Impressie Waddenzee na aanleg zandige dijk 4 NIEUWS Werk aan mast KPN Den Burg Bij'eenkomst Farmers4all Brandstichter snel berecht WWW.TEXELSECOURANT .NL DINSDAG 26 FEBRUARI 2013 ZANDIGE DIJK, LAGUNE EN VEEL NATUUR Een brede, zandige dijk, met daarvoor een lagune met schelpdieren, vogels, zeehon den en andere natuur. Dat zou het beeld kunnen zijn van de Waddenzee nadat de Prins Hendrikdijk is versterkt met zand. Bijstaande impressie is gemaakt in op dracht van het programma Naar een Rij ke Waddenzee, een 'regiekamer' waarin overheden, natuurorganisaties, water schappen en anderen samenkomen om duurzame oplossingen te vinden voor de Waddenzee, met name aan de randen. Toen de mogelijkheid van een zandig al ternatiefvoor de binnendijkse versterking van de Waddenzee in beeld kwam, kwa men er nogal wat 'mitsen en maren'. Naar een Rijke Waddenzee onderzocht de mo gelijkheden en begeleidde het traject om te komen tot de zandige dijkversterking, waarvoor het Waddenfonds circa €12 miljoen beschikbaar stelde. Momenteel verkeert het project in een fase waarin het plan aan juridische en andere criteria wordt getoetst. De zandige dijkversterking is een pilot, wat betekent dat als de uitvoering die in 2015 van start gaat succesvol is, deze manier van kustverdediging mogelijk ook elders langs de Waddenkunst navolging krijgt. 'Een spannende ontwikkeling, het zou betekenen dat het hele aangezicht van de Waddenkust verandert', vertelt se- Herdenking De Texelse Courant is de laatste weken het strijdtoneel voor de discussie over de Dodenherdenking. Op zich al te bizar voor woorden. Volwassen mensen die de oorlog hebben meegemaakt of familie daarvan zetten hun mening uiteen over de herdenking. Ik lees in de stukken dat 'onze' jongens zulk goed werk hebben verricht en dat we allen dankbaar moe ten zijn omdat de democratie dankzij hen nog steeds bestaat. Zij hebben gele den, hun levens gegeven. Het gaat om de rechtsstaat en de democratie. Zijdelings worden nog even smalend de moeder- melkverhalen aangehaald en het lijden van de kinderen van NSB'ers. Dat lijden van de laatste groep hoeven we niet se rieus te nemen begrijp ik, want dat stelt niks voor. Dat mensen zich gekwetst voe len over de keuze(s) van het 4-5 mei-co mité is te begrijpen, maar om dat op deze manier te ventileren? Wat is herdenken eigenlijk? Wie of wat herdenken we? En wie bepaalt de regels? Aan de hand van de ingezonden stukken hoop ik niet dat dat aan meneer Boone is of aan mevouw Van der Mheen. Herdenken is namelijk, naar mijn bescheiden mening, niet het rechtvaardigen van 'onze' of andere oor logen, het oordelen over goed of fout, het verheerlijken van oud-strijders en gevallenen en ze wegzetten als helden cretaris Christiaan Kooistra. Hij benadrukt dat het kwelderlandschap een impressie is. 'Zo zou het er uit kunnen gaan zien.' Het toekomstbeeld schetst een volledig andere aanblik van zoals het gebied tussen globaal het NlOZ-poldertje en Ceres er momenteel uit ziet. De impressie maakt deel uit van een film pje op de website van Naar een Rijke Wad denzee. Daarin geeft beleidsadviseur Pie- ter de Vries van de gemeente Texel voor de camera tekst en uitleg over het project. Hij laat zien hoe kwelwater lekt door deze dijk die in de jaren zestig bij de aanleg van de veerhaven als eerste is verhoogd en die eind jaren negentig is versterkt met onder meer nieuwe teenschotten. Er is sprake van verzakkingen, plaatselijk wel van een paar meter en duidelijk is dat de PH-dijk van alle Texelse Waddendijken er het slechtst aan toe is. Aanvankelijk ging de voorkeur van hoog heemraadschap Hollands Noorderkwar tier uit naar een binnendijkse versterking, waarbij een dik pak klei van een meter of vier tegen de dijk zou worden gebracht, met een breedte van vele tientallen me en redders, het vergelijken van leed en er een waardeoordeel aan hangen, het uit sluiten van mensen die meeherdenken, op grond van datzelfde waardeoordeel. En herdenking gaat ook niet over de de mocratie of de rechtsstaat. Herdenken is niet voorbehouden aan de mensen die dé of een oorlog hebben meegemaakt, herdenken is voor iedereen. Wat mij betreft, gaat de Dodenherdenking heel simpel over het stilstaan bij, het aan dacht geven aan en erkennen van alle slachtoffers van welke oorlog dan ook. Herdenken gaat over de vrede die we nu hebben en willen houden, daar moeten we ons met zijn allen voor inzetten. Dus ik zou zeggen: kom op Comité 4-5 mei en de gekwetste leden, ga om de tafel, ruim op, geef het goede voorbeeld. Tanja Klaassen, Den Burg. Klimbos De Texelse Courant meldt in de editie van vrijdag 22 februari dat twee on dernemers vergunning krijgen voor de aanleg van een klimbos in De Koog. Alle bezwaren tegen het plan zijn door het gemeentebestuur (lees: door het col lege van burgemeester en wethouders) ongegrond verklaard. Volgens het col ters, soms tot honderd meter de polder in. Dit zou ten koste gaan van landbouw grond, huizen en bedrijven. 'Kan dat niet anders? Niet binnendijks, maar in de Waddenzee', laat De Vries het proces dat vooraf ging aan de zandige versterking de revue passeren. Hij geeft aan dat met succes hulp is gezocht bij het hoogheem- Koude toestanden vrijdag bij de top van de antennemast van KPN in Den Burg. Werknemers van het bedrijf Debru uit Ter Apelkanaal (provincie Groningen) ston den de hele dag met een hoogwerker bij de mast aan de Waalderstraat om werk zaamheden uit te voeren. De hoogwer ker was van alle kanten goed te zien. Van dichtbij was goed te zien hoe de mannen bovenin het bakje dik aangekleed tegen de koude wind hun werk aan het doen waren. Volgens een woordvoerder van KPN in Den Haag werd groot onderhoud voor het GSM-netwerk verricht. 'De kasten van de apparatuur worden vervangen door een moderner type en ook de antennes wor den vervangen door modernere exempla ren', aldus de woordvoerder. De mast aan de Waalderstraat is circa zeventig meter hoog en bevat diverse ap paratuur voor mobiele telefonie en digi- tenne. In 2008 werd er groot onderhoud gepleegd om de fluittoon van de mast te verminderen. lege sluit het project aan bij de Nota Toerisme en Recreatie, die mogelijkhe den biedt voor vernieuwende dagrecre- atieve activiteiten en bovendien ligt het betreffende bosperceel binnen het re creatieconcentratiegebied van De Koog. Deze argumenten lijken me geenszins een rechtvaardiging voor dit besluit. Dat burgers binnen de Texelse gemeenschap een klimbos op deze locatie zien als een ernstige aantasting van hun woon- en leefomgeving is een zwaarwegend argu ment. Evenals het ingebrachte argument dat de natuurwaarden in dit gebied aangetast worden bij realisatie van dit plan. Een door de gemeente ingehuurd ecologisch bureau heeft in korte tijd ge zorgd voor een antwoord op de vraag of de natuurwaarden aangetast worden, terwijl de mening van lokale natuuron derzoekers met jarenlange expertise ter zijde wordt geschoven. De Texelse kern waarden (rust en ruimte, rijkdom aan natuur en cultuurlandschappen, grote afwisseling in landschappen en landge- bruiksvormen, de Texelse identiteit, het specifieke ei land ka rakter, nachtelijke duisternis en maritieme monumenten) waarvan de gemeente het zo belangrijk vindt om te behouden, zijn in dit geval in de gemeentelijke bureaulade blijven liggen. De Texelse bevolking, die uitein delijk de gemeenteraad kiest en van deze volksvertegenwoordiging verwacht dat hij voor haar belangen opkomt, komt be- raadschap, Programma Naar een Rijke Waddenzee, het Waddenfonds en andere instanties. Het filmpje eindigt met het beeld van een wat verder in zee gelegen zandige dijk van honderd tot honderdvijftig me ter breed. Daarvoor een soort lagune van beschut water, met oesterbanken en an- Richard Kimmann, eigenaar en oprich ter van de organisatie Farmers4all, geeft donderdag om 13.30 uur in Hotel Den Burg een lezing over de mogelijkheden die dit agrarische toeleveringsbedrijf vol gens hem voor Texel biedt. Farmers4all is een landelijke organisa ties, geworteld in de landbouw, waarbij inmiddels honderen boeren zich hebben aangesloten. 'Samen staan we sterk. We bundelen onze krachten voor een lagere kostprijs en creëren waar mogelijk grote productvolumes', vertelt Kimman. 'We onderhandelen over prijzen van agrari sche producten en diensten, om zo het maximale er uitte slepen.' Krachtenbun deling stelt de boeren volgens hem in staat tegenwicht te bieden aan de macht van de gevestigde instanties. Het bedrijf beschikt onder meer over een website. Het dienstverband is gekoppeld aan een lidmaatschap. De bijeenkomst richt zich specifiek op Texelse boeren. Kimmon beantwoordt ook vragen. drogen uit. Het is ronduit teleurstellend om te moeten constateren dat er tot nu toe geen enkel duidelijk tegengeluid van de politiek is gehoord. Juist bij zaken die voor maatschappelijke onrust zorgen, mag je als burger meer verwachten dan dat de gemeenteraad lijdzaam meeloopt aan de leiband van burgemeester en wethouders. Het is bij deze procedure in ieder geval duidelijk geworden dat het college - en daarmee de gemeenteraad - de belangen van twee ondernemers uit Weesp zwaarder laat wegen dan de be langen van eigen burgers en de Texelse kernwaarden. Jos van den Berg, De Cocksdorp. Herdenking Na mijn beleefde en vriendelijke brief van zomer 2012, liet u mij vandaag (23 februari) een uitgebreid schrijven toeko men, dat ook in de Texelse Courant werd geplaatst. Wat moet ik nu met uw bewe ring dat u niet (botweg) weigert om op 4 mei een veteraan aan het woord te laten, maar wél vindt dat het beter is om aan de Indië-veteranen op een meer op hen toegesneden wijze (op een later datum) aandacht te besteden? Dat komt er toch opneerdat u hetthema Indië niet wenst? dere schelpdieren, fouragerende vogels en waarin zeehonden een rustplaats kunnen vinden. De Vries: 'Een natuur die veel mooier en rijker is dat wat het nu is, vooral water.' Het filmpje is de te downloaden via www. rijkewaddenzee.nl. De 21-jarige man uit Emmeloord die wordt verdacht van twee brandstichtin gen in Den Burg afgelopen september moet zich binnen nu en drie maanden voor de rechtbank verantwoorden. Bij de branden gingen een Volkswagen Golfen een caravan in vlammen op. Ook een houtopslagplaats werd deels ver woest. De verdachte zit nog steeds vast, is psychiatrisch onderzocht en de reclasse ring heeft zich over de zaak gebogen. 'Er is sprake van dubbele brandstichting met gevaar voor goederen. Daar tillen de au toriteiten zwaar aan', aldus zijn advocaat Marco Berbee. De verdachte heeft volgens Berbee 'nog mazzel' dat op de aanklacht niet is komen te staan dat hij mensen levens in gevaar heeft gebracht. De offi cier vroeg aanhouding voor onbepaalde tijd voor minimaal één en maximaal drie maanden. Tegen die tijd is hij waarschijn lijk lang genoeg in voorarrest geweest om de straf die de rechtbank hem straks op leg te hebben uitgezeten. Dat 'betere'van u betekent dat het voor vele veteranen, hun nabestaanden en burgers met Indische achtergrond een heel slechte avond wordt. U maakt een 'omtrekkende beweging' met dit oneer baar voorstel. U probeert de groep met een kluitje in de alang-alang te sturen. Wat ik u erg verwijt, is dat u al zoveel ja ren 'Indië'vergeten heeft. Verbijsterend. En laat de onderzoeken maar komen. U bent toch een oorlogsherdenkingscomi- té? Tenslotte: er zijn ook vele Indiëvete- ranen met een dochter. Dus wat let u? Ik kan helaas niet vriendelijk eindigen. Het laatste woord is aan generaal Spoor, die het volgende rijm liet verspreiden: Wij wenden ons tot God en Jan Soldaat Als hoge nood en bitt're strijd ons wacht De nood voorbij, het land in vredesstaat Vergeten wordt de Heer en Jan soldaat veracht. A.C. Bakker, Den Burg. Hierbij doe ik ook het verzoek over dit onderwerp geen open brieven meer te schrijven tot het overleg tussen de ver schillende partijen achter de rug is. Onderhoud op hoogte aan de I

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 4