mrnmmm HAVöS OPINIE 11 Beloofde f 1000,bleef in Rotterdam Mevrouw Bakker laat het er niet bij zitten T0EKOT1ST www.texelsecourant.nl VRIJDAG 15 MAART 2013 Schoolganger De afgelopen week kon je je als groep achter op de OSG inschrijven (de mid delbare school op Texel) om er na de zo mervakantie les te gaan volgen. Ik weet nog goed hoe ik dat vond, nu vijf jaar geleden. Ein-de-lijk kon ik weg van de o zo kinderachtige basisschool. Ik was helemaal klaar om groot te worden. Ik vond het superspannend natuurlijk. To taal andere school, heel andere klas. Bij mijn basisschoolvriendinnen zou ik niet in de klas komen, ze hadden een ander niveau ais advies gekregen. Gelukkig kwamen de nieuwe vriendinnen snel genoeg. Ook dacht ik dat de nieuwe school een doolhof van lokalen zou zijn met in elk lokaal een ander monster, want de middelbareschoolleraren had den niet echt een goede reputatie bij mij toen ik een achtste-groeper was (nu is mijn idee heel anders hoor, voordat één van mijn supervriendelijke leraren dit leest). Ik verwachtte schoolboeken met minstens het formaat van een en cyclopedie die kilo's zwaar zouden zijn. Ook moest er een agenda en een veel te grote rugzak komen (daar staan de brugklassers om bekend). Veel mensen beweerden ook dat het eerste jaar een ramp zou zijn omdat de ouderen je van alles naar je hoofd zouden slingeren. Brugpieper, brugsmurf, kleintje. Nou, ik heb nooit wat gehoord. En in de ja ren nadat ik zelf geen brugger meer was, heb ik zelf ook nooit zoiets ge zegd. Nouja, misschien een enkele keer dan, maar dan was het kind echt een smurf. Of een pieper. Die pieper ben ik zelf twee jaar geweest. Al met al was het eerste jaar toch nog te nieuw en te indrukwekkend geweest en bleef ik zit ten. Met een goede reden, anders had ik mijn achterstand niet in kunnen halen. Toen vond ik dat echt niet leuk, dat zit ten blijven. Nu ben iker blij mee. Anders was ik waarschijnlijk niet op het VWO terecht gekomen. Daar ben ik nu nog steeds, vijfjaar later en i n de vierde klas. Het leuke vind ik ook, straks begint dit verhaal weer helemaal opnieuw. Dan gaan we met z'n allen gezellig stude ren en ben je weer de jongste. En eerlijk gezegd kan ik niet wachten, tot het ein- de-lijk zover is. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-m naam, adres en telefoonnummer v dag te bereiken bent. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Buona sera Heerlijk snuffelen in winkeltjes met twee dehandsspullen, FFies Kieke, Rataplan. Als ik in een ander dorp kom, lijkt het als een magneet aan me te trekken. Bij het Oude Boekie mooie schoolplaten op de kop tikken, of op Koninginnedag samen met m'n dochter (die heeft ook het virus) een oud servies voorop kamers in Utrecht achterop de fiets als trofee mee naar huis nemen. Komen we in Franeker in Friesland, duiken we, nee niet in de nieuwste modezaak, maar in een winkeltje waarop Malle Pietje jaloers zou zijn. Wat een oude meuk, Jo- zien. Nee, dat zie je verkeerd, je moet anders kijken; soms zitten er juweeltjes tussen. En dat dan voor weinig geld mee naar huis nemen, een bos narcissen in een oude emaille kan, ja dat is eenvoud met klasse. Dan schijnt de zon optafel, de voorjaarszon waar we met z'n allen naar uit kijken. Diezelfde zon schijnt weer een beetje in Italië, kent u het Zonnelied van Fransiscus van Assisi? Een zoon vaneen rijk koopman, die zijn eigen sobere weg wilde volgen en dat met zoveel liefde voor mens en dier deed, dat hij een voorbeeld werd voor de mensheid. Een nieuwe Argentijnse paus, Fransiscus, eenvoudig van aard, hartelijk en vol goede moed om met z'n allen weer in een goed spoor te komen. Een spoor van blote voeten in sandalen over warme GROENZWART Historisch besef Toch nog even over de viering van de stadsfeesten. Het jubileum van Texel als stad, door het handvest verleend door Willem van Oostervant, graaf van Holland en Zeeland, hertog van Beieren en graaf van Henegouwen. Een van de rijkste en machtigste mannen van het Roomse rijk. Naar aanleiding van vragen die de date ring opriep, hebben raad en college beslo ten de festiviteiten te laten plaatsvinden op 26 maart 2015. Dat betekent dat er nog ruim tijd is een passende viering te bedenken voor dit bijzondere jubileum. Het is overigens wel te hopen dat maart in 2015 minder zijn staart roert dan in 2013, anders wordt het een koude bedoeling, die stadsfeesten. Dat werd in 1964 beter begrepen, toen heel Texel werd meegesleept in de viering van 550 jaar stad. De lange zomeravon den in juni (er was nog geen sprake van zomertijd) werden gevuld met een klank en lichtspel waarin de historie van het eiland werd verbeeld, oud-Texelaars kwa men voor een reünie, de oudere inwoners maakten een cruise met de nieuwe boot van TESO en de festiviteiten werden afge sloten met een grote vlootshow voor de dijk bij Oudeschild. En de speciale feest- krant is een van de meest gelezen edities uit ons archief. En het is deze viering waar naar de gemeente verwijst in het persbe richt waarin de datum van 26 maart 2015 stoffige wegen in deze veertigdagentijd. Een tijd van bezinning, hervorming? Ik, en ik denk velen met mij, hoop het van harte. 'Mam, steekje het kaarsje aan bij Maria?' Als er een moeilijk tentamen was of de ze nuwen voor het afrijden stegen naar gro te hoogten, dan ging het waxientje aan en warempel, het bracht de jeugd over menig drempel. Ik denk dat ik zaterdag maar eens even ga neuzen bij de Lionsveiling. Wie weet zit er kunst tussen het kitsch, je weet maar nooit. Wel uitkijken geblazen,een paar jaar terug bood ik op een prachtige tinnen kraantjeskan, super. Ik was helemaal in de wolken, bij het betalen vroegen ze of ik met een trekker kwam.lkzei:'Pardon?Met een trekker?' Bleek er een oude boerenkar bij het kavel te zitten. Ach ja, we lachen er nog om. Een beetje Texelse humor, een hapje en een snapje, oude meuk met pareltjes, de ingrediënten voor een gezellige zaterdag avond. Buona sera, Jozien bekend wordt gemaakt. Hierin wordt dit zelfs de 'meest recente viering' genoemd. En toegegeven, de stadsfeesten van 1990 werden geen overweldigend succes, maar ook weer niet zo slecht dat ze het waard zijn in het vergeetboek te belanden. De hardwerkende organisatie kon er wei nig aan doen dat de vonk niet oversloeg en dat het feest - dat inderdaad in maart werd gevierd - bescheiden bleef. Het is echter tekenend voor het historisch besef van het gemeentebestuur dat deze vie ring niet wordt genoemd. Want er kunnen inderdaad vraagtekens gesteld worden bij de juistheid van de da tum. In de loop der eeuwen is er veel aan jaartelling en kalender gesleuteld. Maar de vraag of de stadsfeesten nu in 2014 of 2015 gevierd moeten worden, heeft echt helemaal niets te maken met het invoe ren van de Gregoriaanse kalender op 1 januari 1583 (en niet, zoals in Italië, op 4 oktober 1582). Wat dat betreft heeft het regionaal archief in Alkmaar, dat door de gemeente om advies werd gevraagd, vol komen gelijk. Een feestje is leuk en elke aanleiding is goed. Er zijn even valide argumenten aan te voeren voor zowel 26 maart 2014 als 26 maart of 6 april 2015. En het zou ook te verklaren zijn om een datum in de zo mer te kiezen. Dus het is te hopen dat het gemeentebestuur de uiteindelijke keus beter weet te beargumenteren dan tot nu toe. Maar daar is dus nog tot 2015 tijd voor. Held In de krant stond een artikel dat afgelo pen donderdag, 7 maart, een inwoner van De Cocksdorp met gevaar voor eigen leven vier mensen heeft gered uit een auto die te water was geraakt. Jammer dat deze persoon niet bij naam genoemd werd, want dat lijkt me in dit geval meer dan op zijn plaats. Gelukkig weet ik nu dat het Erik Mus was en ik denk dat ik namens alle eilandbewoners kan zeggen dat we ontzettend trots op hem zijn. Ik hoop niet dat deze redding snel vergeten wordt, dit mag niet ongemerkt voorbij gaan. Hij verdient de hoogste onderschei ding die een burger kan krijgen voor deze moedige actie. Dus geen lullig vaantje of oorkonde, maar iets onvergetelijks. En over de officier van de brandweer: hij zei onder andere dat de man die hen uit het water heeft gehaald een heldendaad heeft verricht, 'maar ik zou mijn man schappen altijd afraden een dergelijke actie te ondernemen.' Oeps, daar schrok ik behoorlijk van. Altijd het idee gehad dat de brandweer mij of een ander zou redden mocht ik ooit te water raken. Nu blijkt dat wanneer het water ver beneden zwembadtemperatuur is de brandweer op de kant blijft. Met andere woorden, ze laten je dan verzuipen. Nu heeft ons eiland heel veel wegen waar een sloot of kanaal langs ligt. Mijn grootste angst is dat ik hier ooit eens in de winter op zijn kop in beland. Geen prettig idee, nu ik dit stukje in de krant gelezen heb. Hopelijk heeft tegen die tijd de brandweer een op friscursus gedaan. Zonder Erik Mus had den nu hoogstwaarschijnlijk vier mensen de dood gevonden. Erik, ik ben onzettend trots op je. Jan van't Noorden de, De Cocksdorp. Beloning Wij stellen €1000,- beloning beschikbaar voor de tip die leidt naar de aanhouding van de vandaal die de auto van een gast van mijn hotel heeft bekrast, schade ruim €1800,-. Het betreft een groene Jaguar, de schade istoegbracht op zondag 10 maart tussen 16.00 en 18.30 uur. De eigenaar van de auto looft ook nog eens €3000,- uit voor de gouden tip. Er is inmiddels aangifte gedaan. Rob Sanders, Haven hotel Texel, Oudeschild. Val Afgelopen maandag rond een uur of acht is mijn zoon op de Bernhardlaan gevallen met zijn fiets. Een meneer die achter hem fietste heeft hem overeind geholpen en zijn GSM uitgeleend, zodat hij naar huis kon bellen. Daarna heeft een mevrouw hem met de auto naar de bibliotheek ge bracht, zodat hij daar op een bankje op mij kon wachten. Jarne heeft helaas zijn been gebroken. Door middel van deze brief willen we de meneer en mevrouw laten weten hoe het is afgelopen en har telijk danken voor de geboden hulp. Marije Bins bergen en Jarne Kompier, Oosterend. Boompjes In de krant stond bij 'Wat ik zeggen wou' een artikeltje van mij, maar daarin werd gesuggereerd dat het hier over het Skille- paadje ging, maar ik had het dus over de boompjes in de berm van de Schansweg. Toch wel even anders. Teun Eelman, Oosterend, Schaken, dammen en werk aan de weg 'Grootmeester Jan Hein Donner komt naar Texel.' Dat was nieuws op de voor pagina van de Texelse Courant van 15 maart 1963, vandaag precies vijftig jaar geleden. Donner kwam op uitnodiging van schaakclub En Passant en was bereid gevonden simultaan te spelen tegen 35 tot 40 tegenstanders. De damclub hield een simultaanwedstrijd in De Koog, waar de Texelse Piet Bakelaar het wilde opne men tegen 'alle damliefhebbers'. Ook uit De Cocksdorp was er veel nieuws. Bijvoor beeld over de aanleg van de nieuwe rio lering, die door de buitengewoon strenge winter niet minder dan twee maandan vertraging had opgelopen. Maar na het weekend, op 18 maart, zouden dan toch de werkzaamheden een aaNvang nemen met het rooien van 'de oude iepen' aan de Kikkertstraat. 'Bijna gelijk met het bo men rooien zal het totale uitbreken van de bestaande bestrating ter hand worden genomen/Tegelijk, maar niet gerelateerd aan de aanleg van de nieuwe riolering, kreeg een aantal straten in De Cocksdorp een nieuwe of definitieve naam. De hui zen werden van gemeentewege omge nummerd. Dm Burg, TtxH Postbus 11 - Tel. 2058 Op het adres Polderweg 12 in De Waal woont een teleurgestelde vrouw. Het is mevrouw M. Bakker-Bruin, die zeer verbolgen is over de handelwijze van de organisatoren van de laatstgehouden S.U.S.-actie aan het einde van het vorige jaar. Lange tijd heeft mevrouw Bakker namelijk in de veronderstelling geleefd, dat zij winnares was geworden van duizend gulden. Heel begrijpelijk. De verheugende mededeling werd baar via radio en telefoon gedaan. Eerst veel later werd haar dc mededeling gedaan, dat ze niet in aanmerking zou komen voor de beloofde duizend gulden, omdat zij niet aan een bepaalde voor waarde had voldaan. Een voorwaarde waarmee zij, naar haar zeggen, niet be kend had kunnen zijn. Dezer dagen deed mevrouw Bakker ons haar relaas. Nadat de tiende SUS- actie tegen het eind van het vorige jaar van start ging, werd door de organi satie als onderdeel van deze loterij, aan diverse telefoonabonnees in het land (waaronder enkele tientallen Texe laars) een formuliertje toegestuurd. Het bleek een lot te zijn met het opschrift SUS-medewerkerscoupon". Duidelijk kwam naar voren dat de bezitters er van kans maakten een der zeer aantrek kelijke geldprijzen te winnen. Tevens kon dit formulier worden gebruikt als bestelkaart om een aantal „gewone" Nóg een verloting»? Natuurlijk was mevrouw Bakker ver ontwaardigd. Verbolgen belde bij de SUS-organisatie op en kreeg één der kopstukken, de heer Bergers, aan de lijn. Deze deed haar als antwoord op haar verhaal een merkwaardig voor stel: „Mevrouw", raadde hij aan, „wij hebben nog een andere verloting. Doet U daaraan mee, U maakt dan een goede kans.Mevrouw Bakker wilde daar niet eens over prakkizeren. Zij legde de hoorn neer en belde de KRO. Daar werd haar aangeraden, toch weer met de Mevrouw Bakker uit De Waal had in maart 1963 al een televisie uitgezocht, toen bleek dat aan de loterij waar ze duizend gulden had gewonnen, onbekende voorwaarden kleefden. Sneeuw @TexelMijnEiland: @NJtH de sneeuw op #Texel lijkt op @BootTexel; hij is er zo, zo weer weg en zo weer terug. Heerlijk, Wad'n #winteropTexel! @BijhetStrand: Dooi. Plassen in de sneeuw, prachtige sneeuwdagen op #Texel. Het is bijna weg. Dus besluit de school nu te gaan sleeën Doe dat meteen! @Jozefal967: Sneeuw en zon, the perfect combination #Texel Le Petite aprés ski in de morgen met koffie #ge- nieten. @Paall7_Texel: Gister nog bou wen in de ttsneeuw, vandaag in de zon met strakblauwe hemel #Paall7 #Texel #ijstijd in maart. @texpaardentram: Zin in een wintersportvakantie? Het noor den van #texel is een mooie lokatie om te vertoeven #sneeuw. @riesdewinter: Dik pak sneeuw op Texel De Koog. Snel boe ken voor langlaufen in de duinen!!! Glüh wein en warme choco melk staat klaar. jlangestraat: Het definitieve afscheid van mijn lentegevoel, een pak(je) sneeuw bij wakker worden in @hoteldepelikaan op #texel. @jiskadinges: Lekker weer hier op Texel joh, alleen maar keiharde wind en hagel/sneeuw. @TexelMijnEiland: Heerlijk! Het is gestopt met regenen op #Texel! er valt nu natte sneeuw in de #winteropTexel. Tuinwallen Moet de aanleg van nieuwe tuinwallen aan een vergunning gebonden worden? aantal stemmen: 540 Nieuwe stellling: Moet de kust aan de zuidwestkant van het eiland, ten zuiden van paal 12, aan de natuur worden overgelaten, of moet daar steeds weer zandsuppletie worden uitge voerd? ar zijn jullie geen vermomde raadsleden?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11