Duurzaam Texel baande paden voor anderen 2 EERST Geslaagde playbackshow in dorpshuis De Hof in De Koog Spelemaer door als peuteropvang www.texelsecourant.nl DINSDAG 26 FEBRUARI 2013 ANALYSE STICHTING DUURZAAM TEXEL 'Wat doen zij nou eigenlijk', was een vraag die door de jaren heen regelmatig is ge steld over de Stichting Duurzaam Texel. De makke van de stichting, die de koers heeft verlegd, was dat er veel gebeurde, maar dat niet alles even tastbaar was. TexelEnergie, Texel als proefgebied voor duurzaamheid of de speciale aandacht van de landelijke duurzame stichting Ur- genda voor Texel. Het zijn enkele zaken die vandaag de dag normaal zijn op het eiland en die mede te danken zijn aan de werkzaamheden van de Stichting Duur zaam Texel. Een blik in de historie leert dat de in 2000 ontstane stichting (voorheen de werk groep Duurzaam Toerisme) het afgelopen decennium veelal wegen voor anderen heeft gebaand, al zal vermoedelijk niet ie dereen meteen die koppeling maken. Dankzij Duurzaam Texel raakte in 2007 Urgenda in Texel geinteresseerd. Het ei land werd als Icoonproject uitgeroepen. Dat leidde in 2009 tot Texel Arena (een groep betrokken en duurzame Texelaars) die het rapport Texel Geeft Energie op stelde. Dat rapport baande vervolgens de weg voor Texel als proefgebied voor duurzame ontwikkeling zoals een proef met openbaar vervoer op maat waarvoor de provincie vorig jaar anderhalf miljoen euro beschikbaar stelde. In 2005 kwam via Duurzaam Texel het contact tot stand met S0ren Hermansen, de energiecoördinator van het Deense ei land Sams0. Hij leverde onder meer met een lezing op Texel een belangrijke stimu lans aan het gedachtegoed dat een eiland zelf voor zijn eigen energie kan zorgen. Dat idee bleef hangen en leidde in 2007 mede tot de oprichting van TexelEnergie door een groep Texelaars. Duurzaam Texel hielp eveneens mee de visie op duurzaamheid te veranderen. In de beginjaren van de stichting was het bijzonder a Is je je met duurzaamheid be zighield, vandaag van de dag is het eerder bijzonder als je niets met duurzaamheid doet. De stichting organiseerde diverse beurzen over duurzaamheid en bracht ge regeld verschillende bedrijfstakken op het eiland bij elkaar om over het onderwerp te praten. In dat kader had de stichting het voordeel dat het bestuur al vanaf de oprichting be staan heeft uit vertegenwoordigers van diverse geledingen op het eiland, varië rend van Staatsbosbeheer, tot de bouw wereld, de recreatiesector en de gemeen te. Dat gaf een breed draagvlak. Het permanent onder de aandacht hou den van duurzaamheid leidde in 2008 mee tot het gezamenlijk ambitiemanifest van de Waddeneiland om vanaf 2020 zelf- voorziend te zijn op gebied van energie en water. Daar ging onder meer het Energie plan 2030 van Duurzaam Texel aan vooraf. De jaartallen 2020 en 2030 wilden daarna nog wel eens tot verwarring leiden. De stichting kent ook minder geslaagde perioden. Zo lukte het niet een voorbeeld woning voor duurzaam bouwen in Den Burg te realiseren en hetzelfde gold voor een poging de problemen in het Hoge- berggebied op te lossen. Die kwam toen weinig verder dan goede bedoelingen. Geslaagde projecten waren de milieuba rometers, andere afvalinzamelingen op recreatieparken, lezingen over duurzaam heid en bespaarstrijden op energiege bied. In 2003 gingen bijvoorbeeld de OSG en de provincie die strijd aan in en 2011 werd nog een soortgelijke bespaarstrijd tussen de dorpen gevoerd. Herindeling duikt weer op De vorming van gemeenten van minstens 100.000 inwoners duikt op in de kabi netsplannen. Het wordt genoemd bij de grote verande ringen die op stapel staan op het gebied van jeugdzorg en de zorg voor langdurig zieken en ouderen. Het kabinet wil op dat front veel verantwoordelijkheden aan gemeenten geven en dat stelt volgens minister Plasterk (Binnenlandse Zaken) forse eisen aan de uitvoeringskracht van gemeenten. In dat kader is het volgens hem goed als op kortere termijn veel meer wordt sa mengewerkt en op lange termijn (het eindbeeld genoemd) grotere gemeenten ontstaan van meer dan 100.000 inwo ners. Daar kan, met het oog op lokale om standigheden, van worden afgeweken. Nieuw in het verhaal is dat minister Plas terk provincies meer mogelijkheden wil geven om gemeentelijke herindelingen op te starten. Daarvoor komt de minister met een nieuw beleidskader. De afgelo penjaren was het telkens het verhaal dat herindelingen van onderop ofwel van uit de betreffende gemeenten zelf moet komen. Texel geeft al jarenlang aan een zelfstandige gemeente te willen blijven en heeft daarvoor een traject lopen om als regiegemeente veel meer met andere organisaties samen te werken. Het decentraliseren van de taken op het gebied van zorg is volgens het kabinet een grote bestuurlijke, organisatorische en financiële opgave. Bij de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning en de Wet Werk en Bijstand hebben ge meenten volgens het kabinet echter laten zien dat ze dat op 'vernieuwende wijze' kunnen. Er wordt steun beloofd waar dat nodig is. Deelauto In De Bijenkorf in Oosterend is vanavond (dinsdag) vanaf 20.00 uur een infor matiebijeenkomst over het elektrische deelautosysteem van Urgenda Texel. Er wordt uitleg gegeven over de werking van het systeem en de verdere ontwik keling daarvan. De elektrische deelauto die een paar weken geleden op Texel is geïntroduceerd staat tot zondag 3 maart aan de oplaadpaal aan de Bijenkorfweg in Oosterend. Inmiddels is ook een auto van B&B accountants in het aanbod opgeno men. Deze wagen is beschikbaar vanaf de Abbewaal in Den Burg. Volgens Urgenda is de deelwagen onder meer in trek bij vakantiegangers. 'Diverse logiesverstrek- kers hebben interesse de auto aan te bie den aan gasten.' Bicycle van Oueen was zaterdag het win nende nummer van de jaarlijkse play backshow in De Koog. Reindert Wijker, Daniel Wassenaar en Si mon den Braven zetten op briljante wijze een act van Freddy Mercury en zijn man schappen neer. Dat gebeurde met behulp van een paar spinbikes en ouders die zo attent waren om de zware apparatuur tel kens van en naar het podium te sjouwen. De jongens werden met hun act eerste in de categorie bovenbouw van de basis school en ze wonnen ook de publieksprijs. Het betekende dat ze liefst drie keer op het podium mochten staan. De show kende 27 optredens waarbij de categoriën onderbouw, bovenbouw, voortgezet onderwijs en volwassenen ge lijkmatig waren verdeeld. Het werd een geslaagde show met leuke optredens van deelnemers die mooi waren geschminckt en opgemaakt. De zaal zat vol. Deesie Burgman, opgemaakt als Annie, playbackte op ontroerende wijze het nummer Morgen en werd daarmee eer ste bij de onderbouw. Nynke Moormann werd tweede met You and Me van Joan Fran ka. De In de categorie voortgezet on derwijs ging de overwinning naar Susan den Braven en Marije Buijs die Girls just wanna have fun van Kate Perry and Nicki Minaj deden. Tweede werd Helga Bouw meester met het nummer Ik ben niet van jou van Glennis Grace. Esther Bakker en Lucie Burgman schit terden met Paradise by the Dashboard Light van Meatloaf en werden eerste bij de volwassenen, gevolgd door Iris Agter die Raise Your Glass van Pink vertolkte. Britt Stam en Liselotte Langedam werden tweede in de bovenbouw met Anyplace, Anywhere van Kim Wilde en Nena. De nummers één gaan door naar de Texelse finale van de playbackshows die zaterdag 13 april in Oudeschild wordt ge houden. De jury in De Koog bestond dit jaar uit Roxi Jaspers, Ivon Bonne en Th era Vonk. Gerrit Verhoeven en Thera Tjepke- ma presenteerden de show en Veronica van Beek en Esther Burgman hadden de zaken voorbereid. Winteravond VVD in hotel De Pelikaan De VVD houdt woensdag 27 februari een winteravond in Hotel De Pelikaan aan de Pelikaanweg bij De Koog. De avond start om 20.00 uur en eindigt rond 22.00 uur. Thema van de eiland is 'citymarketing', voor de gelegenheid omgedoopt in 'ei land marketing'. 'Daarmee bedoelen we alle activiteiten die in samenhang worden uitgevoerd om specifieke doel groepen aan te trekken', aldus de WD. 'Bijvoorbeeld een gezamenlijk logo in sa menhang met een groot evenement, een perfecte infrastructuur en goede uitstra ling van winkels en horeca.' Sprekers zijn Gert-Jan Hos pers, bijzonder hoogleraar city- en regio marketing aan de Radboud Universiteit van Nijmegen en kapitein-ter-zee Cees Turnhout. Hij is op richter van Citymarketing Den Helder en vertelt over de aanpak en doelstellingen van deze in 2010 opgerichte stichting. Medeoprichters Marlies Groot, directeur Regio VW Kop van Noord-Holland en Jan Fokkinga, directeur van De Kampanje zijn eveneens aanwezig. Hospers is deskundige op het gebied van regionale en stedelijke ontwikkeling, identiteit, imago en marketing van plaat sen. Hij publiceerde tal van artikelen in wetenschappelijke vakbladen en popu laire tijdschriften. Bezwaren over speelzaalwerk De Stichting Kinderopvang Den Helder/ Texel en de Stichting Voor-School in Den Helder hebben bezwaar aangetekend bij de gemeente. De twee organisaties zijn het niet eens met een besluit van het college het peu- terspeelzaalwerk aan de Stichting Peu- terplezier Texel van de Olmenhoeve toe te kennen. Het speelzaalwerk was tot eind vorig jaar in handen van Pharos, maar het ging niet mee naar het nieuwe Texels Welzijn waarin Pharos, de Stichting Welzijn Ouderen en het maatschappelijk werk zijn samengegaan. De gemeente voerde in 2012 overleg met de Stichting Voor-School, omdat zij be langstelling had en dat leidde in septem ber tot een aanvraag van Voor-School. In oktober volgden aanvragen van Peuter- plezier Texel en de Stichting Kinderop vang Den Helder/Texel. Volgens een woordvoerder koos het col lege ervoor de subsidie voor peuterspeel- zaalwerk (€120.000,-) aan Peuterplezier Texel toe te wijzen na een vergelijking van de drie aanbieders. Op dit moment gaat het volgens de gemeente om zogeheten pro forma bezwaren en moet de moti vering nog volgen. 'Na ontvangst van de motivering zal het bezwaar verder wor den behandeld.' Spelemaer heeft een doorstart gemaakt. De voormalige peuterspeelzaal van Den Burg is onder de vlag van de Stichting Peuterplezier, gevestigd in Schagen, doorgegaan als peuteropvang Spelemaer. Die stichting heeft in Den Helder al een aantal speelzalen en peuteropvang. Spelemaer ging begin dit jaar als speel zaal over naar de nieuwe Stichting Peu terplezier Texel van De Olmenhoeve en werd onder de naam De Olmpjes geves tigd bij de kinderopvang aan de Drijver straat. Niet iedereen was echter even gelukkig met de veranderingen. Onder aanvoering van de Stichting Peuterplezier en de Stichting Voor-School in Den Hel der kwam het vervolgens tot de nieuwe peuteropvang Spelemaer in hetzelfde lo kaal waar eerst de speelzaal zat. Volgens Jacco Dros, interim-manager van Voor- School is Spelemaer vooralsnog geopend op woensdag- en vrijdagochtend. In de groepen is ruimte voor maximaal zestien kinderen. De aantallen liggen nu rond de twaalf. Volgens Dros zijn op één na alle kinderen die eerst in de speelzaal zaten naar de peuteropvang overgegaan. Lia van Heerwaarden en Kim Gademan zijn de leidsters van de groep.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2