uit, naar de klant toe. Om te voelen en te ervaren wat er bij zo'n ondernemer speelt. Dan weetje wat er speelt en kun je daarop anticiperen. Je kunt van een klant niet verwachten dat hij alles weet. Watje nu bijvoorbeeld ziet is dat banken wat formeler zijn gewor den. Als je voorheen een krediet nodig had om de winter door te komen, kon je dat makkelijk krijgen. Op het moment is dat lastig. Je moet allerlei gegevens Horeca is de grootste sector op Texel. In 2012 stonden bij de Kamer van Koophan del 305 horecabedrijven geregistreerd, in 2008 waren dat er 276 en in 2005 296. Bij de sectoren valt de daling in de cate gorie landbouw en visserij op. In 2012 waren er 235 bedrijven, in 2008 nog 295 en in 2005 nog 319. De ontwikkeling bin nen andere categorieën laat zich niet ver gelijken, omdat de indeling is veranderd. In totaal waren stonden op Texel in 2012 1660 bedrijven geregistreerd. In 2008 wa ren dat er 1693 en in 2005 1762. Sector Aantal bedrijven Landbouw, bosbouw en visserij 235 Industrie 75 Waterbedrijven en afvalbeheer 5 Bouwnijverheid 170 Handel 285 Vervoer en opslag 50 Horeca 305 Informatie en communicatie 50 Financiële dienstverlening 115 Verhuur en handel onroerend goed 65 Specialistische zakelijke diensten 185 Verhuur en overige zakelijke diensten 55 Cultuur, sport en recreatie 85 Overige dienstverlening 100 en analyses aanleveren. Het is niet on mogelijk, maar het vergt meer tijd. Dus moet je vroeg genoeg beginnen en niet op het moment dat je het krediet nodig hebt. Als zoiets uit een gesprek met een klant naar voren komt, kunnen we daarop anticiperen. Daar zit onze toegevoegde waarde. Op het gebied fiscale zaken, be drijfseconomische advisering. Maar bij particulieren bijvoorbeeld ook een stukje estateplanning. Bijvoorbeeld het over dragen van vermogen aan de kinderen, zodat je erfbelasting kunt besparen.' En wat te denken van de mogelijkheden van subsidies. 'Daar is geld te verdienen. Maar je loopt wel tegen een oerwoud aan subsidieregels aan. In samenwerking met Esther Krijnen hebben we onze ad visering uitgebreid met InnoFundNL, ge specialiseerd in advies over subsidies. Als relatiebeheerders zijn we op de hoogte van de hoofdlijnen van de regels. Als we bij een klant signaleren dat er mogelijk heden zijn, dan schakelen we Innofund in en werken samen. Zo halen we het maxi male er uit voor de klant. Zo kunnen we binnen onze organisatie terugvallen op specialisten op het gebied van de fiscus, herstructureringen, bedrijfsoverdrachten, Een gepensioneerde Texelaar die werk zaam was in de metaalsector, is in korte tijd dertig procent in koopkracht er op achteruit gegaan. 'Weet u hoeveel u te besteden hebt op je oude dag?', is een vraag die Ab de Wijn wel aan relaties stelt. Vaak moeten ze het antwoord schuldig blijven. 'Veel mensen zijn meer met va kantie bezig dan met hun oude dag. Ik vind dat mensen wel wat beter op hun financiële handel en wandel mogen passen', zegt De Wijn. Zekerheden die verdwijnen Overheden die bezuinigen, banken die reserve moeten opbouwen, dalende beurskoersen, verschralende pensioenen en inzakkende huizenprij zen hebben ook gevolgen voor de lange termijn. De vraag is: wat kun je doen? Op een spaarrekening? De Wijn becijfert hoe je door inflatie en vermogensbelas ting een jaarlijks een negatief rendement hebt van 1,7 procent. Beleggen lijkt uit de mode, maar volgens De Wijn leert de geschiedenis dat een goede spreiding, onder meer in aandelen en obligaties op lange termijn een beter rendement geeft. 'Anderen kopen één of meer vakantiehui zen.' Nog een optie: 'Extra aflossen op je hypotheek!,' Zijn computerprogramma berekent de persoonlijke situatie. landbouw, toerisme, etc.' Op maatschappelijk gebied timmert Mei vin flink aan de weg. Van de jeugdcom missie van de golfbaan en de Dorian Foun dation tot het bestuur van de JONT (Jonge Ondernemers Texel). 'Het is leuk om te doen. Bij de JONT leer ik bijvoorbeeld heel 'Hoeveel kan ik lenen?', is een vraag die hypotheekadviseurs Ab de Wijn en Bob Loos geregeld krijgen. Ze reageren met een vraag: 'Hoeveel wil je per maand mis sen? Want de rente en aflossing moet uit jouw portemonnee komen.' Het zijn roerige tijden. Zo ook bij assu rantiekantoor Ab de Wijn, advieseur en bemiddelaar in onder meer hypotheken. Op fiscaal gebied gaan de veranderingen snel. Zoals vorige week over aftrekbaar heid van hypotheekrente. De Wijn: 'Zo complex, het is haast niet meer uitte leg gen.'Veranderd is ook het bedrag dat ban ken maximaal uitlenen. 'Dat was vijf tot zes keer het bruto inkomen, nu globaal drieëneneenhalve keer. Met name voor starters is het moeilijker geworden, nu ze verplicht moeten aflossen in dertig jaar. Ze kunnen maximaal circa 105 procent le nen van de aankoopprijs. Het voordeel is dat de rente en de huizenprijzen nu laag zijn. Mensen hebben vaak geen idee wat de bijkomende kosten zijn als ze een huis kopen. Overdrachtsbelasting, de notaris, het kadaster, taxatie en kosten voor de hypotheekbemiddelaar, die een uurtarief voor het werk rekent. De Wijn: 'Per aan- 'Als ondernemer moet je de administra tie goed in de hand hebben. Je ziet nogal eens dat vrouwen de boekhouding doen. Die zijn daar doorgaans heel geschikt voor. Mannen hebben na een dag werken vaak niet meer zo'n zin om nog een fac tuur te schrijven.' Dat zegt Gerard Veeger van het gelijkna mige belastingadviesbureau. Hij verzorgt de aangiftes van honderden particulie ren, kleinere en middelgrote bedrijven. Hij hoeft die niet allemaal voor 1 april in te leveren. 'Ik kan uitstel aanvragen en daardoor het werk spreiden. Bedrijven die andere mensen kennen. Allerlei verschil lende beroepsgroepen ontmoeten elkaar en leren van elkaar. Het is leuk en leer zaam om te zien hoe een ander het aan pakt. Bij startende ondernemers merk ik soms dat de stap naar de accountant te hoog is. Maar in zo'n informele omgeving is het ijs snel gebroken.' vraag zijn we gemiddeld zo'n dertig uur bezig met advies en bemiddeling.' Voor een lening hebben De Wijn en Loos de keus uit vijftien tot twintig geldverstrek- kers. 'We kijken wie de meest gunstige voorwaarden heeft. De markt is in bewe ging, als een geldverstrekker een aantrek kelijk rente aanbiedt, beweegt de vraag zich in die richting en loopt de wachttijd op. Daar moet je rekening mee houden in de ontbindende voorwaarden van een voorlopig koopcontract. Alles moet on berispelijk zijn ingevuld, alles moet exact kloppen.' Volgens De Wijn en Loos moe ten mensen niet te lichtzinnig over een hypotheek denken. 'Je verleent een recht aan de bank. Op het moment dat het fout gaat, kan die dit recht uitoefenen door de woning te verkopen en kunnen ze jou bui tenspel zetten. Met Nationale Hypotheek Garantie neemt dit waarborgfonds het ri sico van een rest schuld over als mensen buiten hun schuld in de problemen ko men. Ouders die via hun eigen huis borg staan voor een hypotheek voor hun kin deren, wijst hij op het risico. 'Als het kind in de problemen komt, ga je als ouders mee. Ik zeg dan: Verstrek een lening aan je kind of doe een eenmalige schenking.' via verliescompensatie geld terug krijgen van de belasting geef ik voorrang. Net als ondernemers met uitbreidings- of over nameplannen. Banken willen eerst cijfers zien, alvorens ze akkoord gaan met fi nanciering. Jonge gezinnen, die via hypo theekrenteaftrek geld terugkrijgen, kun nen dat doorgaans goed gebruiken om kleding, boeken, een computer of andere dingen voor hun schoolgaande kinderen te kopen.' Veeger omschrijft Texelse ondernemers als inventief en innovatief. 'Ze passen zich snel aan. Dat zit in onze aard, mijn vader was boer, maar ging ook te loonwerken.' Belastingparadijs Ik probeer het zo lang mogelijk voor me uit te schuiven. Maar in de aanloop naar 1 april moet ik er echt aan geloven: be lastingaangifte. Geen uitgebreide jaar rekening, ik ben maar een eenvoudige loonslaaf. Desondanks heb zelfs ik een flinke papierwinkel aan mijn fiets han gen. Loonstrookjes, bankafschriften, pensioenformulieren, de WOZ-waarde en wat al niet meer. Ik word al moe als ik er aan denk. Uit zuinigheid heb ik een poosje zelf dat aangifteformulier ingevuld. De ellende begon dan al bij het opsporen van de Di- giD-code, die we een jaar geleden 'ergens' hadden genoteerd. Vervolgens moesten al de formulieren, afschriften en andere paperassen uit het afgelopen jaar boven tafel komen. Als dat na lang zoeken te recht was, stelde het computerprogram ma allerlei lastige vragen. Zoals hoe het was gesteld met het pensioengat. Maar had ik dan geen ouwedagsreserve? Het resultaat van al die inspanning gaf weinig voldoening. Want aan het eind van het liedje viel op het scherm af te lezen dat er voor ons weinig tot niets van de belasting viel terug te vorderen. Terwijl ik anderen hoorde opscheppen over hoe ze van de te ruggaaf op wintersport konden. Wat deed ik toch verkeerd? Sinds een aantal jaar besteden we onze belastingaangifte uit aan een professio nal, een Texelaar met veel kennis van za ken. Moeten we natuurlijk wel keurig en op tijd alle formulieren aanleveren, want we willen de man niet opzadelen met de welbekende schoenendoos. We zijn ook zover dat we alle paperassen keurig rangschikken in een ordner. Met van die tabbladen, voor de verzekering, de be lasting, de bank, de woning, de auto en noem maar op. Een stuk overzichtelijker en bij de aangifte scheelt het straks een hoop tijd. De gevraagde formulieren uit de map, in een envelop en klaar is kees. Blijft steeds de vraag: krijgen we dit keer terug, of moeten we bijpassen? Want ook wij zouden graag een weekje weg gaan op kosten van de fiscus. Naar zo'n heer lijke plek met sneeuw of zon, ons belas tingparadijs. Gera rd Timmerman Innovatiebox. Vernieuwende onderne mers kunnen gebruik maken van de inno vatiebox. Wie aantoont vernieuwend te zijn, kan 25 procent van de winst in de zogeheten innovatiebox plaatsen. Hier voor geldt een belastingtarief van 5 in plaats van 20 of 25 procent. De regeling kent een maximum van €25.000,-. Kleine ondernemers regeling (KOR). Die zorgt dat kleine ondernemers minder of helemaal geen BTW hoeven te betalen. In aanmerking komen ondernemers met een eenmansbedrijf of wie deel uitmaakt van een maatschap of VOF. Wie per jaar €1.345,- of minder BTW betaalt, wordt vrijgesteld van BTW. Schenkingen. Voor schenkingen aan (pleeg)kinderen geldt een jaarlijkse vrijstelling van €5.141,-. Daarnaast is het mogelijk een eenmalige schenking €24.144,- te doen, die is vrijgesteld voor kinderen van 18 tot 40 jaar. Bij aankoop van een woning is er een extra eenmalige verhoogde vrijstelling van €51.407,-. Voor wie vóór 1 januari 2010 al gebruik heeft gemaakt van een eenmalige vrijstelling, geldt bij aankoop van ene huis een een malige vrijstelling van €26.731,-. iPad. Is een iPad een computer of een communicatiemiddel? De kwalificatie communicatiemiddel pakt fiscaal gun stiger uit. Indien een werkgever een iPad aan de medewerkers verstrekt, dan geldt dit als loon in natura en wordt het dus belast. Wie aantoont dat een iPad voor 90 procent of meer zakelijk wordt gebruikt, kan dit apparaat onbelast verstrekken. Middelingsregeling. Bij een wisselende winst kan gebruik worden gemaakt van de middelingsregeling. Hierbij wordt over drie aaneengesloten jaren de winst gemiddeld. Bij een fiscaal voordeel van €545,- is er recht op teruggaaf. -t?H J.(CC(T Tl 5V h o -7 ciuk H /KHe-c! loa** -l- n L hj o.ooit ..js^ÓEdSL rt Lf?occ. 1 /d ;r hypotheken en fiscale aangelegenheden. (Foto Oerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9