Verpleegsters hopen op nieuwe collega's 2 EERST Skelet van potvis naar Ecomare WD: oplossing Pannenkoeken voor De Gollards www.texelsecourant.nl VRIJDAG 15 MAART 2013 'JE WEET NOOIT VAN TEVOREN WATJE ACHTER DE DEUR AANTREFT' Ook de Omringwinkel en het wijkgebouw van Omring aan de Schoonoordsingel in Den Burg zijn zaterdag tijdens de open dag van Zorg en Welzijn te bezoeken. Twee jonge verpleegkundigen vinden het werk in de zorg zo leuk dat ze hopen dat deze dag nieuwe collega's over de drem pel haalt. De een wist al van jongs af aan dat ze de verpleging in wilde, de ander kwam daar min of meer bij toeval achter. Imiddels werken ze al bijna een jaar sa men in de thuiszorg bij Omringen zouden ze niet anders meer willen. Demi Knook en Annemiek Hin, beiden 21, beiden opgeleid tot verpleegkundige MBO-V4, voelen zich volkomen thuis in de thuiszorg. 'Het is heel afwisselend werk, waarin je echt een band met de mensen kunt opbouwen.' De twee maken deel uit van een team van zo'n twintig mensen, dat vooral in De Koog en Den Burg actief is, in het zogeheten rayon West. Over het hele eiland telt Omring zo'n zestig me dewerkers in de thuiszorg. 'Door op deze manier te werken, willen we voorkomen dat mensen steeds andere gezichten over de vloer krijgen', vertellen Hin en Knook. 'En voor ons is het ook leuker als je de mensen goed kunt leren kennen.'Je komt ook bij ze thuis, dus je leert hun leefsitu atie kennen. Die kan heel anders zijn dan je van huis uit gewend bent. Dat maakt het ook zo afwisselend, je weet nooit wat je achter de deur aantreft.' Dat het niet altijd plezierige dingen zijn die ze achter de deur aantreffen, mag dui delijk zijn. Dat brengt het werk met zich mee. 'Je moet zulke dingen natuurlijk niet mee naar huis nemen. Al was het maar omdat je altijd te maken hebt met de privacy van de cliënten. Maar we kunnen met problemen altijd bij onze collega's terecht. Dat is het voordeel van in een team werken.'Want hoewel de beide ver pleegkundigen samen in een team wer ken, werken ze toch geheel zelfstandig. 'We draaien drie diensten, 's morgens, 's middags en 's avonds en dan kun je ook nog wachtdienst hebben, dat je bereik baar moet zijn. Dan kun je zomaar opge roepen worden als zich een noodsituatie voordoet.' Door deze zelfredzaamheid, de noodsituaties en een sterk wisselend con tact met mensen, hebben de verpleeg kundigen wel het idee dat je sterk in je schoenen moet staan als je dit werk doet. 'Maar aan de andere kant zouden we het iedereen aanraden, het is heel erg leuk en dankbaar werk. En we hebben het idee dat er heel wat mensen thuis zitten, die best in de zorg zouden kunnen werken.' Want hoewel Thuiszorg op Texel al zo'n zestig medewerkers kent, zouden dat er best meer mogen zijn. 'Dat heeft ook te maken met de vergrijzing natuurijk. Dat zie je ook in ons team, dat het vergrijst. Het is goed als daar jonge mensen tegen over staan, dat houdt een team up-to-da- te. Al hebben we natuurlijk wel allemaal hetzelfde doel voor ogen: het verlenen van goede zorg, met behoud van een zo groot mogelijke zelfstandigheid van onze dienten. Hierin werken we ook veel sa men met het netwerk rondom een cliënt, zoals de mantelzorger.' Op de open dag zijn Knook en Hin zelf niet aanwezig, maar ze hopen dat er veel mensen komen kijken. 'Al is het maar om kennis te maken met het gebouw en de mensen. Normaal kom je hier alleen als er iets aan de hand is. En wie weet, mis schien levert het nog een paar leuke col lega's op.' 'Zo groot kom je ze niet meer tegen.' Een potvis van vijftien meter lengte heeft preparateur Chris Walen van het Fries Na tuurmuseum niet eerder onder handen gehad. Hij gaat de komende maanden aan de slag om van de botten een com pleet skelet te maken. Dinsdag nog twee aanhangers vol bot ten, tezamen het geraamte van de potvis die eind vorig jaar aanspoelde op de Ra zende Bol. Het kadaver sneeuwde publi citair wat onder in de commotie rond de buitrug. Daarvan zijn de restanten naar Naturalis overgebracht. Voor de potvis bestond geen interesse. Dit is op initi atief van Ecomare naar de NlOZ-haven gesleept en krijgt een plaatsje in het mu seum. Het is het tweede geraamte, want op het buitenterrein staat nog altijd het exemplaar dat in de jaren zestig op de Hors aanspoelde, dat onder leiding van Gerrit de Haan werd ontleed en dat in de loop der jaren wat in verval is geraakt. Het nieuwe skelet krijgt een plaatsje in de bezoekersruimte van het nationaal park, die een andere functie krijgt. Gezien het respectabele aantal walvissen dat hier al dan niet leven is opgedoken, wordt de zaal wellicht gewijd aan walvissen. Om het vlees van de botten te verwijderen, hebben deze op de NlOZ-haven langdurig in warm water met Biotex gelegen. Ver volgens zijn ze gebleekt met peroxide en schoongespoten. In twee karren werden de schone witte botten dinsdag naar Eco mare gebracht. 'Het kunnen wel duizend verschillende botten zijn', vertelde Walen. Bijzonder is dat de tanden uit de onder kaak ook bewaard zijn gebleven. Pierre Bonnet van Ecomare toont een bak waar in welgeteld vijftig tanden zitten. Zo bij zonder dat ze een klein fortuin waard zijn. Het vervoer en het naar binnen brengen van het skelet bij Ecomare had wel wat voeten in aarde. De schedel weegt zo'n 700 kilo en moest op een speciaal ervoor gemaakte constructie op wieltjes naar binnen worden gereden. Het gevaarte paste niet door de voordeur, maar moest via het achterterrein naar zijn eindbe stemming worden gebracht. De botten krijgen eerst enkele weken de tijd om te drogen. Vervolgens zal preparateur Chris Walen het skelet in elkaar zetten. Dit zal enige maanden in beslag nemen. Bezoe kers van Ecomare kunnen de werkzaam heden van Walen van dichtbij bekijken. stuifprobleem Texelkunst opent belevingsatelier Angelina Stiehl-van der Vliet opent zater dag 16 maart haar nieuwe atelier Texel kunst aan de Laagwaalderweg 37 in De Waal. In het inloopatelier biedt zij haar schilde rijen, strand palen en andere kunstvormen gebaseerd op de Texelse beleving aan. Be zoekers kunnen er ook terecht voor een uurtje schilderen met begeleiding of ter inspiratie voor een Texelse kunst bele ving. Ook is het mogelijk om schilderma teriaal te lenen als men een dagje zelf wil schilderen. Voor workshops met groepen biedt ze meerdere locaties aan, waaron der de stal van IJsboerderij La bora. Thema is dan: 'Vrij Gezellig' koeien schilderen. Het atelier is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur (m.u.v. dinsdag en zondag). Meer informatie opwww.texelkunst.nl. Tweede Kamerlid Helma Lodders (VVD) heeft woensdag 6 maart bij staatssecre taris Sharon Dijksma van Economische Zaken gepleit voor een oplossing voor het Texelse probleem van stuifbemesting. Op zandige gronden, zoals in de jonge polders op Texel, kan stuifschade in het voorjaar grote schade aanrichten aan jonge kiemplanten. Sinds jaar en dag be strijden de boeren dit met een stuifdek van drijfmest. Maar sinds het vierde actieprogramma van de Nitraatrichtlijn is stuifbemesting niet toegestaan. Omdat dit onder meer op Texel tot grote problemen leidt heeft de toenmalige staatssecretaris in 2011 en 2012 een ontheffing verleend. De VVD pleit voor een permanente oplossing. Lod ders: 'De problemen door verstuiving zijn groot en alleen al op Texel gaat het om circa 2000 hectare stuifgevoelige agrari sche gronden.' Op Texel is een alternatief niet direct voorhanden, zo is ook gebleken uit een proef. Daarom pleit de WD voor een permanent gebruik van drijfmest als stuifbemesting, tot een alternatief voor handen is. Staatssecretaris Dijksma heeft tijdens het debat aangegeven dat zij binnen 3 weken met een oplossing komt. De geur van vers gebakken pannenkoe ken trok afgelopen dinsdag door De Gol lards in Den Burg. Kinderen van de Jozefschool waren tus sen de middag te gast in het verzorgings huis aan De Zes om samen met ouders of grootouders pannenkoeken te bakken. Dat gebeurde in het restaurant, maar ook verspreid over de verschillende woonka mersvan De Gollards. De Jozefschool was al eens eerder bij De Gollards op bezoek om het eten klaar te maken en dat beviel volgens Tamara Kui per, manager Zorg en Welzijn van Omring (waar De Gollards onder valt) zo goed dat het voor herhaling vatbaar was. Er wer den onder meer pannenkoeken gebakken doorTygode Smidten Fenne S ij bes ma uit groep 1/2 en dat gebeurde onder de be zielende leiding van Joke Blom. De bewoners van het verzorgingshuis ge noten van de pannenkoeken. Smaakmarkt Slow Food Meer Slow Food Texel en Smakelijk Meer houden zaterdag 23 maart van 11.00- 15.00 uur voor de tweede keer de smaak markt 'Slow Food Meer'. Het wordt ge houden op de stoep bij Smakelijk Meer in de Kogerstraat in Den Burg. De eerste editie vond vorig jaar novem ber plaats en was volgens de organisatie een schot in de roos. Ondanks het slech te weer vonden zo'n 500 bezoekers hun weg naar de markt om met goed gevulde boodschappentassen weer naar huis te gaan. Ook deze keer presenteren en ver kopen diverse Texelse producenten hun waar, zoals (vergeten) groenten, aardap pels, honing, chocola, kaas, worst, wijn, taart, brood en meer. Met deze markt willen Slow Food Texel en Smakelijk Meer de diversiteit van eerlijke en pure producten van Texelse bodem onder de aandacht brengen en producenten hier van een platform bieden. Bedoeling is dat de markt ieder kwartaal wordt herhaald, aangepast aan het seizoen. Belastingaangifte In het stukje over de belastingaangifte door de FNV werd gesteld dat kilometers, boot- en parkeerkaarten bij zorg worden vergoed door de zorgverzekeraar. Dat klopt niet. Ze zijn wel aftrekbaar van de belasting. Waar is parachute? Het raadsel van de parachute op de dijk bij De Cocksdorp is nog niet opgelost. Sil Boon heeft hem aan de heining geknoopt, maar toen hij bij de politie kwam om hem op te halen, bleek die de parachute niet te hebben. Boon: 'Ik heb die parachute eens bij het vuilnis gevonden. Bij het huis van een parachutist. Ik wilde wel eens weten wat voor spanningen er vrij komen.' Hij sprong niet, maar bond hem vast aan de heining bij de dijk. Antje Hoogerheide maakte er een foto van en meldde dat de politie langs kwam om hem op te halen. 'Maar de politie heeft hem niet', meldt Boon. Wie wel?, is zijn vraag. Om het raadsel nog groter te maken: Jeugdclub De Cocksdorp is 'er vrijwel ze ker van dat deze chute van ons is'. 'Wij hadden vorig jaar een spokentocht in het Krimbos, en toen wij enige tijd later de chute wilden ophalen was hij weg. Deze chute is afgekeurd en wordt door ons gebruikt voor spokentocht', meldt Olga Bruin. Annemiek Hin en Demi Knook: 'De thuiszorg is een leuk beroep, waar je veel energie uit kunt halen.' (Foto Pip I Pannenkoekenbakken bij De Gollards. (Foto Jer

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2