Restaurants Den Burg houden Amusetour NIEUWS Kwaliteit in finale Solistenfestival Expo Van Etten in Worsteltent www.texelsecourant.nl VRIJDAG 15 MAART 2013 MET STRIPPENKAART DOOR 'CULINIARE HOOFDSTAD VAN TEXEL' Den Burg is op zondag 24 maart de culinaire 'hoofdstad' van Texel. Tijdens de eerste Texelse Amusetour kunnen Texelaars en toerist in tien restaurants proeven van bijzon dere hapjes en bijpassende wijnen. De tour belooft een grote variatie aan gerechten met gebruik van talrijke eilandproducten. Amuse komt uit het Frans en betekent vermaak, in dit geval voor de smaakpa pillen. Tijdens de Amusetour serveert elk restaurant een 'mini-hapje' dat een af spiegeling is van wat er op de kaart staat. Maar het is meer dan alleen een proeverij. Ook de mogelijkheid een kijkje te nemen in een restaurant waar je niet niet eerder bent geweest of anders niet zo makkelijk binnen stapt. En een gelegenheid een praatje te maken met de gastheren en -vrouwen. 'We hebben in Den Burg een enorme di versiteit aan restaurants. Dit is een mooie kans om te laten zien wat we in huis heb ben', vertelt Charonne Bakker, met Mark Eelman eigenaar van restaurant De Kern in de Gravenstraat. Ze zijn één van de deelnemende zaken en zitten volop in de voorbereiding. In hun restaurant serveren ze Italiaanse specialiteiten, waarvoor ze de ingrediënten zelf importeren. 'Onze amuse is Rotolo, een pasta rol gevuld met oven geroosterde pompoen met een saus van bleu d'Aosta. Zo laten we onze gasten proeven van de kenmerkende smaken zijn van Noord-ltalië.' Bij het gerecht serve ren ze een glas Pinot Grigio, een Veneti- aanse wijn uit 2011, 'fruitig en met een verfijnd bittertje in de afdronk', aldus de gastvrouw. En dat voor de prijs van vijf euro, één knip op de 'strippenkaart'waar mee ieder z'n eigen route kan uitstippe len langs tien restaurants. Op het 'me nukaart' van de Amusetour staat verder onder meer zalm, gemarineerd met zee zout, suikersla met schapenkaas, chocola- de-ijs, lamshamlolly met duindoornchut ney en carpaccio van Texels weiderund. Het initiatief komt van Willem Roeper van ijssalon Parelino's: 'Een klant uit Bus- sum was wild enthousiast over de Amu setour die daar wordt gehouden. Het is hier nu nog rustig, iedereen heeft de tijd iets bijzonders te doen. Elke zaak die mee doet heeft de mogelijkheid zijn of haar zaak te laten zien.' Dave Huizinga van de Smulpot was meteen enthousiast. 'Het is toch hartstikke leuk voor Texelaars en gasten om voor een klein prijsje in elke restaurant een culinair gerecht en een glas wijn te kunnen nuttigen.' Cuiiniaire hapjes dus, wat niet wil zeggen dat het niet voedzaam is. 'Aan het eind van de middag heb je echt gegeten en gedron ken', belooft Huizinga. De VW ziet het als mooie ei land promotie en neemt het mee in de campagne: 'De vele streekproducten die op Texel worden geproduceerd lenen zich uitstekend voor gerechtjes van hoog culinair niveau. Naast het wereldberoem de Texels lamsvlees worden bijvoorbeeld ook asperges, aardappelen, aardbeien en zilte groenten op het eiland geteeld en verwerkt. Garnalen, oesters, Texelse wijn en schapenmelkijs behoren eveneens tot de lekkernijen', aldus het persbericht. De deelnemende restaurants en eetzaken zijn: Peek, De Kern, De Steenen Plaats, Tessels Kwartier, De Luwte, De Hollebol, Parelino's, De Smulpot, Smakelijk Meer en het Schoutenhuys. De volgorde is wil lekeurig, men kan bij elk bedrijf beginnen. De Amusetour is van 12.30 tot 17.30 uur. Wie wil meedoen kan zich aanmelden via info@amusetour.nl. of tel. 06-10339011. Kaarten kosten €49,50. Er zijn ook kaar ten in de bedrijven, maar deelname is be perkt, vol is vol. Zandsculpturen bij Koninghal Het terrein achter en naast de Burge meester De Koninghal in Den Burg is in beeld voor een zandsculpturenfestival. Het college is in principe bereid tijdelijk ontheffing te verlenen. Het festival zou moeten plaatsvinden van juni tot en met september. De organisatie (nog niet be kend wie) wilde aanvankelijk het parkeer terrein vóór de De Koninghal gebruiken, maar dat kan volgens burgemeester en wethouders niet, omdat daar in de zomer touringcars moeten staan. Op de nu beoogde plek achter en naast de De Koninghal moet volgens het college voldoende aandacht zijn voor de bereik baarheid van het KTF-gebouw achter de De Koninghal en de nooduitgangen van de zaal moeten gevrijwaard blijven van obstakels. Bedoeling is dat de beelden op een afgesloten gebied komen te staan. Het college stelt eveneens als voorwaarde dat er geen horeca met alcohol komt. Er moet huur worden betaald voor het ge bruik van de grond. In 2009 kende Texel ook al een zandsculp turenfestival, toen op het parkeerterrein bij Paal 15. Voor dat festival werden ton nen rivierzand uit de Maas aangevoerd. Daarmee werden blokken gemaakt waar uit kunstenaars vervolgens tal van afbeel dingen vervaardigden. College: meer parkeerplaatsen Er moeten bij Stay Fit Texel, het fitness centrum aan het Wezenland in Den Burg, zeven extra parkeerplaatsen komen. Dat heeft het college bepaald in een zaak die bij de Bezwarencommissie was aange spannen tegen de verleende omgevings vergunning voor het fitnesscentrum. Het college heeft het bezwaar op een punt gegrond verklaard en dat is dat de vergunning niet in voldoende parkeer ruimte op eigen terrein voorzag. Voor de rest is het bezwaar niet-ontvankelijk ver klaard 'wegens het ontbreken van een rechtens relevant belang'. Volgens Nico Waerts wordt achter het pand inmiddels aan de extra parkeer plaatsen gewerkt. De plaatsen zijn vol gens hem in de praktijk overigens lang niet altijd nodig. 'De meeste mensen ko men op de fiets.' Derivaten De gemeente heeft geen derivaten. Dat heeft wethouder Frans Visman laten weten. Derivaten zijn beleggingsinstru menten die hun waarde ontlenen aan de waarde van een ander goed en er zijn mo menteel diverse gemeenten die daarmee financieel het schip ingaan. In Klif 12 in Den Hoorn vindt vrijdag 22 maart de finale plaats van het Solisten festival van Artex. De jury heeft tijdens drie voorronden tien finalisten geselecteerd uit de in totaal 26 aanmeldingen. Zij bespelen uiteenlo pende instrumenten, van gitaar tot piano en van zang tot orgel. Artex heeft de deel nemers aangemoedigd indien nodig voor 'levende' begeleiding te zorgen en niet met een orkestband of CD mee te spelen. Daar waar solisten begeleid worden, zal dat daarom meestal door een vriend of vriendin gebeuren. Eén van de finalisten, Hielke van Breukelen, speelt kerkorgel, re den om zijn optreden te laten plaatsvin den aan het orgelatelier aan de Witteweg. Het publiek verplaatst zich te voet van de ene lokatie naar de andere, een afstand van slechts enkele honderden meters. Na het optreden in het orgelatelier vindt het juryberaad plaats. Tijdens dit overleg ver- zorgdt Ivy Bakker een dansoptreden. De jury bestaat uit Men no Smit, coördina tor van de popschool en gitarist, muziek docent Mathieu Vulto en pianodocent Karin van Buijtene. Zij beoordelen de op tredens, waarbij ze onder meer letten op In de Worsteltent aan de Smitsweg nabij De Dennen is een expositie van Marja van Etten uit Den Burg te zien. Het is de eerste keer dat Van Etten zelf gemaakte werken exposeert. In het da gelijks leven is zij jeugdverpleegkundige bij de GGD en het Centrum voor Jeugd en Gezin op Texel. Daarnaast houdt ze zich met creatieve expressie bezig waarbij ze een voorliefde voor kleur heeft. Volgens haar kwam er meer ruimte voor de hobby, nadat de kin deren voor studie op zichzelf waren gaan wonen. muzikaliteit en presentatie, en rekening houden met het aantal lesjaren en leef tijd. Vooral deze laatste twee lopen erg uiteen, van sommige deelnemers kon de jury zelfs niet geloven dat ze nog maar zo kort les hadden gehad. Gezien de kwali teit van de optredens belooft de finale een boeiende en inspirerende avond te worden. Aan het eind van de avond wor den drie prijzen en een aanmoedigings prijs uitgereikt. De winnaar verdient een CD-opname in een muziekstudio. Het programma begint om 20.00 uur, de uitslag wordt rond 22.30 uur verwacht. De finalisten zijn Martine de Ruijter (pi ano/zang), Sterre Veldhuis (harp), Jonna van den Wijngaard (zang, begeleid door Daniël van Pel), Lars Tielemans (elektri sche gitaar), Es mee Pieters (zang, met pianobegeleiding), Marije Buijs (piano), Laurien Folkerts (altviool, begeleid door Iris Heinis), Vera Duinker (piano), Jelmer Bot (akoestisch gitaar) en Hielke van Breukelen (kerkorgel). De avond wordt gepresenteerd door Colet Nierop, die ook deelneemt aan het jury beraad. De toegang bedraagt €2,50, kaar ten zijn verkrijgbaar bij de administratie van Artex. In de Worsteltent zijn werken te zien die Van Etten heeft gemaakt door stukken uit stroken behang te snijden, te beschil deren en op doek te plakken. 'Het is een unieke techniek. Kenmerkend zijn de ver schillende behangreliëfs in blokvorm en de harmonische kleurencombinaties die samen strakke sprekende composities vormen.' Van Etten maakte op die manier onder meer een kunstwerk met de naam Man hattan waarop de skyline van New York spiegelend in het water is afgebeeld. Van Etten legt zich ook toe op werken met speksteen, klei en acryl op doek. Horecabeurs in Ons Genoegen Een kant-en-klaar houten chalet, een soort elektrische fiets en een bijzondere manier van plaagdierenbestrijding. Het zijn enkele zaken die komende dins dag 19 maart aan de orde komen op de Horeca- en Recreatiebeurs in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Het is de twintig ste keer dat de beurs wordt gehouden. Volgens organisator Nico Erwich zijn er circa tachtig standhouders aanwezig met diverse zaken op het gebied van horeca en vooral ook recreatie. In de categorie opmerkelijke zaken zit een bedrijf dat aan plaagdierenbestrijding doet. 'Dat gaat niet met vallen of verdel gingsmiddelen, maar met trillingen in de grond. Ze hebben een kastje dat je in het stopcontact steekt en daarna kun je tot tweehonderd meter uit de buurt van je gebouwen vrij zijn van ongedierte. Het is een vinding die uit Australië komt en het past wel binnen het thema duurzaam heid.' Nieuw aan de beurs is een after-party om 22.15 uur in café Sjans in De Koog. leder een die een kaartje voor de beurs heeft, is welkom op de afterparty. Die is bedoeld om het drinken van alcohol op de beurs zelf te beperken. Erwich: 'Het moet echt een beurs zijn waar je naar nieuwe pro ducten kunt kijken. Misbruik van drank wordt aangepakt.' De beurs kent na een jaar afwezigheid weer de kokswedstrijd van het ROC. Koks- in-opleiding van het ROC die het vak aan het leren zijn bij Texelse bedrijven nemen het tegen elkaar op. Zij maken onder meer amuses die door een jury worden gekeurd. Gone to the Beach van Kees Moormann, Rob de Jong en Marco Paagman zorgt 's avonds voor muziek. De beurs krijgt in verband met het jubileum een extra feestelijke aankleding. Dat wordt ge daan door een bedrijf dat met planten en palmbomen aanwezig is. De beurs begint om 14.00 uur. Zonder toegangskaart be draagt de entree €16,- per persoon. Kroonappels Op de site www.kroonappels.nl kan van daag (15 maart), morgen en overmorgen worden gestemd op de beste maatschap pelijke initiatieven van Nederland. Er doen drie Texelse initiatieven mee. Dat zijn de planen van Stichting De Wezen- tuin om de muzieknis terug in het park in Den Burg te krijgen, het Verteltheater van de Stichtig Ajuin en WonenPlus van Texels Welzijn. Bij dat project zijn 125 vrij willigers in de weer om Texelaars ondanks belemmeringen zo lang mogelijk thuis te kunnen laten wonen. Voor de winnaar is een prijs van €50.000,- beschikbaar. Jelmer Bot, hier tijdens de voorronde in De Poe Het werk Manhattan van Marja van Etten. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5